Protokół z XI posiedzenia Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 29 września 2015 r.

PROTOKÓŁ NR XI/2015

z XI Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu

która odbyła się 29 września  2015 r. w godz. 1100- 1320

w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Mirosławcu

Obecni na sali radni Rady Miejskiej, sołtysi oraz zaproszeni goście wg załączonych do protokołu list obecności (zał. nr 1, 2, 3).

  1. Otwarcie XI Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przedstawienie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu z X  Sesji Rady Miejskiej.
  5. Ustne sprawozdanie Burmistrza Mirosławca z międzysesyjnej działalności i informacja gości.
  6. Sprawozdanie nt. realizacji uchwał Rady Miejskiej podjętych na   IX  Sesji Rady Miejskiej.
  1. przyjęcie sprawozdania.
  1. Informacja na temat wykonania budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec za I półrocze 2015 roku:
  1. informacja Burmistrza Mirosławca;
  2. opinia RIO;
  3. stanowiska Komisji stałych;
  4. dyskusja;
  5. przyjęcie informacji.
  1. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.
  2. Podjęcie uchwały zmieniającej wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2015-2019.
  3. Podjęcie uchwały w sprawie pomocy finansowej dla Powiatu Choszczeńskiego.
  4. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowej dla Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego SP ZOZ „Leśna Ustroń” w Tucznie.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie  udzielenia dotacji celowej dla 107 Szpitala Wojskowego
    z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały uznającej za użytki ekologiczne terenów administrowanych przez Nadleśnictwo Mirosławiec.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Gminy i Miasta Mirosławiec do opracowania i wdrażania Planu gospodarki niskoemisyjnej.
  8. Odpowiedzi na wnioski i zapytania z poprzedniej sesji Rady Miejskiej.
  9. Wolne wnioski i zapytania.
  10. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mirosławcu z okresu między sesjami
    i sprawy bieżące.
  11. Zamknięcie obrad XI Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Ad.1

Otwarcie XI Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

O godz. 11.00 Przewodniczący Rady Miejskiej w Mirosławcu Piotr Czech otworzył XI Sesję Rady Miejskiej, witając zaproszonych gości, radnych i sołtysów.

Ad.2

Stwierdzenie quorum.

Przewodniczący Rady Miejskiej na podstawie listy obecności poinformował, iż w posiedzeniu uczestniczy 12 radnych, co stanowi quorum pozwalające na obradowanie i  podejmowanie prawomocnych decyzji.

Nieobecni: radny Grzegorz Plewa, radny Grzegorz Różycki, radna Urszula Stanisławska

Ad.3

Przedstawienie porządku obrad.

Porządek obrad stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

W związku z brakiem propozycji zmian do przedłożonego porządku obrad, przystąpiono do realizacji kolejnego punktu.

Ad.4

Przyjęcie protokołu z  X  Sesji Rady Miejskiej.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech poinformował, iż protokoły z posiedzeń Rady Miejskiej znajdują się do wglądu w Biurze Rady Miejskiej.

W związku z brakiem zastrzeżeń do protokołu z X  Sesji Rady Miejskiej Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie w/w protokół.

Głosowanie:

Za- 12

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła protokół z X  sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Ad.5

Ustne sprawozdanie Burmistrza Mirosławca z międzysesyjnej działalności i informacja gości.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w okresie międzysesyjnym miały miejsce  następujące wydarzenia:

- 29.08.2015 r. – na terenie Jednostki Wojskowej w Mirosławcu Górnym zorganizowany został Piknik Lotniczy. Podał, że w według danych w pikniku uczestniczyło około 20 tys. osób. Dodał, że, pojawił się pomysł, aby Gmina Mirosławiec w 2016 roku była współorganizatorem pikniku.

- 01.09.2015 r. – na terenie Gminy Mirosławiec w placówkach oświatowych odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego2015/2016. Według danych przekazanych z placówek: w ZS w Mirosławcu rok szkolny rozpoczęło 549 uczniów, w ZS w Piecniku 121 uczniów, w Przedszkolu Samorządowym: 133 dzieci. W porównaniu z rokiem ubiegłym nastąpił niewielki  spadek ilości uczniów z 829 na 803 uczniów, tj. około 3%.

- 04.09.2015 r. – w Szczecinie odbyło się polsko-niemieckie posiedzenie Stowarzyszenia Pomerania. Gmina Mirosławiec rozpoczęła rozmowy w sprawie pozyskania nowego partnera -niemieckiego miasta Gartz, aby móc wspólnie korzystać ze środków „Pomerania” np. na cele oświatowe.

- 05.09.2015 r. – na Stadionie Miejskim w Mirosławcu odbyły się dożynki Powiatowo-Gminne. Udział w dożynkach wzięła większość sołectw Gminy Mirosławiec oraz reprezentacje wszystkich gmin Powiatu Wałeckiego. W trakcie dożynek tradycyjnie odbyły się konkursy dla gmin Powiatu Wałeckiego i sołectw Gminy Mirosławiec. Następnie Burmistrz Mirosławca zwrócił się z podziękowaniami do sołtysów z terenu Gminy Mirosławiec  za udział w dożynkach i przygotowanie stoisk. Poinformował, iż wieniec Sołectwa Hanki reprezentował Gminę Mirosławiec podczas tegorocznych dożynek w Barzkowicach, gdzie dostał wyróżnienie.

- 08.09.2015 r. -  odbyło się spotkanie z Dyrektorem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej między innymi w sprawie planowanego remontu pomieszczenia świetlicy środowiskowej w Mirosławcu Górnym. Niestety nie ma możliwości, aby dokonać podziału prac remontowych pomiędzy Gminą a WAM. W związku z tym WAM wykona samodzielnie planowany remont, ale po remoncie  w związku z podniesieniem standardu lokalu dokona podniesienia stawki czynszu dla Gminy na okres kolejnych 10 lat.

- 10.09.2015 r. – na wniosek radnego Wasilija Głuscow odbyło się spotkanie z projektantem drogi Bronikowo-Próchnowo-Piecnik. Droga na odcinku Bronikowo -Próchnowo wg projektu zostanie poszerzona, natomiast na odcinku Próchnowo-Piecnik dokonane zostanie uzupełnienie ubytków.

- 12.09.2015 r. – w siedzibie Biblioteki Publicznej w Mirosławcu odbyło się spotkanie autorskie z Jarosławem Leszczałowskim -autorem książki o historii Mirosławca pt.
„Frydlandzkie dzieje Mirosławca”. Książka ukaże się w listopadzie bieżącego roku. W związku z powyższym Burmistrz Mirosławca zaapelował do radnych o wpłaty na  konto Biblioteki Publicznej mające na celu sfinansowanie  wydania książki.

-16.09.2015 r. – w siedzibie Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie z prezesem firmy „Inwesta”, która powstaje na terenie Mirosławca na bazie byłego  zakładu Bakutil. Firma rozpocznie swoją działalność prawdopodobnie  na przełomie miesięcy wrzesień/październik.

-17.09.2015 r. – w siedzibie Urzędu  Miejskiego w Mirosławcu odbyło się spotkanie Burmistrza Mirosławca z organizacjami pozarządowymi. Na terenie Gminy Mirosławiec działa 7 aktywnych stowarzyszeń. Największa potrzebą Stowarzyszeń są środki finansowe.

- 18.09.2015 r. – w siedzibie Ośrodka Kultury w Mirosławcu odbyło się I spotkanie w sprawie organizacji Chóru Miejskiego. Udział w zajęciach chóru jest bezpłatny.  Burmistrz Mirosławca zaprosił wszystkich zainteresowanych na kolejne spotkanie.

-22.09.2015 r. - w siedzibie Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie Prezesa TBS w Wałczu z mieszkańcami Gminy w sprawie budowy mieszkań komunalnych w trybie budownictwa społecznego. Zainteresowanie ze strony mieszkańców było niewielkie. Pojawił się pomysł zakupu od WAM budynku po byłym internacie wojskowym w Mirosławcu Górnym.

-23.09.2015 r. – na terenie składowiska odpadów w Mirosławcu miała miejsce wizyta Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego dot. zakończenia budowy instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów.

-24.09.2015 r. - odbyło się spotkanie z przedstawicielem firmy Elbud, która dokona wymiany starych słupów energetycznych na linii energetycznej 110 Kv na odcinku Mirosławiec-Wałcz.

-25.09.2015 r.-  w Świdwinie odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków nowemu Dowódcy 12 Komendy Lotniska w Mirosławcu Górnym.

-26.09.2015 r. – przez miasto Mirosławiec przejeżdżał maraton rowerowy.

 -26.09.2015 r. - w  Drzewoszewie odbyły się jesienne regaty na zakończenie sezonu  żeglarskiego.

 W dalszej wypowiedzi Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zakończyły się prace remontowe w Szkole Podstawowej w Mirosławcu, w związku z tym zaplanowane zostały dni otwarte szkoły. Ponadto poinformował, że dobiegają końca prace związane z montażem nowych elementów zabawowych na  placach zabaw przy Szkole Podstawowej i Przedszkolu. Zakończone zostały również prace w Jabłonkowie związane z budową sieci kanalizacyjnej. Wszyscy mieszkańcy wsi zostali podłączeni do kanalizacji. Na terenie miasta Mirosławiec dobiegają końca prace na ulicy Sprzymierzonych od zjazdu z drogi krajowej nr 10 w kierunku ul. Wileńskiej. Ponadto trwają prace remontowe prowadzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad  związane z odwodnieniem ul. Wolności na drodze krajowej nr 10.
W związku z prowadzonym remontem wymianie ulegnie nawierzchnia drogi oraz chodnika znajdującego się z lewej strony drogi od wjazdu do miasta od strony m. Wałcz. Dobiegają końca również prace w Ośrodku Kultury związane z montażem klimatyzacji oraz sprzętu audiowizualnego w sali widowiskowej.

Na zakończenie swojej wypowiedzi Burmistrz Mirosławca poinformował, iż wniosek dotyczący skierowania patroli w okolice drogi za cmentarzem Komunalnym i Stadionem Miejskim został zgłoszony Policji i Straży Miejskiej.

Burmistrz Mirosławca zaprosił zebranych na kolejną edycję MotoCross, która odbędzie się 17-18.10.2015 r. na ściernisku pomiędzy Mirosławcem a Mirosławcem Górnym.

Ponadto w okresie międzysesyjnym zostały podpisane 2 akty notarialne na sprzedaż lokali mieszkalnym na ul. Kościuszki  za kwotę 9 tys. zł oraz na ul. Wolności 22 za kwotę 56 tys. zł.

Radny Józef Ryźlak zwrócił się z zapytaniem dotyczącym ewentualnej budowy ścieżki pieszo-rowerowej  na ulicy Wolności w Mirosławcu?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż ścieżka powstanie albo od torów lub od Urzędu Miejskiego w kierunku m. Kalisz Pomorski po lewej stronie drogi patrząc od Urzędu.

Na posiedzenie Rady Miejskiej w Mirosławcu przybył Edward Ząbek Dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego „Leśna Ustroń” w Tucznie.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr  Czech poinformował, iż obecność Dyrektora Zakładu podyktowana jest pytaniami ze strony radnych, dotyczących przekazania darowizny w planowanej  rozbudowie zakładu w Tucznie.

Edward Ząbek na początku swojej wypowiedzi podziękował za zaproszenie na posiedzenie Rady Miejskiej i możliwość przedstawienia planów rozbudowy i rozwoju Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Tucznie. Poinformował, iż pozwolił sobie zwrócić się do wszystkich gmin z terenu Powiatu Wałeckiego z prośbą o udzielenie wsparcia finansowego na sfinansowanie dokumentacji przygotowawczej dla planowanej inwestycji. Dodał, iż na terenie Powiatu Wałeckiego placówka w Tucznie  jest drugą po 107 Szpitalu w Wałczu placówką leczniczą. Zakład w Tucznie prowadzi nieprzerwanie działalność od 1929 roku. Zła sytuacja szpitala spowodowana  jest obniżeniem wielkości kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz niezmienioną od 2012 roku stawką odpłatności za pobyt w zakładzie. Na oddziale opiekuńczo-leczniczym znajduje się 96 miejsc dla pacjentów. Turnusy rehabilitacyjne odbywają się co dwa tygodnie dla 25 osób. Bardzo dużo osób przyjeżdża na turnusy rehabilitacyjne z terenu Śląska. Zatrudnienie w zakładzie znajduje 96 osób z terenu Gminy Tuczno, Człopy, Wałcza i Mirosławca.  Na pobyt na oddziale rehabilitacyjnym czas oczekiwania na miejsce wynosi niekiedy nawet 1 rok. Otrzymanie dofinansowania pozwoliłoby  na zabezpieczenie wkładu własnego potrzebnego do stworzenia niezbędnej dokumentacji na przeprowadzenie modernizacji zakładu. W chwili obecnej sytuacja finansowa zakładu nie pozwala na wydatkowanie środków finansowych z przeznaczeniem na sfinansowanie dokumentacji. Zakład w Tucznie otrzymał do chwili obecnej dotację od Gminy Człopa w wysokości 5 tys. zł oraz od Gminy Tuczno w wysokości 10 tys. zł. Pomoc zadeklarowało również Starostwo Powiatowe w Wałczu, Gmina Wałcz oraz Miasto Wałcz. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2016-2020 jest możliwość otrzymania dofinansowania na przeprowadzenie modernizacji, jednak niezbędnym elementem jest wkład własny. Dodał, iż jest pełen optymizmu, że zaplanowaną modernizację uda się przeprowadzić, tym bardziej, że Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, pod który podlega Zakład jest na „tak”. Zwrócił się następnie do radnych Rady Miejskiej w Mirosławcu o przychylne potraktowanie prośby o udzielenie wsparcia finansowego. Poinformował również, iż w żaden sposób nie chce konkurować ze 107 Szpitalem Wojskowym w Wałczu. Chce tylko, aby zakład zaczął w pełni funkcjonować i stał się wizytówką regionu.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w ramach turnusów rehabilitacyjnych kuracjusze przyjeżdżają do Łowicza Wałeckiego, do gospodarstwa „7 Ogrodów” na rozmaite zajęcia, jak również do Zagrody Żubrowej w Jabłonowie.

Edward Ząbek poinformował, iż z właścicielem gospodarstwa „7 Ogrodów” podpisana została umowa, dzięki czemu kuracjusze zorganizowane mają całodniowe zajęcia manualne.

Radny Janusz Beer  zwrócił się z zapytaniem jaki jest koszt opracowania dokumentacji wstępnej?

Edward Ząbek poinformował, iż w pierwszej kolejności najważniejszą dokumentacją do wniosku o termomodernizację  jest koncepcja wstępna, dokumentacja badań geologicznych oraz audyt energetyczny. Jeśli środki finansowe zebrane zostaną w odpowiedniej wysokości, projektowana będzie kolejna część dokumentacji. Jeśli zostanie stworzona podstawowa dokumentacja, będzie podstawa do ubiegania się o kolejne środki finansowe z programów zewnętrznych.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem, czy kwota dotacji wskazana w projekcie uchwały w wysokości 5 tys. zł nie jest kwotą zbyt niską na stworzenie niezbędnej dokumentacji?

 Edward Ząbek poinformował, iż dla niego liczy się każda otrzymana kwota.  W ramach RPO nie został ogłoszony jeszcze konkurs, w związku z tym jest czas na sporządzenie niezbędnej dokumentacji. W dalszych słowach zaprosił radnych do odwiedzenia Zakładu
w Tucznie, zwiedzenia poszczególnych oddziałów.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem dotyczącym kosztów związanych z turnusem rehabilitacyjnym?

Edward Ząbek poinformował, iż turnus 2-tygodniowy podczas którego zagwarantowane są zabiegi 2 razy dziennie  oraz wycieczki wynosi 1200 zł. Są również dopłaty z PCPR oraz opieki społecznej. W chwili obecnej zakład organizuje około 17 turnusów. Należy jednak dokonać przebudowy 3 piętra budynku, tak aby  w ten sposób turnusy mogły odbywać się przez cały rok.

Radny Janusz Beer  poinformował, iż jego zdaniem należy przychylić się do wniosku o udzielenie dofinansowania. Dodał, iż jeśli zostanie sporządzona podstawowa dokumentacja, to być boże Rada Miejska udzieli ponownego wsparcia.

Edward Ząbek ponownie zaprosił do odwiedzenia zakładu, porozmawiania z pacjentami. Poinformował, iż choroby wieku starczego dotykają coraz to młodszych osób. Dodał, iż jego zdaniem należy stworzyć pewien standard dla osób przebywających na leczeniu.

Radny Janusz Beer poinformował, iż Komisja Rewizyjna którego jest członkiem na pewno odwiedzi Zakład.

Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem, jaki jest planowany  czas przeprowadzenia modernizacji?

Edward Ząbek poinformował, iż modernizacja ma zostać zakończona w przeciągu 3 lat od jej rozpoczęcia. Pod Urząd Marszałkowski podlega 14 placówek leczniczych, z tego 12 placówek zostało już wyremontowanych. W ramach RPO jest to ostatnie rozdanie środków
z dofinansowań zewnętrznych.

1205- na posiedzenie Rady Miejskiej przybył radny Grzegorz Plewa. Obecnych na posiedzeniu 13 radnych.

Radny Mirosław Jaskulski zwrócił się z zapytaniem dlaczego wcześniej nie zostały poczynione starania o przeprowadzenie modernizacji obiektu, o otrzymanie dofinansowania?

Edward Ząbek poinformował, iż poprzedni Dyrektor Zakładu złożył wypowiedzenie z dnia na dzień, a wcześniej po prostu nie czynił takich starań. Z jakiego powodu- nie wie.

Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się z zapytaniem czy Urząd Marszałkowski czynił wcześniej działania mające na celu poprawę funkcjonowania placówki?

Edward Ząbek poinformował, iż prywatyzacja zakładu byłaby możliwa i opłacalna tylko  i wyłącznie w momencie, kiedy to placówka byłaby zadłużona. W chwili obecnej placówka nie ma zaciągniętego żadnego kredytu. Wszelkie środki finansowe przed ich wydaniem są szczegółowo analizowane.

W związku z brakiem dalszych pytań do Dyrektora Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Edwarda Ząbka, Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował za przybycie na posiedzenie Rady Miejskiej i przedstawienie najważniejszych informacji. Dodał, iż o decyzji związanej  z udzieleniem dotacji, Dyrektor zostanie poinformowany na piśmie.

O godz. 1210 posiedzenie Rady Miejskiej opuścił Edward Ząbek.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej ogłosił przerwę w obradach.

Przerwa:

1210 - 1225

Po przerwie wznowiono obrady. Obecnych na posiedzeniu 13 radnych.

Ad.6

Sprawozdanie nt. realizacji uchwał Rady Miejskiej podjętych na   IX  Sesji Rady Miejskiej.

  1. przyjęcie sprawozdania.

W/w sprawozdanie  Radni otrzymali w materiałach  na posiedzenie Rady Miejskiej. 

W związku z brakiem pytań do powyższego  Przewodniczący Rady Miejskiej  poddał pod głosowanie przyjęcie sprawozdania.

Głosowanie

Za – 13

Przeciw - 0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie  przyjęła przedmiotowe sprawozdanie.

W/w sprawozdanie stanowi załącznik nr 5  do niniejszego protokołu.

Ad.7

Informacja na temat wykonania budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec za I półrocze 2015 roku:

  1. informacja Burmistrza Mirosławca;

Informację Burmistrza Mirosławca radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

W/w informacja stanowi załącznik nr 6do niniejszego protokołu.

  1. opinia RIO;

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał Uchwałę Nr XCIX.360.Z.2015 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie z dnia 18 września 2015 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonej przez Burmistrza Gminy Mirosławiec informacji o przebiegu wykonania budżetu oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy za pierwsze półrocze 2015 roku. Poinformował, iż RIO po przeanalizowaniu informacji pozytywnie ją zaopiniowało.

Uchwała Nr XCIX.360.Z.2015 Regionalnej Izby Obrachunkowej stanowi załącznik nr 7  do niniejszego protokołu.

  1. stanowiska Komisji stałych;

Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił przewodniczącego komisji o odczytanie opinii poszczególnych Komisji stałych na temat wykonania budżetu za I półrocze 2015 r.

Pozytywne stanowisko w sprawie wykonania budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec za I półrocze 2015 roku  przedstawił Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stanisław Pilc.

W/w stanowisko stanowi załącznik nr 8  do niniejszego protokołu.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił o przedstawienie stanowiska przez Komisję Gospodarki i Budżetu.

Pozytywne stanowisko w sprawie wykonania budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec za I półrocze 2015 roku  przedstawił Przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu Piotr Suchojad.

W/w stanowisko stanowi załącznik nr 9  do niniejszego protokołu.

W dalszej kolejności Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił o przedstawienie stanowiska przez Komisję Polityki Społecznej.

Pozytywne stanowisko w sprawie wykonania budżetu Gminy i Miasta za I półrocze 2015 roku  przedstawiła Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej Anna Turska.

W/w stanowisko stanowi załącznik nr 10   do niniejszego protokołu.

  1. dyskusja;

Radna Anna Turska zwróciła uwagę na niskie jej zdaniem wykonanie dochodów z UE w wysokości 42%.

Skarbnik Gminy Alicja Michor poinformowała, iż są to dochody otrzymane z refundacji poniesionych kosztów w ramach realizowanych inwestycji.

Radna Anna Turska zwróciła uwagę na zapis nazwy działu na str. nr 9 tj. „Gospodarka komunalna i ochrona środowiska wychowawcza”.

Skarbnik Gminy poinformowała, iż jest to błąd pisarski.

Radna Anna Turska zwróciła uwagę na niskie wykonanie środków finansowych w dziale 921 Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego w wysokości 2,62% całkowitego planu.

Alicja Michor poinformowała, iż w II półroczu br. plan będzie dalej realizowany. W chwili obecnej nie jest w stanie udzielić informacji co będzie realizowane.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem dotyczącym zawarcia w planach świetlicy wiejskiej w Bronikowie.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż na konto Gminy  nie wpłynęły jeszcze środki finansowe w ramach refundacji z projektu.

Radna Anna Turska zwróciła uwagę na zapis na str. 28 przedłożonego sprawozdania w dotacja przekazanych z budżetu Gminy dla jednostek sektora finansów publicznych tj. „zaplanowano dotację w wysokości 198.000,00 zł, natomiast przekazano w kwocie 124.000,00 zł, co stanowi 15,27% planu”. Zwróciła się z zapytaniem czy błąd polega na złym podaniu kwot, czy też może na wyliczeniu procentowym? Podane procenty nijak mają się w jej opinii w stosunku do podanych kwot.

Skarbnik Gminy poinformowała, iż dokona wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i jak najszybciej postara się odpowiedzieć na zadane pytanie.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem, czy w związku z zaistniałym błędem jest możliwość przyjęcia przedłożonej informacji?

Skarbnik Gminy poinformowała, iż jest to błąd w części opisowej , który nie ma żadnego wpływu na wynik finansowy. Dodała, iż podane kwoty są poprawne.

  1. przyjęcie informacji.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do przyjęcia informacji na temat wykonania budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec za I półrocze 2015 roku.

Głosowanie

Za – 13

Wstrzymało się-0

Przeciw - 0

 W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie  przyjęła przedmiotową informację.

Ad.8

Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Burmistrz  Mirosławca poinformował, iż w przedłożonym projekcie uchwały zawarte zostały takie zadania jak:  przebudowa ul. Akacjowej i Lipowej w Mirosławcu- wykonanie robót w ramach I etapu zadania w kwocie 14.081,45 zł, budowa zjazdów publicznych na ul. Polnej w Mirosławcu- wykonanie robót w ramach I etapu zadania w kwocie 13.000,00 zł, budowa sieci oświetlenia ulicznego na ul. Sprzymierzonych w Mirosławcu w stronę j. Kosiakowo- opracowanie dokumentacji technicznej w kwocie 3.075,00 zł, budowa sieci oświetleniowej na Placu Papieskim w kwocie 40.000,00 zł, przebudowa łazienek, pomieszczeń dydaktycznych, szatniowych i gospodarczych, ciągów komunikacyjnych wraz z wykonaniem łazienek i windy dla osób niepełnosprawnych w budynku ZS w Mirosławcu w kwocie 40.000,00 zł.

Przewodniczący Rady Miejskiej dodał, iż w omawianym projekcie uchwały zawarte zostały kwoty związane z udzieleniem dotacji dla 107 Szpitala Wojskowego w Wałczu, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Tucznie oraz dla Starostwa Choszczeńskiego.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem dlaczego projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie podejmowany jest jako pierwszy, a nie uchwały związane z udzieleniem dotacji?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż jeśli nie ma w budżecie Gminy zabezpieczonych środków finansowych, to Rada Miejska nie ma podstawy do podjęcia uchwał w sprawie udzielenia dotacji.

Radny Stanisław Pilc dodał, iż podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie  daje pozwolenie  do podjęcia indywidualnych uchwał dotyczących udzielenia dotacji.

W związku z brakiem innych pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.

Głosowanie:

Za-10

Przeciw-0

Wstrzymało się-3

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, większością głosów przy 10 głosach „za”, brakiem głosów „przeciw” oraz 3 głosami „wstrzymującymi się” podjęła uchwałę Nr XI/90/2015 w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr 11   do niniejszego protokołu.

Ad.9

Podjęcie uchwały zmieniającej wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2015-2019.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały zmieniającej wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2015-2019.

Głosowanie:

Za- 10

Przeciw-0

Wstrzymało się-3

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 10 głosach „za”, brakiem głosów „przeciw” oraz 3 głosami „wstrzymującymi się” podjęła Uchwałę Nr XI/91/2015 zmieniającą wieloletnią prognozę finansową Gminy  i Miasta Mirosławiec na lata 2015-2019.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr  12  do niniejszego protokołu.

Ad.10

Podjęcie uchwały w sprawie pomocy finansowej dla Powiatu Choszczeńskiego.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie pomocy finansowej dla Powiatu Choszczeńskiego.

Głosowanie:

Za- 13

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XI/92/2015 w sprawie pomocy finansowej dla Powiatu Choszczeńskiego.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr  13  do niniejszego protokołu.

Ad.11

Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowej dla Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego SP ZOZ „Leśna Ustroń” w Tucznie.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowej dla Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego SP ZOZ „Leśna Ustroń” w Tucznie.

Głosowanie:

Za- 13

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XI/93/2015 w sprawie udzielenia dotacji celowej dla Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego SP ZOZ „Leśna Ustroń” w Tucznie.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr  14  do niniejszego protokołu.

Ad.12

Podjęcie uchwały w sprawie  udzielenia dotacji celowej dla 107 Szpitala Wojskowego
z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Gospodarki  i Budżetu. Komisja Polityki Społecznej i Komisja Rewizyjna  zaopiniowały przedmiotowy projekt uchwały negatywnie.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowej dla 107 Szpitala Wojskowego z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

Głosowanie:

Za- 10

Przeciw-2

Wstrzymało się-1

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 10 głosach „za”, 2 głosami „przeciw” oraz 1 głosem „wstrzymującym się”  podjęła Uchwałę Nr XI/94/2015 w sprawie udzielenia dotacji celowej dla 107 Szpitala Wojskowego z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr  15  do niniejszego protokołu.

Ad.13

Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały uznającej za użytki ekologiczne terenów administrowanych przez Nadleśnictwo Mirosławiec.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie zmiany uchwały uznającej za użytki ekologiczne terenów administrowanych przez Nadleśnictwo Mirosławiec.

Głosowanie:

Za- 13

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XI/95/2015 w sprawie zmiany uchwały uznającej za użytki ekologiczne terenów administrowanych przez Nadleśnictwo Mirosławiec.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr 16   do niniejszego protokołu.

Ad.14

Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Gminy i Miasta Mirosławiec do opracowania i wdrażania Planu gospodarki niskoemisyjnej.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż firma, której powierzone zostało stworzenie strategii działania ma w niedługim czasie zaprezentować plan działania Gminy w celu opracowania tego dokumentu.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Gminy i Miasta Mirosławiec do opracowania i wdrażania Planu gospodarki niskoemisyjnej.

Głosowanie:

Za- 13

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XI/96/2015 w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Gminy i Miasta Mirosławiec do opracowania i wdrażania Planu gospodarki niskoemisyjnej.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr 17   do niniejszego protokołu.

Ad.15

Odpowiedzi na wnioski i zapytania z poprzedniej sesji Rady Miejskiej.

Odpowiedzi na wioski i zapytania stanowią załącznik nr 18  do niniejszego protokołu.

Radna Anna Turska poinformowała, iż na poprzedniej sesji Rady Miejskiej zwróciła się z wnioskiem o możliwość stworzenia Gminnej Karty Dużej Rodziny i do tej pory nie otrzymała odpowiedzi.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w związku z powyższym tematem prowadzona jest analiza możliwości przyjęcia Gminnej Karty. Odpowiedź zostanie udzielona w najbliższym czasie.

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, iż temat stworzenia Gminnej Karty poddany był pod obrady Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych.

Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem o wniosek dotyczący ustawienia w Mirosławcu Górnym kontenera na odpady wielkogabarytowe?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w październiku wnioskowany kontener prawdopodobnie zostanie ustawiony na próbę. Dodał, iż właściciel firmy Eko-Fiuk obawia się, że mieszkańcy do kontenera wrzucać będą nie tylko odpady wielkogabarytowe, ale również inne rzeczy do których kontener nie jest przeznaczony. 

Skarbnik Gminy odnosząc się do wspomnianej w pkt. 7 omyłki przez radną Annę Turską, poinformowała, iż podane kwoty są prawidłowe, natomiast błąd jest w podanej wysokości procentów. Dodała, iż jest to jedynie omyłka pisarska, która nie ma żadnego wpływu na wynik finansowy.

Ad.16

Wolne wnioski i zapytania.

Radny Janusz Beer zwrócił się z zapytaniem dotyczącym przejęcia przez Gminę Mirosławiec mieszkania w Hankach z przeznaczeniem na mieszkanie socjalne?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w planach jest wydzielenie z mieszkania dwóch oddzielnych mieszkań  do wskazania do zamieszkania przy dokonywanych eksmisjach. Istniejące w m. Toporzyk dwa lokale, jak się okazuje to jednak za mało.

Radna Anna  Turska poinformowała, iż bardzo wiele mówi się o roli samorządów oraz o powrocie stomatologów do szkół. Zwróciła się z zapytaniem dotyczącym możliwości podjęcia działań mających na celu ponowne uruchomienie gabinetu stomatologa w szkole.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zapytania dotyczące uruchomienia praktyki stomatologicznej w Mirosławcu kierowane były do wszystkich okolicznych stomatologów, jak również do studentów ostatniego roku studiów. Niestety nie ma wśród nich chętnych do prowadzenia praktyki, a obecny stomatolog podjął się praktyki w Mirosławcu dlatego, że stracił kontrakt z NFZ w Wałczu.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem co w momencie, kiedy znajdzie się stomatolog chętny do prowadzenia praktyki w szkole?

Radny Janusz Beer poinformował, iż w pierwszej kolejności należałoby dokonać wymiany sprzętu w gabinecie stomatologicznym w szkole.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż być może zostanie ogłoszony konkurs na doposażenie gabinetów stomatologicznych w szkołach, bo uważa, że powinien to być program systemowy państwa. Dodała, iż szkoła w Mirosławcu nie jest jedyną szkołą, która posiada przestarzały sprzęt stomatologiczny, a wyposażenie gabinetu stomatologicznego to bardzo kosztowna inwestycja.

Burmistrz Mirosławca dodał, iż jeśli pomysł zostanie zrealizowany, to obawia się, że nie będzie zainteresowania do prowadzenia praktyki stomatologicznej. Jest bardzo wielu absolwentów studiów stomatologicznych, jednak wolą oni podejmować praktykę w większych miastach. Nie są zainteresowani pracą w małych miastach.

Radna Anna Turska zwróciła uwagę na wygląd zewnętrzny pracowników Urzędu. Chodzi o ubiór pracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z interesantami szczególnie w okresie letnim. Podała, że dotarła do niej informacja, że urzędnicy w okresie letnim ubrani byli niestosownie.
Sekretarz Gminy wyraziła opinię, iż jej zdaniem pracownicy powinni do pracy nosić mundurki, ale takie musiałby zakupić Urząd. Dziś nie ma na to środków finansowych.

Radny Marcin Karczewski nawiązał do otrzymanego plakatu ze stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania oraz Partnerstwa Drawy dotyczącego udziału w konsultacjach społecznych w zakresie tworzenia Lokalnej Strategii  Rozwoju na lata 2014-2020 dla obszaru LGR Lider Wałecki oraz Partnerstwa Drawy. Termin zgłaszania uczestników do spotkań w ramach konsultacji wyznaczony został do 21 września br., natomiast plakaty dostarczone zostały 29 września. Wyraził opinię, iż jego zdaniem jest to trochę za późno.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż ogłoszenie dotyczące organizacji w/w spotkań dostępne było również na stronie internetowej www.miroslawiec.pl.

Sołtys Jabłonkowa Grzegorz Morzyc zwrócił się z zapytaniem dotyczącym sprawdzenia sposobu wykonania prac remontowych w m. Jabłonkowo, kiedy można się w tej sprawie spodziewać wizyty Burmistrza.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zostanie to zgłoszone do wykonawcy prac.

Ad.17

Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mirosławcu z okresu między sesjami i sprawy bieżące.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech w imieniu Stowarzyszenia 4 Pory Roku zaprosił radnych na narodowe czytanie powieści Bolesława Prusa pt. „Lalka”, które odbędzie się 1 października o godz. 17.00 w siedzibie Biblioteki Publicznej w Mirosławcu. Następnie zwrócił się z zapytaniem  do sołtysów dotyczącym   planowanego spotkania pań z Kół Gospodyń Wiejskich  z przedstawicielami Stowarzyszenia Amazonki?

Radna Anna Turska poinformowała, iż jeden z sołtysów wraz z Radą Sołecką jest zainteresowany spotkaniem.

Sołtys Sołectwa Hanki Janusz Suberlak  poinformował, iż spotkanie mogłoby zostać zorganizowane pomiędzy 15.10, a 10.11 br.

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, iż w organizowanym I Biegu Charytatywnym zarejestrowanych zostało 186 uczestników. Wpłaty z tytułu rejestracji zawodników zostały zebrane w kwocie około 6 tys. zł. Wyraził nadzieję, iż kolejne biegi wpisane zostaną w kalendarze gminnych imprez, ponieważ I bieg udał się znakomicie.

Ad.18

Zamknięcie obrad XI Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Miejskiej o godz. 1320 zamknął  XI  sesję Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Na tym protokół zakończono.

 

Protokołowała:                                             Przewodniczący Rady Miejskiej:

Lidia Cybulska                                                        Piotr Czech

 

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Lidia Cybulska 06-11-2015 09:07:03
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Przewodniczący Rady Piotr Czech 06-11-2015
Ostatnia aktualizacja: Lidia Cybulska 06-11-2015 09:07:03