ZARZĄDZENIE NR 25/2003
Burmistrza Mirosławca
z dnia 12 czerwca 2003
w sprawie regulaminu pracy komisji egzaminacyjnej do spraw nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego
Na podstawie art. 30 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142 poz. 591 ze zm.) oraz w związku z rozdziałem 3a- awans zawodowy nauczycieli, ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 1997 r. Nr 56 poz. 357 ze zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2000 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. Nr 70 poz. 825 zm. Dz.U. z 2002 r. Nr 82 poz. 744) ustala się co następuje:
§ 1.
1. W skład Komisji Egzaminacyjnej wchodzą:
1) przedstawiciel organu prowadzącego, jako jej przewodniczacy,
2) dyrektor (wicedyrektor) szkoły,
3) trzej eksperci z listy ekspertów ustalonej przez ministra wlaściwego do spraw oświaty i wychowania.
2. Na wniosek nauczyciela w skład Komisji wchodzi przedstawiciel związku zawodowego wskazany we wniosku.
3. W pracach Komisji może brać udzial w charakterze obserwatora przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
4. Organ prowadzacy, ustalajac sklad Komisji, zapewnia w niej udział ekspertów, w miarę możliwości o specjalności zawodowej odpowiadającej typowi i rodzajowi szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony oraz specjalności zawodowej nauczyciela ubiegającego się o pstopień awansu zawodowego.
5. Komisje egzaminacyjne przeprowadzają postępowanie egzaminacyjne w styczniu i lutym oraz w maju, czerwcu i lipcu.
6. Wnioski o podjecie postępowania egzaminacyjnego rozpatrywane są w kolejności ich wpływu.
7. W przypadku zlożenia wniosku, wraz z dokumentacja przez nauczyciela kończącego staż w danym roku szkolnym do dnia 30 czerwca tego roku, postępowanie egzaminacyjne powinno być podjete oraz zakończone w tym samym roku szkolnym, jeżeli wniosek i dokumentacja spelniają wymagania formalne.
8. W przypadku złożenia wniosku, wraz z dokumentacją przez nauczyciela kończącego staż w danym roku szkolnym po dniu 30 czerwca tego roku, postępowanie egzaminacyjne powinno być podjęte i zakończone nie później niż w styczniu lub lutym następnego roku kalendarzowego, jeżeli wniosek i dokumantacja spełniają wymagania formalne.
9. Organ prowadzący zapewnia obsługę administracyjni-biurową Komisji oraz pokrywa wydatki związane z jej działalnością.
§ 2.
1. Zadania Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej:
1) Kieruje pracami Komisji Egzaminacyjnej.
2) Stwierdza tożsamość członków Komisji.
3) Stwierdza obecność na posiedzeniu co najmniej 2/3 powołanego składu Komisji.
4) Przypomina o obowiązku przestrzegania postanowień wynikających z przepisów o ochronie danych osobowych.
5) Wyznacza protokolanta.
6) Czuwa nad zgodnością czynności podejmowanych przez Komisję z przepisami prawa.
7) Planuje czas trwania egzaminu.
8) Ustala liczbę punktó, która stanowi 2/3 liczby punktów możliwych do uzyskania.
9) Pisemnie powiadamia nauczyciela o stwierdzonych brakach formalnych oraz terminie ich uzupełnienie, odsyłając wniosek wraz z dokumentacją do uzupełnienia
10) Przygotowuje akty prawne przydatne w postępowaniu egzaminacyjnym, z których mogą korzystać - nauczyciel ubiegający się o awans na stopień nauczyciela mianowanego oraz członków Komisji.
11) Przedstawia nauczycielowi członków Komisji Egzaminacyjnej.
12) Zapoznaje nauczyciela z planem przebiegu egzaminu.
13) Ogłasza nauczycielowi wynik egzaminu w obecności wszystkich członków Komisji.
14) jeżeli wynik egzaminu jest pozytywny wydaje nauczycielowi zaświadczenie o zdaniu egzaminu.
15) Odpowiada za przebieg obrad Komisji oraz za całość dokumentacji związanej z postepowaniem egzaminacyjnym.
16) Przekazuje organowi powołujacemu Komisję pełną dokumentację prac Komisji:
- protokół podpisany przez wszystkich członków komisji wraz z załącznikami,
- wniosek nauczyciela wraz z dokumentacją,
- kopię wydanego nauczycielowi zaświadczenia o zdaniu egzaminu.
2. Zasady pracy Komisji Egzaminacyjnej:
1) Komisja Egzaminacyjna podejmuje rozstrzygnięcia w obecności co najmniej 2/3 skladu swoich członków.
2) Prawomocność posiedzenia stwierdza Przewodniczący Komisji przed przystąpieniem do kolejnych czynności.
3) W sprawach proceduralnych dotyczących prac Komisji, nieuregulowanych w rozporządzeniu MEN w sprawie uzyskania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, decyzuje Komisja w drodze głosowania zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków.
4) Posiedzenia Komisji są zamknięte.
5) Wszystkich członków Komisji obowiązuje zasada zachowania niejawności obrad.
§ 3.
1. Postępowanie egzaminacyjne rozpoczyna się od analizy formalnej dokumentacji załączonej do wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego. Dokumentacja powinna obejmowac:
1) dokumenty potwierdzające posiadanie kwalifikacjizawodowych lub poświadczone kopie tych dokumentów,
2) akt nadania stopnia awansu zawodowego,
3) zaświadczenie dyrektora szkoły o wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz zajmowanym przez niego stanowisku w okresie odbywania stażu,
4) zatwierdzony plan rozwoju zawodowego oraz sprawozdanie z jego realizacji,
5) ocenę dorobku zawodowego za okres stażu. Do wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego może być załączona inna dokumentacja świadcząca o osiagnięciach zawodowych nauczyciela.
2. W przypadku gdy wniosek i dokumentacja nie spełniaja wymagań formalnych, organ nadający stopień awansu zawodowego wskazuje szczególowo stwierdzone braki i wyznacza termin ich uzupełnienia.
3. Komisja Egzaminacyjna podejmuje rostrzygnięcia w obecności co najmniej 2/3 składu swoich członków.
4. Komisja Egzaminacyjna przeprowadza egzamin, w czasie którego nauczyciel kontraktowy ubiegajacy się o stopień awansu zawodowego:
1) dokonuje prezentacji własnego dorobku zawodowego,
2) odowiada na pytania członków Komisji dotyczące wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego; wymagania te obejmują:
- umiejętność organizacji i doskonalenia wlasnego warsztatu pracy, analizowania i dokumantowania własnych działań, a także oceniania skuteczności dokonywania stosownych korekt w tym działaniu,
- umiejętność uwzględniania w swojej pracy problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych,
- uczestnictwo w realizacji zadań ogólnoszkolnych, edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych lub innych wynikajacych ze statutu oraz specyfiki, typu i rodzaju szkoły,
- umiejętność wykorzystywania w sowjej pracy technologii komputerowej i informacyjnej, znajomość zagadnień z psychologii, pedagogiki i dydaktyki oraz wspólnych problemów oświatowych, pomocy społecznej lub postepowania w sprawach nieletnich, w zakresie specyfiki zadań realizowanych przez nauczyciela,
- znajomość przepisów dotyczących systemu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż oraz umijętność posługiwania się tymi przepisami.
5. Każdy z członków Komisji (w tym również przedstawiciel związku zawodowego) ocenia spełnianie przez nauczyciela wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia awansu zawodowego, według punktowej skali od 0 do 10.
6. Nauczycel zdaje egzamin przed Komisją Egzaminacyjną w przypadku uzyskania co najmnie 2/3 możliwych do uzyskania punktów, zgodnie z poniższą tabelą:
Ilość członków biorących udział w pracach Komisji | Minimalna ilość punktów, którą musi uzyskać nauczyciel, aby wynik egzaminu był pozytywny |
4 | 27 |
7. Komisja Egzaminacyjna wydaje nauczycielowi zaświadczenie o zdaniu egzaminu. Rejestr wydanych zaświadczeń prowadzi organ, który powolal Komisje.
8. Z przebiegu pracy Komisji Egzaminacyjnej sporządzony jest protokół zawierający w szczególności uzyskana przez nauczyciela punktację wraz z jej uzasadnieniem. W protokole nalezy również odnotować wszystkie rozstrzygnięcia Komisji oraz decyzjie podjęte w sprawach proceduralnych.
9. Po zakończeniu prac Komisji, Przewodniczący niezwłocznie przekazuje do organu prowadzącego szkołę protokół i dokumentację Komisji oraz wniosek wraz z dokumetacją złożoną przez nauczyciela.
10. Z chwila przejęcia przez organ prowadzący szkołe w/w dokumentacji Komisja Egzaminacyjna zostaje rozwiąz