Protokół z posiedzenia Komisji Polityki Społecznej z dnia 26.03.2015 r.

Protokół nr 4/2015

z posiedzenia Komisji Polityki Społecznej

które odbyło się w dniu 26.03. 2015 r. w godz. 1400- 1530

w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Mirosławcu

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji oraz zaproszeni goście wg załączonych do protokołu list obecności ( zał. nr 1 i nr 2).

  1. Otwarcie 4  posiedzenia Komisji Polityki Społecznej.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
  5. Informacja na temat wykonanych w 2014 roku działań przez Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania problemów Alkoholowych.
  6. Zaopiniowanie Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.
  7. Zaopiniowanie projektów uchwał.
  8. Wolne wnioski i zapytania.
  9. Zamknięcie posiedzenia Komisji.

Ad.1

Otwarcie 4  posiedzenia Komisji Polityki Społecznej.

O godz. 1400 Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej Anna Turska otworzyła 4  posiedzenie Komisji, witając członków Komisji oraz zaproszonych gości.

Ad.2

Stwierdzenie quorum.

Przewodnicząca Komisji po przeanalizowaniu listy obecności poinformowała, iż w posiedzeniu uczestniczy 4 członków Komisji, co stanowi quorum pozwalające na obradowanie i podejmowanie prawomocnych decyzji.

Nieobecni: radna Urszula Stanisławska

Ad.3

Przyjęcie porządku obrad.

Porządek obrad stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

W związku z brakiem propozycji zmian przedłożonego porządku obrad, przystąpiono do przyjęcia porządku obrad.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

Ad.4

Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.

W związku z brakiem zastrzeżeń przystąpiono do przyjęcia protokołu z 3 posiedzenia Komisji.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła protokół z 3  posiedzenia Komisji.

Ad.5

Informacja na temat wykonanych w 2014 roku działań przez Komisję Profilaktyki
i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Na posiedzenie Komisji przybyła Alicja Dybaczewska – Inspektor UM w Mirosławcu ds. przedsiębiorczości, sportu i organizacji pozarządowych.

Burmistrz Mirosławca tytułem wstępu poinformował, iż  terenie Gminy Mirosławiec wpływy z tytułu oświadczeń o wartości sprzedaży napojów alkoholowych  kształtują się na poziomie około 4,5 mln zł.

Radny Stanisław Wiese zwrócił się z zapytaniem jak w/w kwota ma swoje odzwierciedlenie w przeliczeniu na średnią krajową?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż nie były dokonywane takie przeliczenia.

Alicja Dybaczewska poinformowała, iż Miejsko-Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mirosławcu została powołana Uchwałą Nr XXII/121/97 Rady Gminy i Miasta Mirosławiec z dnia 29.04.1997 r.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w ramach działań Komisji jest między innymi ponoszenie kosztów związanych z  zatrudnienieniem instruktora świetlic środowiskowych, udzielanie dofinansowań do organizacji wakacji i ferii zimowych dla dzieci  i młodzieży.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem jakie  inne działania podejmowane są przez Komisję w związku z jej  działalnością?

Alicja Dybaczewska poinformowała, iż Komisja nie może podejmować innych działań, niż te które  ma zawarte w swoim programie. W 2015 roku zaplanowanych zostało więcej  działań profilaktycznych, przy aprobacie szkół.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym współpracy z Punktem Konsultacyjnym w Wałczu.

Alicja Dybaczewska poinformowała, iż dane liczbowe zawarte w przedłożonym sprawozdaniu dotyczące udzielania porad dotyczą tylko i wyłącznie mieszkańców Gminy Mirosławiec.  Gmina Mirosławiec w ramach dofinansowania przekazuje corocznie środki finansowe do Punktu Konsultacyjnego i Interwencji Kryzysowej w Wałczu działającym przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. W wyniku przekazywanej dotacji mieszkańcy terenu Gminy Mirosławiec mogą korzystać z porad  specjalistów.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem na jakiej podstawie Komisja może skierować osobę na leczenie?

Alicja Dybaczewska poinformowała, iż przeprowadzane są wywiady środowiskowe, rozmowy motywacyjne, sporządzana opinia biegłego sądowego. Dodała, iż musi być spełniona przynajmniej jedna z przesłanek, aby mógł zostać skierowany wniosek do sądu.

Przewodnicząca Komisji Anna Turska zwróciła się z zapytaniem dotyczący rozliczenia finansowego  Komisji?

Alicja Dybaczewska poinformowała, iż sprawozdanie finansowe Komisji zawarte jest w sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2014 rok.

Radny Stanisław Wiese zwrócił się z zapytaniem, czy zużycie alkoholu na terenie Gminy Mirosławiec ma tendencje wzrostową?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zużycie alkoholu utrzymuje się na takim samym poziomie.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym procedury Niebieskiej Karty?

Alicja Dybaczewska poinformowała, iż Komisja w ramach posiadanych kompetencji może rozpocząć procedurę założenia  Niebieskiej Karty. Dodała, iż w porównaniu do 2013 roku w 2014 r. zmalała liczba zatrzymanych  nietrzeźwych  kierowców.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do przyjęcia informacja na temat wykonanych w 2014 roku działań przez Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła informację na temat wykonanych w 2014 roku działań przez Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W/w informacja stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

Ad.6

Zaopiniowanie Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi prowadzenie działań związanych z profilaktyką
i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz integracją społeczną osób uzależnionych  od alkoholu należy do zadań własnych gminy. Realizacja tych zadań prowadzona jest w postaci gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych uchwalanego corocznie przez radę gminy. Program stanowi kontynuację działań z lat poprzednich ukierunkowanych przede wszystkim na profilaktykę społeczności lokalnej, w tym dzieci  i młodzieży szkolnej.

Przewodnicząca Komisji Anna Turska poinformowała, iż w przedłożonym projekcie uchwały zawarte zostały ogólne założenia działalności Komisji.

Alicja Dybaczewska poinformowała, iż w programie Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  nie można przyjąć wysokości środków finansowych.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec podana została prognoza wpływów na 2015 rok.

Alicja Dybaczewska poinformowała, iż w ciągu roku wysokość środków finansowych ulega zmianie.

Przewodnicząca Komisji Anna Turska zwróciła się z zapytaniem dotyczącym zapisów rozdziału 9 przedmiotowego projektu uchwały tj. zasad funkcjonowania świetlic środowiskowych.

Alicja Dybaczewska poinformowała, iż są to zapisy zawierane corocznie w programie. Dodała, iż domeną środków finansowych i działań są świetlice środowiskowe.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż Dyrektor Ośrodka Kultury w przedłożonym w miesiącu styczeń na posiedzenie  Komisji sprawozdaniu wskazała, iż środki finansowe z tzw. Kapsla przeznaczane są na świetlice na zakup artykułów papierniczych.

Alicja Dybaczewska poinformowała, iż zakupywane są różne  materiały zarówno papiernicze, jak i inne rzeczy potrzebne do prowadzenia zajęć na świetlicach.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o szkolenie psychologiczne dla instruktora świetlic środowiskowych?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż świetlice środowiskowe w żaden sposób nie selekcjonują dzieci, świetlice są ogólnodostępne dla wszystkich. Dodał, iż nie były przeprowadzane szkolenia z zakresu psychologii. Instruktorzy świetlic posiadają wiedzę na temat dzieci uczęszczających na zajęcia.

Alicja Dybaczewska poinformowała, iż świetlice funkcjonujące na terenie Gminy są świetlicami socjalno-opiekuńczymi a nie socjoterapeutycznymi.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem czy wymagana jest zgoda rodzica, opiekuna prawnego dzieci, które uczęszczają na zajęcia?

Alicja Dybaczewska poinformowała, iż wymagana jest zgoda na uczestnictwo dziecka w zajęcia. Prowadzony jest również dziennik zajęć na świetlicach.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 31 w sprawie przyjęcia Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Mirosławiec na 2015 rok.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 31 w sprawie przyjęcia Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Mirosławiec na 2015 rok.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  5  do niniejszego protokołu.

Ad.7

Zaopiniowanie projektów uchwał.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Łowicz Wałecki

Sekretarz Gminy poinformowała, iż organizację i zakres  działania jednostki pomocniczej określa rada gminy odrębnym statutem, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. Dodała, iż statuty jednostek pomocniczych różnią się jedynie liczbą osób w Radzie Sołeckiej.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem od czego uzależniona jest liczba członków Rady Sołeckiej?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż liczba członków Rady Sołeckiej uzależniona jest od ilości mieszkańców danego sołectwa.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 32 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Łowicz Wałecki.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 32 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Łowicz Wałecki.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  6   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jabłonowo

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 33 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jabłonowo.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 33 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jabłonowo.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr   7  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Piecnik

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 34 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Piecnik.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 34 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Piecnik.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 8    do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Hanki

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 35 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Hanki.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 35 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Hanki.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr   9  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Bronikowo

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 36 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Bronikowo.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 36 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Bronikowo.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  10   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jadwiżyn

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 37 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jadwiżyn.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 37 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jadwiżyn.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr   11  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Toporzyk

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 38 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Toporzyk.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 38 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Toporzyk.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 12    do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Orle

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 39 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Orle.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 39 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Orle.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  13   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Próchnowo

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 40 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Próchnowo.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 40 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Próchnowo.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 14    do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jabłonkowo

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 41   w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jabłonkowo.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 41  w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jabłonkowo.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  15   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec środków stanowiących fundusz sołecki

Sekretarz Gminy i Miasta Monika Stąporek poinformowała, iż zgodnie z ustawą o funduszu sołeckim rada gminy rozstrzyga o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki, podejmując uchwałę w której wyraża albo nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu. Dodała, iż Gmina Mirosławiec z uwagi na dość wysoki dochód przypadający na 1 mieszkańca  mogła by otrzymać około 20% zwrotu kosztów poniesionych w związku z prowadzonymi inwestycjami w ramach funduszu sołeckiego. Poinformowała również, iż z dotychczasowego doświadczenia wynika, iż sołectwa nie były zainteresowane wprowadzeniem funduszu sołeckiego. Sołectwa same muszą zaplanować zadania a potem je zrealizować.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w środowisku wiejskim słyszy się głosy, iż Gmina nie przekazuje wioskom środków finansowych na realizację zadań.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż w chwili obecnej sołectwa mają w budżecie Gminy zagwarantowana kwotę w przeliczeniu  5 zł na 1 mieszkańca oraz środki do wykorzystania z konkursu „Nasza wieś najpiękniejsza, nasza wieś najaktywniejsza”.

Burmistrz Mirosławca dodał, iż w 2016 roku kwota przypadająca na 1 mieszkańca zwiększona zostanie do 10 zł na 1 osobę, ponieważ nie będzie organizowany konkurs.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w nowych statutach sołectw jest zapis dotyczący funkcjonowania funduszu sołeckiego.

 Sekretarz Gminy poinformowała, iż pojawił się taki zapis, ponieważ niewykluczone jest, że w przyszłości podjęta zostanie decyzja o wyodrębnieniu w budżecie Gminy środków stanowiących fundusz sołecki. Dodała, iż w starych statutach sołectw nie było takiego zapisu.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż na wioski w momencie wyodrębnienia środków finansowych w budżecie w ramach funduszu sołeckiego zostałaby przeznaczona kwota w wysokości 200 tys. zł.

Radny Stanisław Wiese poinformował, iż jego zdaniem dobrze byłoby gdyby fundusz sołecki funkcjonował w Gminie Mirosławiec, jednak  sołtysi nie chcą wprowadzenia funduszu sołeckiego. Jego zdaniem wprowadzenie funduszu sołeckiego zjednoczyłoby mieszkańców sołectw.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż co roku na każdej z wiosek organizowane są spotkania dotyczące planów inwestycyjnych na kolejny rok.

Przewodnicząca Komisji dodała, iż jej zdaniem fundusz sołecki jest dobrym środkiem do zaangażowania mieszkańców w prace na rzecz rozwoju sołectwa.

Radna Iwona Kłos poinformowała, iż z doświadczenia wie, że sołtys zostaje sam ze wszystkimi działaniami.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż fundusz sołecki jest potrzebny i wskazany, jednak nie można zmusić sołtysów do jego prowadzenia.

Burmistrz Mirosławca dodał, iż jest wiele wiosek, które nie wykorzystują w pełni posiadanych środków finansowych zaplanowanych w budżecie Gminy na dany rok.

Radny Stanisław Wiese dodał, iż na wioskach są ludzie, którym zależy na rozwoju sołectwa.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 43  w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec środków stanowiących fundusz sołecki.

Głosowanie:

Za-2

Przeciw-0

Wstrzymało się-2

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, przy 2 głosach „za”, brakiem głosów ”przeciw” oraz 2 głosami „wstrzymującymi się” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 43 w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec środków stanowiących fundusz sołecki.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 16    do niniejszego protokołu.

  • w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych Miasta Mirosławiec

Sekretarz Gminy poinformowała, iż przedłożony projekt uchwały dotyczy propozycji zmiany granic administracyjnych Miasta Mirosławiec  w jego południowej części (od ul. Sprzymierzonych w kierunku jeziora Kosiakowo) polegającej na  włączeniu w granice administracyjne miasta części obszaru Gminy Mirosławiec, obejmującej fragmenty obrębu Mirosławiec 34 o pow. 15 ha. Uzasadnieniem przeprowadzenia procedury zmiany granic są występujące na terenie planowanym do włączenia w granice Miasta Mirosławiec procesy przygotowania działek budowlanych pod zabudowę mieszkalną oraz trwający rozwój  zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej. Z powyższych przyczyn wynikają również potrzeby nadawania numerów adresowych powstającym zabudowaniom i dokonywania meldunków osobom zasiedlającym się w nowo wybudowanych domach.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem jakie są przewidywane koszty finansowe dotyczące w/w zadania?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż na chwilę obecna nie są znane koszty, ponieważ procedura zmiany granic dopiero się rozpoczyna. Dodała, iż jest to jednak długotrwała procedura.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym włączenia przy dokonywaniu omawianej zmiany granic ulicy Tęczowej do strefy miejskiej.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż z uwagi na potrzebę podziału drogi zespół wykonawczy ds. zmiany granic administracyjnych miasta Mirosławiec został powołany Zarządzeniem Burmistrza Mirosławca w dniu 4 lipca 2014 r. Dodała, iż podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Budżetu pojawiła się propozycja zmiany granic administracyjnych poprzez włączenie do obrębu miejskiego obrębu 0034. W dalszych słowach poinformowała, iż do tej pory nie było dokonanych zmiany granic poprzez w/w procedurę.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż jej zdaniem dokonanie zmiany granic administracyjnych miasta w kierunku jeziora Kosiakowo wydłuży znacznie czas przyłączenia ulicy Tęczowej do obrębu miasta.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż w momencie powoływania Komisji nie wszystkie działki na ul. Tęczowej były podzielone. Dodała, iż na terenie Powiatu Wałeckiego tylko Gmina Mirosławiec dokonywała zmiany granic administracyjnych miasta.

Radny Stanisław Wiese dodał, iż jeśli chodzi o grunty, to niestety nie wszystkie  można podzielić.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż o wiele łatwiej byłoby można przeprowadzić prace dotyczące sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na ul. Tęczowej, gdyby ulica należała do części miasta.

 Burmistrz Mirosławca poinformował, iż nie można rozpocząć procesu zmiany granic, jeśli na danej części terenu znajdują się grunty rolne. Ponadto na wniosek Regionalnej Izby Obrachunkowej Gmina uruchomiła tzw. opłatę adiacencką. Dzięki pozyskanym środkom finansowym jest możliwość budowy drogi, bądź sieci kanalizacyjnej.

Sekretarz Gminy dodała, iż jest to opłata, którą uiszcza właściciel gruntów z tytułu ich podziału.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem w jaki sposób zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż konsultacje społeczne przeprowadzone zostaną z właścicielami nieruchomości.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, kto wydaje zgodę na podział działki?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż zgodę na podział działki  na wniosek właściciela wydaje Gmina. Następnie geodeta dokonuje podziału.

Radny Stanisław Wiese  po dokonaniu wglądu do mapy podziałowej poinformował, iż jego zdaniem wytyczone drogi powinny być szersze.

 Burmistrz Mirosławca poinformował, iż Gmina nie ma prawa kwestionować dokonanego podziału gruntów.

Radny Stanisław Wiese wyraził opinię, iż niekiedy sprostowanie pewnych rzeczy staje się problemem.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż na mocy omawianego projektu uchwały rozpoczyna się dopiero procedura zmiany granic.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż przedłożony projekt uchwały dotyczy tylko i wyłącznie samej procedury. Zmiana granic administracyjnych miasta Mirosławiec podejmowana będzie odrębną uchwałą.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 44  w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych Miasta Mirosławiec.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 44  w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych Miasta Mirosławiec.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 17  do niniejszego protokołu.

  • zmieniająca uchwałę w sprawie inkasa podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego

Sekretarz Gminy poinformowała, iż w związku z wyborem i zmianą sołtysa w sołectwie Łowicz Wałecki w dniu 16 lutego 2015 r., w sołectwie Hanki w dniu 9 marca br. a także wyborem sołtysa w sołectwach Kalinówka i Mirosławiec Górny konieczne jest podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę Nr VI/38/11 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 28 lutego 2011 r. w sprawie inkasa podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 30 zmieniającego uchwałę w sprawie inkasa podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 30 zmieniający uchwałę w sprawie inkasa podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr   18  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie ustalenia zasad udzielania dotacji celowych ze środków budżetu Gminy  i Miasta Mirosławiec na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji związanych z ochroną środowiska  i gospodarki wodnej obejmujące w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielenia dotacji i sposób jej rozliczania

Sekretarz Gminy poinformowała, iż rada gminy uchwala zasady udzielania  dotacji celowej na finansowanie  ochrony środowiska i gospodarki wodnej.  Przedmiotowy projekt uchwały dotyczy  zasad udzielania dotacji z budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec podmiotom na zakup i montaż wraz  z instalacją urządzeń do wytwarzania  energii ze źródeł odnawialnych w systemie  centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Dodała, iż przedmiotowy projekt został przesłany do Ministerstwa Rolnictwa oraz Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji.W związku z uzyskana opinią z UOKiK-u  jest możliwość przedłożenia niniejszego projektu uchwały.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż chodzi również o pomoc de miminis czyli zwolnienie z podatku, odroczenie terminu płatności.

Sekretarz Gminy dodała, iż jest to pomoc ze strony Gminy podmiotom niezaliczonym do sektora finansów publicznych oraz jednostkom sektora finansów publicznych, będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Przewodnicząca Komisja Anna Turska zwróciła się z zapytaniem co w sytuacji, kiedy to zostanie złożonych więcej wniosków o udzielenie dotacji niż zostało zaplanowanych środków finansowych?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż udzielenie dotacji celowej następuje w formie umowy cywilno-prawnej zawartej pomiędzy Gminą i Miastem Mirosławiec a podmiotem dotowanym. Dotacje nie będą udzielane na zadania zrealizowane przed datą zawarcia umowy oraz jeśli nie jest wiadoma ilość środków finansowych na dany rok budżetowy.

Radny Stanisław Wiese zwrócił uwagę, iż środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego były przekazane na konto Gminy.

Burmistrz Mirosławca przypomniał, iż doszło do sytuacji, kiedy to środki finansowe przekazywane na rzecz Gminy Mirosławiec rozłożone były na raty.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż zmieniała się częstotliwość wywozu, natomiast nie uległa zmianie opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż częstotliwość wywozu odpadów uległa zmianie, ponieważ zdarzały się sytuacje, kiedy to wystawiane były puste kosze na odpady.

Radny Stanisław Wiese zwrócił się z zapytaniem czy ujęcie Świętego Jana znajduje się w strefie ochronnej?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż ujęcie Świętego Jana znajduje się w obrębie 0034. Dodał, iż wiedząc o utworzonej strefie ochronnej poprowadzona zostanie sieć kanalizacyjna, tak aby nie było  zbiorników bezodpływowych.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 42 w sprawie ustalenia zasad udzielania dotacji celowych ze środków budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji związanych  z ochroną środowiska  i gospodarki wodnej obejmujące
w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielenia dotacji i sposób jej rozliczania

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 42 w sprawie ustalenia zasad udzielania dotacji celowych ze środków budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji związanych z ochroną środowiska  i gospodarki wodnej obejmujące w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielenia dotacji i sposób jej rozliczania

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 19    do niniejszego protokołu.

  • w sprawie odwołania skarbnika Gminy i Miasta Mirosławiec

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż przedmiotowy projekt uchwały uzasadniony jest złożeniem przez Panią Halinę Glińską w dniu 30.01.2015 r. pisma rozwiązującego umowę o pracę za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, w związku z planowanym przejęciem na emeryturę. Zgodnie z przepisami prawa do wyłącznej właściwości rady gminy należy powoływanie i odwoływanie skarbnika gminy, który jest głównym księgowym budżetu- na wniosek wójta.

Radny Stanisław Wiese zwrócił się z zapytaniem, czy główna księgowa nie przejmuje obowiązków skarbnika podczas jego nieobecności?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż przejmuje tylko część zadań, które dotyczą spraw księgowania.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 45 w sprawie odwołania skarbnika Gminy i Miasta Mirosławiec.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 45 w sprawie odwołania skarbnika Gminy  i Miasta Mirosławiec.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 20   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie powołania skarbnika Gminy i Miasta Mirosławiec

Przewodnicząca Komisji poprosiła o przedstawienie  kilku informacji dotyczących osoby na stanowisko Skarbnika.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż Pani Alicja Michor zajmowała stanowisko Głównej Księgowej w Starostwie Powiatowym w Wałczu. W chwili obecnej zajmuje stanowisko Zastępcy Głównego Księgowego w Starostwie Powiatowym w Pile. Dodał, iż jest to osoba posiadająca wiedzę na temat budżetu, a jakość wykonywanej pracy nie budzi żadnych wątpliwości.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 46 w sprawie powołania skarbnika Gminy i Miasta Mirosławiec.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 46 w sprawie powołania skarbnika Gminy i Miasta Mirosławiec.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 21  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zwiększenie dochodów następuje z tytułu zwiększenia subwencji oświatowej na podstawie pisma Ministerstwa Finansów
w kwocie 183.147,00 zł. Zwiększenie wydatków następuje w ZS w Mirosławcu  z tytułu subwencji oświatowej na dofinansowanie wynagrodzeń nauczycieli w kwocie 193.147,00 zł.

Przemieszczenia wydatków wynikają z dostosowania planu do przewidywanego wykonania na dzień 31 marca 2015 r. w łącznej kwocie 721.495,00 zł
z przeznaczeniem na: posiedzenie gminnej komisji urbanistycznej w sprawie zaopiniowania sporządzonego projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Mirosławiec w obrębie geodezyjnym Hanki, Jadwiżyn i Sadowo w kwocie 3.000,00 zł; zakup materiałów, usług pozostałych oraz energii
w kwocie 72.500,00 zł, usługi pozostałe przedszkola w kwocie 110.647,00 zł; zakup energii elektrycznej do hydroforni w Mirosławcu Górnym w kwocie 7.500,00 zł; stypendia za wybitne osiągnięcia w sporcie dla uczniów z terenu Gminy Mirosławiec w kwocie 600,00 zł; dofinansowanie realizacji zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci w Samorządowym Przedszkolu Słoneczko w Mirosławcu w kwocie 23.088,00 zł; podział środków na doskonalenie pozostałych form doskonalenia zawodowego w kwocie 4.908,00 zł; dofinansowanie realizacji zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dzieci  w ZS w Mirosławcu i ZS w Piecniku w kwocie 114.966,00 zł.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem z czego wynika podana kwota 721 tys. zł.?

Główna Księgowa Dorota Łodygowska poinformowała, iż jest to nowy dział dotyczący nauczania specjalnego. Środki finansowe zostały wyodrębnione z subwencji oświatowej.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym środków finansowych przeznaczonych na zakup energii?

Dorota Łodygowska poinformowała, iż chodzi o przemieszczenie środków finansowych na zakup energii do hydroforni w Mirosławcu Górnym.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym stypendii sportowych?

Główna Księgowa poinformowała, iż chodzi o przemieszczenie środków finansowych ze stypendii naukowych na stypendia sportowe.

W związku z brakiem dalszych   pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 47 w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 47 w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  22  do niniejszego protokołu.

Ad.8

Wolne wnioski i zapytania.

Radny Stanisław Wiese poinformował, iż w związku z rozpoczętymi pracami budowlanymi w m. Jabłonkowo firma dokonała zniszczenia asfaltu.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż firma zobowiązała się do przywrócenia stanu nawierzchni sprzed remontu.

Radna Iwona Kłos zwróciła się z zapytaniem, kiedy zagospodarowany zostanie teren wokół drugiego stawu w Jabłonowie?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż wysiew trawy dokonany zostanie, kiedy minie pora deszczowa.

Radna Iwona Kłos zwróciła się z zapytaniem czy na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół w Piecnika odbędzie się konkurs?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż tak, jak w pozostałych jednostkach organizacyjnych na stanowisko dyrektora zorganizowany zostanie konkurs.

Radny Mirosław Jaskulski zwrócił się z zapytaniem, kto nadzorował wydawanie jabłek dla mieszkańców?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż wydawaniem jabłek zajmowało się Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Ad.9

Zamknięcie posiedzenia Komisji.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodnicząca  Komisji Polityki Społecznej Anna Turska   o godz. 1530  zamknęła  4  posiedzenie Komisji.

 

Protokołowała:                                              Przewodnicząca   Komisji Polityki Społecznej:

Lidia Cybulska                                                                    Anna Turska

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Lidia Cybulska 20-11-2015 12:22:56
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Lidia Cybulska 20-11-2015
Ostatnia aktualizacja: Lidia Cybulska 20-11-2015 12:22:56