PROTOKÓŁ NR VII/2015
z VII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu
która odbyła się 28 kwietnia 2015 r. w godz. 1100- 1320
w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Mirosławcu
Obecni na sali radni Rady Miejskiej, sołtysi oraz zaproszeni goście wg załączonych do protokołu list obecności (zał. nr 1, 2, 3).
Ad.1
Otwarcie VII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.
O godz. 11.00 Przewodniczący Rady Miejskiej w Mirosławcu Piotr Czech otworzył VII Sesję Rady Miejskiej, witając zaproszonych gości, radnych i sołtysów.
Ad.2
Stwierdzenie quorum.
Przewodniczący Rady Miejskiej na podstawie listy obecności poinformował, iż w posiedzeniu uczestniczy 12 radnych, co stanowi quorum pozwalające na obradowanie i podejmowanie prawomocnych decyzji.
Nieobecni: radna Urszula Stanisławska, radny Grzegorz Plewa, radny Piotr Suchojad.
Ad.3
Przedstawienie porządku obrad.
Porządek obrad stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.
W związku z brakiem propozycji zmian do przedłożonego porządku obrad, przystąpiono do realizacji kolejnego punktu.
O godz. 1105 na posiedzenie Rady Miejskiej przybył radny Grzegorz Plewa. Obecnych na posiedzeniu 13 radnych.
Ad.4
Przyjęcie protokołu z V Sesji Rady Miejskiej.
Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech poinformował, iż protokoły z posiedzeń Rady Miejskiej znajdują się do wglądu w Biurze Rady Miejskiej.
W związku z brakiem zastrzeżeń do protokołu z V Sesji Rady Miejskiej Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie w/w protokół.
Głosowanie:
Za- 13
Przeciw-0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła protokół z V sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.
Ad.5
Przyjęcie protokołu z VI Sesji Rady Miejskiej.
Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech poinformował, iż protokoły z posiedzeń Rady Miejskiej znajdują się do wglądu w Biurze Rady Miejskiej.
W związku z brakiem zastrzeżeń do protokołu z VI Sesji Rady Miejskiej Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie w/w protokół.
Głosowanie:
Za- 13
Przeciw-0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła protokół z VI sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.
Ad.6
Ustne sprawozdanie Burmistrza Mirosławca z międzysesyjnej działalności i informacja gości.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w okresie międzysesyjnym miały miejsce następujące wydarzenia:
-09.04.2015 r. – Burmistrz Mirosławca wraz ze Starostą Wałeckim uczestniczył w spotkaniu z Dyrektorem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w sprawie sprawdzenia możliwości dofinansowania z PFRON planowanego remontu szkoły podstawowej w Mirosławcu w zakresie przygotowania obiektu dla osób niepełnosprawnych.
-10.04.2015 r. – w Tucznie odbył się konkurs wiedzy pożarniczej.
-11.04.2015 r. – w siedzibie Ośrodka Kultury zorganizowane zostały obchody 30-lecia zespołu ludowego Mirosławiacy, w którym uczestniczył między innymi Burmistrz Mirosławca oraz radni Rady Miejskiej.
-14.04.2015 r. – w siedzibie Urzędu Miejskiego odbyła się sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w Mirosławcu.
-15.04.2015 r. – Burmistrz Mirosławca wraz z pracownikiem Urzędu Miejskiego Jadwigą Kamińską uczestniczył w Szczecinku w seminarium dotyczącym możliwości pozyskiwania środków z Regionalnego Programu Operacyjnego do 2020 roku. Podczas prelekcji rozmawiano m.in. o tym, na co w ciągu najbliższych lat zostaną w regionie przeznaczone środki Unii Europejskiej. Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w ramach w/w programu będzie możliwość skorzystania z wyboru trzech możliwości otrzymania dofinansowania : trybu konkursowego, w ramach kontraktu samorządowego oraz w ramach Specjalnej Strefy Wsparcia. Dodał, iż w ramach RPO nie ma możliwości skorzystania z zaliczek podczas przeprowadzania inwestycji. Zwrot kosztów następuje dopiero w momencie zakończenia inwestycji i złożenia wniosku o płatność.
-16.04.2015 r. – obchodzony był jubileusz 5-lecia Stowarzyszenia 4 Pory Roku. Burmistrz Mirosławca dodał, iż w momencie założenia stowarzyszenie liczyło 17 osób, natomiast w chwili obecnej liczy 36 członków.
-18.04.2015 r. – w Mirosławcu odbyło się Walne Zgromadzenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Prezesem został wybrany Janusz Beer.
-20.04.2015 r. – w siedzibie Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie z Dyrektorem firmy Eneos w sprawie rozbudowy istniejącego oświetlenia ulicznego w Mirosławcu.
-22.04.2015 r. – Burmistrz Mirosławca uczestniczył w spotkaniu z Burmistrzem miejscowości Rosow dotyczącym podjęcia współpracy Gminy Mirosławiec z Gminą Meschein Gartz z Niemiec.
-23.04.2015 r. – odbyło się posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Partnerstwo Drawy w którym Burmistrz uczestniczył;
-24.04.2015 r. – w Mirosławcu Górnym odbyło się spotkanie z emerytowanymi wojskowymi w ramach obchodów z okazji 70- lecia chrztu bojowego PLMSZ;
-24.04.2015 r. – w sali widowiskowej Wałeckiego Centrum Kultury odbyło się "Polsko - niemieckie seminarium na temat współpracy samorządu terytorialnego ze społecznością lokalną na przykładzie modelu Laur Powiatu Wałeckiego 2015" podsumowujące współpracę transgraniczną. Integralną częścią Uroczystości była Gala wręczania nagród honorowych "Laur Powiatu Wałeckiego" 2015. Nagroda honorowa "Laur Powiatu Wałeckiego", przyznawana jest raz w roku osobom fizycznym, osobom prawnym, instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom społecznym, zawodowym i gospodarczym oraz innym jednostkom organizacyjnym, które całokształtem działalności zawodowej i społecznej, wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego, społecznego lub sportowego rozwoju Powiatu Wałeckiego i jego promocji, albo szczególnymi osiągnięciami indywidualnymi rozsławiły jego imię. W kategorii „Działalność kulturalna
i edukacyjna” wyróżnienie otrzymał między innymi Zespół Ludowy „Mirosławiacy”.
W kategorii „Działalność społeczna” nagrodę główną "Laur Powiatu Wałeckiego" otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Mirosławcu. W kategorii „Działalność sportowa” wyróżnienie otrzymał LKS "Mirstal-Lotnik" Mirosławiec.
-27.04.2015 r. – podpisane zostało porozumienie pomiędzy OSP Mirosławiec a OSP Piecnik w ramach współpracy w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.
- 27.04.2015 r. – ogłoszony został przetarg na remont pomieszczeń w Szkole Podstawowej w Mirosławcu. Otwarcie złożonych ofert nastąpi 15 maja br.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż na miesiąc maj w budżecie Gminy zajdzie potrzeba zaplanowania środków finansowych na takie zadania jak: zakup pomieszczeń w Hankach nad byłą świetlicą z przeznaczeniem na lokale komunalne, budowę placu zabaw przy szkole podstawowej w Mirosławcu dla 6- Latków i uczniów klas pierwszych, modernizację placu zabaw przy przedszkolu w Mirosławcu, dofinansowanie zadania utworzenia sali kinowej
w Ośrodku Kultury, przekazanie dotacji dla Ośrodka Kultury do organizacji Festiwalu Żubra, rozbudowę oświetlenia na terenie Gminy Mirosławie, przebudowę ul. Sprzymierzonych od zjazdu z drogi krajowej nr 10 w kierunku ul. Wileńskiej. Poinformował, iż do 2 maja br. do sołectw trafią brakujące uchwyty na flagi.
W dalszych słowach Burmistrz Mirosławca zaprosił obecnych na następujące wydarzenia:
- 02.05.2015 r. na godz. 1500 na Stadion Miejski na majówkę oraz obchody 70-lecia OSP w Mirosławcu;
-10.05.2015 r. – zachęcił do wzięcia udziału w wyborach Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej;
-16.05-18.05.2015 r. – na zwiedzanie mobilnej wystawy ukazującej dziedzictwo Żydów Polskich. Wystawa dostępna będzie przed siedzibą Ośrodka Kultury w Mirosławcu.
-30.05.2015 r. – na ogólnopolską akcję Polska Biega oraz Gminny dzień Dziecka na Stadionie Miejskim.
Burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik poinformował, iż w okresie międzysesyjnym nie było sprzedaży mienia. Na dzień 8 maja br. zaplanowane zostało rozstrzygnięcie przetargu na sprzedaż działki usługowej na ul. Wolności. Natomiast na 13 maja br. zaplanowane zostało podpisanie aktu notarialnego.
Burmistrz Mirosławca w imieniu Przewodniczącego Rady Powiatu Bogdana Białasa przeprosił za nieobecność na posiedzeniu Rady Miejskiej.
Radny Marcin Karczewski poinformował, iż 31 maja br. odbędą się wybory do Izb Rolniczych.
Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się z zapytaniem czy Stowarzyszenie Lider Wałecki zmieniać będzie siedzibę?
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż biuro stowarzyszenia w Wałczu zostanie zachowane.
Ad.7
Sprawozdanie nt. realizacji uchwał Rady Miejskiej podjętych na IV Sesji Rady Miejskiej.
W/w sprawozdanie Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.
W związku z brakiem pytań do powyższego Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie przyjęcie sprawozdania.
Głosowanie
Za – 13
Przeciw - 0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła przedmiotowe sprawozdanie.
W/w sprawozdanie stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Ad.8
Sprawozdanie z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mirosławcu za 2014 rok:
Sprawozdanie Kierownika MGOPS radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.
Sprawozdanie stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.
Stanowisko Komisji Polityki Społecznej przedstawiła Przewodnicząca Komisji Anna Turska
Pisemne stanowisko stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.
Kierownik MGOPS odnosząc się do zapytania zadanego podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej poinformowała, iż w pkt. VII sprawozdania dotyczącym dodatków mieszkaniowych znalazł się błąd pisarski. Poinformowała, iż powinna zostać wpisana liczba 224 złożonych wniosków. Następnie udzielając odpowiedzi na zadane pytanie podczas komisji poinformowała, iż dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, łącznie z ustawowymi odsetkami. W momencie spłaty długu przez dłużnika całość kwoty dzielona jest na 3 części. 60% otrzymanej kwoty przekazywana jest do budżetu państwa, 20% wpłacana jest na dochody gminy, w której mieszka wierzyciel, kolejne 20% przekazywane jest na konto dochodów gminy, w której mieszka dłużnik. W 2014 roku kwoty przekazane przez inne gminy na dochody własne Gminy Mirosławiec z tytułu świadczeń zwróconych przez dłużników wyniosły 6465,00 zł. Dodała, iż tylko 41 dłużników z 92 dokonało spłaty zadłużenia.
Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się z zapytaniem, w jaki sposób spłacane jest częściowe zadłużenie?
Kierownik MGOPS poinformowała, iż zadłużenie rozkładane jest na raty.
Radna Anna Turska poinformowała, iż świadczenia rodzinne są zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej, natomiast w przedłożonym sprawozdaniu przedstawione zostały kwoty z realizacji zadania. Zwróciła się następnie z zapytaniem, czy pozyskane od Komornika kwoty nie powinny znaleźć się w budżecie Gminy?
Danuta Czerniawska poinformowała, iż w ubiegłym roku kwoty zwrócone przez dłużników z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu i przekazane na dochody własne gminy dłużnika wyniosły 10675,29 zł.
Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem dotyczącym różnicy wysokości środków finansowych zaplanowanych i wydatkowanych, które zostały zawarte w przedłożonym sprawozdaniu oraz w wykonaniu budżetu za 2014 rok.
Skarbnik Gminy poinformowała, iż w sprawozdaniu z wykonania budżetu zawarte zostały pozostałe rozdziały MGOPS, które mają wpływ na wynik ogólny finansowy.
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Różycki zwrócił się z zapytaniem dotyczącym perspektyw działania w kolejnych latach, o największe wyzwania, marzenia oraz o podejmowanie działań aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z pomocy.
Danuta Czerniawska poinformowała, iż środki finansowe mogą być przeznaczone na zadania wynikające z ustawy o pomocy społecznej. Dodała, iż największym marzeniem jest powstanie dziennego domu pomocy społecznej dla osób starszych.
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się z zapytaniem czy inne gminy wielkościowo podobne do Gminy Mirosławiec posiadają taki dom?
Kierownik MGOPS poinformowała, iż taki dom funkcjonuje w m. Wałcz.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w 2002 roku Gmina do realizacji zadań MGOPS z budżetu Gminy dopłacała około 602 572 zł natomiast do zadać z zakresu oświaty kwotę około 15 438,19 zł. W 2014 roku zaś kwoty przekazywane do MGOPS kształtowały się na poziomie 916 759 zł oraz do szkoły w wysokości 2 126 410 zł. Dodał, iż w chwili obecnej brak jest jakichkolwiek źródeł finansowania, aby mógł powstać dzienny dom opieki.
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej poinformował, iż w 2014 roku były przyznawane również zasiłki celowe dla osób korzystających z pomocy MGOPS. Dodał, iż najniższy zasiłek wynosił 18,57 zł.
Kierownik MGOPS poinformowała, iż podstawą przyznania zasiłku celowego jest zaspokojenie niezbędnej potrzeby bytowej. Przepisy ustawy o pomocy społecznej nie określają wysokości zasiłku celowego i nie podają kryteriów ustalania tej wysokości. Wyznacznikami ustalenia wysokości jest sytuacja materialna wnioskodawcy i cel, na który zasiłek jest przyznawany oraz możliwości finansowe ośrodka pomocy społecznej. Dodała, iż podana kwota prawdopodobnie przeznaczona została na zakup leków.
Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem, czy łatwo jest sprostać zadaniu dotyczącym wydawania decyzji administracyjnych, ponieważ Kierownik MGOPS posiada bardzo wiele upoważnień do wydawania decyzji z zakresu pomocy społecznej.
Kierownik MGOPS poinformowała, iż najtrudniejszym zadaniem przy wydawaniu decyzji jest określenie kwoty przyznanej pomocy finansowej, ponieważ zależy ona od ogółu posiadanych środków finansowych. W takiej sytuacji decyzję podejmuje Kierownik wraz z pracownikami. Dodała, iż niekiedy osoby są niezadowolone z otrzymanej kwoty i decyzję zaskarżają do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do przyjęcia przedmiotowego sprawozdania.
Głosowanie
Za – 13
Przeciw - 0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mirosławcu za 2014 rok.
Ad.9
Informacja na temat oceny zasobów społecznych w Gminie Mirosławiec:
Informację Kierownika MGOPS radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.
Informacja stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.
Stanowisko Komisji Polityki Społecznej przedstawiła Przewodnicząca Komisji Anna Turska
Pisemne stanowisko stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.
Przewodnicząca Komisji Anna Turska poinformowała, iż po analizie przedstawionej informacji nasuwa się wniosek, że nastąpił znaczny wzrost wydatków w związku
z dodatkowymi zadaniami, natomiast wielkość budżetu uległa zmniejszeniu. Dodała, iż Kierownik MGOPS wskazała na pilną potrzebę zatrudnienia dodatkowych osób. Komisja Polityki Społecznej również się z tym zgadza. Ponadto Komisja ma na uwadze potrzeby MGOPS, jak również budżet Gminy.
Kierownik MGOPS Danuta Czerniawska poinformowała, iż zgodnie z zapisami ustawy o pomocy społecznej gminy, powiaty i samorządy zobowiązane są do corocznego przygotowywania oceny zasobów społecznych w oparciu o analizę sytuacji społecznej i demograficznej. Ocena ta wraz z rekomendacjami będzie przedstawiana odpowiednio radom gmin – do 30 kwietnia każdego roku radom powiatów oraz sejmikom wojewódzkim. Ocena będzie podstawą do planowania budżetu na następny rok. Ocena zasobów pomocy społecznej zastąpiła przygotowywany dotychczas przez jednostki samorządu terytorialnego bilans potrzeb pomocy społecznej.
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Różycki zwrócił się z zapytaniem, czy bilans potrzeb sporządzany był po raz pierwszy?
Danuta Czerniawska poinformowała, iż ocena zasobów pomocy społecznej, która zastąpiła bilans potrzeb sporządzona była po raz 3.
Radny Marcin Karczewski poinformował o podanej różnicy w zatrudnieniu kadry jednostki.
Danuta Czerniawska poinformowała, iż różnica w zatrudnieniu związana jest z zakończeniem edycji programu „Druga szansa”, w którym zatrudnieni byli pracownicy na stanowiskach projektowych.
Radny Marcin Karczewski poinformował, iż ilość kadry pracowniczej rok po ocenie wynosi 13 osób.
Danuta Czerniawska poinformowała, iż wskazana jest potrzeba zatrudnienia kolejnych 3 osób.
W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do przyjęcia przedmiotowej informacji.
Głosowanie
Za – 13
Przeciw - 0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła informację na temat oceny zasobów społecznych w Gminie Mirosławiec.
Ad.10
Sprawozdanie z realizacji w 2014 roku Uchwały Nr XXXVII/312/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 24 stycznia 2014 r. w sprawie przyjęcia programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w Gminie Mirosławiec na lata 2014-2016.
Sprawozdanie Kierownika MGOPS radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.
Informacja stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu
Stanowisko Komisji Polityki Społecznej przedstawiła Przewodnicząca Komisji Anna Turska
Pisemne stanowisko stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.
Radna Anna Turska poinformowała, iż przemoc nie występuje jedynie pod postacią przemocy fizycznej, ale również jako przemoc psychiczna, ekonomiczna oraz seksualna. Zwróciła się z zapytaniem, jak w takich sytuacjach postępuje MGOPS
w Mirosławcu?
Danuta Czerniawska poinformowała, iż osoby sprawujące kontrolę nad daną rodziną maja obowiązek reagować na pojawiające się sygnały. Ponadto pracownicy MGOPS ściśle współpracują z kuratorami społecznymi, jak również do danej rodziny przydzielony zostaje asystent rodzinny.
Radna Anna Turska poinformowała, iż z otrzymanych informacji wynika, iż w 2014 roku do Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego wpłynęło 18 Niebieskich Kart. W ciągu minionego roku zakończonych zostało 11 Kart, natomiast do realizacji pozostało 7 Kart. Zwróciła się z zapytaniem, czy Niebieskie Karty zakładane są dla danej rodziny, czy może dla konkretnego przypadku?
Danuta Czerniawska poinformowała, iż Niebieska Karta zakładana jest dla danej rodziny. Dodała, iż niekiedy bywa tak, że jedna rodzina ma założone dwie Niebieskie Karty.
Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem w jaki sposób czyniona jest ochrona dzieci w rodzinie dla której założona została Niebieska Karta?
Danuta Czerniawska poinformowała, iż w momencie założenia Niebieskiej Karty dla rodziny w której jest dziecko, zbiera się grupa robocza z przedstawicielami wszystkich służb, w tym także przedstawiciele oświaty.
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Różycki zwrócił się z zapytaniem czy możliwa jest również wizyta w domu danego dziecka?
Danuta Czerniawska poinformowała, iż wizyta w domu danego dziecka może odbyć się tylko w przypadku, kiedy rodzinie została założona Niebieska karta.
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Różycki poinformował, iż jeśli dziecko zostało zastraszone przez dorosłych, to w żaden sposób nie przyzna się że coś złego się dzieje. Dodał, iż jego zdaniem po dokonanych obserwacjach otoczenie jest bierne na występujące problemy.
Kierownik MGOPS poinformowała, iż jeśli pojawia się zagrożenie, to w takim przypadku pracownik socjalny, z przedstawicielem służby zdrowia i policji może odebrać dziecko z rodziny. Dodała, iż na terenie Gminy Mirosławiec były 2 przypadki odebrania dzieci.
Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem dotyczącym najskuteczniejszej metody pomocy rodzinie w której występuje przemoc?
Kierownik MGOPS poinformowała, iż każdy przypadek jest inny. Dodała, iż najtrudniejszym zadaniem jest przede wszystkim zdiagnozowanie przemocy.
Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem dotyczącym udziału psychologa w postępowaniu?
Kierownik MGOPS poinformowała, iż dziecko nie może zostać przesłuchane bez obecności rodzica.
Radny Grzegorz Plewa zwrócił się z zapytaniem, w jaki sposób odbywa się odbiór dziecka z rodziny?
Danuta Czerniawska poinformowała, iż w razie stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie, pracownik socjalny wykonujący obowiązki służbowe ma prawo odebrać dziecko z rodziny i umieścić je u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej. Zgodnie z treścią przepisów ustawy decyzję o odebraniu dziecka podejmują wspólnie: pracownik socjalny, funkcjonariusz Policji i pracownik ochrony zdrowia ( lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny).
Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem, kto ponosi koszty związane ze skierowaniem osoby na leczenie?
Danuta Czerniawska poinformowała, iż koszty leczenia ponoszone są przez Miejsko-Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem dotyczącym dobrowolnego zgłoszenia się osoby na leczenie.
Danuta Czerniawska poinformowała, iż jeśli ktoś chce podjąć się dobrowolnie leczeniu, to w takim przypadku sam zgłasza się do Klubu AA.
Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem, kto musi ponosić koszty związane z pobytem osoby w izbie wytrzeźwień?
Danuta Czerniawska poinformowała, iż koszty musi ponosić osoba przebywająca w izbie wytrzeźwień. Miejsko-Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nie może ponosić kosztów z tym związanych.
Radna Anna Turska poinformowała, iż Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej podczas realizacji niniejszej uchwały współpracuje również z innymi instytucjami, nie tylko z terenu Gminy Mirosławiec. Poinformowała, iż Komisja Polityki Społecznej miała możliwość na poprzednim posiedzeniu dokonania analizy sprawozdania Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 2014 rok. Dodała, iż ze sprawozdania z wykonania budżetu wynika, iż na 2014 rok wydatkowanych zostało 78.754,09 zł, z tego na refundację wynagrodzenia, nagrody rocznej, opłat za korzystanie z telefonu komórkowego oraz kosztów przejazdu instruktora świetlic środowiskowych przeznaczono kwotę 43.346,90 zł. Pozostała kwota została przeznaczona na realizację pozostałych zaplanowanych celów. Poinformowała, iż jej zdaniem bardzo dużo środków finansowych zostaje przeznaczonych na instruktora.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż wynagrodzenie instruktora świetlic środowiskowych jest podstawą planowania środków finansowych w budżecie. Dodał, iż być może w przyszłości uda się koszty zatrudnienia instruktora włączyć w koszty funkcjonowania Ośrodka Kultury.
Radna Anna Turska zaproponowała, aby zostały połączone zadania instruktora świetlic środowiskowych z placówką wsparcia dziennego.
W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do przyjęcia przedmiotowego sprawozdania.
Głosowanie
Za – 13
Przeciw - 0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z realizacji w 2014 roku Uchwały Nr XXXVII/312/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 24 stycznia 2014 r. w sprawie przyjęcia programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie
w Gminie Mirosławiec na lata 2014-2016.
Ad.11
Sprawozdanie z realizacji w 2014 roku Uchwały Nr XXIV/210/2012 Rady Miejskiej
w Mirosławcu z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie uchwalenia gminnego programu wspierania rodziny w Gminie Mirosławiec na lata 2013-2015:
Sprawozdanie Kierownika MGOPS radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.
Informacja stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu
Stanowisko Komisji Polityki Społecznej przedstawiła Przewodnicząca Komisji Anna Turska
Pisemne stanowisko stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.
Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż Komisja wnosi o przestrzeganie zapisu pkt. 6 załącznika do niniejszej uchwały, dotyczącego terminu składania sprawozdania z realizacji uchwały do dnia 31 marca każdego roku.
W dyskusji nie zabrano głosu.
W związku z brakiem pytań przystąpiono do przyjęcia przedmiotowej informacji.
Głosowanie
Za – 13
Przeciw - 0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z realizacji w 2014 roku Uchwały Nr XXIV/210/2012 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie uchwalenia gminnego programu wspierania rodziny w Gminie Mirosławiec na lata 2013-2015.
Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech podziękował Kierownikowi MGOPS w Mirosławcu za przybycie na posiedzenie Rady Miejskiej i wyczerpujące przedstawienie informacji.
O godz. 1227 Kierownik MGOPS opuściła posiedzenie Rady Miejskiej.
Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej ogłosił przerwę w obradach.
Przerwa:
1227-1250
Po przerwie wznowiono obrady. Obecnych na posiedzeniu 13 radnych.
Ad.12
Informacja na temat realizacji w 2014 roku Uchwały Nr III/13/10 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Mirosławiec lub jej jednostkom podległym oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną:
Informację Burmistrza Mirosławca radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.
Informacja stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu
Stanowisko Komisji Gospodarki i Budżetu przedstawił Wiceprzewodniczący Komisji Grzegorz Plewa.
Pisemne stanowisko stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.
W dyskusji nie zabrano głosu.
W związku z brakiem pytań przystąpiono do przyjęcia przedmiotowej informacji.
Głosowanie
Za – 13
Przeciw - 0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła informację na temat realizacji w 2014 roku Uchwały Nr III/13/10 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Mirosławiec lub jej jednostkom podległym oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną.
Ad.13
Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Wałeckiemu na dofinansowanie Punktu Konsultacyjnego i Interwencji Kryzysowej w Wałczu.
W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.
Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.
W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Wałeckiemu na dofinansowanie Punktu Konsultacyjnego i Interwencji Kryzysowej w Wałczu.
Głosowanie
Za – 13
Przeciw - 0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę Nr VII/54/2015 w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Wałeckiemu na dofinansowanie Punktu Konsultacyjnego i Interwencji Kryzysowej w Wałczu.
Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr 16 do niniejszego protokołu.
Ad.14
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.
W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.
Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.
Skarbnik Gminy Alicja Michor poinformowała, iż zwiększenie dochodów następuje na kwotę 7.000,97 zł z tytułu: kwot przekazanych przez MGOPS w Mirosławcu na dochody gminy z tytułu należności wyegzekwowanych od dłużników alimentacyjnych w okresie od 01.01.2015 r. do 31.03.2015 r.; otrzymanych dotacji celowych na zadania własne i zlecone na podstawie pisma Wojewody Zachodniopomorskiego z przeznaczeniem na wypłatę zryczałtowanych dodatków energetycznych za II kwartał 2015 r.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż przemieszczenia wydatków wynikają natomiast z dostosowania planu do przewidywanego jego wykonania na dzień 30.04.2015 r. w kwocie 69.771,00 zł.
Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem czy planowana likwidacja zastoisk wodnych na terenie Mirosławca Górnego całkowicie rozwiąże występujący problem?
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż dzięki przeprowadzonemu remontowi zlikwidowane zostaną największe zastoiska wodne.
Sołtys Mirosławca Górnego Stanisław Orawiec zwrócił się z zapytaniem dotyczącym likwidacji zastoiska wodnego w Mirosławcu Górnym w okolicy garaży.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż osobiście po opadach deszczu sprawdzał, gdzie w Mirosławcu Górnym pojawiają się największe kałuże i w okolicach garaży zastoisk nie było.
Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem, czy byłaby możliwość zamiany miejsca likwidacji zastoisk z okolic bloku nr 2 w okolice garaży?
Burmistrz Mirosławca zwrócił się z prośbą, aby po opadach deszczu robić zdjęcia w miejscach, w których nagromadzona zostaje znaczna ilość wody.
Radny Stanisław Pilc poinformował, iż woda po opadach deszczu wpływa ludziom do garażu.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż obawia się, że wykonanie 1 studzienki w okolicy garaży może nie wystarczyć, jeśli rzeczywiście ta woda po opadach tam stoi.
Radny Stanisław Pilc zapewnił, iż jego zdaniem wykonanie 1 studzienki w zupełności wystarczy.
Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem dotyczącym przemieszczenia środków finansowych w ramach oświetlenia placów, dróg i ulic?
Burmistrz Mirosławca wyjaśnił, iż chodzi o zasilenie konta środkami finansowymi.
Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem dotyczącym środków finansowych dotyczących przemieszczeń w Przedszkolu Samorządowym?
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż dotyczy to zamiany środków finansowych z własnych w związku z otrzymaną subwencją.
Radna Anna Turska dodała, iż jak się dowiedziała od Skarbnika Gminy zmiany do budżetu oprócz podejmowanych uchwał Rady Miejskiej wprowadzane są również poprzez zarządzenia Burmistrza Mirosławca. Zwróciła się z zapytaniem czy radni mogliby otrzymać te zarządzenia?
Sekretarz Gminy Monika Stąporek poinformowała, iż zarządzenia Burmistrza dostępne są w BIP-ie w zakładce „Zarządzenia Burmistrza”. Wobec tego mieszkańcy i radni mogą się z nimi zapoznać.
Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem ile będzie wysyłanych zapytań ofertowych w związku z planowanym zadaniem likwidacji zastoisk wodnych. Zasugerował, iż w momencie większej ilości ofert, cena za wykonanie zadania mogłaby ulec zmniejszeniu.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zapytanie zostanie rozesłane do firm, które wykonywały wcześniej podobne zadania. Dodał, iż nie ma problemu, aby zapytania zostały rozesłane do większej ilości firm.
W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.
Głosowanie
Za – 13
Przeciw - 0
Wstrzymało się-0
W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła uchwałę Nr VII/55/2015 w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.
Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr 17 do niniejszego protokołu.
Ad.15
Odpowiedzi na wnioski i zapytania z poprzedniej sesji Rady Miejskiej.
Odpowiedzi na wnioski i zapytania stanowią załącznik nr 18 do niniejszego protokołu.
Radny Paweł Krawczyk w imieniu mieszkańców Kalinówka 8 podziękował za odbiór odpadów wielkogabarytowych.
Ad.16
Wolne wnioski i zapytania.
Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem o realizację wniosku dotyczącego dowozu dzieci do Łowicza Wałeckiego, które w godzinach przedpołudniowych kończą lekcje w szkole w Mirosławcu.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż powyższy temat został przekazany do Dyrektora ZS w Mirosławcu. Dodał, iż dokona sprawdzenia, czy został on zrealizowany i przekaże informację na piśmie.
Sołtys Łowicza Wałeckiego Andrzej Kwaśnik poinformował, iż dzieci nie mają zapewnionego wcześniejszego środka transportu dla dzieci.
Radny Marcin Karczewski zwrócił się z wnioskiem o postawienie tablicy „Zakaz wysypywania śmieci” po prawej stronie drogi nr 177 w kierunku m. Czaplinek w okolicy m. Kalinówka. Dodał, iż w chwili obecnej składowana jest tam bardzo duża ilość ściętych gałęzi drzew oraz trawy.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w/w miejsce, nie jest miejscem wskazanym do składowania odpadów.
Radny Marcin Karczewski zwrócił się z wnioskiem o wycięcie suchych gałęzi drzew na drodze od gospodarstwa agroturystycznego w m. Kalinówka do drogi nr 177 w kierunku m. Czaplinek.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż przycinać gałęzie można dopiero w okresie jesiennym. Ponadto Gmina oczekuje na środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego z tytułu eksploatacji składowiska odpadów. Do końca bieżącego miesiąca środki finansowe mają wpłynąć na konto Gminy.
Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem, kto zajmuje się prowadzeniem strony miasta Mirosławiec na jednym z portali społecznościowych? Chodzi bowiem o prowadzone głosowania dotyczące wyboru osoby prowadzącej Festiwal Żubra. Dodała, iż jej zdaniem imprezę powinna poprowadzić osoba pochodząca z okolic Gminy.
Burmistrz Mirosławca zwrócił się z zapytaniem o którą chodzi, ponieważ jest ich kilka. Poinformował, iż istnieje tylko jedna oficjalna strona miasta, tj. www.miroslawiec.pl. Dodał, iż wybór osoby znanej do prowadzenia imprez masowych sprawdza się doskonale. Ponadto organizowanie imprezy muszą być realizowane na pewnym poziomie.
Radna Anna Turska poinformowała, iż imprezę w Kaliszu Pomorskim od lat prowadzi ta sama osoba.
Sekretarz Gminy poinformowała, iż organizacją imprezy w Kaliszu Pomorskim zajmuje się firma ze Szczecina, która od kilku lat wynajmuje tą sama osobę do prowadzenia imprezy i nie jest to osoba z Kalisza Pomorskiego.
Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem, jak wygląda sprawa szczepień dzieci na terenie Gminy Mirosławiec, czy może to stanowić kryterium przyjęcia dzieci do przedszkola?
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Różycki poinformował, iż zgadza się z propozycja radnej Anny Turskiej dotyczącej osoby prowadzącej Festiwal Żubra. Zaproponował również kandydaturę Piotra Sikory na prowadzącego.
Radny Janusz Beer poinformował, iż jego zdaniem nie powinno się powracać do przeszłości, kiedy to w mieście nic się nie działo.
Radny Grzegorz Plewa poinformował, iż poprowadzenie imprezy powinno pozostawić się profesjonalistom.
Burmistrz Mirosławca zwrócił się z propozycją, aby Piotr Sikora poprowadził dożynki powiatowo-gminne organizowane w bieżącym roku, ale poprowadzenia Festiwalu Żubra nie byłby skłonny mu powierzyć.
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się z zapytaniem jakie są stawki zespołów za występ?
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż cena za występ w dużej mierze zależy od rodzaju wykonywanej muzyki, którą wykonuje zespół.
Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem czy podczas tegorocznych dożynek będzie możliwość zorganizowania występu zespołu Mirosławiacy?
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż lokalne zespoły występują podczas gminnych imprez co roku.
Ad.17
Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mirosławcu z okresu między sesjami
i sprawy bieżące.
Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował radnym za udział w obchodach 30-lecia zespołu ludowego Mirosławiacy. Dodał również, iż pismo dotyczące zmniejszenia populacji żubrów żyjących na terenie Gminy Mirosławiec zostało przesłane do instytucji zajmujących się ochroną środowiska.
Burmistrz Mirosławca poinformował, iż z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska ma nadejść decyzja dotycząca populacji bobrów.
Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, iż w Zespole Szkół w Mirosławcu z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miejskiej odbędzie się projekcja filmu „Kamienie na szaniec”. Poinformował również, iż pismo Pana Zdzisława Hul, które wpłynęło do Rady Miejskiej dotyczące uchwały Nr XXV/212/2012 przesłane zostało do Rzecznika Praw Obywatelskich, zgodnie z treścią pisma.
Ad.18
Zamknięcie obrad VII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Miejskiej o godz. 1320 zamknął VII sesję Rady Miejskiej w Mirosławcu.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała: Przewodniczący Rady Miejskiej:
Lidia Cybulska Piotr Czech
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Lidia Cybulska | 11-06-2015 14:34:49 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Lidia Cybulska | 11-06-2015 |
Ostatnia aktualizacja: | Lidia Cybulska | 11-06-2015 14:34:49 |