Protokół z posiedzenia Komisji Polityki Społecznej z dnia 26.10.2015 r.

Protokół nr 10/2015

z posiedzenia Komisji Polityki Społecznej

które odbyło się w dniu 26.10. 2015 r. w godz. 1300- 1520

w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Mirosławcu

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji oraz zaproszeni goście wg załączonych do protokołu list obecności ( zał. nr 1 i nr 2).

  1. Otwarcie 10  posiedzenia Komisji Polityki Społecznej.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji.
  5. Sprawozdanie z realizacji w 2014 roku Uchwały Nr XL/344/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 28 kwietnia 2014 r. w sprawie przyjęcia Miejsko-Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Mirosławiec na lata 2014-2020 - wypracowanie stanowiska Komisji.
  6. Sprawozdanie z realizacji w 2014 roku Uchwały Nr XXXIX/336/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 27 marca 2014 roku w sprawie Miejsko-Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Mirosławiec na lata 2014-2016.
  7. Zaopiniowanie projektów uchwał.
  8. Wolne wnioski i zapytania.
  9. Zamknięcie posiedzenia Komisji.

Ad.1

Otwarcie 8  posiedzenia Komisji Polityki Społecznej.

O godz. 1300 Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej Anna Turska otworzyła 10  posiedzenie Komisji, witając członków Komisji oraz zaproszonych gości.

Ad.2

Stwierdzenie quorum.

Przewodnicząca Komisji po przeanalizowaniu listy obecności poinformowała, iż w posiedzeniu uczestniczy 4 członków Komisji, co stanowi quorum pozwalające na obradowanie i podejmowanie prawomocnych decyzji.

Nieobecni: radna Urszula Stanisławska.

Ad.3

Przyjęcie porządku obrad.

Porządek obrad stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

W związku z brakiem propozycji zmian przedłożonego porządku obrad, przystąpiono do przyjęcia porządku obrad.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisji Polityki Społecznej jednogłośnie przyjęła porządek obrad.

Ad.4

Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji.

W związku z brakiem zastrzeżeń przystąpiono do przyjęcia protokołu z 8 posiedzenia Komisji.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła protokół z 8  posiedzenia Komisji.

Następnie Przewodnicząca Komisji poddała pod głosowanie protokół z wspólnego posiedzenia Komisji stałych Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła protokół z wspólnego posiedzenia Komisji.

Ad.5

Sprawozdanie z realizacji w 2014 roku Uchwały Nr XL/344/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 28 kwietnia 2014 r. w sprawie przyjęcia Miejsko-Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Mirosławiec na lata 2014-2020 - wypracowanie stanowiska Komisji.

W/w sprawozdanie stanowi załącznik nr 4  do niniejszego protokołu.

Na posiedzenie Komisji przybyła Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mirosławcu Danuta Czerniawska.

Kierownik MGOPS w Mirosławcu Danuta Czerniawska poinformowała, iż opracowanie i realizacja Strategii jest zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym i wynika z ustawy o pomocy społecznej. Strategia pozwala na racjonalizację lokalnej polityki społecznej, określa misję oraz wyznacza cele strategiczne  i działania, których wdrożenie powinno w znaczny sposób przyczynić się do rozwiązania wielu problemów społecznych  i zminimalizować społeczne skutki kwestii społecznych.  Każdy z celów strategicznych zakłada cele operacyjne oraz kierunki działań zmierzających do osiągnięcia tych celów.
W celu ich osiągnięcia jest niezbędna współpraca różnych podmiotów funkcjonujących w obszarze polityki społecznej.  Sporządzony raport został przygotowany w oparciu o dane uzyskane z instytucji gminnych i danych Zespołu Oceniającego. Raport wskazuje stopień wdrożenia Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w 2014 roku i stanowi podstawę do dokonywania oceny jej wdrażania w latach następnych oraz do podejmowania ewentualnych działań korygujących i wszelkich prac, mających na celu aktualizację obowiązującej bądź opracowanie nowej strategii. Zespół oceniający przyjął czterostopniową skalę oceny stopnia wdrożenia każdego z kierunków działań zaplanowanych, w celu osiągnięcia poszczególnych celów, zarówno strategicznych jak i operacyjnych.

Burmistrz Mirosławca odniósł się do podsumowania zawartego na stronie nr 54 niniejszego raportu dotyczącego  celu strategicznego 3- „Utrzymanie osób starszych i niepełnosprawnych w środowisku zamieszkania oraz umożliwienie im udziału w życiu społecznym”. Poinformował, iż do zagospodarowania są trzy pomieszczenia, w których w latach poprzednich  funkcjonowało stowarzyszenie Jutrzenka. Ponadto do przemyślenia jest również w 2016 roku w parku postawienie urządzeń do ćwiczeń dla osób starszych. W swojej wypowiedzi Burmistrz Mirosławca odniósł się również do celu strategicznego 5 dotyczącego podejmowania kolejnych działań na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa w mieście informując, iż na dzień 24 listopada br. zaplanowane zostało w siedzibie Ośrodka Kultury
w Mirosławcu spotkanie z mieszkańcami Gminy poświęcone bezpieczeństwu.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w przedstawionych danych wynika, iż zbyt mało jest dostępnych dla dzieci alternatywnych zajęć, ponieważ zawarty został zapis dotyczący oferty świetlic, że nie została wzbogacona oferta świetlic w 2014 roku.

Kierownik MGOPS poinformowała, iż zwróciła również uwagę na w/w zapis.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż z ankiet przeprowadzonych wśród uczniów z ZS  w Mirosławcu i w ZS w Piecniku wynika, iż jedyną ofertą, którą zainteresowane są dzieci  to zajęcia komputerowe.

Kierownik MGOPS poinformowała, iż należy mieć na uwadze, iż dane dotyczą 2014 roku. Dodała, iż w bieżącym roku sytuacja wygląda inaczej.

Przewodnicząca Komisji zwróciła uwagę na kierunek działań wymieniony na str. nr 5 sprawozdania dotyczący Wspierania rozwoju podmiotów ekonomii społecznej np. spółdzielni socjalnych, których został oceniony na „0”.

Kierownik MGOPS poinformowała, iż bardzo trudno jest znaleźć osoby chętne do prowadzenia spółdzielni socjalnych oraz przede wszystkim do ich prowadzenia.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym funkcjonowania  kontraktu socjalnego?

Kierownik MGOPS poinformowała, iż kontrakt socjalny jest to jedno z narzędzi dostępnych do współpracy pomiędzy pracownikiem socjalnym, a osobą korzystającą ze świadczeń  z pomocy społecznej. Jest to pewien rodzaj  umowy zawieranej, na określony czas. Treść kontraktu może w ciągu jego realizacji ulec zmianie. Ponadto pracownik socjalny na bieżąco monitoruje realizację kontraktu. Najczęściej jest to pomoc finansowa, pomoc w sporządzaniu pism urzędowych.

Radny Stanisław Wiese  wyraził opinię, iż jeśli ktoś, kto nigdy nie pomagał bezinteresownie, to nie zrozumie zamysłu kontraktu socjalnego. Dodał, iż niekiedy potrzebny jest pewien drastyczny krok.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż brak realizacji zadań zawartych w kontrakcie ze strony osoby korzystającej z pomocy może być powodem zerwania kontraktu. Zerwanie kontraktu nie może jednak spowodować pozostawienie osób będących na utrzymaniu bez pomocy. Nie może to spowodować pogorszenia sytuacji osób pozostających na utrzymaniu.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym kierunku działania 7 tj. powiększenia w mieście zasobów mieszkań komunalnych i socjalnych.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż w 2014 roku nie została zwiększona liczba mieszkań socjalnych.

Przewodnicząca Komisji Anna Turska zwróciła się z zapytaniem dotyczącym  zapewnienia osobom miejsc w ośrodkach wsparcia?

Kierownik MGOPS poinformowała, iż w 2014 roku nie było zgłaszanych potrzeb w w/w zakresie.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym zerowej punktacji  przyznanej programom zdrowotnym.

Kierownik MGOPS poinformowała, iż w minionym roku nie zostały podjęte powyższe programy.

Przewodnicząca Komisji zwróciła uwagę na brak podejmowania programów pomagających wychodzeniu z bezdomności. Poinformowała również, iż na str. nr 49 sprawozdania jest zapis, iż nie zostały w 2014 roku podjęte działania związane z rozwojem infrastruktury socjalnej.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż zapis dotyczy utworzenia dziennego domu pomocy społecznej.

Przewodnicząca Komisji Anna Turska poinformowała, iż w sprawozdaniu nie została uwzględniona Straż Miejska jako jeden z podmiotów, który realizował strategię.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż Straż Miejska ujęta jest w strukturze Urzędu Miejskiego w Mirosławcu.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż cel strategiczny nr 1 dotyczy przeciwdziałania bezrobociu, ubóstwu i bezdomności oraz zapobieganie ich skutkom. Dodała, iż w żadnym z celów nie zostało wspomniane o współpracy z Kościołem.

Kierownik MGOPS poinformowała, iż prowadzone były rozmowy z Proboszczem Parafii na temat uruchomienia w salce przy Kościele świetlicy.

Przewodnicząca Komisji nawiązała do celu strategicznego związanego ze zwiększeniem opieki stomatologicznej, pomocy psychologicznej i prawnej.

Kierownik MGOPS poinformowała, iż jej zdaniem  dostęp mieszkańców do pomocy psychologicznej jest jak najbardziej uzasadniony.

Przewodnicząca Komisji Anna Turska zaproponowała, aby lekarz stomatolog, który prowadzi praktykę w Przychodni Zdrowia w Mirosławcu, pełnił dyżur przez jeden dzień  w Szkole Podstawowej.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż podejmowane były próby stworzenia działań  mających na celu zapewnienia opieki stomatologicznej dla uczniów w szkołach. Dodał, iż należy wziąć również pod uwagę, że wyposażenie gabinetu stomatologicznego w szkole jest przestarzałe.

Radny Stanisław Wiese poinformował, iż problem braku stomatologa w szkołach nie dotyczy tylko Gminy Mirosławiec. Jest to problem całej Polski.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż dzięki porozumieniu ze Starostwem Wałeckim udało się pozyskać darmową pomoc prawną dla mieszkańców Gminy.

Sekretarz Gminy dodała, iż prawnik przyjmować będzie mieszkańców trzy razy w tygodniu przez 4 godziny. Wszystko zależy jednak od tego, czy będzie zainteresowanie ze strony prawników na świadczenie tego typu usług. Dodała, iż pojawiło się ograniczenie dotyczące korzystania z usług prawnika tj. z usług porad prawnych będą mogły skorzystać tylko i wyłącznie osoby korzystające ze świadczeń opieki społecznej. Poinformowała, iż w szkole podstawowej w Kalisz u Pomorskim znajduje się w pełni wyposażony gabinet stomatologiczny, jednak nie ma zainteresowania ze strony stomatologów do prowadzenia praktyki.

Przewodnicząca Komisji zwróciła uwagę na zapis na str. 55 dotyczący zachęcania mieszkańców gminy do zainteresowania sprawami społeczności lokalnej i udziału
w rozwiązywaniu problemów społecznych.

Kierownik MGOPS poinformowała, iż jest to dość trudne zadanie wymagające wielu lat pracy.

Burmistrz Mirosławca dodał, iż jeśli mieszkańcy mają ciekawe pomysły i przemyślenia, to jak najbardziej zachęca do ich zgłaszania.

Kierownik MGOPS poinformowała, iż chciałaby aby wśród mieszkańców rozwinęła się pomoc sąsiedzka.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do przyjęcia sprawozdania z realizacji w 2014 roku Uchwały Nr XL/344/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 28 kwietnia 2014 r. w sprawie przyjęcia Miejsko-Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Mirosławiec na lata 2014-2020.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym jednogłośnie, pozytywnie przyjęła sprawozdanie z realizacji w 2014 roku uchwały Nr XL/344/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 28 kwietnia 2014 r. w sprawie przyjęcia Miejsko-Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Mirosławiec na lata 2014-2020.

O godz. 1400 posiedzenie Komisji Polityki Społecznej opuściła Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Danuta Czerniawska.

Ad.6

Sprawozdanie z realizacji w 2014 roku Uchwały Nr XXXIX/336/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 27 marca 2014 roku w sprawie Miejsko-Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Mirosławiec na lata 2014-2016.

W/w sprawozdanie stanowi załącznik nr 5  do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż przedłożone sprawozdanie zawiera identyczne dane jak sprawozdanie z realizacji Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przedstawiane na jednym z poprzednich posiedzeń Komisji. Zwróciła również uwagę, iż na str. nr 3 sprawozdania nie zostały ujęte świetlice w Próchnowie i Bronikowie.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż  świetlice nie zostały ujęte z uwagi iż nie są to świetlice środowiskowe. Nie mniej jednak w w/w świetlicach prowadzone są zajęcia.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż sprawozdanie powinno dotyczyć tylko  i wyłącznie  programu przeciwdziałania narkomanii.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż wiele realizowanych działań dotyczy zarówno programu przeciwdziałania narkomanii jak również programu rozwiązywania problemów alkoholowych. Nie jest sposób posegregować i wycenić realizowane programy.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż z przeprowadzonych ankiet w szkołach wynika, iż  nie ma narkomanii.

Radny Stanisław Wiese wyraził opinię, iż jego zdaniem logiczne jest, że młodzież próbuje narkotyków.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do przyjęcia sprawozdania z realizacji w 2014 roku Uchwały Nr XXXIX/336/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 27 marca 2014 roku w sprawie Miejsko-Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Mirosławiec na lata 2014-2016.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-0

Wstrzymało się-1

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym większością głosów, przy 3 głosach „za”, brakiem głosów „przeciw” oraz 1 głosem „wstrzymującym się” pozytywnie przyjęła sprawozdanie z realizacji uchwały w sprawie  Miejsko-Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Mirosławiec na lata 2014-2016

Ad.7

Zaopiniowanie projektów uchwał.

  • w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Mirosławiec w obrębach geodezyjnych Hanki, Jadwiżyn i Setnica.

Na posiedzenie Komisji przybył Piotr Kowalski główny projektant miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Mirosławiec w obrębach geodezyjnych Hanki, Jadwiżyn i Setnica.

Piotr Kowalski poinformował, iż  przedstawiony plan obejmuje takie tereny funkcjonalne jak: tereny zabudowy zagrodowej, tereny rolnicze, tereny lokalizacji elektrowni wiatrowych, tereny stacji elektroenergetycznej, tereny wód płynących i rowów melioracyjnych, tereny lasów i gruntów leśnych, teren drogi publicznej, jak również tereny dróg wewnętrznych.

Radny Stanisław Wiese zwrócił się z zapytaniem dlaczego planowane jest postawienie tylko 6 elektrowni wiatrowych?

Piotr Kowalski poinformował, iż odległość  pomiędzy turbinami wiatrowymi powinna wynosić 300-450 m, natomiast odległość od istniejących zabudowań powinna być mnie mniejsza niż 500 m. Ilość wiatraków uzależniona jest od powierzchni gruntów na którym mają zostać postawione.

Radny Stanisław Wiese wyraził opinię, iż elektrownie wiatrowe powinny być skupione w jednym miejscu, ponieważ chodzi o siedliska zwierząt.

Piotr Czech zwrócił się z zapytaniem, czy wysokość turbin wiatrowych będzie zróżnicowana?

Piotr Kowalski poinformował, iż wymiar pionowy wieży, słupa lub masztu stanowiącego konstrukcję nośną siłowni wiatrowej mierzony od poziomu terenu wynosić będzie do 137 m npt, przy czym wraz z wirnikiem w jego skrajnej pozycji pionowej nie wyżej niż 200 m npt.  Istotny jest również kierunek i przede wszystkim siła wiatru.

Piotr Czech poinformował, iż niekiedy słyszy się  różne stanowiska  na temat  elektrowni wiatrowych. Zwrócił się z zapytaniem czy farmy wiatrowe są bezpieczne?

Piotr Kowalski poinformował, iż zawsze będą zwolennicy i przeciwnicy budowy farm wiatrakowych. Przy każdej inwestycji prowadzony jest monitoring turbin, natężenie hałasu.

Piotr Czech zwrócił się z zapytaniem dotyczącym czasu użytkowania turbin wiatrowych?

Piotr Kowalski poinformował, iż czas użytkowania turbiny wynosi około 25 lat. Umowy na dzierżawę gruntów zawierane są  na okres 29 lat. Natężenie hałasu w strefie ochronnej wokół elektrowni wiatrowych może przekraczać 45 dB w porze nocnej i 55 dB w porze dziennej.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, czy ustawienie wiatraków będzie ustalone w sposób celowy?

Piotr Kowalski poinformował, iż wiatraki ustawione zostaną w taki sposób, aby jeden wiatrak nie zabierał drugiemu wiatru.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym opłaty adiacenckiej?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż opłata adiacencka dotyczy tylko nieruchomości gruntowych dla osób fizycznych. Nie była podejmowana uchwała w sprawie opłaty adiacenckiej dla infrastruktury.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Mirosławiec w obrębach geodezyjnych Hanki, Jadwiżyn i Setnica.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Mirosławiec w obrębach geodezyjnych Hanki, Jadwiżyn i Setnica.

Przedmiotowy projekt uchwały stanowi załącznik nr 6  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Wałczu

Sekretarz Gminy poinformowała, iż zostały zgłoszone trzy kandydatury na ławnika do Sądu rejonowego w Wałczu. W wyniku weryfikacji zgłoszeń dwie kandydatury nie spełniały  wymogów określonych w ustawie. W związku z powyższym do Sądu Rejonowego w Wałczu pozostał tylko jeden kandydat.  Rada Miejska w Mirosławcu na podstawie  przepisów ustawy o ustroju sądów powszechnych powinna dokonać wyboru ławnika w głosowaniu tajnym w terminie do dnia 31 października 2015 r.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Wałczu.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Wałczu.

Przedmiotowy projekt uchwały stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

  • w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Szczecinku z zakresu prawa pracy.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż zgłoszone zostały dwie kandydatury na ławnika do Sądu Rejonowego w Szczecinku z zakresu prawa pracy. Rada Miejska wybierać będzie spośród nich jednego kandydata.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Szczecinku z zakresu prawa pracy.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego Szczecinku z zakresu prawa pracy.

Przedmiotowy projekt uchwały stanowi załącznik nr 8  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie Rocznego Programu Współpracy Gminy i Miasta Mirosławiec na 2016 rok z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż program współpracy określa zasady współpracy samorządu lokalnego z organizacjami pozarządowymi.  W ramach przeprowadzonych konsultacji społecznych nie zgłoszono uwag ani opinii do powyższego projektu.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż na realizację programu przeznaczona zostanie kwota nie mniejsza niż 101.000 zł.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie Rocznego Programu Współpracy Gminy i Miasta Mirosławiec na 2016 rok z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie Rocznego Programu Współpracy Gminy i Miasta Mirosławiec na 2016 rok z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego  i o wolontariacie.

Przedmiotowy projekt uchwały stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

  • w sprawie udzielenia zgody na przystąpienie do realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie:7.1 Programy na rzecz integracji osób i rodzin zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym ukierunkowane na aktywizację społeczno-zawodową wykorzystującą instrumenty aktywizacji edukacyjnej, społecznej, zawodowej.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż w dniu 5 października 2015 r. przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie ogłoszony został Regulamin naboru wniosków Ośrodków Pomocy Społecznej oraz Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie na lata 2015-2015. W związku z powyższym istnieje możliwość pozyskania środków finansowych na realizację działań związanych z promowaniem włączenia społecznego, walką z ubóstwem i wszelką dyskryminacją, a w szczególności rozwój form aktywnej integracji. Projekt skierowany zostanie do osób lub rodzin zagrożonych ubóstwem i / lub wykluczeniem społecznym, ukierunkowane na aktywizację społeczno-zawodową wykorzystującą instrumenty aktywizacji edukacyjnej, społecznej, zawodowej.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie udzielenia zgody na przystąpienie do realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie:7.1 Programy na rzecz integracji osób i rodzin zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym ukierunkowane na aktywizację społeczno-zawodową wykorzystującą instrumenty aktywizacji edukacyjnej, społecznej, zawodowej.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie udzielenia zgody na przystąpienie do realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie:7.1 Programy na rzecz integracji osób i rodzin zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym ukierunkowane na aktywizację społeczno-zawodową wykorzystującą instrumenty aktywizacji edukacyjnej, społecznej, zawodowej.

Przedmiotowy projekt uchwały stanowi załącznik nr 10  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie sprzedaży w drodze  bezprzetargowej nieruchomości położonej w Mirosławcu oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 191/17.

Burmistrz Mirosławca  poinformował, iż Rada Miejska może zwolnić z obowiązku zbycia  w drodze nieruchomości przeznaczone na realizację urządzeń infrastruktury technicznej albo inne cele publiczne. Firma ENEA Operator zwróciło się z wnioskiem o budowę stacji transformatorowej wraz z linią energetyczną zasilającą SN z linią energetyczna kablową przy ul. Parkowej w Mirosławcu. W związku z powyższym Gmina dokonała wydzielenia geodezyjnie działkę o nr 191/17 o pow. 42 m2 pod budowę w/w stacji i przygotowała ją do sprzedaży.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie sprzedaży w drodze  bezprzetargowej nieruchomości położonej w Mirosławcu oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 191/17.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie sprzedaży w drodze  bezprzetargowej nieruchomości położonej w Mirosławcu oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 191/17.

Przedmiotowy projekt uchwały stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

  • w sprawie zasad udzielania bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy i Miasta Mirosławiec

Sekretarz Gminy poinformowała, iż celem podjęcia uchwały jest skrócenie terminu załatwiania spraw związanych ze sprzedażą lokali mieszkalnych na rzecz najemców oraz wyeliminowanie konieczności podejmowania każdorazowo uchwał w tym temacie przez Radę Miejską w Mirosławcu.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie zasad udzielania bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy i Miasta Mirosławiec

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zasad udzielania bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy i Miasta Mirosławiec

Przedmiotowy projekt uchwały stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.

  • w sprawie zniesienia użytku ekologicznego

Sekretarz Gminy poinformowała, iż zniesienie formy ochrony przyrody następuje w razie utraty wartości przyrodniczych ze względu na które ustanowiono formę ochrony przyrody.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie zniesienia użytku ekologicznego.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zniesienia użytku ekologicznego.

Przedmiotowy projekt uchwały stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.

  • w sprawie wystąpienia ze stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Partnerstwo Jezior”.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż w związku z zakończeniem okresu wdrażania przez LGR lokalnej strategii rozwoju obszarów rybackich, w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” wystąpienie jest zasadne.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie wystąpienia ze stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Partnerstwo Jezior”.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie wystąpienia ze stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Partnerstwo Jezior”.

Przedmiotowy projekt uchwały stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.

  • w sprawie przejęcia od Powiatu Wałeckiego zadania zimowego utrzymania dróg powiatowych na terenie Gminy i Miasta Mirosławiec.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż 15 października 2015 r. do Urzędu Miejskiego w Mirosławcu wpłynęło pismo z Zarządu Powiatu w Wałczu w sprawie kontynuacji współpracy polegającej na przejęciu przez Gminę i Miasto Mirosławiec od Powiatu Wałeckiego zadania samorządu powiatowego związane z zimowym utrzymaniem dróg powiatowych na terenie gminy w sezonie zimowym 2015/2016. Przejęcie realizacji przedmiotowego zadania przez Gminę Mirosławiec ma na celu usprawnienie i przyspieszenie przeprowadzania akcji zima.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie przejęcia od Powiatu Wałeckiego zadania zimowego utrzymania dróg powiatowych na terenie Gminy i Miasta Mirosławiec.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przejęcia od Powiatu Wałeckiego zadania zimowego utrzymania dróg powiatowych na terenie Gminy i Miasta Mirosławiec.

Przedmiotowy projekt uchwały stanowi załącznik nr 15  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie stawek podatku od nieruchomości na 2016 rok.

Na posiedzenie Komisji przybyła Inspektor ds. podatków i opłat lokalnych Teresa Stańczyk

Teresa Stańczyk poinformowała, iż powyższy projekt uchwały przewiduje wzrost stawek  o 0-3% w porównaniu z rokiem 2015. Proponowane stawki podatku nie przekraczają granicy górnych stawek kwotowych podanych w obwieszczeniu Ministra finansów z dnia 5 sierpnia 2015 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż wzorem lat poprzednich stawki podatków przeliczone zostały według jednej stawki.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż według jej wyliczeń jest to wzrost o 2%.

Teresa Stańczyk dodała, iż po konsultacjach z Regionalną Izbą Obrachunkową zmianie ulegną zapisy trzech ostatnich  paragrafów projektu uchwały. Następnie podała brzmienie w/w paragrafów.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w 2014 roku podnoszone zostały stawki podatków. Zwróciła się z zapytaniem o jaki % zostały one podniesione?

Teresa Stańczyk poinformowała, iż próg wyniósł 2%.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie stawek podatku od nieruchomości na 2016 rok.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie stawek podatku od nieruchomości na 2016 rok.

Przedmiotowy projekt uchwały stanowi załącznik nr 16  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie opłaty targowej

Teresa Stańczyk poinformowała, iż stawki opłaty targowej zostały przeliczone o 2-3%. w porównaniu z rokiem 2015.  Zwróciła się następnie z prośbą o zmianę stawek w § 3 ust. 2 pkt. 1 powinno być 33,00 zł, w pkt. 2 winno być 20,00 zł i w pkt. 3 winno być 28,00 zł. Poinformowała, również o zmianie trzech  ostatnich paragrafów projektu uchwały, tak jak w przypadku projektu uchwały w sprawie stawek podatku od nieruchomości na 2016 rok. Dodała, iż ustawa o podatkach i opłatach lokalnych z dniem 1 stycznia 2016 r. wprowadza możliwość fakultatywnego poboru opłaty targowej. Wynagrodzenie inkasenta za pobór opłaty targowej jest w wysokości 40% pobranych i terminowo odprowadzonych kwot.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie opłaty targowej.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie opłaty targowej.

Przedmiotowy projekt uchwały stanowi załącznik nr 17 do niniejszego protokołu.

  • w sprawie opłaty miejscowej

Teresa Stańczyk poinformowała, iż opłata miejscowa przewiduje stawkę w wysokości 2,18 zł za każdą rozpoczętą  dobę  i nie przekracza granicy górnej stawki kwotowej tj. 2,18 zł podanej w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 5 sierpnia 2015 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2016 r. Opłata jest płatna za każdą rozpoczętą dobę pobytu na wskazany rachunek bankowy.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dlaczego osoby pobierające opłatę miejscową wskazane są w projekcie uchwały z imienia i nazwiska?

Teresa Stańczyk poinformowała, iż osoby pobierające inkaso muszą zostać wskazane z imienia i nazwiska.

Radny Stanisław Wiese zwrócił się z zapytaniem, jaki % otrzymują od zebranej kwoty?

Teresa Stańczyk poinformowała, iż jest to 25% od uzyskanej kwoty pobranej w ramach opłaty miejscowej.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie opłaty miejscowej.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie opłaty miejscowej.

Przedmiotowy projekt uchwały stanowi załącznik nr 18 do niniejszego protokołu.

  • w sprawie stawek podatku od środków transportowych

Teresa Stańczyk poinformowała, iż projekt uchwały w sprawie stawek podatku od środków transportowych na 2016 rok przewiduje wzrost stawek o 1,5% w porównaniu do roku 2015. Stawki kwotowe podatku ustalone zostały w ten sposób, że dokonano czynności technicznej polegającej na przeliczeniu stawki obowiązującej w 2015 roku przyjmując wzrost o 1,5%. Stawki podatku zaokrąglono do pełnych złotych.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie stawek podatku od środków transportowych.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie stawek podatku od środków transportowych.

Przedmiotowy projekt uchwały stanowi załącznik nr 19 do niniejszego protokołu.

Teresa Stańczyk poinformowała, iż 19 października 2015 r. ukazał się komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2016, natomiast w dniu 20 października 2015 r. ukazał się komunikat w sprawie średniej ceny sprzedaży drewna, obliczonej według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2015 r.

W przypadku przyjęcia zarówno dla celów podatku leśnego, jak i podatku rolnego komunikatu Prezesa GUS rady gminy nie podejmują uchwał w w/w zakresie.  Uchwały podejmuje się  wyłącznie w sytuacji, kiedy wolą rady gminy jest obniżenie ceny drewna lub średniej ceny skupu żyta podanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

W związku z brakiem pytań  przystąpiono do przyjęcia Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego  w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2016.

 Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła komunika prezesa GUS.

Komunikat  Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego stanowi załącznik nr 20 do

niniejszego protokołu.

W związku z brakiem pytań  przystąpiono do przyjęcia Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego  w sprawie średniej ceny sprzedaży drewna, obliczonej według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2015 r.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła komunika prezesa GUS.

Komunikat  Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego stanowi załącznik nr 21  do

niniejszego protokołu.

  • w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.

Skarbnik Gminy Alicja Michor  poinformowała, iż zwiększenia dochodów budżetowych następują na kwotę 25.666,00 zł z przeznaczeniem na : zwiększonych dochodów w związku ze sprzedażą samochodu pożarniczego jelcz oraz  zestawu hydraulicznego ratownictwa drogowego Weber w kwocie 5.000,00 zł, zwiększonych dochodów z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w kwocie 15.094,00 zł, zrealizowanych  dochodów nie ujętych w planie ZS w Piecniku w kwocie 2.528,00 zł, zrealizowanych dochodów nie ujętych w planie finansowym ZS w Mirosławcu  w kwocie 1.044,00 zł, kwot przekazanych przez MGOPS w Mirosławcu na dochody gminy z tytułu należności wyegzekwowanych od dłużników alimentacyjnych w kwocie 2.000,00 zł.  Przemieszczenia wydatków wynikają z dostosowania planu do przewidywanego wykonania na dzień 31 października 2015 r. w kwocie 177.894,88 zł.

Radny Stanisław Wiese zwrócił się z zapytaniem  dotyczącym oczyszczalni ścieków przy ZS w Piecniku?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż istniejąca oczyszczalnia nie nadaje się do dalszego użytkowania. Ze wstępnego kosztorysu wynika, iż koszt budowy bezodpływowego zbiornika wynosić będzie 80 tys. zł.

Radny Stanisław Wiese zwrócił się z zapytaniem dotyczącym ewentualnej budowy nowej oczyszczalni ścieków przy ZS w Piecniku?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w przypadku szkoły w Piecniku oczyszczalnia nie zdałaby egzaminu.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym zwiększenia planu  finansowego w zakresie wynagrodzeń Samorządowego Przedszkola „Słoneczko”
w Mirosławcu w kwocie 149.000,00 zł?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż dotyczy to dofinansowania wynagrodzeń.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem czy prace wykonywane przy ZS w Mirosławcu i Przedszkolu Samorządowym zostały już rozliczone jeśli chodzi o place zabaw?

Piotr Pawlik poinformował, iż prace remontowe wyniosły około 1,5 tys. zł mniej niż zostało to pierwotnie zaplanowane.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, kto dokonywał projektowania placów zabaw i kto może z tych placów zabaw korzystać?

Piotr Pawlik poinformował, iż dyrektorzy placówek oświatowych obecni byli podczas wyboru elementów zabawowych. Place zabaw przeznaczono są dla dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o pozostałe dzieci, które chciałyby skorzystać z placu zabaw przy ZS w Mirosławcu?

Piotr Pawlik poinformował, iż plac zabaw dedykowany został dla określonej grupy wiekowej, ponieważ projekt przygotowany był dla uczniów klas 1-3.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż chodzi przede wszystkim o inne dzieci, które również chciałyby skorzystać z placu zabaw.  Zwróciła się następnie z zapytaniem dotyczącym zakupu i montażu szaf biurowych w pomieszczeniach budynku Urzędu Miejskiego w Mirosławcu za kwotę 20.300,00 zł?

Skarbnik Gminy poinformowała, iż  zakup i montaż szaf biurowych jak również zakup serwera dokonywane są z tzw. wolnych środków.

Radny Mirosław Jaskulski zwrócił się z zapytaniem czy muszą zostać przesunięte środki finansowe dla szkół?

Skarbnik Gminy poinformowała, iż placówki oświatowe są zobowiązani umowami, także o pracę.

Przewodnicząca Komisji wyraziła opinię, iż jej zdaniem jest to bardzo wysoka kwota.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż w momencie przebywania pracowników na urlopach zdrowotnych zachodzi potrzeba zabezpieczenia dodatkowe etatu, co powoduje dodatkowe koszty.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż gmina musiała uzupełnić konto placówek oświatowych o kwotę 2 mln 100 zł. Na 2016 rok zajdzie potrzeba zabezpieczenia około 3 mln zł.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem jaka jest wysokość wolnych środków finansowych?

 Skarbnik Gminy poinformowała, iż wolne środki finansowe są w wysokości około 2. 291.957,14 zł.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-0

Wstrzymało się-1

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 3 głosach „za”, brakiem głosów „przeciw” oraz 1 głosem „wstrzymującym się” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.

Przedmiotowy projekt uchwały stanowi załącznik nr 22 do niniejszego protokołu.

  • zmieniający wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2015-2019.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały zmieniającego wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2015-2019.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-0

Wstrzymało się-1

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 3 głosach „za”, brakiem głosów „przeciw” oraz 1 głosem „wstrzymującym się” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały zmieniający wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2015-2019.

Przedmiotowy projekt uchwały stanowi załącznik nr  23 do niniejszego protokołu.

Ad.8

Wolne wnioski i zapytania.

Radna Anna Turska zwróciła się z wnioskiem aby w okresie kilku dni przed i kilku dni po dniu 1 listopada uruchomione zostało w godzinach wieczornych oświetlenie na Cmentarzu Komunalnym w Mirosławcu.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż każdego roku oświetlenie jest uruchamiane z uwagi na wzmożony ruch na Cmentarzu.

Radny Mirosław Jaskulski zwrócił się z wnioskiem o poprawę płyt chodnikowych i ich wypoziomowanie na ulicy zamkowej w Mirosławcu w okolicach posesji nr 27, ponieważ  woda opadowa spływa mieszkańcom na podwórko oraz do garaży.

Radny Stanisław Wiese zwrócił się z wnioskiem o utwardzenie drogi w m. Piecnik Górny prowadzącej od przystanku autobusowego do zabudowań znajdujących się po lewej stronie jadąc w kierunku m. Wałcz. Mieszkańcy mają problem aby dojść do przystanku autobusowego.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w chwili obecnej brak jest w budżecie wolnych środków finansowych.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o wymianę płyt chodnikowych na ulicy 10lutego i Jeziornej w Mirosławcu?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż poprawa płyt chodnikowych jest już w trakcie realizacji.

Radny Stanisław Wiese zwrócił się z wnioskiem o wprowadzenie stałej organizacji ruchu na ul. 40-lecia PRL w Mirosławcu. Zwrócił się z zapytaniem, co w przypadku, kiedy przy skrzyżowaniu nie ma ustawionych znaków drogowych?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w takiej sytuacji obowiązuje zasada prawej ręki.

Ad.9

Zamknięcie posiedzenia Komisji.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodnicząca  Komisji Polityki Społecznej Anna Turska   o godz. 1520  zamknęła  10  posiedzenie Komisji.

 

Protokołowała:                                              Przewodnicząca   Komisji Polityki Społecznej:

Lidia Cybulska                                                                   Anna Turska

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Lidia Cybulska 30-11-2015 12:07:30
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Lidia Cybulska 30-11-2015
Ostatnia aktualizacja: Lidia Cybulska 30-11-2015 12:07:30