Protokół z posiedzenia Komisji Polityki Społecznej w dniu 24.02.2015

Protokół nr 3/2015

z posiedzenia Komisji Polityki Społecznej

które odbyło się w dniu 24.02. 2015 r. w godz. 1200- 1410

w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Mirosławcu

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji oraz zaproszeni goście wg załączonych do protokołu list obecności ( zał. nr 1 i nr 2).

  1. Otwarcie 3  posiedzenia Komisji Polityki Społecznej.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
  5. Informacja na temat funkcjonowania placówek oświatowych na terenie Gminy  i Miasta Mirosławiec.
  6. Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach  i placówkach prowadzonych przez Gminę i Miasto Mirosławiec.
  7. Zaopiniowanie projektów uchwał.
  8. Wolne wnioski i zapytania.
  9. Zamknięcie posiedzenia Komisji.

Ad.1

Otwarcie 3  posiedzenia Komisji Polityki Społecznej.

O godz. 1200 Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej Anna Turska otworzyła 3  posiedzenie Komisji, witając członków Komisji oraz zaproszonych gości.

Ad.2

Stwierdzenie quorum.

Przewodnicząca Komisji po przeanalizowaniu listy obecności poinformowała, iż w posiedzeniu uczestniczy 4 członków Komisji, co stanowi quorum pozwalające na obradowanie i podejmowanie prawomocnych decyzji.

Nieobecni: radna Urszula Stanisławska

Ad.3

Przyjęcie porządku obrad.

Porządek obrad stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

W związku z brakiem propozycji zmian przedłożonego porządku obrad, przystąpiono do przyjęcia porządku obrad.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

Ad.4

Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.

W związku z brakiem zastrzeżeń przystąpiono do przyjęcia protokołu z 2 posiedzenia Komisji.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła protokół z 2  posiedzenia Komisji.

Ad.5

Informacja na temat funkcjonowania placówek oświatowych na terenie Gminy i Miasta Mirosławiec.

Na posiedzenie Komisji przybyły: Dyrektor Zespołu Szkół w Mirosławcu Krystyna Górniak, Dyrektor Zespołu Szkół w Piecniku Katarzyna Pierzchała, Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Mirosławcu Halina Rogowska.

W/w informacje stanowią załączniki nr 4,5 i 6 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Komisji Anna Turska poinformowała, iż zaproszenie związane z tym, iż Komisja chciałaby zapoznać się problemami występującymi w placówkach oświatowych.

Dyrektor ZS w Mirosławcu Krystyna Górniak poinformowała, iż w przedłożonych informacjach  ujęte zostały wszelkie informacje dotyczące zasad funkcjonowania placówek, występujących problemów, zasad naboru do klasy sportowej.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż pozwoliła sobie przejrzeć funkcjonujące strony internetowe placówek oświatowych. Na zasadzie porównania, najlepszą strona internetową jest strona Przedszkola Samorządowego „Słoneczko”. Dodała, iż na stronach internetowych szkół również zamieszczanych jest bardzo wiele informacji, jednak na stronie ZS w Piecniku nie zauważyła informacji na temat pomocy pedagogiczno-psychologicznej dla uczniów.

Dyrektor ZS w Piecniku Katarzyna Pierzchała poinformowała, iż udzielania pomocy z zakresu pedagogiczno-psychologicznej funkcjonuje na terenie placówki w Piecniku.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem kto może złożyć wniosek w celu podjęcia  działań w ZS w Mirosławcu dla uczniów uzdolnionych?

Krystyna Górniak  poinformowała, iż jest wiele osób, które mogą wnioskować o podjęcie stosownych działań. Dodała, iż jeśli chodzi o udzielanie pomocy pedagogiczno- -psychologicznej to rodzic dziecka ma pełne prawo do odmowy udzielenia pomocy.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, czy organ ma możliwość pokrycia kosztów finansowych dla uczniów szczególnie uzdolnionych?

Krystyna Górniak poinformowała, iż uczeń wybitnie zdolny może mieć indywidualny tok nauczania.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż wydatki placówek oświatowych opierają się przede wszystkim  na planowaniu. Tryb indywidualnego nauczania spowoduje wzrost godzin nauczycieli. Projekt budżetu jest sporządzany corocznie do dnia 30 września danego roku kalendarzowego. Nie wszystkie wydatki na kolejny rok udaje się przewidzieć. Jeśli otrzymywana subwencja oświatowa jest niewystarczająca,  w takim wypadku wydatki pokrywane są z budżetu Gminy. Dodał, iż na chwilę obecną nie posiada wiedzy o tym aby w ZS w Mirosławcu czy w ZS  w Piecniku byli uczniowie wybitnie uzdolnieni.

Krystyna Górniak poinformowała, iż w jej mniemaniu oferta, jaka jest dostępna w szkołach jest na pewno wystarczająca.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem czy placówki oświatowe z terenu Gminy Mirosławiec zostały również zaangażowane we wdrożenie tzw. Niebieskiej Karty?

Dyrektor ZS w Mirosławcu poinformowała, iż program Niebieskiej Karty realizowany jest przy współpracy pedagogów z Zespołem Interdyscyplinarnym.

Przewodnicząca Komisji Anna Turska zwróciła się z zapytaniem dotyczącym współpracy szkół z Radami Rodziców, czy istnieje problem związany z zarejestrowaniem Rady Rodziców jako stowarzyszenia? Chodzi przede wszystkim o to, aby Rada Rodziców posiadała swoje własne konto bankowe, ponieważ w chwili obecnej konta zakładane są dla osób fizycznych. Co stanie się w przypadku, kiedy to osoba na która jest członkiem Rady Rodziców i na którą zostało założone konto będzie miała zajęcie komornicze?

Krystyna Górniak odpowiadając na powyższe poinformowała, iż aby mogło powstać stowarzyszenie rady rodziców, to przede wszystkim muszą znaleźć się osoby chętne które zajmowały by się  prowadzeniem takiej działalności. Poinformowała, iż z roku na rok coraz trudniej jest przeprowadzić wśród rodziców wybory na członków Rady Rodziców. Dodała, iż omawiany problem nie został poruszony po raz pierwszy.

Sekretarz Gminy zwróciła się z zapytaniem ile osób musi liczyć Rada Rodziców?

Katarzyna Pierzchała poinformowała, iż w skład RR wchodzi rodzic z każdego oddziału szkolnego.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż przede wszystkim muszą to być osoby pozytywnie nastawione i   chętne do dokonywania działań.  Minimum musi to być 5 osób.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż niekiedy firmy mają problem z przekazaniem środków finansowych na rzecz Rady Rodziców, ponieważ środki finansowe muszą przekazywać na konto osoby prywatnej.

Krystyna Górniak poinformowała, iż na chwilę obecną Rada Rodziców musi być wybierana co roku. W przygotowywanym projekcie ustawy ma pojawić się zapis, że Rada Rodziców  ma być wybierana raz na 3 lata.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż stypendia za naukę zostały uregulowane zapisami Uchwały RM. W chwili obecnej przyznawanie stypendii  odbywa się poza szkołą. Poinformowała, iż jej zdaniem zapisy regulaminu przyznawania stypendii naukowych powinny zostać zmienione i urealnione. Zwróciła się z zapytaniem kto w ZS w Mirosławcu może wnioskowa o przyznawanie stypendiów?

Dyrektor ZS w Mirosławcu poinformowała, iż z reguły o przyznanie stypendium dla dziecka występowali rodzice.

Dyrektor ZS w Piecniku poinformowała, iż w szkole w Piecniku uczniowie nie spełniali określonych kryteriów, co nie oznacza że w przyszłości nie pojawiać się będą wnioski o przyznanie stypendium.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w statucie Zespołu Szkół w Piecniku nie ma zapisów dotyczących przyznawania stypendia. Zwróciła się z zapytaniem dlaczego są one tak rzadko przyznawane i skąd rodzice mają wiedzę o możliwości składania wniosków o przyznanie stypendiów?

 Sekretarz Gminy poinformowała, iż Uchwała Rady Miejskiej regulująca zapisy dotyczące przyznawania stypendiów naukowych znajduje się na stronie www.bip.miroslawiec.pl.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż  kilkakrotnie stypendia naukowe przyzwana były podczas posiedzeń Rady Miejskiej, o czym pojawiła się wzmianka w lokalnej prasie. Dodał, iż należy się zastanowić, czy dokonywać zmiany zapisów uchwały w sprawie przyznawania stypendiów, czy w ramach zapisów ustawy przekazać przedmiotowe  zadanie do szkoły.

Krystyna Górniak poinformowała, iż jej zdaniem wysokość przyznawanych stypendiów nie może być zbyt wysoka, ponieważ pieniądze nie mogą stać się dla ucznia motywacją  do nauki.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w przeszłości zdarzały się sytuacje, kiedy to w budżecie na stypendia naukowe zaplanowane były środki finansowe w wysokości 2 tys. zł i zostały złożone tylko 2 wnioski. Dodała, iż w takiej sytuacji środki finansowe z automatu dzielone były tylko na 2 osoby.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż należałoby się zastanowić nad wprowadzeniem stypendii ustawowych.

 Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w Uchwale RM w Mirosławcu z 2005 roku jest zapis, że stypendium naukowe przysługuje uczniom klas gimnazjalnych w ZS w Mirosławcu oraz w ZS w Piecniku. Dodała, iż można byłoby się zastanowić nad przyznawaniem stypendii szkolnych dla uczniów od IV klasy Szkoły Podstawowej. Następnie zwróciła się z zapytaniem dotyczącym bazy dydaktycznej w szkole dla dzieci 6-letnich, ponieważ nie udało się w ZS
w Mirosławcu przeprowadzić zaplanowanego remontu.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż nie udało się przeprowadzić zaplanowanego remontu, ponieważ  nie zostały złożone żadne oferty od firm w ramach rozpoczętej procedury przetargowej. Z zaplanowanej kwoty na remont, cześć środków została przekazana do ZS w Mirosławcu, część do ZS w Piecniku, tak aby szkoły miały możliwość dokonania drobnych naprawa i remontów jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dodał, iż z początkiem miesiąca kwiecień br. rozpoczęta zostanie ponownie procedura przetargowa. W ten sposób  zainteresowane firmy miały możliwość przygotować się do zaplanowanego remontu. Czas na przeprowadzenie planowanego remontu został wyznaczony na około okres 3 miesięcy.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem jaka kwota została przewidziana w związku z zaplanowanym remontem?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż jest to kwota około 700-800 tys. zł. Zadanie nie będzie dofinansowane z Ministerstwa Edukacji.

Krystyna Górniak poinformowała, iż remonty szkół zawsze budzą bardzo duże emocje szczególnie wśród rodziców dzieci. W 2014 roku szkoły objęte były monitorowaniem przygotowań do przyjęcia sześciolatków przeprowadzonym przez Kuratorium Oświaty Delegatura w Wałczu oraz przez Najwyższą Izbę Kontroli. Szkoła starała się własnymi środkami finansowymi  dokonywać drobnych napraw. Dodała, iż zdaje sobie sprawę z tego, iż każdy chciałby mieć w klasie tablicę interaktywną, ale na zakupy niezbędne są środki finansowe.

Piotr Pawlik poinformował, iż dzieci 6-letnie bardzo dobrze odnalazły się w szkołach.

Przewodnicząca Komisji Anna Turska zwróciła się z zapytaniem ile oddziałów szkolnych znajduje się w ZS w Piecniku?

Katarzyna Pierzchała poinformowała, iż łącznie w ZS w Piecniku jest 10 oddziałów.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż na stronie internetowej ZS w Piecniku jest informacja o dyżurach higienistki jeden raz w tygodniu. W związku z tym zwróciła się z zapytaniem, czy pełnione dyżury są wystarczające?

Katarzyna Pierzchała poinformowała, iż pełnione dyżury w pełni wystarczają. Ponadto w ZS w Piecniku jest 2 nauczycieli, którzy są przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem czym zajmuje się higienistka w momencie przyjazdu do ZS w Piecniku?

Dyrektor ZS w Piecniku poinformowała, iż higienistka prowadzi przede wszystkim działania profilaktyczne tj. ważenie, mierzenie, edukacja dzieci.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż  20 lutego br. zakończyła się procedura wydawania przyjmowania deklaracji dotyczących edukacji przedszkolnej w Przedszkolu Samorządowym „Słoneczko”. W związku z powyższym zwróciła się z zapytaniem czy w sytuacji braku miejsc w Przedszkolu w Mirosławcu dzieci zmuszone będą uczęszczać do oddziału zamiejscowego Przedszkola w Mirosławcu Górnym?

 Dyrektor Przedszkola Halina Rogowska poinformowała, iż z uzyskanych informacji wynika, iż nie będzie problemu z zapewniłem miejsca dla dzieci w Przedszkolu
w Mirosławcu.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż zauważyła, że jedna z pracownic pracuje w dwóch oddziałach w oddziale zamiejscowym w Mirosławcu Górnym.

Halina Rogowska poinformowała, iż  etat osoby  podzielony na pół tzn. część etatu ma grupie starszych dzieci, natomiast część etatu przeznaczona jest na opiekę nad dziećmi młodszymi.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym wyżywienia dzieci w  oddziale zamiejscowym Przedszkola w Mirosławcu Górnym?

Dyrektor Przedszkola poinformowała, iż jadłospis ustalany jest wspólnie zarówno dla Przedszkola w Mirosławcu jak i dla oddziału zamiejscowego. Jednak zamówienia na jedzenie sporządzane są osobno.

Przewodnicząca Anna Turska zwróciła się z zapytaniem jakiemu celowi miało służyć utworzenie w ZS w Mirosławcu klasy sportowej? Dodała, iż bardzo wiele rodziców zadaje sobie podobne pytanie.

Krystyna Górniak poinformowała, iż ma to służyć między innymi rozwojowi dzieci pod kątem sportowym. Sport służy rozwojowi, samodyscyplinie, im mniej ma się czasu, tym bardziej pożyteczniej można go spożytkować.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż bardzo wiele osób uważa, iż klasy sportowe uważane są za klasy lepsze tzw. klasy VIP. Do klas sportowych kierowani są uczniowie, którzy mają najwyższą średnią z ocen. W większości przypadków bywa tak, że dani uczniowie po skończeniu gimnazjum nie mają w planach kontynuacji kariery sportowej.

 Krystyna Górniak poinformowała, iż nie tylko oceny są brane w momencie naboru do klasy sportowej. Brane są również uzyskane wyniki z przeprowadzonego testu sprawnościowego, świadectwo zdrowia oraz pisemna zgoda rodziców.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż każdego roku wyciągane są wnioski dotyczące funkcjonowania klas sportowych.

Krystyna Górniak poinformowała, iż pojawiały się również pytania dotyczące możliwości utworzenia klas profilowych. Klasy profilowe tworzone są tylko w szkołach ponadgimnazjanlnych.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem czy uczniowie klas sportowych zawsze osiągają zamierzone wyniki w sporcie i nauce?

Krystyna Górniak poinformowała, iż piłka ręczna oraz piłka nożna są  grami zespołowymi, w której liczą się efekty całego zespołu.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem czy istniejąca sala gimnastyczna w pełni zabezpiecza bazę dydaktyczną do gry w piłkę nożną i ręczną?

Krystyna Górniak poinformowała, iż każdemu marzy się pełnowymiarowa sala sportowa. Dodała, iż na realia piłki nożnej i ręcznej istniejąca sala w zupełności wystarcza.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z prośbą aby klasy w ZS w Mirosławcu  traktowane były na równi z klasą sportową, aby nie istniał podział na klasy sportowe i pozostałe.

Krystyna Górniak poinformowała, iż klasy sportowe rozpoczynają zajęcia o godz. 715 a kończą po godz. 1500. Bardzo często zdarza się, że uczniowie z uwagi na uczestnictwo w zajęciach sportowych nie mogą brać udziału w zajęciach pozalekcyjnych z innych przedmiotów. Dodała, iż być może zostały popełnione pewne błędy przy organizacji dwóch pierwszych naborów, ale człowiek uczy się na błędach. Testy sprawnościowe zostały opracowane przez sportowców.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o zajęcia odbywające się w sali gimnastycznej w ZS w Piecniku.

 Katarzyna Pierzchała poinformowała, iż zajęcia na sali odbywają się 4 razy w tygodniu. Ponadto w piątki i w soboty sala wynajmowana jest przez osoby z zewnątrz.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż po przeprowadzonym egzaminie gimnazjalnym szkoły z terenu Gminy Mirosławiec zajmują 1 i 2  miejsce wśród szkół na terenie Powiatu Wałeckiego.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem jak wyglądają szkoły tle województwa zachodniopomorskiego i całej Polski?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż należy cieszyć się z osiąganych wyników w nauce.

Dyrektor ZS w Mirosławcu poinformowała, iż trudno jest porównywać wyniki szkół z terenu Gminy Mirosławiec z wynikami szkół miejskich. Specyfika miejsc, gdzie jest więcej szkół również ma wpływ na wyniki w nauce.

Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem ile osób kończąc edukację w szkołach podstawowych z terenu Gminy Mirosławiec kontynuuje naukę zdobywając wykształcenie wyższe?

Krystyna Górniak poinformowała, iż losy absolwentów są śledzone. Dodała, iż nie ma się czego wstydzić, ponieważ niektórzy z absolwentów wykształciło się na inżynierów, lekarzy.

Radny Stanisław Pilc poinformował, iż jego zdaniem I etap kształcenia dzieci jest najbardziej istotnym etapem.

O godz. 1310 posiedzenie Komisji opuścił Radny Mirosław Jaskulski. Obecnych na posiedzeniu 3 członków Komisji.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do przyjęcia przedmiotowej informacji.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła informację na temat funkcjonowania placówek oświatowych na terenie Gminy i Miasta Mirosławiec.

Ad.6

Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez Gminę  i Miasto Mirosławiec.

W/w sprawozdanie stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż od 2011 roku kwoty wynagrodzeń nauczycieli, którzy nie wypracowali swoich godzin ulegają zmniejszeniu. Dodał, iż 2015 rok jest rokiem, w którym nie było potrzeby do wypłacenia  środków finansowych dla nauczycieli.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż nie ma żadnego punktu odniesienia do sprawozdania z ubiegłego roku.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż według zapisów Karty Nauczyciela średnia wynagrodzeń nauczycieli musi być regulowana. Dzięki współpracy z Dyrekcją ZS

w Mirosławcu oraz w ZS w Piecniku udało się zapewnić wszystkim nauczycielom wypracowanie zaplanowanych godzin.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem  skąd brana jest kwota bazowa?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż kwota bazowa na dany rok jest zgodna z ustawą budżetową na rok podlegający analizie.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do przyjęcia niniejszego sprawozdania.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez Gminę  i Miasto Mirosławiec.

W związku z powyższym Przewodnicząca Komisji podziękowała za przybycie na posiedzenie Komisji Dyrektorom placówek oświatowych z terenu Gminy i Miasta Mirosławiec.

O godz. 1315 posiedzenie opuściły: Dyrektor ZS w Mirosławcu Krystyna Górniak, Dyrektor ZS w Piecniku Katarzyna Pierzchała, Dyrektor Przedszkola Samorządowego Halina Rogowska.

Przewodnicząca Komisji Anna Turska ogłosiła przerwę w obradach Komisji.

Przerwa:

1315- 1330

Po przerwie wznowiono obrady. Obecnych na posiedzeniu 4 członków Komisji.

Ad.7

Zaopiniowanie projektów uchwał.

  • w sprawie powołania delegata do reprezentowania Gminy i Miasta Mirosławiec w Stowarzyszeniu Gmin Polskich Euroregionu Pomerania

Burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik poinformował, iż zgodnie z zapisami Statutu Stowarzyszenia członkowie uczestniczą w stowarzyszeniu poprzez delegata wybranego przez siebie  na okres równy kadencji rad. W związku z rozpoczęciem nowej kadencji należy  na nowo powołać delegata.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 26 w sprawie powołania delegata do reprezentowania Gminy i Miasta Mirosławiec
w Stowarzyszeniu Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 26  w sprawie powołania delegata do reprezentowania Gminy i Miasta Mirosławiec w Stowarzyszeniu Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.

 

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  8  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi  oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Mirosławiec w 2015 r.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zgodnie z zapisami ustawy o ochronie zwierząt na gminie spoczywa obowiązek opracowania programu opieki nad zwierzętami.  Rada gminy corocznie do dnia 31 marca określa w drodze uchwały program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Projekt uchwały został przedłożony Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii oraz Kołom Łowieckim. Niniejszy projekt uzyskał pozytywną opinię  w/w instytucji.

Opinia Powiatowego Lekarza Weterynarii stanowi załącznik nr 9  do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Komisji Anna Turska poinformowała, iż w jej opinii do programu nie ma żadnych uwag. Zwróciła jednak uwagę, aby w ślad za podjętym programem podejmowane były konkretne działania. Dodała, iż kilka lat temu obchodzony był Dzień Kota.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż na terenie Gminy przeprowadzanych jest bardzo dużo sterylizacji bezdomnych kotów. Ponadto na stronach internetowych umieszczane są informacje o możliwości adopcji bezdomnych psów z terenu Gminy Mirosławiec. Dzięki takim akcjom, zmniejszeniu ulega liczba bezdomnych psów oddawanych do schroniska. Gmina na rzecz schroniska uiszcza abonament roczny w wysokości 10 tys. zł. i dodatkowo 1 tys. zł za każdego psa, który jest oddawany do schroniska.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem kto zajmuje się wyłapywaniem bezdomnych psów i przekazywaniem ich do schroniska?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż jest to Straż Miejska oraz pracownik Urzędu Miejskiego ds. ochrony środowiska.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym pokrycia części środków finansowych w ramach sterylizacji bezdomnych kotów?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż mieszkańcy zgłaszają się z pisemnym wnioskiem o dokonanie sterylizacji bezdomnych kotów. Gmina pokrywa koszty badań i sterylizacji.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym wskazania w niniejszym programie gospodarstwa rolnego w Hankach jako obiektu  zapewniającego miejsca dla zwierząt.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż gospodarstwo w Hankach jest miejscem dla zwierząt gospodarskich. Przepisy wymagają, aby takie miejsce zostało zapewnione gdyby na terenie Gminy pojawiło się zwierzę gospodarskie bezdomne.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr  25 w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi  oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Mirosławiec w 2015 r.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 25 w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi  oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Mirosławiec w 2015 r.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 10   do niniejszego protokołu.

  • o zmianie uchwały w sprawie podziału Gminy Mirosławiec na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż na podstawie ustawy Kodeks Wyborczy Burmistrz może przedłożyć Radzie Gminy wnioski w sprawie zmiany siedzib obwodowych komisji wyborczych. W związku z tym proponuje się zmianę dwóch siedzib obwodowych komisji wyborczych tj. w obwodzie nr 3 w Mirosławcu Górnym  w miejsce Świetlicy Środowiskowej położonej przy ul. Osiedle XXX- lecia LLP 4/1 siedziba obwodu byłaby  w Oddziale Zamiejscowym Samorządowego Przedszkola „Słoneczko” w Mirosławcu Górnym, ul. Osiedle XXX- lecia LLP 9 oraz  w obwodzie nr 4 w miejsce świetlicy wiejskiej Hanki 47,  siedziba obwodu byłaby w świetlicy wiejskiej w Bronikowie. Niniejsza zmiana podyktowana jest względami prawnymi wynikającymi z wcześniej zawartych umów na wynajem lokali na rzecz osób  trzecich, zanim ogłoszony został termin wyborów na prezydenta RP przypadających na dzień 10 maja 2015 r. Wobec powyższego celem uniknięcia rozwiązania zawartych umów cywilnoprawnych i uniknięcia ewentualnych roszczeń odszkodowawczych z tego tytułu Burmistrz zaproponował siedzibę obwodowych komisji wyborczych jak powyżej. Zaproponowane siedziby spełniają wszystkie wymogi  dotyczące warunków lokalowych, jakim powinny odpowiadać lokale wyborcze, a ich usytuowanie nie utrudni przeprowadzenia wyborów.

Radny Stanisław Pilc poinformował, iż obwody do głosowania można zmienić tylko i wyłącznie z uwagi na zwiększenie lub zwiększenie ilości mieszkańców w danym obwodzie. Zwrócił się z prośbą, aby w przyszłości w momencie ewentualnej zmiany obwodów, zmienić również obwód głosowania  w Mirosławcu Górnym w bloku nr 29.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż na chwile obecną nie ma możliwości do zmiany obwodów glosowania.

Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem, czy podział Gminy na obwody głosowania musi być w takiej formie w jakiej został podjęty w 2014 roku?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż podział Gminy Mirosławiec na stałe obwody głosowania  ustalany był przy pomocy programu komputerowego, który Gmina otrzymała z Biura Wyborczego.

Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem dlaczego w okręgu wyborczym nr 9 i 10 funkcjonuje nazewnictwo „osada” przy Mirosławcu Górnym?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż jeśli tylko zajdzie kolejnej możliwość zmiany przedmiotowego projektu uchwały, to zmienione zostanie nazewnictwo miejscowości.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 28 o zmianie uchwały w sprawie podziału Gminy Mirosławiec na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 28 o zmianie uchwały w sprawie podziału Gminy Mirosławiec na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 11   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie kryteriów oraz ich wartości punktowej w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Mirosławiec

Sekretarz Gminy i Miasta Monika Stąporek  poinformowała, iż zmiana ustawy o systemie oświaty wprowadziła nowe zasady przyjęć dzieci do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeśli po zakończeniu tego etapu, oddział przedszkolny przy szkole podstawowej lub inna forma wychowania przedszkolnego nadal dysponuje wolnymi miejscami, przeprowadza się drugi etap rekrutacji. Na drugim etapie rekrutacji brane są pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący z uwzględnieniem jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny, zwłaszcza potrzeb rodziny, w której rodzice albo rodzic samotnie wychowujący kandydata musi pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi, oraz lokalnych potrzeb społecznych. Każdemu kryterium przyznaje się określoną liczbę punktów, przy czym mogą one mieć różną wartość, oraz dokumenty niezbędne do potwierdzenia ich spełnienia.  W związku z tym w projekcie uchwały zostały ustalone następujące kryteria oraz ich wartości punktowe: pozostawanie obojga rodziców kandydata w zatrudnieniu lub prowadzenie przez nich działalności gospodarczej, gospodarstwa rolnego lub pobieranie nauki w systemie dziennym- 4 punkty, pozostawanie jednego rodzica kandydata w zatrudnieniu lub prowadzenie przez niego działalności gospodarczej, gospodarstwa rolnego lub pobieranie nauki w systemie dziennym- 2 punkty, kontynuacja uczęszczania rodzeństwa kandydata do tego samego przedszkola lub oddziału przedszkolnego  w szkole podstawowej- 2 punkty, pochodzenie kandydata z rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny- 2 punkty, rozliczanie przez rodziców kandydata podatku dochodowego od osób fizycznych za miniony rok w gminie Mirosławiec – 1 punkt, pozostawanie w domu pod opieką rodzica rodzeństwa kandydata, które nie ukończyło 2,5 roku życia- 1 punkt. W chwili obecnej wszystkie dzieci mają zapewnione miejsca w przedszkolach.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż najważniejsze jest to, że jest 100% wniosków o przyjęcie dzieci  i 100% przyjęć.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 27 w sprawie kryteriów oraz ich wartości punktowej w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Mirosławiec.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 27 w sprawie kryteriów oraz ich wartości punktowej w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli  i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Mirosławiec.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 12   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie zgody na zawarcie kolejnej umowy nieruchomości gminnej

Sekretarz Gminy Monika Stąporek poinformowała, iż dotychczasowy najemca  wystąpił  z wnioskiem do Burmistrza Mirosławca o zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości na okres 3 lat. Nieruchomość stanowi lokal użytkowy tj. garaż o powierzchni 18,42 m2 znajdujący się w budynku byłej Przychodni Zdrowia w Mirosławcu.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 24 w sprawie zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu nieruchomości gminnej.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 24 w sprawie zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu nieruchomości gminnej.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 13   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok

Na posiedzenie Komisji przybyła Skarbnik Gminy Halina Glińska.

Skarbnik Gminy Halina Glińska poinformowała, iż przemieszczenia dochodów zawarte w projekcie uchwały wynikają z dostosowania planu do rozporządzenia Ministra finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów  oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych tj. dostosowania rozdziału z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w kwocie 472.308,00 zł.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w budżecie Gminy na 2015 rok zaplanowana została kwota 488.308 tys. zł, natomiast w przedłożonych zmianach do budżetu Gminy wskazana jest kwota 472.308 zł.

Skarbnik Gminy poinformowała, iż do kwoty wskazanej w projekcie uchwały należy jeszcze dodać kwotę w wysokości 16.000 zł z tytułu  opłaty za zajęcie pasa drogowego na podstawie wydanych decyzji.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem czy w związku z tym kwota zaplanowana w budżecie na 2015 rok z tytułu opłaty za odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych pozostaje bez zmian?

Skarbnik Gminy poinformowała, iż kwota pozostaje bez zmian. Chodzi głównie o przeniesienie środków finansowych na inny rozdział. Chodzi również o to, aby dochody  i wydatki znajdowały się na tych samych paragrafach.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dlaczego na opracowanie dokumentacji technicznej na remont Kaplicy na Cmentarzu Komunalnym środki finansowe przemieszczane są  oświetlenia ulic, placów i dróg?

Skarbnik Gminy zwróciła się do Burmistrza Mirosławca o wyjaśnienie przedmiotowej kwestii.

Piotr Pawlik poinformował, iż kaplica na Cmentarzu Komunalnym wymaga natychmiastowego remontu. Czasu na przeprowadzenie remontu jest bardzo mało, ponieważ dach nad pomieszczeniem  w którym znajdowała się chłodnia musi zostać wyremontowany do okresu letniego. Dodał, iż musiała zajść pilna potrzeba znalezienia w budżecie Gminy środków finansowych na przeprowadzenie w/w remontu.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż jej zdaniem w przyszłości może pojawić się problem, ponieważ może zabraknąć środków finansowych na inne zadania.

Piotr Pawlik poinformował, iż są dwa rozwiązania. Albo szukane jest rozwiązanie na przeprowadzenie remontu dachu, albo też zadanie zostaje wstrzymane  i trwać będą oczekiwania na rozwój sytuacji dotyczący remontu.

Przewodnicząca Komisji Anna Turska zwróciła się z zapytaniem czy wskazane zostało już źródło finansowania planowanego remontu Szkoły Podstawowej w Mirosławcu?

Piotr Pawlik poinformował, iż w chwili obecnej nie ma wskazanego źródła finansowania.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż zwróciła się z przedmiotowym zapytaniem, ponieważ w rozmowach podana została kwota w wysokości 700-800 tys. zł na planowany remont.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech poinformował, iż zmiany do budżetu dokonywane są co miesiąc.

Sekretarz Gminy dodała, iż jeśli Gmina zwlekać będzie z remontem dachu Kaplicy, to  w  przyszłym roku może okazać się, że nie będzie już czego remontować jeśli chodzi o Kaplicę Cmentarną.

Skarbnik Gminy poinformowała, iż obawia się, że kwota może zaburzyć wskaźniki zadłużenia Gminy.

Radny Mirosław Jaskulski poinformował, iż remont dachu Kaplicy jest remontem koniecznym.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż to jest tylko chwilowe rozwiązanie problemu. Może okazać się w przyszłości, że pojawią się następne.

Skarbnik Gminy Halina Glińska poinformowała, iż nie ze wszystkich źródeł jest możliwość pozyskania środków finansowych. Dodała, iż chodzi przede wszystkim o przeprowadzanie remontów bieżących, ponieważ mogą one zaburzyć wysokość wskaźnika o  którym mowa w art. 243 ustawy o finansach publicznych. W momencie, kiedy to wskaźniki nie zostają spełnione, nie może zostać zatwierdzony Wieloletni Plan Finansowy.  Na zakończenie swojej wypowiedzi poinformowała, iż środków finansowych przeznaczonych na remont dachu kaplicy należy poszukać  z innego źródła finansowania.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 29 w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-0

Wstrzymało się-1

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 3 głosach „za”, brakiem głosów „przeciw” oraz 1 głosem „wstrzymującym się” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 29 w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 14   do niniejszego protokołu.

Ad.8

Wolne wnioski i zapytania.

Nie zostały złożone żadne wnioski i zapytania.

Ad.9

Zamknięcie posiedzenia Komisji.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodnicząca  Komisji Polityki Społecznej Anna Turska   o godz. 1410  zamknęła  3  posiedzenie Komisji.

 

Protokołowała:                                               Przewodnicząca   Komisji Polityki Społecznej:

Lidia Cybulska                                                                     Anna Turska

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Lidia Cybulska 23-04-2015 11:03:35
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Lidia Cybulska 24-02-2015
Ostatnia aktualizacja: Lidia Cybulska 23-04-2015 11:03:35