Protokół z III posiedzenia Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 29 stycznia 2015 r.

PROTOKÓŁ NR III/2015

z III Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu

która odbyła się 29 stycznia 2015 r. w godz. 1100- 1410

w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Mirosławcu

 

Obecni na sali radni Rady Miejskiej, sołtysi oraz zaproszeni goście wg załączonych do protokołu list obecności (zał. nr 1, 2, 3).

  1. Otwarcie III Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przedstawienie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu z II  Sesji Rady Miejskiej.
  5. Ustne sprawozdanie Burmistrza Mirosławca z międzysesyjnej działalności i informacja gości.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie taryf zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Mirosławiec dla Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Mirosławcu.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia opinii do projektu planu aglomeracji Mirosławiec.
  8. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy nieruchomości stanowiących własność Gminy Mirosławiec.
  9. Podjęcie uchwały w sprawie delegowania radnych Rady Miejskiej do Społecznej Komisji Mieszkaniowej.
  10. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie opłaty targowej.
  11. Odpowiedzi na wnioski i zapytania z poprzedniej sesji Rady Miejskiej.
  12. Wolne wnioski i zapytania.
  13. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mirosławcu z okresu między sesjami.
  14. Zamknięcie obrad III Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

 

Ad.1

Otwarcie III Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

O godz. 11.00 Przewodniczący Rady Miejskiej w Mirosławcu Piotr Czech otworzył III  Sesję Rady Miejskiej, witając zaproszonych gości, radnych i sołtysów.

Ad.2

Stwierdzenie quorum.

Przewodniczący Rady Miejskiej na podstawie listy obecności poinformował, iż w posiedzeniu uczestniczy 15 radnych, co stanowi quorum pozwalające na obradowanie i  podejmowanie prawomocnych decyzji.

Ad.3

Przedstawienie porządku obrad.

Porządek obrad stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

W związku z brakiem propozycji zmian do przedłożonego porządku obrad, przystąpiono do realizacji kolejnego punktu.

Ad.4

Przyjęcie protokołu z  II  Sesji Rady Miejskiej.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech poinformował, iż protokoły z posiedzeń Rady Miejskiej znajdują się do wglądu w Biurze Rady Miejskiej.

W związku z brakiem zastrzeżeń do protokołu z II  Sesji Rady Miejskiej Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie w/w protokół.

Głosowanie:

Za- 15

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła protokół z II  sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Ad.5

Ustne sprawozdanie Burmistrza Mirosławca z międzysesyjnej działalności i informacja gości.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w okresie między sesjami miały miejsce następujące wydarzenia:

- 08.01.2015 r. – w Koszalinie w Diecezji Koszalińsko -Kołobrzeskiej odbyło się spotkanie opłatkowe z Biskupem, w którym uczestniczył Burmistrz Mirosławca;

- 09.01.2015 r. – odbyło się spotkanie z Dyrektorem firmy Eneos, która od 1 stycznia br. świadczyć będzie usługi związane z naprawą oświetlenia  ulicznego. Wobec tego Posterunek Energetyczny w Mirosławcu nie będzie zajmować się już naprawami awarii. Na chwilę obecną usuwaniem awarii zajmuje się firma ze Złotowa. Wszystkie występujące awarie należy zgłaszać do UM w Mirosławcu .

- 09.01.2015 r. – w siedzibie Urzędu Miejskiego w Mirosławcu odbył się I w 2015 r.  Konwent Samorządowy Powiatu Wałeckiego. W spotkaniu wzięli udział wszyscy przedstawiciele Powiatu Wałeckiego oraz zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Paweł Suski oraz Dyrektor 107 Szpitala Wojskowego w Wałczu Marek Kornet. Konwent miał na celu omówienie najważniejszych kwestii dotyczących poszczególnych samorządów.

- 16.01.2015 r. – w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Mirosławcu odbyło się spotkanie noworoczne,  w której uczestniczył zaproszeni goście, radni Rady Miejskiej oraz Burmistrz Mirosławca.

-23.01.2015 r. – zorganizowane zostały obchody 7 rocznicy katastrofy samolotu CASA w Mirosławcu, w wyniku której śmierć poniosło 20 żołnierzy.

- 26.01.2015 r. – odbyło się posiedzenie Gminnego Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej, podczas którego między innymi  przedstawione zostały potrzeby poszczególnych jednostek.

- 27.01.2015 r. – w Wałczu odbyła się narada roczna Policji. Komendant Powiatowy Policji podziękował za współpracę z Gminą Mirosławiec, za dofinansowanie zakupu nowego samochodu dla Posterunku Policji w Mirosławcu oraz dofinansowanie budowy nowej siedziby Komendy Policji w Wałczu.

- 26-28.01.2015 r. – w siedzibie Urzędu Miejskiego w Mirosławcu odbyły się posiedzenia komisji stałych Rady Miejskiej w Mirosławcu.

W dalszych słowach Burmistrz Mirosławca poinformował, iż dostępny jest  harmonogram zebrań sołeckich dotyczących  wyborów sołtysów. Pierwsze spotkanie zostało zaplanowane na dzień 05.02.2015 r. w Jadwiżynie.  Dla mieszkańców sołectwa Jabłonkowo, których zebranie odbędzie się  w świetlicy wiejskiej w Jabłonowie zostanie zapewniony transport.

Ponadto Burmistrz Mirosławca zaprosił wszystkich na dzień 10.02.2015 r. na obchody zorganizowane z okazji rocznicy walk o wyzwolenie Mirosławca. Zaproszenia zostały również skierowane do osób, które w 1945 roku zostały zameldowane na terenie Gminy Mirosławiec. W chwili obecnej jest to grupa 17 osób zamieszkałych na terenie Gminy.

Poinformował również, iż w okresie międzysesyjnym zostały podpisane dwa akty notarialne na działki usługowe położone przy ul. Wolności w Mirosławcu na łączną kwotę 100 tys. zł.

Do kolejnej sprzedaży przygotowywana jest 1 działka usługowa również na ul. Wolności w Mirosławcu.

Piotr Pawlik poinformował, iż podczas kolejnego posiedzenia Rady Miejskiej w Mirosławcu w miesiącu luty zajdzie potrzeba zabezpieczenia w budżecie Gminy środków finansowych na remont dachu w kaplicy cmentarnej, który po ulewnych deszczach uległ uszkodzeniu.

Poinformował również, iż w przyszłości zajdzie także potrzeba wymiany auta OSP do ratownictwa drogowego. W chwili obecnej wóz jest bardzo mocno obciążony  z uwagi na sprzęt w nim znajdujący się. Jednak większe auto nie zmieści się do obecnego garażu, w związku z tym zajdzie również potrzeba wydłużenia garażu, wymiany bramy wjazdowej oraz przebudowy podjazdu.

W związku z brakiem pytań do powyższego Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech ogłosił przerwę w obradach.

Przerwa:

1122- 1131

 

Po przerwie wznowiono obrady. Obecnych na posiedzeniu 15 radnych.

Ad.6

Podjęcie uchwały w sprawie taryf zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Mirosławiec dla Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Mirosławcu.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Na posiedzenie Rady Miejskiej przybył Dyrektor Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów  i Kanalizacji  Sp. z o.o. Roman Stefaniak.

Wniosek o zatwierdzenie taryf zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Mirosławiec stanowi załącznik nr 5  do niniejszego protokołu.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech poinformował, iż podczas posiedzeń komisji stałych nie zostały złożone żadne autopoprawki do przedłożonych stawek za wodę i ścieki.

Radny Marcin Karczewski  zwrócił się z zapytaniem dlaczego do przedmiotowego wniosku nie został dołączony Wieloletni Plan Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Kanalizacyjnych?

Roman Stefaniak poinformował, iż zgodnie z zapisem art. 21 ust. 7 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków obowiązek opracowania planu nie dotyczy przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, które nie planują budowy urządzeń wodociągowych lub urządzeń kanalizacyjnych.

Sekretarz Gminy Monika Stąporek poinformowała, iż plan rozwoju  spełniający warunki określone w ustawie  rada gminy uchwala w terminie 3 miesięcy od dnia przedłożenia planu wójtowi. Na dzień dzisiejszy ZECWiK nie posiada takiego planu.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem, czy plan był opracowywany w przeszłości?

Roman Stefaniak poinformował, iż plan był opracowany w momencie rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków.

Radny Marcin Karczewski poinformował, iż na stronie nr 3 załączonego wniosku jest zapis w brzmieniu „ Stan ten podyktowany został faktem braku możliwości udokumentowania różnic kosztów zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków jak  i jednakowym przeznaczeniem wody”. Poinformował, iż nie zgadza się z powyższym stwierdzeniem, ponieważ jego zdaniem na terenie miasta Mirosławiec funkcjonują firmy, które w pewien sposób zarabiają na wodzie.

Dyrektor ZECWiK poinformował, iż ceny i stawki opłat określone w taryfie mogą zostać zróżnicowane dla poszczególnych taryfowych grup odbiorców usług na podstawie udokumentowanych różnic kosztów zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków i wyraził opinię, iż na terenie Gminy Mirosławiec nie ma takiej sytuacji.

Radny Marcin Karczewski  poinformował, iż widoczne są występujące różnice w ciśnieniu wody,  jeśli chodzi o firmy.

Roman Stefaniak poinformował, iż żadna z firm nie wnosiła zastrzeżeń dotyczących ciśnienia wody. Myjnie samochodowe funkcjonujące na terenie miasta Mirosławiec posiadają swoje własne ujęcia.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem, czy firmy posiadają liczniki ścieków?

Roman Stefaniak poinformował, iż firma Żywiec Zdrój posiada zamontowane urządzenie do pomiaru ścieków.

Radny Marcin Karczewski poinformował, iż firma Metaltech nie zajmuje się produkcją wody, a z przedłożonych  informacji wynika, iż ma podobne zużycie wody co firma Żywiec Zdrój.

Roman Stefaniak poinformował, iż firma Żywiec Zdrój za ścieki rozlicza się w formie ryczałtu.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem dlaczego  dla składowiska odpadów oraz firmy produkującej wodę mają zastać ustalone jednakowe stawki opłat za wodę?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż nie należy opierać się na danych zawartych w załączniku do projektu uchwały w sprawie zaopiniowania planu aglomeracji Mirosławca, ponieważ dane pochodzą bezpośrednio od firm a nie od ZECWiK-u.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem dotyczącym wysokości  rozrachunku rocznego w stosunku do proponowanych stawek podwyżki za wodę i ścieki.

Roman Stefaniak poinformował, iż w stosunku rocznym prognozowany wzrost za wodę to kwota 11 200 zł, natomiast za ścieki to 16 800 zł.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem czy powyższych kwot nie ma możliwości wygenerowania z innych źródeł?

Dyrektor ZECWiK poinformował, iż pewne prace firma stara się wykonywać sama przy użyciu posiadanego sprzętu. Niestety zdarzają się również prace, których firma nie jest w stanie samodzielnie zrealizować. Dodał, iż prace dotyczące budowy sieci wod-kan w Próchnowie ZECWiK starać się będzie wykonać własnymi środkami.

Radna Anna Turska poinformowała, iż w otrzymanych dokumentach nie zostało przedstawione podsumowanie roku obrachunkowego.

Roman Stefaniak poinformował, iż podsumowanie roku obrachunkowego nastąpi po przeprowadzeniu badania przez biegłego rewidenta.

Radna Anna Turska poinformowała, iż po przeprowadzeniu badania i otrzymania kwoty marży  różnica być może nie będzie  tak wysoka, jak to zostało przedstawione.

Roman Stefaniak poinformował, iż spółka zainwestowała środki finansowe w uzbrojenie
ul. Sprzymierzonych. Dodał, iż należy zauważyć, że dobiega końca okres  gwarancyjny na zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków. Nie wiadomo, co zdarzy się w kolejnych miesiącach.

Radna Anna Turska poinformowała, iż w otrzymanych dokumentach dotyczących  stawek za wodę i ścieki zostało podane że zrzut ścieków wynosił 140 tys.m3 Natomiast z dokumentów dotyczących projektu aglomeracji Miasta Mirosławiec wynika, iż jest to wartość 260 tys. m3 w czasie pogody bezopadowej. Zwróciła się z zapytaniem skąd wynika tak wysoka różnica?

Roman Stefaniak poinformował, iż   na powyższe wartości ma wpływ również nieszczelność sieci kanalizacyjnej. Kolektor ściekowy wybudowany został w 1989 roku. Technologia budowy  nie zapewnia pełnej szczelności sieci.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż corocznie podwyżki stawek wody opierają się na wskaźnikach inflacji. Dodał, iż na 2016 rok podejmowane będą kroki, aby podwyżka wynosiła 0%.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem jaka jest gwarancja, że w 2016 roku nie nastąpi podwyżka za wodę i ścieki?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż jeśli nie nastąpi załamanie sytuacji gospodarczej stawki opłat pozostaną na niezmienionym poziomie. Dodał, iż całkiem realne jest, że stawki podatków oscylować będą na 2016 rok na poziomie „0”.

Roman Stefaniak poinformował, iż spółka ZECWiK opiera się na stawkach netto.

Sekretarz Gminy Monika Stąporek poinformowała w imieniu Inspektora UM w Mirosławcu ds. ochrony środowiska, że średnia ilość ścieków przypadająca na
1 mieszkańca została wyliczona przez Urząd Marszałkowski na 4 kubiki i taką wartość wpisano jako perspektywę do planu aglomeracji.

Radna Anna Turska poinformowała, iż nie kwestionuje podwyżki opłat za wodę i ścieki. Dodała, iż jej zdaniem plan aglomeracji nijak ma się do załączników dołączonych do omawianego projektu uchwały.

Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił, aby nie łączyć dwóch różnych projektów uchwał w jedną sprawę.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się z zapytaniem co dalej w kwestii szczelności sieci kanalizacyjnej?

Roman Stefaniak poinformował, iż nie jest specjalistą aby móc stwierdzić o jakiej średnicy są rury. Dodał, iż jest w pełni świadomy, że istniejąca sieć kanalizacyjna jest nieszczelna.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie taryf zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Mirosławiec dla Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
w Mirosławcu.

Głosowanie:

Za-10

Przeciw-4

Wstrzymało się-1

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 10 głosach „za”, 4 głosami „przeciw” oraz 1 głosem „wstrzymującym się” podjęła Uchwałę Nr III/21/2015 w sprawie taryf zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Mirosławiec dla Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.  w Mirosławcu.

Przedmiotowa  Uchwała stanowi załącznik nr 6  do niniejszego protokołu.

Ad.7

Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia opinii do projektu planu aglomeracji Mirosławiec.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zmiana granic aglomeracji spowodowana jest  niekorzystnym stosunkiem zbyt małej ilość mieszkańców terenów wiejskich do długości sieci grawitacyjnej i tłocznej. Wcześniejszą aglomerację tworzyły miejscowości: Mirosławiec, Mirosławiec Górny, Łowicz Wałecki, Piecnik, Jabłonowo, Jabłonkowo, Próchnowo, Bronikowo, Hanki, Kol. Hanki, Jadwiżyn i Orle. Obecnie zweryfikowaną aglomerację tworzyć mają Mirosławiec i Mirosławiec Górny. Planem aglomeracji musi zostać objętych 100% mieszkańców miasta. W chwili obecnej na terenie miasta Mirosławiec istnieje około 40 budynków, które funkcjonują bez podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Zostaną do tych mieszkańców wystosowane pisma z wezwaniem do podłączenia budynków do sieci.
W pierwszej kolejności będą to mieszkańcy ul. Wolności, z uwagi na fakt planowanego przeprowadzenia remontu drogi krajowej nr 10 na ul. Wolności.

Radny Marcin Karczewski poinformował, iż skoro zmienia się plan aglomeracji, to w zamian należy zapewnić mieszkańcom inną alternatywę np. przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż od 1 stycznia br. zmieniły się zasady dotyczące budowy i przede wszystkim utrzymania przydomowych oczyszczalni ścieków.  Właściciel posesji na której funkcjonować będzie przydomowa oczyszczalnia ścieków zobligowany będzie do badania próbek ścieków, dokładnego oczyszczania kanalików.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem, czy jest możliwość udzielenia dotacji do budowy zbiorników bezodpływowych dla mieszkańców terenów wiejskich?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż nie ma możliwości udzielenia  dofinansowania budowy zbiorników bezodpływowych. Dodał również, iż na terenie Gminy Mirosławiec  zostaną przeprowadzone  kontrole  przez pracowników Urzędu Miejskiego, które dotyczyć będą w szczególności: rachunków za odbiór ścieków, segregowania odpadów komunalnych oraz sposobu utrzymania przydomowych oczyszczalni ścieków, na budowę których przyznano dotację.

Sekretarz Gminy Monika Stąporek poinformowała, iż z budżetu gminy można dofinansować tylko takie inwestycje, które ściśle dotyczą ochrony środowiska.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż dotyczyć to będzie budowanych przydomowych oczyszczalni, a nie tych wybudowanych.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Różycki zwrócił się z zapytaniem, co w sytuacji, kiedy mieszkańcy nie wyrażą zgody   na przyłączenie do sieci kanalizacyjnej?

Piotr Pawlik poinformował, iż w chwili obecnej zmiana przepisów prawa umożliwia  wydanie nakazu podłączenia do sieci kanalizacyjnej.

Radna Urszula Stanisławska zwróciła się z zapytaniem, jakie są koszty związane z przyłączeniem do sieci?

Piotr Pawlik poinformował, iż są to kwestie indywidualne każdego z mieszkańców. Dodał, iż mieszkańcy  mogą zwrócić się do spółki ZECWiK, która dysponuje niezbędnym sprzętem i może wykonać takie zadanie. Również dla spółki ważne jest, aby wszyscy mieszkańcy miasta zostali podłączeni do sieci.

Radny Marcin Karczewski dodał, iż w pierwszej kolejności należałoby wyliczyć koszty związane z przyłączeniem do sieci.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia opinii do projektu planu aglomeracji Mirosławiec.

Głosowanie:

Za-15

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr III/22/2015 w sprawie wyrażenia opinii do projektu planu aglomeracji Mirosławiec.

Przedmiotowa  Uchwała stanowi załącznik nr 7  do niniejszego protokołu.

Ad.8

Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy nieruchomości stanowiących własność Gminy Mirosławiec.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Sekretarz Gminy i Miasta Mirosławiec w związku z zapytaniem z posiedzenia Komisji Gospodarki i Budżetu zwróciła się do radnego Pawła Krawczyka
z informacją, iż stawki za dzierżawę gruntów w momencie zawierania umów zostaną urealnione.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech zwrócił się do radnego Pawła Krawczyka z prośbą o przybliżenie poruszonego, podczas posiedzenia komisji tematu stawek dzierżaw.

Radny Paweł Krawczyk poinformował, iż wartość stawek dzierżawy jest zbyt niska, wobec czego należy podjąć działania zmierzające do urealnienia stawek za dzierżawę gruntu.

Radna Iwona Kłos zwróciła uwagę, iż działka w m. Toporzyk, na której znajduje się plac zabaw również ujęta jest w spisie działek przeznaczonych do wydzierżawienia.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż nie ma żadnych planów dotyczących ewentualnej sprzedaży gruntu, na której znajduje się plac zabaw. Poinformował, iż Gmina dokona  podziału działki na dwie mniejsze działki aby nie było niepokoju ze strony mieszkańców o przyszłość placu zabaw.

Sołtys Toporzyka Katarzyna Chrobak poinformowała, iż jest problem z osobą, która dzierżawi grunty położone bezpośrednio przy placu zabaw.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Różycki zwrócił się z zapytaniem jaka jest wielkość działki?

Sołtys Toporzyka poinformowała, iż działka jest o powierzchni 0,78 ha.

Radny Janusz Beer zasugerował, aby w umowie dzierżawy zawrzeć zapis, że część działki została wyłączona z dzierżawy.

Burmistrz Mirosławca powtórzył, iż działka zostanie podzielona na dwie mniejsze działki.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy nieruchomości stanowiących własność Gminy Mirosławiec.

Głosowanie:

Za-15

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr III/23/2015 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy nieruchomości stanowiących własność Gminy Mirosławiec.

Przedmiotowa  Uchwała stanowi załącznik nr 8  do niniejszego protokołu.

Ad.9

Podjęcie uchwały w sprawie delegowania radnych Rady Miejskiej do Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, iż zgodnie z zapisami § 11 ust. 5 Uchwały Nr VIII/47/2007 z dnia 26 marca 2007 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy i Miasta Mirosławiec Rada Miejska w Mirosławcu, w ramach zapewnienia kontroli społecznej trybu rozpatrywania wniosków, może delegować od jednego do czterech przedstawicieli ze swojego składu do składu Społecznej Komisji Mieszkaniowej. Powołanie do składu komisji następuje w drodze uchwały Rady Miejskiej.

Następnie poprosił Przewodniczących komisji stałych Rady Miejskiej o zgłoszenie po 1 kandydaturze z każdej Komisji.

Radny Józef Ryźlak z Komisji Gospodarki i Budżetu zgłosił kandydaturę radnego Grzegorza Różyckiego.

Radny Grzegorz Różycki wyraził zgodę.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stanisław Pilc zgłosił kandydaturę radnego Janusza Beer.

Radny Janusz Beer wyraził zgodę na kandydowanie.

Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej Anna Turska zgłosiła kandydaturę radnego Stanisława  Wiese.

Radny Stanisław Wiese wyraził zgodę na kandydowanie.

W związku z brakiem innych kandydatur, Przewodniczący Rady Miejskiej zamknął listę kandydatur.

Następnie odczytał brzmienie § 1 uchwały w brzmieniu: „Deleguje się radnych Rady Miejskiej w Mirosławcu do Społecznej Komisji Mieszkaniowej w osobach: Grzegorz Różycki, Stanisław Wiese, Janusz Beer”.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie delegowania radnych Rady Miejskiej w Mirosławcu do Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

Głosowanie:

Za-15

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr III/24/2015 w sprawie delegowania radnych Rady Miejskiej
w Mirosławcu do Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

Przedmiotowa  Uchwała stanowi załącznik nr 9  do niniejszego protokołu.

 

Ad.10

Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie opłaty targowej.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Sekretarz Gminy Monika Stąporek poinformowała, iż Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie uchwałą Nr XXVIII.186.K.2014 z dnia 2 grudnia 2014 r. stwierdziło nieważność uchwały Rady Miejskiej w Mirosławcu Nr XLV/382/2014 z dnia 5 listopada 2014 r. w sprawie opłaty targowej, w części obejmującej postanowienie § 6 ust. 4, w zakresie wyrażenia: „do końca miesiąca. W którym zainkasowano opłatę”.  W związku  z powyższym proponuję się brzmienie w/w zapisu w nowym brzmieniu: „Wynagrodzenie jest płatne na wskazany przez inkasenta rachunek bankowy w terminie do końca miesiąca, w którym  nastąpiło rozliczenie się z  pobranej kwoty”.

W związku z brakiem   pytań przystąpiono do podjęcia uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie opłaty targowej.

Głosowanie:

Za-15

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr III/25/2015 zmieniającej uchwałę w sprawie opłaty targowej.

Przedmiotowa  Uchwała stanowi załącznik nr 10   do niniejszego protokołu.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej ogłosił przerwę w obradach.               

Przerwa:

1242- 1300

Po przerwie wznowiono obrady. Obecnych na posiedzeniu 15 radnych.

Ad.11

Odpowiedzi na wnioski i zapytania z poprzedniej sesji Rady Miejskiej.

Odpowiedzi na wnioski i zapytania stanowią załącznik nr 11  do niniejszego protokołu.

Radny Janusz Beer zwrócił się z zapytaniem dotyczącym wymiany lampy oświetleniowej na ul. Szkolnej.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż od 1 stycznia br. usuwaniem awarii oświetlenia drogowego na trenie gminy Mirosławiec zajmuje się ENEOS Sp. z o.o. Oddział Poznań Rejon Oświetleniowy Piła. Do 31 grudnia 2014 r. uzgodnienia dotyczące wymiany lampy prowadzone były z firmą Enea.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Różycki zwrócił się z pytaniem dotyczącym oświetlenia drogowego  na Placu Wolności przy przystanku autobusowym?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż lampa oświetleniowa została  ujęta w ramach zadania budowy oświetlenia na Placu Papieskim.

Radna Anna Turska poinformowała, iż   na ul. Wolności, od torów w kierunku m. Kalisz Pomorski notorycznie występuje problem z oświetleniem.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż oświetleniem ulic Wałecka i Wolności zajmuje się firma Eneos. Część ulicy Wolności zasilana jest odrębną linią  niż pozostała część miasta. Ponadto poinformował, iż został zgłoszony do firmy Enea temat rozbudowy sieci energetycznej od myjni na odcinku od wyjazdu z Mirosławca w kierunku m. Kalisz Pomorski do myjni w Łowiczu Wałeckim. Z uzyskanych informacji wynika, iż firma Eneos nie rozpoczęła dotychczas  sporządzania dokumentacji projektowej.

Ad.12

Wolne wnioski i zapytania.

Radna Urszula Stanisławska zwróciła się z wnioskiem o oświetlenie drogi od zjazdu z drogi krajowej nr 10 w kierunku m. Jabłonkowo.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż  na terenie sołectwa Jabłonkowo planowane są następujące inwestycje: skanalizowanie wsi, budowa oświetlenia ulicznego oraz zakup części budynku z przeznaczeniem na świetlicę wiejską. Dodał, iż sukcesywnie zadania będą realizowane.

Radny Wasilij Głuscow zasugerował, aby podczas najbliższych zebrań wiejskich poinformować mieszkańców o zmianie przepisów dotyczących przydomowych oczyszczalni ścieków.

Sołtys Jabłonkowa Grzegorz Morzyc zwrócił się z zapytaniem ile na 2015 rok wynoszą środki przeznaczone na 1 mieszkańca sołectwa?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż jest to kwota 5 zł na 1 mieszkańca. Kwota nie została zwiększona do 10 zł, ponieważ sołectwa w 2015 roku wykorzystywać będą jeszcze środki finansowe przyznane im jako nagrody w ramach konkursu „Nasza wieś najpiękniejsza, nasza wieś najaktywniejsza”.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się w imieniu sołtysa Łowicza Wałeckiego w temacie dotyczącym przewozu dzieci, które w godzinach południowych kończą lekcje w szkole w Mirosławcu do Łowicza Wałeckiego.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż powyższy temat został już omówiony z sołtysem  i ze strony Gminy nie będzie problemu, aby bus mógł zabierać dzieci ze szkoły.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem jakie są kryteria przyznawania tzw. skrzydeł i kto decyduje o przyznaniu nagrody?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż uzgodnienia dotyczące przyznania nagrody prowadzone są pomiędzy osobą Burmistrza, stanowiskiem ds. promocji i turystyki oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu.

Radna Anna Turska zwróciła się z propozycją, którą przedstawiła również podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej w dniu 27 stycznia br. Chodzi bowiem, aby na potrzeby mieszkańców Gminy wynajęty został radca prawny, który 1 raz w tygodniu udzielać będzie porad prawnych.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż mieszkańców Gminy nie może obsługiwać ten sam radca prawny, który świadczy usługi na rzecz Gminy Mirosławiec, ponieważ w wielu przypadkach występowałby konflikt interesów. Ponadto należałoby również znaleźć źródła finansowania związane z ewentualnym zatrudnieniem.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż tak, jak wspominał podczas posiedzenia Komisji dokona rozeznania, w jaki sposób zatrudnienie radcy prawnego dla mieszkańców funkcjonuje w Gminie Wałcz.  Bardzo często zdarza się, że osoby chcące skorzystać z pomocy radcy prawnego są niezadowolone z funkcjonowania Urzędu w Mirosławcu oraz jednostek podległych.

Sekretarz Gminy dodała, iż osoby, które chcą skorzystać z pomocy prawnej, chcą również, aby radca prawny reprezentował ich podczas rozprawy sądowej.

Piotr Pawlik poinformował, iż zwróci się  do uczelni kształcących prawników w tej sprawie. Może studenci zechcieliby odbywać praktyki w Urzędzie.

Radna Anna Turska poinformowała, iż mieszkańcy skarżą się, że jest zbyt mały przepływ informacji pomiędzy Urzędem i Ośrodkiem Kultury, a mieszkańcami Gminy. Zwróciła się
z zapytaniem, kto jest odpowiedzialny za system sms-owy, ponieważ nie otrzymała informacji o planowanych uroczystościach związanych z obchodami katastrofy samolotu CASA  w miesiącu styczniu.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż ogłoszenia o planowanych imprezach, uroczystościach pojawiają się na stronie internetowej zarówno Ośrodka Kultury jak i Urzędu Miejskiego. Ponadto ogłoszenia są rozwieszane na słupach ogłoszeniowych. Gmina nie jest organizatorem obchodów katastrofy samolotu i nie jest zobligowana do zapraszania na obchody.  Organizatorem obchodów jest wojsko.

Radna Anna Turska poinformowała, iż owszem na stronach internetowych jak i w siedzibie Ośrodka Kultury widnieją ogłoszenia. Informacji na temat zajęć podczas ferii zimowych nie widziała  jednak na słupach ogłoszeniowych

Sekretarz Gminy poinformowała, iż od momentu ukazania się ogłoszeń w ciągu 2 dni Ośrodek Kultury miał już komplet 50 dzieci na zajęcia. W przypadku większej ilości dzieci chętnych Ośrodek Kultury musiałby fakt taki zgłosić do Kuratorium Oświaty, Nadzoru Budowlanego.

Radna Anna Turska poinformowała, iż należy zrobić wszystko, aby wszyscy mieli możliwość skorzystania z zajęć oferowanych przez Ośrodek Kultury w Mirosławcu. Poinformowała ponadto, iż Komisja Polityki Społecznej została zobligowana do udziału w tzw. Komisji stypendialnej dotyczącej przyznania stypendium naukowego  dla dzieci  i młodzieży. Dodała, iż jako rodzic nie wiedziała, iż jest możliwość otrzymania przez ucznia stypendium naukowego. Możliwość składania wniosku o przyznanie stypendium mają: Dyrektor placówki, wychowawca, rodzice oraz nauczyciel prowadzący. Na stronie internetowej ZS w Mirosławcu jest zapis o stypendium naukowym, lecz nie ma żadnych zapisów dotyczących zasad oraz kryterium przyznawania.  Ponadto zasugerowała, aby przyjrzeć się zapisom Uchwały z 2005 roku, ponieważ pewne zapisy należałoby urealnić.

Burmistrz Mirosławca poprosił, aby Komisja Polityki Społecznej wypracowała swoje pomysły dotyczące zapisów Uchwały. Ponadto należałoby również nowe zapisy uzgodnić  z Dyrektorami  oraz Radą Rodziców.

Radna Anna Turska poinformował, iż powyższy temat zostanie poruszony podczas posiedzenia komisji w miesiącu lutym, na które przybędą również Dyrektorzy Placówek Oświatowych. Zwróciła się również propozycją, aby część diet radni przeznaczyli na stypendia, ponieważ obecna kwota w wysokości 3 tys. zł jest jej zdaniem zbyt niska.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż radni nie mogą zrzec się diet. Mogą je jedynie obniżyć w drodze uchwały. Innym wyjściem jest dobrowolne przekazywanie swoich diet na różne cele. Można je przekazać na stypendia, ale co musi odbywać się poza regulacjami uchwały pomiędzy radnymi  a szkołą.

Przewodniczący Rady Miejskiej zasugerował, aby zajęcia dla dzieci podczas ferii zimowych organizowane były w trybie tygodniowym. W ten sposób z zajęć będzie mogła skorzystać większa ilość dzieci.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Różycki zwrócił się z zapytaniem, czy istnieje możliwość stworzenia adresu mailowego dla wszystkich radnych?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż wszystkie wiadomości, które skierowane są do radnych przesyłane są do Biura  Rady, które jest zobligowane do przekazania wiadomości.

Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem dotyczącym pełnienia dyżurów radnych dla mieszkańców?

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poinformował, iż chodzi głównie o udostępnienie pomieszczenia w godzinach popołudniowych. Dyżury radnych mają na celu przede wszystkim poprawę komunikacji pomiędzy mieszkańcami a radnymi. Zwrócił się również z wnioskiem o wycinkę suchych gałęzi i drzew rosnących od zjazdu z ul. Sprzymierzonych do m. Sadowo.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż  temat wycinki drzew zostanie rozpoznany i odpowiedź zostanie udzielona na piśmie.  Jeśli chodzi o dyżury, to nie ma problemu z pomieszczeniem dla radnych.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się z zapytaniem o ustawienie znaku „Uwaga szkoła” w okolicach ZS w Mirosławcu.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w/w wniosek został zgłoszony podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Budżetu w dniu 28 stycznia br., fizycznie niemożliwe było jego uruchomienie do 29.01.

Radny Janusz Beer nawiązując do tematu dotyczącego  dyżurów radnych  poinformował, iż w momencie wyboru jego osoby na radnego przez pewien czas organizował spotkania dla mieszkańców. Okazało się jednak, iż na spotkania przychodzi znikoma ilość zainteresowanych.  Dodał, iż podczas zorganizowanego szkolenia dla radnych Rady Miejskiej była mowa o tym, iż radny nie może zrzec się diety. Jest to sprawa indywidualna każdego radnego.  Poinformował następnie, iż jego zdaniem kolejne uroczystości obchodów katastrofy samolotu CASA należałoby zorganizować o jednej godzinie. Zwrócił się również z zapytaniami dotyczącymi możliwości podjęcia pracy przez obcokrajowca pochodzącego z Ukrainy zaproszonego przez rodzinę Mirosławca oraz kwestii związanych z mieszkaniami socjalnymi w Toporzyku oraz w Hankach?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż do 05.02. br. jest termin przetrzymywania mebli w pomieszczeniu socjalnym w Toporzyku. Po tym terminie pomieszczenie  zostanie uprzątnięte. Poinformował, iż jeśli chodzi o budynek po byłej świetlicy w Hankach, to Gmina w dalszym ciągu podtrzymuje chęć przeprowadzenia remontu i adaptacji tych pomieszczeń na lokale socjalne.

Sołtys Jabłonkowo złożył wniosek o ustawienie znaku drogowego D-42 „Obszar zabudowany” przy tablicy z nazwą miejscowości Jabłonkowo przy wjazdach do miejscowości. Postawienie w/w znaku ma na celu ograniczenie prędkości poruszających się samochodów oraz poprawienie bezpieczeństwa na terenie miejscowości.

Sołtys Orla Jolanta Barszcz zwróciła się z wnioskiem o wymianę  pozostałości po jednym z elementów zabawowych  tzw. „konika” na placu zabaw w m. Orle.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż kompletowany jest materiał niezbędny do naprawy w/w elementu.

Sołtys Orla zwróciła się z zapytaniem o remont ubytku nawierzchni w m. Orle?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż na przełomie miesięcy luty/marzec br. rozpoczną się prace drogowe związane z usunięciem ubytków po okresie zimowym.

Przewodniczący Rady Osiedla Stanisław Orawiec podziękował Burmistrzowi Mirosławca za szybką interwencję oraz  usunięcie gruzowiska znajdującego się w okolicach internatu w Mirosławcu Górnym.  Zwrócił się również z wnioskiem o ustawienie tablicy „Zakaz wysypywania gruzu” oraz o dokonanie kontroli samochodów parkujących w Mirosławcu Górnym na miejscach dla osób niepełnosprawnych.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem dotyczącym utwardzenia drogi dojazdowej do nowo budowanej firmy Metaltech?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż Gminie udało się pozyskać materiał, którym będzie możliwość utwardzenia dróg, w szczególności dróg śródpolnych. Jeśli ktoś z mieszkańców byłby zainteresowany utwardzeniem drogi, to taki materiał można pozyskać od Gminy. Koszt transportu materiału należeć będzie do zainteresowanego. Jeśli natomiast chodzi o utwardzenie drogi polnej do budowanej nowej siedziby firmy Metaltech, to dyrektor firmy  otrzymał informację o możliwości pozyskania materiału do utwardzenia drogi. Droga należy do Gminy, jednak uczęszczana jest głównie przez pracowników firmy.

Ad.13

Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mirosławcu z okresu między sesjami.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech podziękował radnym za udział w licytacji złotego serduszka podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jak również za udział w szkoleniu dla radnych zorganizowanym w dniu 21 stycznia br.

Następnie udostępnił radnym do wglądu wylicytowane serduszko.

W dalszej kolejności poinformował, iż do Biura Rady Miejskiej wpłynęło kolejne pismo od Pana Zdzisława Hul w sprawie niezgodności z prawem Uchwały Nr XXV/222/2012 z dnia 28 grudnia 2012 r. Zaproponował, aby przedmiotowe pismo zostało skierowane pod obrady Komisji Gospodarki i Budżetu. Każdy zainteresowany radny będzie mógł uczestniczyć w posiedzeniu Komisji.

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował również, iż jeśli chodzi o godziny odbywania posiedzeń Rady, w razie mniejszej ilości zaproszonych gości, sesje rozpoczynać się będą około godz. 13.00 Poinformował również, iż trwa zbieranie podpisów pod petycją dotyczącą zmniejszenia populacji bobrów. Dodał, iż bardzo wielu mieszkańców ulicy Wałeckiej, Krótkiej, Sprzymierzonych ma problem związany z działalnością bobrów.

Radny Marcin Karczewski poinformował, iż zauważył w okolicach m. Kalinówka  działania bobrów. Dodał, iż bardzo ciężko jest nawiązać komunikację z właścicielami gruntów przez które przepływają cieki wodne, aby dokonali melioracji.

Radny Stanisław Wiese poinformował, iż Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wystąpiło o możliwość odłowienia 30 sztuk bobrów. Warunkiem jest jednak zakaz używania broni palnej. W chwili obecnej trwają oczekiwania na decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W dalszych słowach poinformował, iż w 2004 roku zgłaszał fakt, iż działania bobrów stają się problemem.

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, iż osobom chętnym zostaną rozdane listy na które można zbierać podpisy.

Radny Janusz Beer poinformował, iż ogrody działkowe na ul. Wałeckiej i Ogrodowej poprą petycję. Zwrócił się również z propozycją, aby petycję podpisały również firmy, których siedziby znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie działania bobrów.

Ad.14

Zamknięcie obrad III Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Miejskiej o godz. 14 .10 zamknął III sesję Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała:                                             Przewodniczący Rady Miejskiej:

Lidia Cybulska                                                        Piotr Czech

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Lidia Cybulska 23-04-2015 10:10:28
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Przewodniczący Rady Piotr Czech 29-01-2015
Ostatnia aktualizacja: Lidia Cybulska 23-04-2015 10:10:28