Protokół z XII posiedzenia Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 28 października 2015 r.

PROTOKÓŁ NR XII/2015

z XII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu

która odbyła się 28 października  2015 r. w godz. 1300- 1605

w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Mirosławcu

Obecni na sali radni Rady Miejskiej, sołtysi oraz zaproszeni goście wg załączonych do protokołu list obecności (zał. nr 1, 2, 3).

  1. Otwarcie XII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przedstawienie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu z XI  Sesji Rady Miejskiej.
  5. Ustne sprawozdanie Burmistrza Mirosławca z międzysesyjnej działalności i informacja gości.
  6. Sprawozdanie nt. realizacji uchwał Rady Miejskiej podjętych na   X  Sesji Rady Miejskiej.
  1. przyjęcie sprawozdania.
  1. Sprawozdanie z realizacji w 2014 roku  Uchwały Nr XL/344/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 28 kwietnia 2014 r. w sprawie przyjęcia Miejsko-Gminnej  Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Mirosławiec na lata 2014-2020.
  1. sprawozdanie Kierownika MGOPS w Mirosławcu;
  2. stanowisko  Komisji Polityki Społecznej;
  3. dyskusja;
  4. przyjęcie sprawozdania.
  1. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Wałczu:
  1. opinia zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławnika;
  2. dyskusja;
  3. wybór Komisji Skrutacyjnej;
  4. podjęcie uchwały w głosowaniu tajnym.
  1. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Szczecinku z zakresu prawa pracy:
  1. opinia zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławnika;
  2. dyskusja;
  3. wybór Komisji Skrutacyjnej;
  4. podjęcie uchwały w głosowaniu tajnym.
  1. Podjęcie uchwały w sprawie Rocznego Programu Współpracy Gminy i Miasta Mirosławiec na 2016 rok z  organizacjami pozarządowymi oraz z innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  2. Podjęcie uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Mirosławiec w obrębach geodezyjnych Hanki, Jadwiżyn i Setnica.
  3. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia zgody na przystąpienie do realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie: 7.1 Programy na rzecz integracji osób i rodzin zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym ukierunkowane na aktywizację społeczno-zawodową wykorzystującą instrumenty aktywizacji  edukacyjnej, społecznej, zawodowej.
  4. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości położonej w Mirosławcu oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 191/17.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie zasad udzielania bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy i Miasta Mirosławiec.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie wystąpienia ze stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Partnerstwo Jezior”.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie przejęcia od Powiatu Wałeckiego zadania zimowego utrzymania dróg powiatowych  na terenie Gminy i Miasta Mirosławiec.
  8. Podjęcie uchwały w sprawie stawek podatku od nieruchomości na 2016 rok.
  9. Podjęcie uchwały w sprawie opłaty targowej.
  10. Podjęcie uchwały w sprawie opłaty miejscowej.
  11. Podjęcie uchwały w sprawie stawek podatku od środków transportowych.
  12. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.
  13. Podjęcie uchwały zmieniającej wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2015-2019.
  14. Odpowiedzi na wnioski i zapytania z poprzedniej sesji Rady Miejskiej.
  15. Wolne wnioski i zapytania.
  16. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mirosławcu z okresu między sesjami
    i sprawy bieżące.
  17. Zamknięcie obrad XII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Ad.1

Otwarcie XII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

O godz. 13.00 Przewodniczący Rady Miejskiej w Mirosławcu Piotr Czech otworzył XII Sesję Rady Miejskiej, witając zaproszonych gości, radnych i sołtysów.

Ad.2

Stwierdzenie quorum.

Przewodniczący Rady Miejskiej na podstawie listy obecności poinformował, iż w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, co stanowi quorum pozwalające na obradowanie i  podejmowanie prawomocnych decyzji.

Nieobecni: radna Urszula Stanisławska

Ad.3

Przedstawienie porządku obrad.

Porządek obrad stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się z zapytaniem dotyczącym propozycji zmian do przedłożonego porządku obrad.

W związku z brakiem propozycji zmian, Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się z wnioskiem dotyczącym zdjęcia z porządku obrad pkt. nr 15 w brzmieniu: „podjęcie uchwały w sprawie zniesienia użytku ekologicznego”. Zmiana spowodowana jest brakiem stosownej opinii dotyczącej w/w projektu uchwały ze strony regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Kolejne punkty otrzymałyby numerację następną.

W związku z brakiem innych propozycji zmian  Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie  zaproponowaną zmianę.

Głosowanie:

Za-14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła proponowaną zmianę.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się z kolejnym wnioskiem o zmianę porządku obrad. Zmiana dotyczyła dodania po nowym pkt. 19 punktu w brzmieniu:   „Podjęcie uchwały w sprawie podatku od środków transportowych”. Kolejne punkty otrzymałyby numerację następną.

W związku z brakiem innych propozycji zmian  Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie  zaproponowaną zmianę.

Głosowanie:

Za-14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła proponowaną zmianę.

W dalszej kolejności Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie porządek obrad po zmianach.

Głosowanie:

Za-14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła porządek obrad po zmianach.

Ad.4

Przyjęcie protokołu z  XI  Sesji Rady Miejskiej.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech poinformował, iż protokoły z posiedzeń Rady Miejskiej znajdują się do wglądu w Biurze Rady Miejskiej.

W związku z brakiem zastrzeżeń do protokołu z XI  Sesji Rady Miejskiej Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie w/w protokół.

Głosowanie:

Za- 14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła protokół z XI  sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Ad.5

Ustne sprawozdanie Burmistrza Mirosławca z międzysesyjnej działalności i informacja gości.

W niniejszym punkcie obrad uczestniczył płk. pl. Łukasz Andrzejewski –Popow- Dowódca 12 Bazy BSP.

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, iż Przewodniczący Rady Powiatu nie będzie mógł przybyć na posiedzenie Rady Miejskiej w Mirosławcu. Zapowiedział, że obecny będzie podczas posiedzenia Rady w miesiącu listopad.  Piotr Czech dodał, iż Bogdan Białas poprosił jednak o zgłaszanie zapytań i wniosków dotyczących tematów powiatowych, które zostaną przekazane Przewodniczącemu Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się o zabranie głosu przez Dowódcę 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych  płk. pil. Łukasza Andrzejewskiego -Popow, który w formie prezentacji multimedialnej przedstawił koncepcję rozwoju jednostki.

Łukasz Andrzejewski –Popow na początku swojej wypowiedzi podziękował za zaproszenie na posiedzenie Rady Miejskiej. Wyraził nadzieję, iż nie jest to jego ostatnia obecność na posiedzeniu. W dalszych słowach przybliżył swoją sylwetkę i opisał swój dotychczasowy przebieg służby. Dodał, iż dążyć będzie do tego, aby 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu Górnym była najnowocześniejszą bazą w strukturach wojska.

Następnie poinformował, iż formowanie 12 Bazy Bezzałogowych  Statków Powietrznych zostało podzielone na III etapy. Pierwszy etap ma trwać do 2016 roku. W etapie, który jest obecnie realizowany planuje się utworzenie 509 nowych etatów dla żołnierzy zawodowych  oraz 29 etatów dla pracowników wojska. Oznajmił, że jest bardzo duże zainteresowanie pracą jednostce w  Mirosławcu Górnym ze strony osób, które kiedyś pełniły służbę w jednostce, jak również osób z innych regionów kraju. Dodał, iż wszyscy potencjalni zainteresowani chcą przybyć do Mirosławca Górnego wraz ze swoimi rodzinami. Większość z nich zainteresowana jest zamieszkaniem na terenie Mirosławca Górnego. I etap  ma zostać zakończony 01.01.2016 r. II etap działań ma obowiązywać do 01.01. 2017 roku. III etap formowania jest najważniejszym etapem. W etapie tym planuje się zakup systemu BSP. Dodał, iż jeden z przyjętych wariantów opiewa na etat około 1500- 2000  w bazie. Określił, iż należy mieć na uwadze, iż są to tylko liczby szacunkowe. Wszystko zależeć będzie od decyzji  kiedy i w jakich terminach żołnierze przybywać będą do 12 Bazy. Przyrost kadry wojskowej w Mirosławcu Górnym wygenerować ma jeśli chodzi o stronę wojskową takie potrzeby jak: zabezpieczenie stanowisk pracy, zabezpieczenie infrastruktury wojskowej, mieszkaniowej. Podejmowane są działania, aby istniejące na terenie Mirosławca Górnego mieszkania były wyremontowane, tak aby kadra wojskowa chciała mieszkać i pozostać w Mirosławcu Górnym. Wyraził opinię, że  strona cywilna odpowiadać będzie w dużym stopniu za rozwój jednostki, jak również za rozwój regionu. W ramach tych zadań można wymienić: zabezpieczenie socjalno-oświatowe, kulturalne. Chodzi przede wszystkim o atrakcyjność oferty dla nowej kadry, która będzie chciała pozostać w Mirosławcu Górnym, tj. przedszkola, szkoła podstawowa i gimnazjum, a może nawet  utworzenie liceum. Kadra wojskowa musi wiedzieć, że przenosząc się do Mirosławca Górnego wraz z rodziną będzie miała w pełni zabezpieczone zaplecze socjalne, tak więc wyniknie z tego potrzeba utworzenia nowych zakładów pracy w regionie np. uruchomienie pralni chemicznej. Wyraził zdanie, że potrzebnych jest wiele nowych rzeczy, których na chwilę obecną w Mirosławcu nie ma, a które będą przy założeniu rozwoju jednostki  potrzebne, co może spowodować że pojawią się nowe miejsca pracy nie tylko dla osób ściśle związanych z wojskiem. Są to wspólne cele, nie tylko jednostki wojskowej, lecz również   Gminy.

Podsumowując swoją wypowiedź dowódca 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych poinformował, iż podejmowane działania zostały ujęte w czterech hasłach: cel- czyli rozwój jednostki, który zarazem jest rozwojem dla regionu, koszt- czyli zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron; efekt- pod pojęciem którego rozumie się  pozyskanie i zatrzymanie kadry wojskowej; oczekiwany rezultat- czyli kiedy wspólny wysiłek opiewać będzie we wspólny sukces wszystkich uczestników.

Poinformował, że jednostka wojskowa w głównej mierze (w około 70% ) opierać się będzie na podoficerach, pod których ukierunkowana jest jednostka, jak również o ich rodziny. Dodał, iż dostał szansę stworzenia jednej z najnowocześniejszych jednostek  Podał, że zainicjowany plan jeśli chodzi o harmonogram realizacji zadań na terenie bazy opiera się o wszystkie możliwe obiekty na terenie bazy, łącznie z halą sportową i basenem, które w pewnym stopniu będą mogły być (być może)  dostępne również dla mieszkańców Mirosławca. Dodał, iż z dniem 1 października br. przyjął obowiązki Dowódcy Bazy, natomiast od 04.10 br. zamieszkał na terenie Mirosławca Górnego po to, aby móc zintegrować się z mieszkańcami. Poinformował, iż widzi ich zapał i chęć zmian na lepsze. Dodał, że posiada zapewnienia przełożonych, aby móc realizować zamierzony plan. Jednostka wojskowa w Mirosławcu musi się rozrosnąć  i musi zacząć prężnie funkcjonować. Na zakończenie swojej wypowiedzi poinformował, iż wspólny wysiłek będzie wspólnym sukcesem wszystkich.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem do Dowódcy jednostki, czy zmiana partii rządzącej nie wpłynie na zmianę wcześniejszej decyzji dotyczącej  przekształcenia jednostki?

Dowódca 12 Bazy poinformował, iż nie ma to żadnego znaczenia jeśli chodzi o władze polityczną, ponieważ potrzeby związane z obronnością są bardzo ważne.

Radny Stanisław Pilc wyraził opinię, iż przedstawione plany rozwoju jednostki są bardzo optymistyczne. Dodał, iż na terenie Mirosławca Górnego mieszka od 1976 roku i był świadkiem degradacji jednostki i terenu Mirosławca Górnego. Zwrócił się z zapytaniem, czy na realizację zadań, zabezpieczone zostały finanse?

Dowódca 12 Bazy poinformował, iż w związku z finansami, formowanie 12 Bazy zostało podzielone na III etapy. W pierwszej kolejności musi zostać przygotowana infrastruktura, aby móc wprowadzić cały system do funkcjonowania. Może się okazać, że ze względu na pewne decyzje może wystąpić przesunięcie w czasie, ale plany będą realizowane.  

Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem dotyczącym nowych etatów dla pracowników cywilnych?

Łukasz Andrzejewski -Popow poinformował, iż etaty dla pracowników cywilnych uzależnione są od pracowników wojska. Bardzo dużo osób chętnych do pracy  jest po przeszkoleniu w ramach Narodowych Sił Rezerwy.

Radny Stanisław Pilc poinformował, iż o tym, co będzie działo się za bramą jednostki zostało już wypowiedziane. Zwrócił się następnie z zapytaniem jakie są zapewnienia przełożonych  jeśli chodzi o teren Mirosławca Górnego?

Łukasz Andrzejewski -Popow poinformował, iż ma zapewnienia od Dyrektora Wojskowej Agencji Mieszkaniowej o wolnych lokalach mieszkalnych w Mirosławcu Górnym. Dodał, iż ma w planach, aby na terenie Mirosławca Górnego powstały miejsca rozrywki i  boiska.

Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem, jak długo trwać ma proces formowania bazy?

Dowódca 12 Bazy poinformował, iż zakończenie procesu pozyskania systemów powietrznych  ma zakończyć się w 2020-2023 roku. Wszystko zależy jednak od rozpisania przetargów.  Żołnierze, którzy przybywać mają do Mirosławca Górnego patrzeć będą przede wszystkim na możliwość rozwoju dzieci. Jeśli zapewnione zostanie odpowiednie zaplecze socjalno-bytowe i możliwość awansu zawodowego, to będą chcieli pozostać
w Mirosławcu Górnym.

Radna Anna Turska wyraziła zdanie, iż nurtuje ją odległość w przestrzeni jeśli chodzi o infrastrukturę pomiędzy Mirosławcem a Mirosławcem Górnym. Dodała, iż w poprzednich latach jednostka wojskowa zabezpieczała transport dzieci i osób do Mirosławca. Czy w związku z tym planowane jest rozwinięcie transportu lokalnego?

Dowódca 12 Bazy poinformował, iż kiedyś obowiązywały inne realia, że była możliwość używania sprzętu wojskowego na potrzeby cywilne. Dodał, iż należy pokazać, że jest możliwość połączenia Mirosławca i Mirosławca Górnego, a na pewno jakiś przedsiębiorca firmy transportowej uzna, że warto uruchomić polaczenia np. poprzez busy. Wyraził opinię, iż wierzy, że uda się zrealizować wszystko to, co została zaplanowane. Rozwój jednostki jest
w gestii wszystkich. Dodał, iż należy pokazać, że jest możliwość połączenia Mirosławca z Mirosławcem Górnym, choćby nawet poprzez ścieżkę pieszo-rowerową.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Różycki zwrócił się z zapytaniem, czy podczas realizowania zaplanowanych zamierzeń została uwzględniona współpraca Gminy z Jednostką Wojskową? Chodzi np. o wspólną  realizację inwestycji.

Łukasz Andrzejewski –Popow poinformował, iż podejmowane  zostaną próby współpracy jednostki z Gminą.  Są plany rozwoju jednostki i należy się zastanowić, jak to należycie wykonać, aby przyspieszyć proces formowania bazy. Jest sporo rzeczy, o których myśli się na przyszłość z wyprzedzeniem czasowym. Ponadto w planach jest uruchomienie połączenia kolejowego do jednostki wojskowej w celu zabezpieczenia paliwowego.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się z zapytaniem związanym z planami jednostki na 2016 rok.

Dowódca 12 Bazy poinformował, iż w połowie 2016 roku zaplanowane zostały ćwiczenia wojskowe pod nazwą „Anakonda”. Ważnym zadaniem jest remont drogi prowadzącej  z Mirosławca do Jednostki Wojskowej, w tym chodnik z Mirosławca Górnego w kierunku jednostki.

W związku z brakiem dalszych pytań Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech podziękował Dowódcy 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych płk pil Łukaszowi Andrzejewskiemu -Popow za przybycie na posiedzenie Rady Miejskiej i przedstawienie koncepcji rozwoju jednostki.

O godz. 1348 Dowódca 12 Bazy opuścił posiedzenie Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił o zabranie głosu przez Burmistrza Mirosławca Piotra Pawlika.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w okresie międzysesyjnym miały miejsce  następujące wydarzenia:

- 01.10.2015 r. – w Mirosławcu miało miejsce otwarcie nowej hali produkcyjnej Metaltech II. Produkcja urządzeń ma rozpocząć się z początkiem listopada br. W planach jest zatrudnienie około 60 pracowników.

- 05.10.2015 r. – na terenie Jednostki Wojskowej w Mirosławcu Górnym miało miejsce wyznaczenie na stanowisko dowódcy 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych płk. pil. Łukasza Andrzejewskiego - Popow.

-06.10.2015 r. – w Szczecinie odbyło się posiedzenie Zarządu Euroregionu Pomerania. Od grudnia br. rozpoczyna się nowy program  umożliwiający pozyskanie środków zewnętrznych.

-07.10.2015 r. -  odbyła się prezentacja nowego programu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Na finale znajdują się prace związane z Kontraktem Samorządowym. Możliwa jest do pozyskania dla Gminy kwota w wysokości 850 tys. zł. Jeśli udałoby się pozyskać Kontrakt przez Powiat Wałecki, to w projekcie  zaplanowano  przeprowadzenie  remontu kolejnych pięter w siedzibie Szkoły Podstawowej w Mirosławcu oraz edukacyjny projekt miękki.

-07.10.2015 r.- w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Wałczu odbyła się debata dotycząca bezpieczeństwa.  27 listopada br. w siedzibie Ośrodka Kultury w Mirosławcu odbędzie się debata z mieszkańcami Gminy na temat bezpieczeństwa na terenie Gminy  i Miasta Mirosławiec.

- 09.10.2015 r. – w Szkole Podstawowej w Mirosławcu odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych.

- 13.10.2015 r. - w Szkole Podstawowej w Piecniku odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych.

- 13.10.2015 r.- odbyło się spotkanie dotyczące instalacji RIPOK istniejącej na składowisku odpadów w Mirosławcu. Okazało się, że instalacja nie wygląda, tak jak powinna wyglądać, ponieważ z perspektywy obowiązujących przepisów jest  niepełna. Z zaistniałej sytuacji są dwa wyjścia: albo zostanie założony przez Gminę  monitoring na składowisku odpadów ( i to rozwiązanie może spowodować jego utrzymanie), lub też składowisko zostanie przez Urząd Marszałkowski zamknięte. Jeśli składowisko zostałoby zamknięte koszty rekultywacji terenu należałyby do Gminy. Gminie zależy jednak na tym, aby składowisko funkcjonowało na terenie Gminy.

- 14.10.2015 r. – odbyło się spotkanie z prezesem firmy Inwesta, która powstała w Mirosławcu na bazie  byłego zakładu „Bakutil”. Firma docelowo planuje zatrudnienie około 20 pracowników. W chwili obecnej trwają oczekiwania na podłączenie nitki gazowej.

- 14.10.2015 r. – na terenie COS OPO na Bukowinie w Wałczu odbyło się oficjalne otwarcie nowej inwestycji - stadionu lekkoatletycznego wraz z boiskiem do hokeja na trawie i internatu sportowego.

-14.10.2015 r. – odbyło się spotkanie z Dyrektorem Zakładu Żywiec Zdrój.

- 16.10.2015 r. – w siedzibie Ośrodka Kultury w Mirosławcu odbyły się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej.

- 17.10.-18.10.2015 r. - w Mirosławcu odbyły się ostatnie dwie finalne XIII i XIV rundy Ogólnopolskich Mistrzostw Pomorza Zachodniego Cross Country.

- 20.10.2015 r.- odbyło się spotkanie samorządowców z terenu Powiatu Wałeckiego z przedstawicielami firmy Eko-Fiuk w sprawie dalszego  funkcjonowania  składowiska odpadów w Mirosławcu.

- 25.10.2015 r. – odbyły się wybory parlamentarne. Frekwencja na terenie Gminy Mirosławiec wyniosła 38%. Największa frekwencja była na terenie Mirosławca Górnego i wyniosła 45%. Z okręgu wyborczego senatorem wybrana została Anna Grażyna Sztark, natomiast do Sejmu wybrani zostali: Paweł Suski z PO, Marek Hok z PO oraz Czesław Hoc z PIS.

- 26.10-27.10.2015 r. – w siedzibie Urzędu Miejskiego w Mirosławcu odbyły się posiedzenia komisji stałych Rady Miejskiej.

- 26.10.2015 r.- w Przedszkolu Samorządowym odbyło się pasowanie 3-latków na przedszkolaka.

- 27.10.2015 r. – w Jednostce Wojskowej w Mirosławcu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Nadleśnictwa Mirosławiec dotyczące przejęcia drogi z Mirosławca Górnego do Jednostki Wojskowej.

W dalszej części Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zakończyły się prace związane  z montażem elementów zabawowych na placach zabaw przy Przedszkolu Samorządowym w Mirosławcu oraz przy ZS w Mirosławcu. W dalszym ciągu trwają prace prowadzone przez GDDKiA związane z odwodnieniem na ulicy Wolności w Mirosławcu. Po 1.11.2015 r. rozpocząć się mają prace remontowe w budynku kaplicy cmentarnej na Cmentarzu Komunalnym w Mirosławcu. Ponadto w ciągu kilku najbliższych dni rozpoczną się prace związane z budową oświetlenia na ul. Orlej i Placu Papieskim w Mirosławcu.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w związku z realizacją rządowego programu bezpłatnych porad prawnych  dla mieszkańców z terenu Gminy Mirosławiec w siedzibie Biblioteki Publicznej w Mirosławcu trzy razy w tygodniu udzielane będą darmowe porady prawne. Niestety nie wszyscy mieszkańcy będą mogli z nich skorzystać, ponieważ ilość osób uprawnionych do otrzymania pomocy jest ograniczona.

W dalszych słowach Piotr Pawlik zaprosił zebranych na Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się 11 listopada 2015 r. Uroczystości rozpoczną  się o godz. 12.00 Mszą świętą w Kościele w Mirosławcu. Na godz. 17.00 zaplanowany jest Capstrzyk wojskowy na Placu Lotników. Natomiast o godz. 17.40 w Sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Mirosławcu zaplanowany został program artystyczny połączony z wręczeniem odznaczenia Gryfa Zachodniopomorskiego dla Józefa Śliwińskiego- pierwszego Burmistrza Gminy i Miasta Mirosławiec.

Na zakończenie wypowiedzi Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w okresie międzysesyjnym nie nastąpiło podpisanie żadnego aktu notarialnego na sprzedaż mienia. Na 10 listopada br. zaplanowane zostały dwa przetargi na sprzedaż dwóch działek- rolnej w Jabłonowie i budowlanej w Mirosławcu.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Różycki zwrócił się z zapytaniem dlaczego Gmina ma ponosić koszty związane z ewentualną rekultywacją terenu składowiska odpadów?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż Gmina jest właścicielem terenu, na którym znajduje się składowisko odpadów. Firma Eko-Fiuk jest tylko i wyłącznie zarządcą
i administratorem terenu.  Inspektorzy Urzędu Marszałkowskiego podczas przeprowadzania kontroli stwierdzili nieprawidłowości. Chodzi przede wszystkim o to, że odpady w dużej skali nie trafiają na składowisko posegregowane.  Dodał, że na dziś nikt nie potrafi odpowiedzieć ile odpadów trafia na składowisko odpadów w Mirosławcu- ani Urząd Marszałkowski ani WIOŚ.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej określił, że przecież  firma musiała wpisywać w sprawozdaniach informacje o ilości przyjętych odpadów.

Burmistrz Mirosławca przyznał, że firma sprawozdania musi składać, ale na chwilę obecną nikt nie jest w stanie udowodnić wartości wpisywanych ze stanem faktycznym złożonych na składowisku odpadów.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się z zapytaniem dotyczącym zawartej umowy na zarządzanie składowiskiem?

Piotr Pawlik poinformował, iż umowa została zawarta na okres od 2008 r. do 2023 r.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż warunkiem przetargu było zarządzanie i administrowanie  składowiskiem.

Radny Marcin Karczewski poinformował, iż wie o tym, że pojawiły się zalecenia pokontrolne po  przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski  kontroli. Zwrócił się następnie z zapytaniem, czy firma ma zamiar je zrealizować?

Piotr Pawlik poinformował, iż składowisko odpadów zostało wybudowane w latach 2000-2001, gdzie nie zastosowano wówczas  uszczelnienia geomembraną, co w chwili obecnej jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Składowisko może jednak funkcjonować pod warunkiem, że zastosowane uszczelnienie nie przepuszcza zanieczyszczeń do gleby. Dodał, iż muszą być zebrane dowody, że tak rzeczywiście jest i jeszcze że  odpady segregowane będą w sposób należyty.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem, czy lokalizacja składowiska nie koliduje z funkcjonowaniem Jednostki Wojskowej oraz czy wyznaczony został termin realizacji zaleceń pokontrolnych i czy jest możliwość wglądu do dokumentów?

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem dlaczego tak późno zostały wykryte nieprawidłowości?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż z końcem miesiąca sierpnia firma zakończyła budowę biokompostowni. Przez cały czas trwa wymiana dokumentacji pomiędzy firmą a Urzędem Marszałkowskim. Dodał, że są podejmowane działania mające na celu założenie na składowisku odpadów monitoringu.

Radny Stanisław Pilc wyraził opinię, iż założenie monitoringu powinno być zabezpieczeniem na przyszłość.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż chodzi przede wszystkim  o sprawdzenie, czy odpady są należycie segregowane oraz ile i jakie odpady trafiają na składowisko.

Radny Janusz Beer poinformował, iż właściciel firmy deklarował, że odpady które znajdują się na składowisku odpadów będą segregowane. W chwili obecnej są one przykrywane piachem.

Burmistrz Mirosławca dodał, iż instalacja do segregowania odpadów wybudowana na składowisku odpadów znajduje się na gruncie gminnym.

W związku z brakiem dalszych pytań Przewodniczący Rady Miejskiej ogłosił przerwę w obradach.

Przerwa:

1425- 1445

Po przerwie wznowiono obrady. Obecnych na posiedzeniu 13 radnych. Nieobecni: radny Grzegorz Plewa oraz  radna Urszula Stanisławska.

Ad.6

Sprawozdanie nt. realizacji uchwał Rady Miejskiej podjętych na   X  Sesji Rady Miejskiej.

  1. przyjęcie sprawozdania.

W/w sprawozdanie  Radni otrzymali w materiałach  na posiedzenie Rady Miejskiej. 

W związku z brakiem pytań do powyższego  Przewodniczący Rady Miejskiej  poddał pod głosowanie przyjęcie sprawozdania.

Głosowanie

Za – 13

Przeciw - 0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie  przyjęła przedmiotowe sprawozdanie.

W/w sprawozdanie stanowi załącznik nr 5  do niniejszego protokołu.

O godz. 1447 na posiedzenie wrócił radny Grzegorz Plewa. Obecnych na posiedzeniu 14 radnych.

Ad.7

Sprawozdanie z realizacji w 2014 roku  Uchwały Nr XL/344/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 28 kwietnia 2014 r. w sprawie przyjęcia Miejsko-Gminnej  Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Mirosławiec na lata 2014-2020.

Na posiedzenie Rady Miejskiej przybyła Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mirosławcu Danuta Czerniawska.

  1. sprawozdanie Kierownika MGOPS w Mirosławcu;

W/w sprawozdanie radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

W/w sprawozdanie stanowi załącznik nr 6  do niniejszego protokołu.

  1. stanowisko  Komisji Polityki Społecznej;

Stanowisko Komisji odczytała Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej Anna Turska.

Pisemne stanowisko stanowi załącznik nr 7  do niniejszego protokołu.

  1. dyskusja;

Radna Anna Turska zwróciła uwagę, iż strategia  oparta jest na haśle: „ Mirosławiec gminą zintegrowaną, zaspokajającą potrzeby mieszkańców i stwarzającą im możliwości rozwoju”. Zwróciła się z zapytaniem, czy powyższe hasło  jest dostępne, tak aby mieszkańcy mogli się z nim zapoznać, czy jest ono gdzieś wywieszone?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż hasło zawarte zostało w treści  strategii oraz jest dostępne w BIP-ie.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem czy na świetlicach wiejskich oraz w Zespołach Szkół w Mirosławcu i Piecniku znajdują się informacje o numerach telefonów alarmowych dotyczących przemocy w rodzinie?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż w w/w obiektach znajdują się ulotki informacyjne, ale nie potrafi odpowiedzieć czy są również wywieszone informacje z numerami telefonów.

Radny Marcin Karczewski poinformował, iż w strategii jest zapis, że w Urzędzie Miejskim w Mirosławca znajduje się stanowisko ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych utworzone w 2014 roku.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż stanowisko zostało utworzone w 2011 roku. Dodała, iż  to omyłka pisarska i należy sprostować w/w zapis.

Radny Marcin Karczewski poinformował, iż w strategii jest zapis dotyczący monitoringu miejsc publicznych na terenie Gminy Mirosławiec. W związku z tym zwrócił się z zapytaniem dotyczącym działań w tym zakresie podejmowanych przez Straż Miejską.

Sekretarz Gminy i Miasta Monika Stąporek poinformowała, iż Straż Miejska funkcjonuje w strukturze Urzędu Miejskiego w Mirosławcu. W związku z tym działania podejmowane przez Urząd  w zakresie monitoringu dotyczą również Straży Miejskiej.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem dotyczącym widniejącego zapisu na str. 45 niniejszego sprawozdania dotyczącego Ośrodka Kultury w Mirosławcu tj. „ważnego korzystania z internetu”?

Kierownik MGOPS poinformowała, iż jest to błąd w druku, który powinien zostać wykreślony.

Radny Marcin Karczewski poinformował, iż w podsumowaniu sprawozdania powinien jego zdaniem znaleźć się zapis o braku lokali socjalnych na terenie Gminy Mirosławiec.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż realizacja zadań w strategii rozpisana jest na kilka lat. Nie wszystkie zaplanowane cele i zadania udaje się zrealizować w przeciągu jednego roku, dlatego są one rozpisane na kilka lat.

  1. przyjęcie sprawozdania.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do przyjęcia sprawozdania z realizacji w 2014 roku  Uchwały Nr XL/344/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 28 kwietnia 2014 r. w sprawie przyjęcia Miejsko-Gminnej  Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Mirosławiec na lata 2014-2020.

Głosowanie:

Za-14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z realizacji w 2014 roku  Uchwały Nr XL/344/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 28 kwietnia 2014 r. w sprawie przyjęcia Miejsko-Gminnej  Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Mirosławiec na lata 2014-2020.

Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował Kierownikowi MGOPS za przybycie na posiedzenie Rady Miejskiej w Mirosławcu i przedstawienie informacji.

O godz. 1453 posiedzenie opuściła Danuta Czerniawska.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej ogłosił przerwę w obradach.

Przerwa:

1453- 1500

Po przerwie wznowiono obrady. Obecnych na posiedzeniu 14 radnych.

Ad.8

Podjęcie uchwały w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Wałczu:

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

  1. opinia zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławnika;

Powyższą opinię odczytał Przewodniczący Zespołu Paweł Krawczyk.

W/w opinia stanowi załącznik nr  8 do niniejszego protokołu.

  1. dyskusja;

W dyskusji nie zabrano głosu.

  1. wybór Komisji Skrutacyjnej;

Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się z wnioskiem, aby skład Komisji Skrutacyjnej stanowił Zespół ds. zaopiniowania kandydatów na ławników oraz aby skład Komisji był ten sam podczas przeprowadzania wyborów na ławnika do Sądu Rejonowego w Szczecinku.  Kandydatem na ławnika do Sądu Rejonowego w Wałczu jest Agnieszka Milena Pilarska.

W związku z brakiem innych propozycji składu Komisji Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie złożony wniosek.

Głosowanie:

Za-13

Przeciw-1

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 13 głosach „za”, 1 głosem „przeciw” oraz brakiem głosów „wstrzymujących się”  przyjęła złożony wniosek.

Następnie Komisja Skrutacyjna dokonała ukonstytuowania się. Przewodniczącym Komisji wybrany został Paweł Krawczyk.

 W dalszej części Komisja Skrutacyjna przystąpiła do sporządzenia kart do głosowania nad wyborem kandydata na ławnika do Sądu Rejonowego w Wałczu.

Przewodniczący Komisji poinformował wszystkich zebranych o sposobie oddania głosu na kandydata.

  1. podjęcie uchwały w głosowaniu tajnym.

Przewodniczący Rady Miejskiej w kolejności alfabetycznej odczytywał nazwiska radnych Rady Miejskiej, którzy po wywołaniu wrzucali karty do urny.

Po odczytaniu wszystkich nazwisk Przewodniczący Rady Miejskiej ogłosił przerwę w obradach, w celu przeliczenia kart wyjętych z urny i ustalenia wyników głosowania.

Przerwa:

1500- 1503

 Po przerwie wznowiono obrady. Obecnych na posiedzeniu 14 radnych.

Komisja Skrutacyjna po wyjęciu kart z urny  i po przeliczeniu kart do głosowania poinformowała, iż w głosowaniu wzięło udział 14 radnych. Oddano ważnych głosów 14. Na kandydata Agnieszkę Milenę Pilarską oddano 14 głosów „za”.

Protokół z głosowania tajnego wraz z kartami do głosowania  stanowi załącznik nr  9 do niniejszego protokołu.

Wobec powyższego  Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu tajnym, jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XII/97/2015 w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Wałczu.

Ławnikiem do Sądu Rejonowego w Wałczu wybrana została Agnieszka Milena Pilarska.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr 10   do niniejszego protokołu.

Ad.9

Podjęcie uchwały w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Szczecinku
z zakresu prawa pracy:

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu. Kandydatkami na ławnika Sądu rejonowego w Szczecinku z zakresu prawa pracy są: Magdalena Joanna Karczewska oraz Monika Kędzia.

  1. opinia zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławnika;

Powyższą opinię odczytał Przewodniczący Zespołu Paweł Krawczyk.

  1. dyskusja;

W dyskusji nie zabrano głosu.

  1. wybór Komisji Skrutacyjnej;

Skład Komisji Skrutacyjnej nie uległ zmianie.

Komisja Skrutacyjna przystąpiła do sporządzenia kart do głosowania nad wyborem kandydata na ławnika do Sądu Rejonowego w Szczecinku z zakresu prawa pracy.

Przewodniczący Komisji poinformował wszystkich zebranych o sposobie oddania głosu na kandydatki: Magdalenę Joanną Karczewską lub Monikę Kędzia., zaznaczając, iż należy oddać głos na 1 z kandydatek.

  1. podjęcie uchwały w głosowaniu tajnym.

Przewodniczący Rady Miejskiej w kolejności alfabetycznej odczytywał nazwiska radnych Rady Miejskiej, którzy po wywołaniu wrzucali karty do urny.

Po odczytaniu wszystkich nazwisk Przewodniczący Rady Miejskiej ogłosił przerwę w obradach, w celu przeliczenia kart wyjętych z urny i ustalenia wyników głosowania.

Przerwa:

1507- 1510

 Po przerwie wznowiono obrady. Obecnych na posiedzeniu 14 radnych.

Komisja Skrutacyjna po wyjęciu kart z urny  i po przeliczeniu kart do głosowania poinformowała, iż w głosowaniu wzięło udział 14 radnych. Oddano ważnych głosów 14. Na kandydatkę Magdalenę Joannę Karczewską oddano 6 głosów „za”, na kandydatkę Monikę Kędzia oddano 8 głosów „za”.

Protokół z głosowania tajnego wraz z kartami do głosowania  stanowi załącznik nr 11  do niniejszego protokołu.

Wobec powyższego  Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu tajnym, większością głosów podjęła uchwałę Nr XII/98/2015 w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Wałczu.

Ławnikiem do Sądu Rejonowego w Szczecinku z zakresu prawa pracy wybrana została Monika Kędzia.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr  12  do niniejszego protokołu.

Ad.10

Podjęcie uchwały w sprawie Rocznego Programu Współpracy Gminy i Miasta Mirosławiec na 2016 rok z  organizacjami pozarządowymi oraz z innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem, czy organizacje pozarządowe wniosły uwagi do przedłożonego programu na 2016 rok?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż organizacje pozarządowe wnioskowały przede wszystkim o zwiększenie środków finansowych na realizację zadań organizacji. Stowarzyszenie Mirstal Mirosławiec wnioskowało o  nie zmniejszanie kwoty otrzymywanej dotacji. Ponadto zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projekt uchwały podlegał konsultacją społecznym.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie Rocznego Programu Współpracy Gminy i Miasta Mirosławiec na 2016 rok z  organizacjami pozarządowymi oraz z innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Głosowanie:

Za- 14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie  podjęła Uchwałę Nr XII/99/2015 w sprawie Rocznego Programu Współpracy Gminy i Miasta Mirosławiec na 2016 rok z  organizacjami pozarządowymi oraz z innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr 13   do niniejszego protokołu.

Ad.11

Podjęcie uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Mirosławiec w obrębach geodezyjnych Hanki, Jadwiżyn i Setnica.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż farma wiatrowa najwcześniej może powstać w 2018 roku, pod warunkiem że inwestor uzyska pozwolenie na budowę.

Radny Paweł Krawczyk zwrócił się z zapytaniem czy w tytule projektu uchwały powinien być zapis „obręb geodezyjny” czy też może „obręb ewidencyjny”?.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż nie ma to żadnego  znaczenia. Uchwały dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego podlegają odrębnemu trybowi nadzoru ze strony Wojewody Zachodniopomorskiego i zostaną jeszcze szczegółowo przeanalizowane przez w/w.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Mirosławiec w obrębach geodezyjnych Hanki, Jadwiżyn i Setnica.

Głosowanie:

Za- 14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie  podjęła Uchwałę Nr XII/100/2015 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Mirosławiec w obrębach geodezyjnych Hanki, Jadwiżyn i Setnica.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr  14  do niniejszego protokołu.

Ad.12

Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia zgody na przystąpienie do realizacji projektu
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie: 7.1 Programy na rzecz integracji osób i rodzin zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym ukierunkowane na aktywizację społeczno-zawodową wykorzystującą instrumenty aktywizacji  edukacyjnej, społecznej, zawodowej.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie udzielenia zgody na przystąpienie do realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie: 7.1 Programy na rzecz integracji osób i rodzin zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym ukierunkowane na aktywizację społeczno-zawodową wykorzystującą instrumenty aktywizacji  edukacyjnej, społecznej, zawodowej.

Głosowanie:

Za- 14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie  podjęła Uchwałę Nr XII/101/2015 w sprawie udzielenia zgody na przystąpienie do realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie: 7.1 Programy na rzecz integracji osób i rodzin zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym ukierunkowane na aktywizację społeczno-zawodową wykorzystującą instrumenty aktywizacji  edukacyjnej, społecznej, zawodowej.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr 15   do niniejszego protokołu.

Ad.13

Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości położonej w Mirosławcu oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 191/17.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem o cenę sprzedaży działki?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż wycena działki została przygotowana przez powołanego rzeczoznawcę.

Sekretarz Gminy i Miasta Monika Stąporek poinformowała, iż zgodnie z zapisami ustawy o gospodarce nieruchomościami Rada Miejska może zwolnić z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości przeznaczonej  na realizację urządzeń infrastruktury technicznej albo inne cele publiczne.

W związku z brakiem innych pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie  sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości położonej w Mirosławcu oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 191/17.

Głosowanie:

Za- 14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie  podjęła Uchwałę Nr XII/102/2015 w sprawie sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości położonej w Mirosławcu oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 191/17.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr 16   do niniejszego protokołu.

Ad.14

Podjęcie uchwały w sprawie zasad udzielania bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy i Miasta Mirosławiec.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie zasad udzielania bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy i Miasta Mirosławiec.

Głosowanie:

Za- 14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie  podjęła Uchwałę Nr XII/103/2015 w sprawie zasad udzielania bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy i Miasta Mirosławiec.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr 17   do niniejszego protokołu.

Ad.15

Podjęcie uchwały w sprawie wystąpienia ze stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Partnerstwo Jezior”.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie wystąpienia ze stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Partnerstwo Jezior”.

Głosowanie:

Za- 14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie  podjęła Uchwałę Nr XII/104/2015 w sprawie wystąpienia ze stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Partnerstwo Jezior”.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr  18  do niniejszego protokołu.

Ad.16

Podjęcie uchwały w sprawie przejęcia od Powiatu Wałeckiego zadania zimowego utrzymania dróg powiatowych  na terenie Gminy i Miasta Mirosławiec.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie przejęcia od Powiatu Wałeckiego zadania zimowego utrzymania dróg powiatowych  na terenie Gminy i Miasta Mirosławiec.

Głosowanie:

Za- 13

Przeciw-0

Wstrzymało się-1

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 13 głosach „za”, brakiem głosów „przeciw” oraz 1 głosem „wstrzymującym się” podjęła uchwałę nr XII/105/2015 w sprawie przejęcia od Powiatu Wałeckiego zadania zimowego utrzymania dróg powiatowych  na terenie Gminy  i Miasta Mirosławiec.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr 19   do niniejszego protokołu.

Ad.17

Podjęcie uchwały w sprawie stawek podatku od nieruchomości na 2016 rok.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Inspektor ds. wymiaru podatków i opłat lokalnych Teresa Stańczyk poinformowała, iż stawki podatków zostały omówione podczas posiedzeń Komisji stałych.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie stawek podatku od nieruchomości na 2016 rok.

Głosowanie:

Za- 14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie  podjęła Uchwałę Nr XII/106/2015 w sprawie stawek podatku od nieruchomości na 2016 rok.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr 20   do niniejszego protokołu.

Ad.18

Podjęcie uchwały w sprawie opłaty targowej.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie opłaty targowej.

Głosowanie:

Za- 14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie  podjęła Uchwałę Nr XII/107/2015 w sprawie opłaty targowej.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr  21  do niniejszego protokołu.

Ad.19

Podjęcie uchwały w sprawie opłaty miejscowej.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Inspektor ds. wymiaru podatku i opłat lokalnych Teresa Stańczyk poinformowała, iż podczas wspólnego posiedzenia Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Gospodarki i Budżetu wywiązała się dyskusja dotycząca wprowadzenia do projektu uchwały  pozostałych miejscowości, niż wymienione, w których będzie możliwość pobierania opłaty miejscowej.
W związku z powyższym radny Marcin Karczewski przygotuje i złoży wniosek formalny o wpisanie nowych miejscowości.  W dalszych słowach odniosła się do zastrzeżenia, że inkasenci pokrywają się z osobami prowadzącymi gospodarstwa agroturystyczne. Jedna z osób wymienionych w projekcie uchwały pomimo nie prowadzenia gospodarstwa wyraziła chęć  wyznaczenia jej na inkasenta opłaty miejscowej. 

W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie opłaty miejscowej.

Głosowanie:

Za- 14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie  podjęła Uchwałę Nr XII/108/2015 w sprawie opłaty miejscowej.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr 22   do niniejszego protokołu.

Ad.20

Podjęcie uchwały w sprawie stawek podatku od środków transportowych.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, iż w/w projekt uchwały został wprowadzony do porządku obrad Rady Miejskiej.

Teresa Stańczyk poinformowała, iż w związku z publikacją obwieszczenia Ministra finansów jest możliwość podjęcia w/w uchwały w październiku razem z innymi stawkami podatkowymi na 2016 rok.

 W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie stawek podatku od środków transportowych.

Głosowanie:

Za- 14

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie  podjęła Uchwałę Nr XII/109/2015 w sprawie stawek podatku od środków transportowych.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr  23  do niniejszego protokołu.

Teresa Stańczyk poinformowała, iż w przypadku przyjęcia, dla celów ustalenia podatku leśnego średniej ceny drewna uzyskanej przez Nadleśnictwa  podanej przez Prezesa GUS oraz przyjęcia średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy 2016 podanej przez Prezesa GUS rada gminy nie podejmuje uchwał w w/w zakresie.  Uchwałę podejmuje się w sytuacji, gdy wolą rady jest obniżenie średniej ceny skupu żyta lub ceny drewna podanej przez Prezesa GUS.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech poinformował, iż radni Rady Miejskiej nie złożyli żadnych wniosków dotyczących obniżenia w/w stawek podatków.

Komunikat Prezesa GUS  w sprawie średniej ceny sprzedaży drewna, obliczonej według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2015 r. stanowi załącznik nr 24 do niniejszego protokołu.

Komunikat Prezesa GUS w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2016 stanowi załącznik nr 25 do niniejszego protokołu.

Ad.21

Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zwiększenia wydatków zostały przeznaczone na takie zadania jak: budowa bezodpływowego zbiornika na ścieki przy Zespole Szkół w Piecniku w kwocie 40.000,00 zł, budowa placu zabaw przy Samorządowym Przedszkolu „Słoneczko” w Mirosławcu Oddział Zamiejscowy w Mirosławcu Górnym – wykonanie robót w kwocie 80.700,00 zł, zakup serwera do E-obiegu w kwocie 5.000,00 zł, dofinansowanie wydatków związanych z realizacją zadania przeciwdziałanie alkoholizmowi w kwocie 14.394,00 zł.

W dalszych słowach Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w związku ze zbliżającym się terminem wygaśnięcia pozwolenia na budowę dotyczącego budowy oświetlenia na terenie Mirosławca Górnego, zajdzie potrzeba rozpoczęcia  modernizacji oświetlenia. Ponadto 29 października br. nastąpi otwarcie ofert na przetarg dotyczący zimowo-letniego utrzymania dróg i chodników w Gminie Mirosławiec.

Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem o możliwość połączenia sił i środków mieszkańców Mirosławca Górnego i wsparcia ze strony Gminy w momencie realizacji wspólnej inwestycji na terenie nienależącym do Gminy?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w chwili obecnej nie ma przepisów, które pozwalałyby na realizację inwestycji przy współpracy z jednostką, której właścicielem jest Skarb Państwa.

Radny Stanisław Pilc poinformował, iż chodzi przede wszystkim o to, aby zarówno Gmina jak i jednostka wojskowa mogła w tym samym czasie, równolegle każdy na swoim terenie i za swoje środki finansowe przeprowadzać inwestycje.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.

Głosowanie:

Za- 12

Przeciw-0

Wstrzymało się-2

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 12 głosach „za”, brakiem głosów „przeciw” oraz 2 głosami „wstrzymującymi się” podjęła Uchwałę Nr XII/110/2015 w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr  26  do niniejszego protokołu.

Ad.22

Podjęcie uchwały zmieniającej wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2015-2019.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do podjęcia uchwały zmieniającej wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2015-2019.

Głosowanie:

Za- 12

Przeciw-0

Wstrzymało się-2

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 12 głosach „za”, brakiem głosów „przeciw” oraz 2 głosami „wstrzymującymi się” podjęła Uchwałę Nr XII/111/2015 zmieniającą wieloletnią prognozę finansową Gminy  i Miasta Mirosławiec na lata 2015-2019.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr  27  do niniejszego protokołu.

Ad.23

Odpowiedzi na wnioski i zapytania z poprzedniej sesji Rady Miejskiej.

Odpowiedzi na wioski i zapytania stanowią załącznik nr 28  do niniejszego protokołu.

Do w/w odpowiedzi nie zostały złożone żadne zapytania.

Ad.24

Wolne wnioski i zapytania.

Burmistrz Mirosławca podziękował radnym Rady Miejskiej za sprawne przeprowadzanie posiedzeń Rady.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Różycki zwrócił się z zapytaniem  dotyczącym terminu rozpoczęcia prac przy budowie oświetlenia na ul. Orlej w Mirosławcu?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż umowa na wykonanie prac została już podpisana. Prace maja rozpocząć się w ciągu kliku najbliższych dni.

Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem dotyczącym procedury udzielania odznaczeń dla małżeństw za długoletnie pożycie?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż wniosek o nadanie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie muszą złożyć zainteresowani członkowie rodziny. Wniosek należy złożyć do Urzędu Stanu Cywilnego.

Radny Janusz Beer zwrócił się z zapytaniem za jak długi  okres związku małżeńskiego przyznawane są odznaczenia?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż uzyskanie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim.

Radny Mirosław Jaskulski poinformował, iż mieszkańcy Gminy podczas dni wolnych od pracy nie mają możliwości otrzymywania zastrzyków. W związku z powyższym zwrócił się z wnioskiem o uruchomienie przez przychodnie prowadzone przez lekarzy rodzinnych dyżurów podczas dni wolnych od pracy, tak aby mieszkańcy Gminy Mirosławiec którzy mają przepisane zastrzyki mogli je otrzymywać w Mirosławcu.

Sekretarz Gminy poinformował, iż w poprzedniej kadencji Rady Miejskiej powyższy temat był poruszany i lekarze odmówili świadczenia dyżurów.  Pielęgniarki nie wszystkie zastrzyki mogą wykonywać bez zabezpieczenia lekarskiego.

Burmistrz Mirosławca dodał,  iż będą rozmowy na temat wprowadzenia tzw. „kopert życia” na terenie Gminy i Miasta Mirosławiec.  

Radna Anna Turska wyraziła zdanie, iż w I półroczu organizowanych jest dla mieszkańców wiele imprez, natomiast w II półroczu jest ich niewiele. W związku z tym zwróciła się z wnioskiem o organizację dla mieszkańców Gminy w II półroczu imprezy pod nazwą „Jesienne spotkania z kulturą”.

Radny Janusz Beer zwrócił się z wnioskiem o wymianę zniszczonej tablicy gazowej znajdującej się na ulicy Spokojnej w Mirosławcu, przy bloku nr 1. Dodał, iż jego zdaniem podczas mgieł występujących w nocy, policja powinna pełnić częściej  nocne patrole na osiedlach.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Różycki zwrócił się z zapytaniem dotyczącym  remontu drogi krajowej w okresie zimowym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż temat odwodnienia ma zostać zakończony do 15 listopada br. Chodniki maja zostać położone w listopadzie. Natomiast pod znakiem zapytania są prace związane z wymianą nawierzchni drogi.

Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się z propozycją, aby 1 listopada w godzinach największego ruchu tj. od 1100 do godz. 1500  Policja i Straż Miejska kierowały ruchem.

Ad.25

Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mirosławcu z okresu między sesjami
i sprawy bieżące.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech poinformował, iż 20 października br. w Zespole Szkół w Mirosławcu przeprowadzone zostały wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Mirosławcu. Informacja dotycząca ślubowania nowowybranych radnych zostanie przekazana w późniejszym terminie. Poinformował, iż na jego ręce zostało złożone zaproszenie przez Panią Danutę Świdzińską –członka Stowarzyszenia w Niemieńsku  „Zamek dzieciom” na prezentację zakupionego dzięki otrzymanemu dofinansowaniu  sprzętu multimedialnego. Pokaz odbędzie się 30 października br. o godz. 12.00 w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Niemieńsku.

Ad.26

Zamknięcie obrad XII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Miejskiej o godz. 1605 zamknął  XII  sesję Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała:                                             Przewodniczący Rady Miejskiej:

Lidia Cybulska                                                        Piotr Czech

 

 

 

 

 

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Lidia Cybulska 30-11-2015 08:58:51
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Lidia Cybulska 30-11-2015
Ostatnia aktualizacja: Lidia Cybulska 30-11-2015 08:58:51