Protokół z posiedzenia Komisji Polityki Społecznej w dniu 27.01.2015

Protokół nr 2/2015

z posiedzenia Komisji Polityki Społecznej

które odbyło się w dniu 27.01. 2015 r. w godz. 1200- 1335

w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Mirosławcu

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji oraz zaproszeni goście wg załączonych do protokołu list obecności ( zał. nr 1 i nr 2).

  1. Otwarcie 2  posiedzenia Komisji Polityki Społecznej.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
  5. Zapoznanie się z planem pracy Ośrodka Kultury w Mirosławcu na 2015 rok: kalendarz imprez, ferie zimowe, sezon turystyczny oraz funkcjonowanie świetlic wiejskich.
  6. Zaopiniowanie projektów uchwał.
  7. Wolne wnioski i zapytania.
  8. Zamknięcie posiedzenia Komisji.

Ad.1

Otwarcie 2  posiedzenia Komisji Polityki Społecznej.

O godz. 1200 Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej Anna Turska otworzyła 2  posiedzenie Komisji, witając członków Komisji oraz zaproszonych gości.

Ad.2

Stwierdzenie quorum.

Przewodnicząca Komisji po przeanalizowaniu listy obecności poinformowała, iż w posiedzeniu uczestniczy 3 członków Komisji, co stanowi quorum pozwalające na obradowanie i podejmowanie prawomocnych decyzji.

Nieobecni: radna Urszula Stanisławska, radny Stanisław Wiese.

Ad.3

Przyjęcie porządku obrad.

Porządek obrad stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

W związku z brakiem propozycji zmian przedłożonego porządku obrad, przystąpiono do przyjęcia porządku obrad.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

Ad.4

Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.

W związku z brakiem zastrzeżeń przystąpiono do przyjęcia protokołu z 1 posiedzenia Komisji.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła protokół z 1  posiedzenia Komisji.

Ad.5

Zapoznanie się z planem pracy Ośrodka Kultury w Mirosławcu na 2015 rok: kalendarz imprez, ferie zimowe, sezon turystyczny oraz funkcjonowanie świetlic wiejskich.

Na posiedzenie Komisji przybyła Anna Dzida Dyrektor Ośrodka Kultury w Mirosławcu.

Plan pracy Ośrodka Kultury w Mirosławcu na 2015 rok stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

Anna Dzida poinformowała, iż  kalendarz imprez stanowi zarys propozycji kulturalnej Ośrodka Kultury w Mirosławcu, który może ulec zmianie, ze względu na posiadane środki finansowe instytucji. Podczas ferii zimowych zmianie uległy godziny pracy zarówno Ośrodka Kultury, jak również poszczególnych świetlic. Zajęcia odbywały się będą w godzinach dopołudniowych. Uruchomiony został również  dodatkowy dyżur w świetlicach, w placówkach gdzie zwyczajowo zajęcia odbywają się raz w tygodniu: Łowicz wałecki, Orle i Jadwiżyn. W m. Piecnik terminy  odbywających się zajęć zostały ustalone przy współpracy z Dyrektorem Zespołu Szkół w Piecniku, w celu zoptymalizowania zadania. Ośrodek Kultury w Mirosławcu zarządza 8 świetlicami. Świetlice są otwarte od wtorku do soboty włącznie. Dni i godziny otwarcia świetlic podyktowane są ilością uczęszczających dzieci na zajęcia. Na świetlicach wiejskich pracują 3 osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, wolontariusz oraz osoba odbywająca staż z Powiatowego Urzędu Pracy w Wałczu. W świetlicach wiejskich funkcjonują równie wiejskiej punkty biblioteczne, obsługiwane przez zatrudnionych instruktorów ds. świetlic, na mocy porozumienia Ośrodka Kultury w Mirosławcu z Biblioteką Publiczną. Ośrodek Kultury w Mirosławcu ze względu na profil prowadzonej działalności wspomaga działania pracownika Urzędu Miejskiego ds. promocji w organizowaniu czy przeprowadzaniu akcji tematycznych, szczególnie w sezonie turystycznym. W okresie od maja do września podejmowane będą działania w zakresie turystyki, mające na celu monitorowanie i funkcjonowanie  plaż oraz wniosek rybackich na terenie Gminy Mirosławiec. Ponadto w okresie wakacyjnym prowadzona jest akcja zielone lato dla dzieci i młodzieży.  Przy współpracy z Regionalnym Centrum Żubra, Urzędu Miejskiego oraz Dzikiej Zagrody w Jabłonowie prowadzone są działania, wspólne projekty w celu poszerzenia świadomości ponadlokalnej i ponadregionalnej o atrakcjach turystycznych na terenie gminy Mirosławiec.

Przewodnicząca Komisji Anna Turska poinformowała, iż zapisy dzieci na ferie zimowe do Ośrodka Kultury trwały do 16 stycznia br. Zwróciła się następnie z zapytaniem, gdzie oprócz ogłoszeń na stronie internetowej oraz w siedzibie Ośrodka Kultury były ogłoszenie o zapisach?

Anna Dzida poinformowała, iż ogłoszenia znajdowały się również w gablocie przy Ośrodku Kultury. W ciągu dwóch dni na zajęcia zapisanych zostało 50 dzieci. Jeśli Ośrodek Kultury prowadziłby zajęcia dla grupy powyżej 50 osób, fakt ten musiałby zgłosić do sanepidu, Nadzoru Budowlanego oraz do Kuratorium Oświaty.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż na terenie ZS w Mirosławcu nie było żadnych ogłoszeń dotyczących zajęć organizowanych przez  Ośrodku Kultury podczas ferii zimowych.

Sekretarz Gminy Monika Stąporek poinformowała, iż szkoła prowadziła nabór na oddzielne zajęcia organizowane podczas ferii szkolnych.

Anna Dzida poinformowała, iż Ośrodek Kultury aplikuje o dodatkowe środki finansowe na przeprowadzenie ferii zimowych z funduszu małych projektów Euroregionu Pomerania. Projekt organizacji ferii był ograniczony ilościowo.

Radna Iwona Kłos poinformowała, iż przede wszystkim należy dopilnować, aby  dzieci nie uczestniczyły podwójnie w prowadzonych zajęciach.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż nikt nie neguje tego, jakie zajęcia prowadzone są w Ośrodku Kultury. Jednak, część mieszkańców twierdzi, że jest bardzo mały przekaz  o zajęciach organizowanych w Ośrodku Kultury. Poinformowała, iż zauważyła, że na słupach informacyjnych nie było żadnych informacji o organizacji ferii zimowych w Ośrodku Kultury.

Anna Dzida poinformowała, iż bardzo niewiele sklepów wyraża zgodę na wywieszenie w witrynach sklepowych informacji o  imprezach, czy też  zajęciach organizowanych przez Ośrodek Kultury.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech dodał, iż jest bardzo niewielka ilość mieszkańców, którzy  chcą otrzymywać powiadomienia drogą sms-ową o organizowanych imprezach kulturalnych.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem czy w weekendy jest możliwość zwiedzenia wystawy w Muzeum?

Dyrektor OK poinformowała, iż w sezonie letnim przyjmowane są tylko grupy zorganizowane.  Informacja o otwarciu Muzeum znajduje się na stronie internetowej Ośrodka Kultury. Dodała, iż należy wziąć pod uwagę, iż za każdy dzień pracy pracownika w weekend należy umożliwić pracownikowi wybranie nadgodzin.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym wiosek rybackich?

Anna Dzida poinformowała, iż jest projekt wspólny z Urzędem Miejskim, który ma na celu utrzymanie czystości i porządku miejsc biwakowania tj. nad jeziorem Kosiakowo oraz w m. Drzewoszewo.

Przewodnicząca Anna Turska zwróciła się z zapytaniem czy musi być prowadzony nabór dzieci na zajęcia w świetlicach, czy też świetlice otwarte są dla każdego?

Dyrektor OK poinformowała, iż na zajęciach w świetlicach uczęszcza stała grupa dzieci, dla których prowadzona jest książka zajęć. Nie zmienia to jednak faktu, iż świetlice otwarte są dla każdego. Największym powodzeniem cieszą się zajęcia manualne oraz kulinarne. Ponadto w okresie wiosenno-jesiennym organizowane są wyprawy rowerowe, zajęcia z nornic wal king.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż z otrzymanych informacji wynika również, że świetlice wynajmowane są na imprezy okolicznościowe.

Anna Dzida poinformowała, iż na imprezy okolicznościowe typu: urodziny, komunie. Wesele wynajmowane są przede wszystkim świetlice w Hankach i Jabłonowie. Środki finansowe z wynajmu trafiają do budżetu Ośrodka Kultury, który ma za zadanie utrzymanie świetlic.  W ramach otrzymanych środków zakupywane są przede wszystkim środki czystości. Osoby wynajmujące nie ponoszą żadnych innych opłat jak tylko za wynajem budynku. Koszty wynajmu świetlic wiejskich wynoszą  około 1200 zł. Pozyskane środki finansowe przeznaczane są na zakup środków czystości na świetlice.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, czy instruktorki posiadają przeszkolenie z zakresu psychologii w ramach pracy z dziećmi?

Anna Dzida poinformowała, iż instruktorki nie posiadają takiego przeszkolenia. Ośrodek Kultury stara się nie wchodzić w kompetencje Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W ramach działań MGOPS w prowadzonych  zajęciach uczestniczy również asystent rodziny. Instruktorki z Ośrodka Kultury  same są matkami i po obserwacji danego dziecka same wysuwają wnioski i spostrzeżenia. Ponadto w zajęciach mogą uczestniczyć również dzieci niepełnosprawne, chyba, że ich niepełnosprawność jest znaczna wtedy w zajęciach muszą uczestniczyć również rodzice. Ośrodek Kultury wspólnie z MGOPS-em w 2012 roku realizował program pod nazwą „POMOC”. W ramach tego projektu prowadzone były rozmowy z psychologiem, zajęcia, piknik nad jeziorem Kosiakowo.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, jakie w chwili obecnej Ośrodek Kultury realizuje projekty?

Anna Dzida poinformowała, iż realizowany jest  projekt „Zabezpieczenie populacji żubrów przez presją turystyczną”. Do złożenia są 4 gotowe projekty o uzyskanie dofinansowania.  Ponadto Ośrodek Kultury oczekuje na ocenę wniosku złożonego do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wniosek dotyczył uruchomienia kina w pomieszczeniach piwnicznych Ośrodka Kultury. Przy współpracy z firmą Żywiec Zdrój, Nadleśnictwem Mirosławiec Ośrodek Kultury planuje zorganizować wspólny gminny Dzień Dziecka, natomiast w miesiącu czerwiec lub wrzesień wspólnie z firmą Żywiec Zdrój  akcję pn. „ Dni otwarte zdrowia”.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem czy Ośrodek Kultury brał udział  w projekcie  Twórców i Artystów Pojezierza Wałeckiego?

Dyrektor O.K poinformowała, iż informacje dotyczące organizacji projektu zostały rozesłane do zespołów ludowych i rzemieślników z terenu Gminy Mirosławiec.

Przewodnicząca Komisji zasugerowała, aby pomyśleć nad organizacją wystawy artystów i malarzy funkcjonujących na terenie Gminy Mirosławiec.

Anna Dzida poinformowała, iż na stronie internetowej Twórców i Artystów Pojezierza Wałeckiego są te osoby wyszczególnione.

W związku z brakiem dalszych pytań Przewodnicząca Komisji Anna Turska podziękowała Dyrektorowi Ośrodka Kultury za przybycie na posiedzenie komisji i przedstawienie najważniejszych informacji.

 O godz. 12.40 posiedzenie Komisji opuściła Anna Dzida Dyrektor Ośrodka Kultury  w Mirosławcu.

Ad.6

Zaopiniowanie projektów uchwał.

  • w sprawie taryf zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Mirosławiec dla Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Mirosławcu;

Na posiedzenie Komisji przybył Dyrektor Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji w Mirosławcu Roman Stefaniak.

Wniosek o zatwierdzenie taryf stanowi załącznik nr 5  do niniejszego protokołu.

Sekretarz Gminy i Miasta Mirosławiec Monika Stąporek tytułem wstępu poinformowała, iż zgodnie z zapisami ustawy  o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków rada gminy podejmuje uchwałę o zatwierdzeniu taryf, w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku, albo o odmowie zatwierdzenia taryf, jeżeli zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami. Jeżeli rada gminy nie podejmie uchwały w terminie, o którym mowa powyżej taryfy zweryfikowane przez wójta wchodzą w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie taryf.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w tabeli na stronie nr 12 jest błąd merytoryczny. W pozycji dotyczącej podsumowania wzrostu ścieków powinien znajdować się zapis „wzrost o 7,93%” lub „stanowi 111,93”. Zwróciła również uwagę na błąd, który znalazł się na 1 stronie złożonego wniosku. Otóż wniosek został sporządzony 19 grudnia 2014 r., natomiast do Urzędu Miejskiego zgodnie z datownikiem został przekazany w dniu 18 grudnia 2014 r.

Dyrektor ZECWiK poinformował, iż wskazane błędy zostanie zweryfikowany.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem jakie podwyżki za wodę i ścieki następowały od 2010 roku?

Dyrektor ZECWiK poinformował, iż nie jest przygotowany na udzielenie odpowiedzi na takie pytanie.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem czy jest możliwość rozliczania się z opłat w formie ryczałtu?

Roman Stefaniak poinformował, iż jednostkowe osoby rozliczają się w formie ryczałtu.

Anna Turska zwróciła się z zapytaniem, czy istnieje możliwość aby funkcjonowały dwie taryfy tj. osobna dla osób prywatnych  i osobna dla firm?

Dyrektor ZECWiK poinformował, iż aby funkcjonowały dwie taryfy, należy w pierwszej kolejności udokumentować różnicę kosztów wydobycia.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż na stronie nr 7 załączonego wniosku brak jest marży zysku w roku obrachunkowym poprzedzającym  wprowadzenie nowych taryf.

Dyrektor ZECWiK poinformował, iż marża zysku nie została podana, ponieważ nie został zamknięty bilans za rok poprzedni.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, co znajduje się w pozycji „usługi obce”  w tabeli na stronie nr 8?

Roman Stefaniak poinformował, iż  w koszty usług obcych wliczane są  między innymi przeprowadzane badania sanepidu, wykopy, transport.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż bardzo duże koszty w porównaniu do pozostałych czynników  generują wynagrodzenia z narzutami.

Roman Stefaniak poinformował, iż  są to wynagrodzenia dla  5 pracowników wraz z pochodnymi. Ponadto pracownikom, którzy pracują w porze nocnej należą się zwiększone stawki za wykonaną pracę.

Przewodnicząca Komisji  poinformowała, iż na stronie nr 10 w pozycji odprowadzanie ścieków zostało podane, że w ciągu roku odprowadzonych zostało 140 tyś m3, natomiast w projekcie uchwały dotyczącym zaopiniowania planu  aglomeracji miasta Mirosławiec  podana została wartość 262 tys m3.

Roman Stefaniak poinformował, iż należy wziąć pod uwagę, że sieć kanalizacyjna jest siecią ogólnospławną. Do kanalizacji spływają również deszcze.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż plan aglomeracji nie został stworzony na 1 rok, lecz na kilka lat do przodu.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym bilansu zysku i strat?

Dyrektor ZECWiK poinformował, iż rachunek zysku i strat został dołączony do wniosku zgodnie z zapisami ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż Gmina od kilku lat nie dokładała środków finansowych na zapewnienie działalności spółki. Z wygenerowanych środków finansowych spółka stara się samodzielnie realizować mniejsze zadania.

Zastępca Burmistrza Dariusz Bartosik poinformował, iż Gmina stara się, aby stawki opłat były urealnione i możliwe dla wszystkich mieszkańców.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 22  w sprawie taryf zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Mirosławiec dla Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Mirosławcu.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 22  w sprawie taryf zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Mirosławiec dla Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji Sp.  z o.o. w Mirosławcu.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  6  do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Komisji Anna Turska podziękowała Dyrektorowi ZECWiK Romanowi Stefaniak za przybycie  na posiedzenie Komisji.

O godz. 1315 Dyrektor ZECWiK opuścił posiedzenie Komisji.

  • w sprawie wyrażenia opinii do projektu planu aglomeracji Mirosławiec;

Sekretarz Gminy Monika Stąporek poinformowała, iż generalną ideą powołania aglomeracji jest uporządkowanie gospodarki ścieków komunalnych oraz możliwość pozyskiwania środków pieniężnych z zewnątrz.  Zmiana granic aglomeracji spowodowana jest niekorzystnym  stosunkiem zbyt małej ilości mieszkańców  terenów wiejskich do długości sieci grawitacyjnej i tłocznej. Zasadność ekonomiczną budowy zbiorczej kanalizacji komunalnej określa wskaźnik długości sieci o wartości nie mniejszej niż 120 mieszkańców/ km sieci, obliczany jako iloraz ilości mieszkańców planowanych do objęcia systemem kanalizacji  zbiorczej i długości planowanej do budowy sieci kanalizacyjnej. W Gminie Mirosławiec wskaźnik koncentracji wynosi 38,8 osób na 1 km sieci, a w obecnie planowanej aglomeracji wskaźnik ten wynosi 230 osób na 1 km sieci.

Burmistrz Mirosławca dodał, iż aglomeracje wyznacza się po uzgodnieniu z właściwym dyrektorem regionalnego zarządu gospodarki wodnej , właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. Wykaz aglomeracji stanowi integralną część Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, które rejony Gminy Mirosławiec zostały wyłączone z aglomeracji?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż z projektu aglomeracji zostały wyłączone tereny wiejskie.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 19 w sprawie wyrażenia opinii do projektu aglomeracji Mirosławiec.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 19 w sprawie wyrażenia opinii do projektu aglomeracji Mirosławiec.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  7  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżaw na nieruchomości stanowiące własność Gminy Mirosławiec;

Sekretarz Gminy poinformowała, iż zgodnie z zapisami ustawy o gospodarce nieruchomościami  odstąpienie od obowiązku przetargowego tryby zawarcia umowy dzierżawy wymaga zgody Rady Miejskiej. W przypadku, gdy na dzierżawę nieruchomości wpłynie więcej niż 1 wniosek, wydzierżawienie odbędzie się w trybie przetargu.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem czego dotyczą dzierżawy, ponieważ z otrzymanego wykazu nie wynika co to są za grunty.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż głównie są to grunty rolnicze.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, co w przypadku, kiedy dzierżawą danej nieruchomości zainteresowanych będzie więcej niż 1 osoba?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w takim przypadku wydzierżawienie nieruchomości odbywa się w formie przetargu.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 21  w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżaw  na nieruchomości stanowiące własność Gminy Mirosławiec.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 21 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżaw  na nieruchomości stanowiące własność Gminy Mirosławiec.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  8  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie delegowania radnych Rady Miejskiej w Mirosławcu do Społecznej Komisji Mieszkaniowej

Sekretarz Gminy poinformowała, iż Rada Miejska na podstawie uchwały Nr VIII/47/2007 określiła zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy i Miasta Mirosławiec. W związku z zapisami zawartymi w powyższej uchwale  Rada Miejska w ramach zapewnienia kontroli społecznej rozpatrywania wniosków o przydział lokalu, może delegować od 1 do 4 przedstawicieli ze swojego składu do Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

W związku z brakiem  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 20 w sprawie delegowania radnych Rady Miejskiej do Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 20 w sprawie delegowania radnych Rady Miejskiej do Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  9  do niniejszego protokołu.

  • zmieniająca uchwałę w sprawie opłaty targowej

Sekretarz Gminy Monika Stąporek poinformowała, iż Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie uchwałą Nr XXVIII.186.K.2014 z dnia 2 grudnia 2014 r. stwierdziło nieważność uchwały Rady Miejskiej w Mirosławcu Nr XLV/382/2014 z dnia 5 listopada 2014 r. w sprawie opłaty targowej, w części obejmującej postanowienie § 6 ust. 4, w zakresie wyrażenia: „do końca miesiąca. W którym zainkasowano opłatę”.  W związku  z powyższym proponuję się brzmienie w/w zapisu w nowym brzmieniu: „Wynagrodzenie jest płatne na wskazany przez inkasenta rachunek bankowy w terminie do końca miesiąca, w którym  nastąpiło rozliczenie się z  pobranej kwoty”.

W związku z brakiem  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 23 zmieniającego uchwałę w sprawie opłaty targowej.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 23 zmieniający uchwałę w sprawie opłaty targowej.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  10  do niniejszego protokołu.

Ad.7

Wolne wnioski i zapytania.

Radny Mirosław Jaskulski zwrócił się z wnioskiem o  wyznaczenie miejsc parkingowych na placu przy kiosku  na ul. Spokojnej w Mirosławcu, ponieważ zaparkowane bezpośrednio przy kiosku samochody utrudniają dojście innym klientom.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, czy jest możliwość wynajęcia radcy prawnego, który świadczyłby usługi na rzecz mieszkańców gminy?

 Burmistrz Mirosławca poinformował, iż kilkakrotnie radca prawny świadczący usługi na rzecz Gminy Mirosławiec  udzielał porady prawnej mieszkańcom. Mieszkańcy chcieli również, aby radca prawny  prowadził ich sprawy w sądzie. Poinformował, iż Gmina Wałcz zatrudniała radcę prawnego dla mieszkańców. Poinformował, iż dokonana rozeznania, jak taki system funkcjonuje.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż radca prawny zatrudniany jest na podstawie przetargu w ramach ustawy o zamówieniach publicznych. Poprzez zawartą umowę radca prawny reprezentuje interesy Gminy w sądzie. Bardzo często zdarza się, że mieszkańcy chcą pozwać Urząd bądź inne jednostki organizacyjne, ponieważ nie są zadowoleni ze świadczonych usług.

Burmistrz Mirosławca zaproponował, aby rozwiązania poszukać wśród studentów prawa, którzy nieodpłatnie odbywaliby praktyki w UM w Mirosławcu.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o utwardzenie i wyrównanie drogi na ul. Tęczowej w Mirosławcu?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż do końca bieżącego miesiąca miało być dokonane wyrównywanie dróg. Jednak opady śniegu mogą spowodować opóźnienie realizacji zadania.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym remontu drogi krajowej nr 10 przebiegającej przez miasto Mirosławiec?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż remont drogi krajowej nr 10 na ulicy Wolności został zaplanowany na 2015 rok. Ponadto Gmina starać się będzie pozyskać materiał powstały po zdarciu nawierzchni drogi. Musi tez jednak zostać uzyskana zgoda ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na pozyskanie materiału.

Ad.8

Zamknięcie posiedzenia Komisji.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodnicząca  Komisji Polityki Społecznej Anna Turska   o godz. 1335  zamknęła  2  posiedzenie Komisji.

Protokołowała:                                               Przewodnicząca   Komisji Polityki Społecznej:

Lidia Cybulska                                                                     Anna Turska

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Lidia Cybulska 23-04-2015 10:49:16
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Lidia Cybulska 27-01-2015
Ostatnia aktualizacja: Lidia Cybulska 23-04-2015 10:49:16