Protokół nr XXV z posiedzenia Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 28 grudnia 2012 r.

PROTOKÓŁ NR XXV/2012

z XXV Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu

która odbyła się 28 grudnia  2012 r. w godz. 1000-1407

w sali sesyjnej Urzędu Gminy i Miasta w Mirosławcu

 

Obecni na sali radni Rady Miejskiej, sołtysi oraz zaproszeni goście wg załączonych do protokołu list obecności (zał. nr 1, 2, 3).

Porządek obrad XXV Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu w brzmieniu jak poniżej:

  1. Otwarcie XXV Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu
  2.  Stwierdzenie quorum.
  3. Przedstawienie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu z  XXIV Sesji Rady Miejskiej.
  5. Informacja Przewodniczącego Rady Powiatu nt. bieżącej działalności Powiatu Wałeckiego oraz informacja gości.
  6. Ustne sprawozdanie Burmistrza Mirosławca z międzysesyjnej działalności.
  7. Sprawozdanie nt. realizacji uchwał Rady Miejskiej podjętych na XXIII Sesji Rady Miejskiej.

a)      przyjęcie sprawozdania

  1. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec na 2013 rok:
  2. Podjęcie uchwały w sprawie  uchwalenia zmiany wieloletniej prognozy Finansowej Gminy  i Miasta Mirosławiec na lata 2013-2022.
  3. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2012 rok.
  4. Podjęcie uchwały zmieniającej wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2012-2022.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie wykazu wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2012.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
  8. Podjecie uchwały w sprawie podziału Gminy Mirosławiec na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.
  9. Podjęcie uchwały w sprawiewyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych.
  10. Podjęcie uchwały w sprawiezgody na udzielenie bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości stanowiących lokale mieszkalne 
  11. Podjęcie uchwały w sprawie planu pracy Rady Miejskiej w Mirosławcu na 2013 rok.
  12. Podjęcie uchwały w sprawie planu pracy komisji stałych Rady Miejskiej w Mirosławcu na 2013 rok.
  13. Podjecie uchwały w sprawie planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2013 rok.
  14. Odpowiedzi na wnioski i zapytania z poprzedniej sesji Rady Miejskiej.
  15. Wolne wnioski i zapytania.
  16. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mirosławcu z okresu między sesjami.
  17. Zamknięcie obrad XXV Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

 

Ad.1

Otwarcie XXV Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

O godz. 10.00 Przewodniczący Rady Miejskiej w Mirosławcu Piotr Czech otworzył XXV Sesję Rady Miejskiej, przywitał zaproszonych gości, radnych i sołtysów.

Ad.2

Stwierdzenie quorum.

Przewodniczący Rady Miejskiej na podstawie listy obecności poinformował, iż w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych, co stanowi ustawowe quorum pozwalające na obradowanie i podejmowanie prawomocnych decyzji.

Ad.3

Przedstawienie porządku obrad.

Porządek obrad Radni otrzymali w materiałach na sesję.      

Porządek obrad stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

Radny Janusz Beer złożył wniosek o wykreślenie z porządku obrad pkt 13 w brzmieniu: „Podjęcie uchwały w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych”.  Wniosek swój argumentował  tym, iż mieszkańcy Gminy z którymi miał kontakt proszą, aby Rada Miejska nie spieszyła się z podejmowaniem w/w uchwały ponieważ wokół znowelizowanych przepisów cały czas pojawiają się niejasności. Dodał, iż na początku 2013 r. do ustawy mają zostać wprowadzone poprawki.

Burmistrz Mirosławcapoinformował, iż na chwile obecną znowelizowana ustawa obowiązuje, i Sejm jak dotąd nie zmienił zapisów ustawy o utrzymaniu i czystości i porządku w gminie. Dodał, iż po odbytych posiedzeniach Komisji stałych zostały zaproponowane inne stawki niż te zaproponowane w projekcie uchwały. W dalszych słowach poinformował, iż będzie starał się przekonać radnych do podjęcia stawek opłat za odbiór odpadów podczas obecnej sesji. Jeśli stawki opłat nie zostaną podjęte, nie będzie możliwości przeprowadzenia przetargu na wyłonienie odbierającego odpady, w terminie który pozwoliłby wprowadzenie funkcjonowania nowego systemu od 01.07.2013 r.

Radny Janusz Beerzgłosił, iż wnioskuje o przeniesienie podjęcia przedmiotowej uchwały na sesję Rady Miejskiej w miesiącu styczniu 2013 r.

Skarbnik Gminy Halina Glińskapoinformowała, iż jeśli stawki opłat za odpady nie zostaną ustalone, nie będzie możliwości zaplanowania zarówno dochodów jak i wydatków Gminy. Nie będzie możliwości przeprowadzenia przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Dodała, iż nic nie stoi na przeszkodzie, aby stawki opłat jeśli zajdzie taka potrzeba zostały zmienione.

Przewodniczący Rady Miejskiejzwrócił się do Radcy Prawnego o przedstawienie obowiązującego prawoznawstwa w zakresie wprowadzenia nowej ustawy „śmieciowej”.

Radca Prawny Krzysztof Chełkowskipoinformował, iż przepisy ustawy nakładają obowiązek na rady gminy podjęcia przedmiotowych uchwał. Dodał, iż Wojewoda Zachodniopomorski może wydać stosowne zarządzenie o wysokości opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, jeśli rada nie uchwali ich we własnym zakresie. Jeśli dalej rada nie uchwali stawek może zostać rozwiązana.

Sekretarz Gminy Monika Stąporekpoinformowała, iż 7 gmin z terenu Województwa Zachodniopomorskiego ma ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego uchwały w tej materii. Dodała, iż jedynie Gmina Tuczno nie podjęła dotąd uchwały.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Mirosławcu Piotr Czechzwrócił się z prośbą do radnego Janusza Beer o sprecyzowanie wniosku.

Radny Janusz Beerponowił swój wniosek owykreślenie z porządku obrad pkt. 13 w brzmieniu: „Podjęcie uchwały w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych” i zawarcie jej w porządku obrad w styczniu 2013 r.

Radny Bolesław Romaniukpoinformował, iż jego zdaniem temat dotyczący stawek opłat za odpady powinien zostać przedyskutowany i aby wniosek Radnego Janusza Beera ostatecznie nie został złożony.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zenon Gębarowski  zaapelował do radnego Janusza Beera, aby wycofał złożony wniosek. Dodał, iż w pkt. 13 dotyczącym  podjęcia w/w uchwały zostanie nawiązana dyskusja na powyższy temat. Poinformował, iż przedmiotowa uchwała musi zostać podjęta do końca 2012 r.

Burmistrz Mirosławcapoinformował, iż na zmianę przedmiotowej uchwały będzie jeszcze 6 miesięcy 2013 r. Firmy zajmujące się odbiorem odpadów także nie są do końca pewne w jaki sposób gospodarka odpadami będzie funkcjonować.

Przewodniczący Rady Miejskiejzwrócił sie z zapytaniem do radnego Janusza Beera, czy podtrzymuje złożony wniosek.

Radny Janusz Beerpotwierdził, iż podtrzymuje swój wniosek.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie wniosek złożony przez Radnego Janusza Beer owykreślenie z porządku obrad pkt. 13 w brzmieniu: „Podjęcie uchwały w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych”.

Głosowanie:

Za-2

Przeciw-12

Wstrzymało się-1

W wyniku przeprowadzonego głosowania wniosek radnego Janusza Beera 2 głosami „za”, 12 głosami „przeciw” oraz 1 głosem „wstrzymującym się” nie uzyskał poparcia.

Wobec powyższego zaproponowany przez Przewodniczącego Rady porządek obrad pozostał bez zmian.

 

Ad.4

Przyjęcie protokołu z  XXIV Sesji Rady Miejskiej.

W związku z brakiem zastrzeżeń do powyższego Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie przyjęcie  protokółu z XXIV Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Głosowanie:

Za-15

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

 

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie  przyjęła protokół z XXIV Sesji Rady Miejskiej.

 

Ad.5

Informacja Przewodniczącego Rady Powiatu nt. bieżącej działalności Powiatu Wałeckiego oraz informacja gości.

Przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Białas poinformował, iż w dniu dzisiejszym tj. 28.12.2012 r. podczas Sesji Rady Powiatu podejmowana  będzie uchwała w sprawie uchwalenia  budżetu powiatu na 2013 rok.

Sołtys Jadwiżyna Katarzyna Fierkowicz  zwróciła uwagę na zły stan techniczny drogi powiatowej do Jadwiżyna.

Radny Bolesław Romaniuk  poinformował, iż należałoby także zwrócić uwagę na stan techniczny drogi powiatowej na odcinku Próchnowo-Bronikowo.

W związku z długotrwałą dyskusją w poprzednim punkcie  oraz obowiązkami zawodowymi Przewodniczący Rady Powiatu złożył obecnym na posiedzeniu noworoczne życzenia, zadeklarował, iż ponownie poruszy temat stanu dróg, którymi według właściwości zarządza powiatowy Zarząd Dróg w Wałczu.

O godz. 11.00 Przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Białas  opuścił posiedzenia Rady Miejskiej   w Mirosławcu.

Ad.6

Ustne sprawozdanie Burmistrza Mirosławca z międzysesyjnej działalności.

Burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik poinformował, iż w okresie między sesjami:

- 03-04.12.2012 r. – w Szczecinie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyła się konferencja dotycząca zapisów ustawy o ochronie środowiska. Ważnym tematem było także omówienie możliwości wydłużenia zaciągnięcia pożyczki do 15 lat na planowane inwestycje związane z ochroną środowiska.

- 5.12.2012 r. –w Wałczu odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów, których dotyczy  remont linii elektroenergetycznej 110 kV. Firma ENEA wyłoniła wykonawcę, który dokona remontu sieci na odcinku Mirosławiec-Wałcz.

- 07.12.2012 r.-  w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Mirosławcu odbyło się spotkanie z mieszkańcami Mirosławca w sprawie nowelizacji zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku oraz spraw bieżących.

- 10.12.2012 r. –w świetlicy wiejskiej w Hankach odbyło się spotkanie z mieszkańcami sołectwa w sprawie nowelizacji zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku oraz spraw bieżących.

- 11.12.2012 r.wraz z Dyrektorem ZECWiK w Mirosławcu  Burmistrz Mirosławca wizytował stację wodociągową w Wałczu, ponieważ w przyszłości planowana jest modernizacja sieci wodociągowej w Mirosławcu.

- 12.12.2012 r. w Mirosławcu Górnym odbyło się spotkanie z mieszkańcami w temacie nowelizacji zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku oraz spraw bieżących. Dodał, iż w chwili obecnej mieszkańcy otrzymują pisma z Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z informacją o obniżce stawek za ciepłą wodę. Poinformował, iż na dzień 15 lutego 2013 roku zostało w Mirosławcu Górnym  zaplanowane spotkanie z Prezesem WAM.

- 13.12.2012 r.– w Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim odbyło się spotkanie  w sprawie remontu linii elektroenergetycznej 110kV oraz wydawania w tej sprawie decyzji.

-12.12.2012 r.- w świetlicy wiejskiej w Łowiczu Wałeckim odbyło się spotkanie z mieszkańcami sołectwa w sprawie nowelizacji zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku oraz spraw bieżących.

- 20-21 i 27.12.2012 r.w UGiM Mirosławiec odbyły się posiedzenia Komisji stałych Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Ponadto Burmistrz Mirosławca poinformował, iż planowane są kolejne spotkania z mieszkańcami sołectw w następujących terminach: 07.01.2013 r. w świetlicy wiejskiej w Orlu, 08.01.2013 r. w świetlicy wiejskiej w Bronikowie, 09.01.2013 r. w świetlicy wiejskiej  w Piecniku, 17.01.2013 r. w świetlicy wiejskiej w Jabłonowie oraz 16.01.2013 r. w świetlicy wiejskiej w Próchnowie. Dodał także, iż w okresie międzysesyjnym nastąpiła sprzedaż 7 garaży o łącznej wartości 30 tys. brutto.

 

Ad.7

Sprawozdanie nt. realizacji uchwał Rady Miejskiej podjętych na XXIII Sesji Rady Miejskiej.

a)      przyjęcie sprawozdania

W związku z brakiem pytań do powyższego Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie sprawozdania.

Głosowanie:

Za-15

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

 

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła przedmiotowe sprawozdanie.

Sprawozdanie stanowi załącznik nr 5   do niniejszego protokołu

 

Ad.8

Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec na 2013 rok.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej zabierając głos odczytał § 13 uchwały Rady Miejskiej Nr LII/315/2010 z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej dotyczący procedury uchwalania budżetu na kolejny rok.

W dalszej kolejności Przewodniczący Rady Miejskiej przystąpił do realizowania kolejnych składników w/w uchwały.

1)      odczytanie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem przez Burmistrza lub osobę przez niego wyznaczoną.

W imieniu Burmistrza głos zabrała Skarbnik Gminy i Miasta Halina Glińska, która odczytała wszystkie składniki uchwały budżetowej.

Następnie wobec braku pytań dotyczących powyższego Piotr Czech przystąpił do realizacji kolejnego podpunktu uchwały.

2)      odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej.

Następnie Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zenon Gębarowski  odczytał uchwałę Nr CXX/452/Z/2012  Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie   z dnia 10 grudnia 2012 r. w sprawie wydania opinii o przedłożonym projekcie uchwały budżetowej Gminy i Miasta Mirosławiec na 2013 r.

W/w uchwała Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie stanowi załącznik nr  6 do niniejszego protokołu.

3)      odczytanie opinii komisji stałych Rady poprzez jej przewodniczących lub wyznaczonych członków komisji.

Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił Przewodniczących poszczególnych komisji stałych o odczytanie opinii o przedłożonym projekcie uchwały budżetowej na 2013 rok.

Jako pierwszy głos zabrał Przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu Piotr Suchojad, który poinformował, iż Komisja Gospodarki i Budżetu w oparciu o opinie Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Rewizyjnej pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec na 2013 rok.

Opinia Komisji Gospodarki i Budżetu stanowi załącznik nr 7  do niniejszego protokołu.

Następnie  głos zabrała Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Ewelina Zdanowicz, która odczytała opinię Komisji w sprawie budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec na 2013 rok.

Opinia Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

Jako ostatnia głos zabrała Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej Elżbieta Nuszkiewiczktóra odczytała opinię Komisji Polityki Społecznej w sprawie budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec na 2013 rok.

Pisemna opinia Komisji Polityki Społecznej stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

4)       przedstawienie  stanowiska Burmistrza do wniosków zawartych w opiniach komisji stałych, które może być:

a)      negatywne lub,

b)      przychylające się do wniosków w całości lub w poszczególnych ich punktach.

Wobec braku wniosków komisji stałych Burmistrz Mirosławca nie miał podstaw do przedstawienia stanowiska.

5)      odczytanie propozycji wniosków zgłoszonych przed rozpoczęciem sesji  przez Radnych i nie uwzględnionych w projekcie budżetu.

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, iż nie zostały zgłoszone żadne wnioski przez radnych Rady Miejskiej w Mirosławcu.

6)      przedstawienie  ewentualnych autopoprawek Burmistrza do projektu uchwały.

Do przedłożonego projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec Burmistrz nie złożył autopoprawek.

7)      dyskusja nad projektem budżetu.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż wzorem lat ubiegłych  do projektu budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec na 2013 rok zostały wprowadzone nieliczne inwestycje. Większość z zaplanowanych inwestycji wprowadzana będzie stopniowo z początkiem roku 2013. Na chwile obecną wprowadzone zostały 3 zadania: modernizacja świetlicy wiejskiej w Bronikowie, oraz dwa zadania związane z zagospodarowaniem plaż nad jeziorami w Piecniku i Łowiczu Wałeckim z dofinansowaniem z funduszu Lokalnej Grupy Rybackiej.

8)      głosowanie wniesionych propozycji autopoprawek Burmistrza

W związku z brakiem wniesionych autopoprawek odstąpiono od głosowania.

9)      głosowanie wniosków komisji stałych Rady nie uwzględnionych przez Burmistrza w autopoprawce oraz pozostałych zgłoszonych wniosków.

Do powyższego nie zostały zgłoszone żadne wnioski.

10)  głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec na 2013 rok.

W związku z brakiem pytań Przewodniczący poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec na 2013 r.

Głosowanie:

Za-14

Przeciw-0

Wstrzymało się-1

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 14 głosach „za”, braku przeciwnych oraz 1 głosem „wstrzymującym się” podjęła uchwałę Nr XXV/217/2012 w sprawie uchwalenia budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec na 2013 rok.

Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr 10  do niniejszego protokołu

 

Ad.9

Podjęcie uchwały w sprawie  uchwalenia zmiany wieloletniej prognozy Finansowej Gminy  i Miasta Mirosławiec na lata 2013-2022.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Skarbnik Gminy Halina Glińska poinformowała, iż  zostały dostarczone 2 autopoprawki Burmistrza Mirosławca jeśli chodzi o załączniki nr 1 i 3 dotyczące przedsięwzięć.

Następnie Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej  Zenon Gębarowski odczytał Uchwałę Nr CXX/453/Z/2012 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie z dnia 10 grudnia 2012 r. w sprawie wydania opinii o przedłożonym projekcie uchwały o wieloletniej prognozie finansowej Miasta i Gminy Mirosławiec na lata 2013-2022.

W/w opinia stanowi załącznik nr 11  do niniejszego protokołu.

W związku z brakiem pytań do przedłożonego projektu uchwały Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie  uchwalenia zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy  i Miasta Mirosławiec na lata 2013-2022.

Głosowanie:

Za-15

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

 

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XXV/218/2012 w sprawie  uchwalenia zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy  i Miasta Mirosławiec na lata 2013-2022.

Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr 12   do niniejszego protokołu

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej ogłosił przerwę w obradach.

Przerwa:

11.45.-12.03

Po przerwie wznowiono obrady. Obecnych na posiedzeniu 15  radnych.

 

Ad.10

Podjęcie uchwały w sprawie wykazu wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2012.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiejzwrócił się z zapytaniem dlaczego przy zadaniach wymienionych w w/w projekcie uchwały znajdują się różne daty zakończenia wspomnianych inwestycji?  Czy nie lepiej byłoby gdyby wszystkie zadania miały jednakowy termin zakończenia prac?

Skarbnik Gminypoinformowała, iż w ustawie o finansach publicznych maksymalny termin zakończenia zadań inwestycyjnych podany jest na 30 czerwca kolejnego roku kalendarzowego.

W związku z brakiem dalszych  pytań do przedłożonego projektu uchwały Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wykazu wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2012.

Głosowanie:

Za-15

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

 

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XXV/219/2012 w sprawie wykazu wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2012.

 

Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr 13   do niniejszego protokołu.

Ad.11

Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2012 rok.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Skarbnik Gminy Halina Glińska poinformowała, iż  na stronie 4 przedmiotowego projektu uchwały nastąpił błąd w podanej nazwie ulicy. Zamiast podanej ulicy Zamkowej należy wpisać ulicę Szkolną.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiejzwrócił się z zapytaniem o kwotę zmniejszenia dotacji w wysokości 0,92 zł na dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków.

Skarbnik Gminypoinformowała, iż chodzi tutaj o środki pochodzące ze środków ochrony środowiska. Dokonane przemieszczenie o w/w stawkę zostało dokonane, tak aby w 100% wydatkowane zostały środki z w/w. Dodała, iż jest to przemieszczenie porządkujące.

W związku z brakiem dalszych  pytań do przedłożonego projektu uchwały Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2012 rok.

Głosowanie:

Za-15

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

 

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XXV/220/2012 w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2012 rok.

Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr  14  do niniejszego protokołu

 

Ad.12

Podjęcie uchwały zmieniającej wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2012-2022.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

 

W związku z brakiem pytań do przedłożonego projektu uchwały Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały zmieniający wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2012-2022.

Głosowanie:

Za-15

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

 

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XXV/221/2012 zmieniającą wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2012-2022.

Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr 15   do niniejszego protokołu

 

Ad.13

Podjęcie uchwały w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej na początku swojej wypowiedzi poinformował o propozycjach poszczególnych Komisji stałych Rady Miejskiej jeśli chodzi o w/w projekt uchwały. Komisja Gospodarki i Budżetu zaproponowała: 8 zł za odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny i 15  zł za odpady zbierane i odbierane w sposób nieselektywny. Komisja Polityki Społecznej oraz Komisja Rewizyjna zaproponowały następujące stawki: 8 zł za odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny i 14  zł za odpady zbierane i odbierane w sposób nieselektywny.

Radny Bolesław Romaniukpoinformował, iż jego zdaniem zaproponowane stawki są zbyt wysokie. Zostały wyliczone z niezbyt dużą starannością. Dodał, iż należy przede wszystkim ustalić o jakiej masie pojazdy obsługiwać będą mieszkańców, jakie będą miały wyznaczone trasy.

Burmistrz Mirosławcapoinformował, iż zaproponowana stawka w wysokości 8 zł nie obejmuje  kosztów transportu odpadów, ponieważ żadna z firm wywożących odpady nie ujawniła takich kosztów. Mogą one być więc jedynie przypuszczalne. Dodał, iż średnio na 1 mieszkańca przypada około 350 kg odpadów rocznie.

Radny Bolesław Romaniukpoinformował, iż od wielu lat trwały starania aby na terenie Gminy Mirosławiec funkcjonowało składowisko odpadów. Zwrócił się z zapytaniem dlaczego opłata za selektywną zbiórkę odpadów dla mieszkańców Gminy Mirosławiec ma być wyższa skoro wysypisko znajduje się na terenie Gminy? Dodał, iż jego zdaniem należy wszystko ponownie przeliczyć.

Radny Bolesław Romaniukdodał, iż należy przeprowadzić rozeznanie o jakiej pojemności samochody obsługiwać będą mieszkańców.

Burmistrz Mirosławcapoinformował, iż w chwili obecnej na terenie Gminy jest 10% segregowanych odpadów. Mieszkańcy starają się segregować odpady, ale w stosunku do przewidzianych wielkości zawartych w przepisach  prawa to za mało.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zenon Gębarowskipoinformował, iż jego zdaniem jeśli wszyscy płatnicy będą sumiennie wnosić opłaty z tytułu gospodarowania odpadami to po pewnym czasie w budżecie Gminy może pojawić się nadwyżka finansowa. Dodał, iż należy przede wszystkim sporządzić precyzyjną specyfikację i wyłonić rzetelnego  przedsiębiorcy odbierającego odpady.

Radny Janusz Beerzwrócił się z zapytaniem  jaki jest % wspólnot mieszkaniowych na terenie Gminy w stosunku do całkowitej liczby mieszkańców? Dodał, iż jeśli nie będzie stałej kontroli jeśli chodzi o segregacje odpadów to zawsze koszty opłat będą wyższe.

Przewodniczący Rady Osiedla Stanisław Orawiecpoinformował, iż w miejscowości Sandomierz  stawki za opłaty segregowane są w wysokości 7 zł i 10 zł za niesegregowane, pomimo iż miasto nie posiada składowiska odpadów.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zenon Gębarowskipoinformował, iż  Gmina Mirosławiec nie musi porównywać się do innych Gmin z terenu Polski.

Skarbnik Gminypoinformowała, iż na podstawie składanej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie można sądzić, że każdy z mieszkańców dokonywać będzie segregacji odpadów.

Radny Bolesław Romaniukwyraził opinię, iż jego zdaniem 6-cio osobowa rodzina nie będzie w stanie dokonywać wskazanych opłat.

Burmistrz Mirosławcapoinformował, iż na chwilę obecną nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób  firmy  obecnie odbierające odpady ustaliły stawkę w wysokości 6,50 zł na miesiąc i mogą za powyższą stawkę funkcjonować. Ponadto stwierdził, że nie ma możliwości stworzyć dopłat dla mieszkańców.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zenon Gębarowskipoinformował, iż  jego zdaniem % mieszkańców, którzy nie będą płacić  wynosi10 %.

Skarbnik Gminy Halina Glińskapoinformowała, iż jej zdaniem będzie to 30% mieszkańców, którzy nie będą dokonywać wpłat za odpady.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zenon Gębarowskipoinformował, iż  30% z ogólnej liczby mieszkańców 5 tys. stanowi, iż będzie to około 1500 mieszkańców, którzy nie będą dokonywali sukcesywnie wpłat. Zwrócił się z zapytaniem dlaczego osoby sumiennie dokonywujące opłat będą zmuszone ponosić koszty za osoby niepłacące?

Burmistrz Mirosławcapoinformował, iż Gmina co miesiąc otrzymywać będzie fakturę od firmy odbierającej odpady i będzie musiała ją zapłacić niezależnie od tego czy na koncie Gminy będzie odpowiednia ilość środków finansowych na zapłatę faktury.

 Radny Bolesław Romaniukpoinformował, iż w pierwszej kolejności musi zostać przeprowadzony przetarg na wyłonienie wykonawcy na odbiór odpadów.

Sołtys Orla Jolanta Barszcz  zwróciła się z zapytaniem kto dokonywać będzie weryfikacji tego czy dana rodzina płaci za odpady segregowane i rzeczywiście tego dokonuje. Poinformowała, iż na przykładzie swojej rodziny w chwili obecnej za odbiór odpadów płaci 144 zł na rok. po 1 lipca 2013 r. Płacąc za odpady niesegregowane koszty wzrosną do kwoty 504 zł.

Sekretarz Gminy Monika Stąporekpoinformowała, iż weryfikacji przy odbiorze odpadów dokonywać będzie odbiorca odpadów i będzie przekazywać te dane do Gminy. Przy tym osoby dokonujące wpłat nie mogą ponosić kosztów osób niepłacących. Byłoby to niezgodne z przepisami.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zenon Gębarowskipoinformował, iż jeśli we wspólnocie mieszkaniowej  jedna z osób nie będzie chciała dokonywać segregacji to wyższą stawkę przez to będą musieli ponosić pozostali mieszkańcy wspólnoty. Mieszkańcy wspólnot będą musieli podjąć stosowne uchwały dotyczące segregacji odpadów.

Radny Janusz Beerzwrócił się z zapytaniem co w przypadku większej ilości  skupisk bloków takich jak wspólnoty mieszkaniowe na ul. Spokojnej i Wolności w Mirosławcu? Znajduje się tam tylko 1 wiata śmietnikowa.

Radna Magdalena Zielonkazwróciła się z prośbą  do Burmistrza Mirosławca o wyjaśnienie sołtysom symulacji przewidywanych kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów.

Radna Ewelina Zdanowiczzwróciła się z zapytaniem gdzie znajdować się będzie punkt  obsługi selektywnej zbiórki odpadów?

Burmistrz Mirosławcapoinformował, iż najlepszym wyjściem byłoby gdyby powyższy punkt znajdował się  przy składowisku odpadów w Mirosławcu.

Sołtys Orlazwróciła się z zapytaniem co z mieszkańcami, którzy będą uchylali sie od płacenia opłaty?

Burmistrz Mirosławcapoinformował, iż w takim wypadku wszczynana będzie procedura  windykacyjna.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Mirosławcu poprosił radnych o zgłoszenie formalnych wniosków dotyczących proponowanych stawek opłat za odpady zbierane selektywnie i nieselektywnie.

Radny Bolesław Romaniukzłożył wniosek z następującymi propozycjami stawki opłat: 10 zł za odpady zbierane w sposób nieselektywny i 6,50 zł za odpady zbierane selektywnie.

Burmistrz Mirosławcazwrócił się z zapytaniem co będzie w przypadku kiedy po przeprowadzonym przetargu kwoty odbioru odpadów okażą się wyższe. Co będzie z powstałą różnicą cenową? Jeśli Rada Miejska nie podejmie w terminie stosownych uchwał o wysokości stawek, wtedy Wojewoda Zachodniopomorski sam automatycznie ustali odgórnie stawki opłat. Wyraził obawę, że stawki wówczas mogą być jeszcze wyższe.

Radny Henryk Nowak poinformował, iż w Mirosławcu Górnym  stawki opłat za wywóz nieczystości są w wysokości 6,50 zł łącznie z transportem.

Radna Elżbieta Nuszkiewiczzłożyła wniosek z następującymi propozycjami stawki opłat: 14 zł za odpady zbierane w sposób nieselektywny i 8 zł za odpady zbierane selektywnie.

Radca Prawny Krzysztof Chełkowskipoinformował, iż w pierwszej kolejności należy zagłosować za stawkami opłat dla odpadów segregowanych.

Radny Piotr Suchojadzłożył wniosek z następującymi propozycjami stawki opłat: 15 zł za odpady zbierane w sposób nieselektywny i 8 zł za odpady zbierane selektywnie

Radny Bolesław Romaniukpoinformował, iż  podwyższenie stawki opłat za odpady niesegregowane zostały ustalone po to, aby zmobilizować mieszkańców do segregowania odpadów.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Mirosławcu Piotr Czech poddał pod głosowanie stawkę za odpady segregowane zgłoszoną  przez Radnego Bolesława Romaniuk w wysokości 6,50 zł.

 Głosowanie:

Za-6

Przeciw-7

Wstrzymało się-2

 

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 6 glosach „za”, 7 głosach „przeciw” oraz 2 głosach „wstrzymujących się” nie przyjęła proponowanej stawki opłat za odpady segregowane.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Mirosławcu Piotr  Czech poddał pod głosowanie stawkę za odpady segregowane zgłoszoną  przez Komisję Polityki Społecznej oraz Komisje Rewizyjną w wysokości 8 zł.

Głosowanie:

Za-8

Przeciw-7

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 8 głosach „za”, 7 glosami „przeciw” oraz brakiem wstrzymujących się przyjęła proponowaną stawkę za odbiór selektywnej zbiórki odpadów.

 

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Mirosławcu Piotr  Czech poddał pod głosowanie stawkę za odpady segregowane zgłoszoną  przez Burmistrza Mirosławca zawartą w przedmiotowym projekcie uchwały w wysokości 10 zł za odbiór odpadów.

Głosowanie:

Za-0

Przeciw-14

Wstrzymało się-1

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy braku głosów „za”,  14 głosami „przeciw” oraz 1 głosem „wstrzymującym się” nie przyjęła zaproponowanej stawki w wysokości 10 zł za odbiór odpadów segregowanych.

 

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Mirosławcu Piotr Czech poddał pod głosowanie stawkę za odpady niesegregowane zgłoszoną przez Radnego Bolesława Romaniuk w wysokości 10 zł.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-11

Wstrzymało się-1

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 3 głosach „za”, 11 głosami „przeciw” oraz 1 głosem „wstrzymującym się” nie przyjęła zaproponowanej stawki opłaty.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Mirosławcu Piotr Czech poddał pod głosowanie stawkę za odpady niesegregowane zgłoszoną przez Komisję Polityki Społecznej w wysokości 14 zł za odbiór odpadów niesegregowanych.

Głosowanie:

Za-8

Przeciw-6

Wstrzymało się-1

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 8 głosach „za”, 6 głosami „przeciw” oraz 1 głosem „wstrzymującym się” przyjęła zaproponowaną stawkę opłaty.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Mirosławcu Piotr  Czech poddał pod głosowanie stawkę za odpady niesegregowane zgłoszoną  przez Burmistrza Mirosławca zawartą w przedmiotowym projekcie uchwały w wysokości 15 zł za odbiór odpadów.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-11

Wstrzymało się-1

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 3 głosach „za”, 11 głosami „przeciw” oraz 1 głosem „wstrzymującym się” nie przyjęła zaproponowanej stawki opłaty.

Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedłożony projekt uchwały po dokonanych zmianach.

Głosowanie:

Za-9

Przeciw-3

Wstrzymało się-3

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 9 głosach „za”, 3 głosami „przeciw” oraz 3 głosami „wstrzymującymi się”

podjęła Uchwałę Nr XXV/222/2012 w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałychze stawką 8 zł za odbiór odpadów segregowane i 14 zł za odbiór odpadów niesegregowanych liczoną od 1 mieszkańca.

 

Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr 16  do niniejszego protokołu.

Ad.14

Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Radny Bolesław Romaniuk zwrócił się z zapytaniem czy wnoszenie opłaty co dwa miesiące nie będzie zbyt wysokim wydatkiem dla uboższych mieszkańców?

Burmistrz Mirosławcapoinformował, iż nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonywać opłat co miesiąc.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zenon Gębarowskizwrócił uwagę, iż w § 1 w pkt 1 można byłoby dodać zapis mówiący, iż istnieje możliwość dokonywania wpłat co miesiąc.

Burmistrz Mirosławcapoinformował, iż przedmiotowy zapis można zawrzeć w nakazach płatności.

W związku z brakiem dalszych  pytań do przedłożonego projektu uchwały Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie ustalenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Głosowanie:

Za-14

Przeciw-0

Wstrzymało się-1

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 14 głosach „za”, brakiem przeciwnych i 1 głosem „wstrzymującym się” podjęła Uchwałę Nr XXV/223/2012 w sprawie ustalenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

 

Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr 17  do niniejszego protokołu

 

 

13.27- posiedzenie opuściła radna Elżbieta Nuszkiewicz. Obecnych na posiedzeniu 14 radnych.

Ad.15

Podjecie uchwały w sprawie podziału Gminy Mirosławiec na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

W związku z brakiem pytań do przedłożonego projektu uchwały Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie podziału Gminy Mirosławiec na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

Głosowanie:

Za-14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

 

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XXV/224/2012 w sprawie podziału Gminy Mirosławiec na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

 

Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr  18  do niniejszego protokołu

Ad.16

Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

 

W związku z brakiem pytań do przedłożonego projektu uchwały Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych.

Głosowanie:

Za-14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

 

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XXV/225/2012 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy nieruchomości gminnych.

 

Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr 19   do niniejszego protokołu

Ad.17

Podjęcie uchwały w sprawiezgody na udzielenie bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości stanowiących lokale mieszkalne.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

 

W związku z brakiem pytań do przedłożonego projektu uchwały Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zgody na udzielenie bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości stanowiących lokale mieszkalne.

Głosowanie:

Za-14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

 

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XXV/226/2012 w sprawie zgody na udzielenie bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości stanowiących lokale mieszkalne.

Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr 20   do niniejszego protokołu

Ad.18

Podjęcie uchwały w sprawie planu pracy Rady Miejskiej w Mirosławcu na 2013 rok.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, iż w załączniku do niniejszego projektu uchwały zostały dodane dwie autopoprawki tj.: w miesiącu maju został dodany punkt w brzmieniu „ Informacja na temat funkcjonowania  służby zdrowia na terenie Gminy i Miasta Mirosławiec”, oraz w miesiącu sierpniu punkt w brzmieniu „ Sprawozdanie  z działalności komisji Mieszkaniowej  za 2012 rok i I półrocze 2013 roku”.

13.34- posiedzenie opuścił radny Grzegorz Plewa. Obecnych na posiedzeniu 13 radnych.

 

W związku z brakiem pytań do przedłożonego projektu uchwały Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie planu pracy Rady Miejskiej w Mirosławcu na 2013 rok z zaproponowanymi autopoprawkami.

Głosowanie:

Za-13

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XXV/227/2012 w sprawie planu pracy Rady Miejskiej w Mirosławcu na 2013 rok.

Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr 21   do niniejszego protokołu

Ad.19

Podjęcie uchwały w sprawie planu pracy komisji stałych Rady Miejskiej w Mirosławcu na 2013 rok.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

 

13.37- na posiedzenie powrócił Radny Grzegorz Plewa. Obecnych na posiedzeniu   14 radnych.

W związku z brakiem pytań do przedłożonego projektu uchwały Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawieplanu pracy komisji stałych Rady Miejskiej w Mirosławcu na 2013 rok.

Głosowanie:

Za-14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

 

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XXV/228/2012 w sprawieplanu pracy komisji stałych Rady Miejskiej w Mirosławcu na 2013 rok.

Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr 22  do niniejszego protokołu

 

Ad.20

Podjecie uchwały w sprawie planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2013 rok.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

 

W związku z brakiem pytań do przedłożonego projektu uchwały Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2013 rok.

Głosowanie:

Za-14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

 

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XXV/229/2012 w sprawie planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2013 rok.

Przedmiotowa uchwała stanowi załącznik nr 23   do niniejszego protokołu

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej ogłosił przerwę w obradach.

Przerwa:

13.29.-13.49

Po przerwie wznowiono obrady. Obecnych na posiedzeniu 13 radnych. Nieobecni na posiedzeniu: radna Elżbieta Nuszkiewicz oraz radna Katarzyna Biegańska-Pańczyk.

 

Ad.21

Odpowiedzi na wnioski i zapytania z poprzedniej sesji Rady Miejskiej.

Odpowiedzi na wnioski i zapytania stanowią załącznik nr 24  do niniejszego protokołu.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zenon Gębarowski nawiązując do otrzymanej odpowiedzi na wniosek złożony podczas XXIV Sesji Rady Miejskiej dotyczący ustalenia właściciela nieczynnych słupów oświetleniowych na ul. Dworcowej poinformował, iż otrzymana odpowiedź jest niepełna i nie satysfakcjonuje go. Zwrócił się z wnioskiem   o ponowne wystąpienie do Polskich Kolei Państwowych o naprawę oświetlenia ulicznego na   ul. Dworcowej.

Ad.22

Wolne wnioski i zapytania.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zenon Gębarowski złożył wniosek o wpisanie zadania pn. „Remont chodników i oświetlenia ulicznego na ul. Jeziornej w Mirosławcu” na listę zadań inwestycyjnych zaplanowanych do realizacji  w 2013 roku.

Radny Henryk Nowakpoinformował, iż lampy solarne w Mirosławcu Górnym znowu przestały działać.

Burmistrz Mirosławcapoinformował, iż lampy solarne zamontowane w Mirosławcu Górnym nie do końca spełniły swoje zadanie. Okazało się, że mogą one jedynie służyć jako  oświetlenie zabezpieczające a nie jako oświetlenie podstawowe. Lampy dobrze sprawdziły się w okresie letnim, jednak nie zdały swojego egzaminu w okresie jesienno-zimowym.

Radny Janusz Beerzwrócił się z zapytaniem w jakich dniach wydawane są worki do segregacji odpadów?

Sekretarz Gminy Monika Stąporekpoinformowała, iż worki do segregacji wydawane są codziennie.

Radny Janusz Beerzwrócił uwagę aby Gmina zajęła się kwestią wyłapywania bezdomnych kotów.

Sekretarz Gminypoinformowała, iż Gmina nie zajmuje się sprawą wyłapywania bezdomnych kotów, ponieważ koty mogą być zwierzętami wolno żyjącymi, jedynie można je dokarmiać.

Radny Janusz Beerzwrócił się z wnioskiem o interwencję Straży Miejskiej dotyczącą wyrzucania odpadów (chleba) na dach wiaty śmietnikowej przy bloku nr 22 w Mirosławcu, wskazując przy tym osobę, która tego dokonuje tj. jeden z członków Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej nr 22.

Radny Grzegorz Plewazwrócił się z wnioskiem o możliwość regulacji drogi na ul. Tęczowej w Mirosławcu przy jeziorze Stacyjnym, ponieważ w chwili obecnej droga jest nieprzejezdna.

Radna Magdalena Zielonka  zwróciła się z wnioskiem o zlikwidowanie ubytku w chodniku na skrzyżowaniu ulic Polnej i Wąskiej  w Mirosławcu.

Radny Henryk Nowakw imieniu mieszkańców Mirosławca Górnego zaprosił wszystkich zebranych na Sali na ognisko integracyjne, które odbędzie się 31 grudnia 2012 r. w Mirosławcu Górnym.

Ad.23

Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mirosławcu z okresu między sesjami.

W pierwszej kolejności Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, iż 18 stycznia 2013 r. o godz. 12.00 w siedzibie Ośrodka Kultury w Mirosławcu odbędzie się spotkanie noworoczne. Następnie poinformował, iż do Biura Rady Miejskiej wpłynęły zaproszenia dla radnych na bale charytatywne organizowane przez Przedszkole Samorządowe oraz Zespół szkół w Mirosławcu.

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, iż wzorem lat ubiegłych podczas finału Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy licytowane będzie złote serduszko. Poinformował, iż jeśli radni są zainteresowani wylicytowaniem serduszka, to kwotę w wysokości 100 zł należy wpłacać do Biura Rady.

Ad.24

Zamknięcie obrad XXV Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Miejskiej o godz. 1407 zamknął XXV sesję Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Na tym protokół zakończono.

Załączniki do pobrania

1 protokół nr XXV.pdf (PDF, 86KB) 2013-02-12 08:27:04 164 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Lidia Cybulska 12-02-2013 08:27:04
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Lidia Cybulska 12-02-2013
Ostatnia aktualizacja: Lidia Cybulska 12-02-2013 08:27:04