Protokół z posiedzenia Komisji Gospodarki i Budżetu z dnia 25.03.2015 r.

Protokół nr 4/2015

z posiedzenia Komisji Gospodarki i Budżetu

które odbyło się w dniu 25.03. 2015 r. w godz. 1300- 1505

w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Mirosławcu

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji oraz zaproszeni goście wg załączonych do protokołu list obecności ( zał. nr 1 i nr 2).

  1. Otwarcie 4  posiedzenia Komisji Gospodarki i Budżetu.
  2.  Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku obrad Komisji.
  4. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia  Komisji.
  5. Informacja na temat przewidywanej wysokości wolnych środków z wykonania budżetu za 2014 rok ze wskazaniem zadań, na które planuje się ich wykorzystanie w 2015 roku.
  6. Zaopiniowanie projektów uchwał.
  7. Wolne wnioski i zapytania.
  8. Zamknięcie posiedzenia.

Ad.1

Otwarcie 4  posiedzenia Komisji Gospodarki i Budżetu.

O godz. 1300 Przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu Piotr Suchojad otworzył 4  posiedzenie Komisji, witając członków Komisji oraz zaproszonych gości.

Ad.2

Stwierdzenie quorum.

Przewodniczący Komisji po przeanalizowaniu listy obecności poinformował, iż w posiedzeniu uczestniczy 4 członków Komisji, co stanowi quorum pozwalające na obradowanie i podejmowanie prawomocnych decyzji.

Nieobecni: Radny Józef Ryźlak, Grzegorz Plewa.

Ad.3

Przyjęcie porządku obrad.

Porządek obrad stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

W związku z brakiem propozycji zmian przedłożonego porządku obrad, przystąpiono do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.

Ad.4

Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia  Komisji.

W związku z brakiem zastrzeżeń przystąpiono do przyjęcia protokołu z 3 posiedzenia Komisji.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła protokół z 3  posiedzenia Komisji.

Ad.5

Informacja na temat przewidywanej wysokości wolnych środków z wykonania budżetu za 2014 rok ze wskazaniem zadań, na które planuje się ich wykorzystanie w 2015 roku.

1303- na posiedzenie Komisji przybył Radny Grzegorz Plewa. Obecnych na posiedzeniu 5 członków Komisji.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż dobrze byłoby gdyby powyższy temat został zawarty w planie pracy Komisji w miesiącu kwiecień, kiedy wszystkie wolne środki finansowe zostałyby policzone. Dodał, iż pojawiło się pewne zamieszanie, z uwagi fakt, iż Skarbnik Gminy przebywa na zwolnieniu chorobowym, natomiast wolne  środki finansowe muszą zostać już wprowadzone do budżetu. W związku z tym może dojść do sytuacji, że w miesiącu  kwietniu zwołana może zostać sesja nadzwyczajna, lub przyspieszone posiedzenie Rady Miejskiej, po to aby wprowadzone zostały wolne środki finansowe do budżetu, potrzebne między innymi na rozpoczęcie procedury przetargowej na remont szkoły podstawowej.  Na zakończenie swojej wypowiedzi poinformował, iż nie jest w stanie rzetelnie odpowiedzieć na powyższy temat.

Radny Wasilij Głuscow poinformował, iż plan  pracy Komisji został zatwierdzony w grudniu 2014 r.

Przewodniczący Komisji poinformował, iż Komisja zdawała sobie sprawę, z tego, iż Komisja może nie otrzymać dokumentów we wskazanym terminie.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w bieżącym roku zaplanowane zostały takie inwestycje jak: kanalizacja wsi Próchnowo oraz oświetlenie tzw. Osiedla Ptasiego. Trwają również oczekiwania na podział środków finansowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dodał, iż rok 2015 jest 5 rokiem, kiedy to Gmina Mirosławiec nie zaciągnęła  kredytu.

Radny Wasilij Głuscow zwrócił się z zapytaniem czy jest możliwość wglądu do listy zadań inwestycyjnych na 2015 rok?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż podczas posiedzenia Rady Miejskiej przedstawi zadania wraz z przybliżonymi  kwotami na ich realizację.

Radny Wasilij Głuscow zwrócił się z zapytaniem dotyczącym wykonania  remontu świetlicy wiejskiej w Bronikowie oraz boiska w Hankach?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż powyższe inwestycje zostały już zakończone. Były one częściowo dofinansowane  z PROW-u.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.

Ad.6

Zaopiniowanie projektów uchwał.

  • w sprawie odwołania skarbnika Gminy i Miasta Mirosławiec

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż przedmiotowy projekt uchwały uzasadniony jest złożeniem przez Panią Halinę Glińską w dniu 30.01.2015 r. pisma rozwiązującego umowę o pracę za trzymiesięcznym wypowiedzeniem w związku z planowanym przejęciem na emeryturę. Zgodnie z przepisami prawa do wyłącznej właściwości rady gminy należy powoływanie i odwoływanie skarbnika gminy, który jest głównym księgowym budżetu- na wniosek wójta.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 45 w sprawie odwołania skarbnika Gminy i Miasta Mirosławiec.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 45 w sprawie odwołania skarbnika Gminy i Miasta Mirosławiec.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  4  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie powołania skarbnika Gminy i Miasta Mirosławiec

Na posiedzenie Komisji przybyła Główna Księgowa UM w Mirosławcu Dorota Łodygowska oraz Alicja Michor, która od 1 kwietnia br. pełnić będzie funkcję Skarbnika Gminy.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż Pani Alicja Michor zajmowała stanowisko Głównej Księgowej w Starostwie Powiatowym w Wałczu. W chwili obecnej zajmuje stanowisko Zastępcy Głównego Księgowego w Starostwie Powiatowym w Pile. Dodał, iż miał przyjemność współpracy w Starostwie Powiatowym w Wałczu z Panią Alicją Michor.

Radny Grzegorz Różycki zwrócił się z zapytaniem jakie są plany wobec Gminy ze strony nowego Skarbnika i czy praca na powyższym stanowisku będzie pracą na wiele lat?

Alicja Michor poinformowała, iż z perspektywy czasu widzi, iż bliższe dla jej osoby są problemy województwa zachodniopomorskiego niż wielkopolskiego.

Radny Grzegorz Różycki zwrócił się z zapytaniem jakie są największe wyzwania?

Alicja Michor poinformowała, iż Rada Miejska daje pomysły i decyduje o realizacji. Dodała, iż stanowisko Skarbnika jest organem doradczym.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż nie chodzi o to, że Gmina nie chce podjąć się realizacji zadania, tylko często bywa tak, że to przepisy prawa ograniczają działania. Dodał, iż należy pamiętać, że Gmina  jeśli chodzi o finanse ma nadzór ze strony Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż również miała okazje współpracować z Panią Alicją Michor, co bardzo mile i pozytywnie wspomina.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 46 w sprawie powołania skarbnika Gminy i Miasta Mirosławiec.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 46 w sprawie powołania skarbnika Gminy  i Miasta Mirosławiec.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  5  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Łowicz Wałecki

Sekretarz Gminy poinformowała, iż organizację i zakres  działania jednostki pomocniczej określa rada gminy odrębnym statutem, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. Statut Gminy Mirosławiec określa jakie elementy składowe winien zawierać statut jednostki pomocniczej. Powyższe elementy zostały zawarte w niniejszym statucie.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 32 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Łowicz Wałecki.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 32 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Łowicz Wałecki.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  6   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jabłonowo

Sekretarz Gminy poinformowała, iż organizację i zakres  działania jednostki pomocniczej określa rada gminy odrębnym statutem, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. Statut Gminy Mirosławiec określa jakie elementy składowe winien zawierać statut jednostki pomocniczej. Powyższe elementy zostały zawarte w niniejszym statucie.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 33 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jabłonowo.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 33  w  sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jabłonowo.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  7   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Piecnik

Sekretarz Gminy poinformowała, iż organizację i zakres  działania jednostki pomocniczej określa rada gminy odrębnym statutem, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. Statut Gminy Mirosławiec określa jakie elementy składowe winien zawierać statut jednostki pomocniczej. Powyższe elementy zostały zawarte w niniejszym statucie.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 34 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Piecnik.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 34 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Piecnik.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  8   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Hanki

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 35 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Hanki.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 35 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Hanki.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  9   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Bronikowo

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 36 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Bronikowo.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 36 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Bronikowo.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  10   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jadwiżyn

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 37 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jadwiżyn.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 37 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jadwiżyn.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  11   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Toporzyk

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 38 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Toporzyk.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 38 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Toporzyk.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr   12  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Orle

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 39 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Orle.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 39 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Orle.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  13   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Próchnowo

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 40 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Próchnowo.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 40 w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Próchnowo.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  14   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jabłonkowo

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 41   w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jabłonkowo.

 Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 41  w sprawie uchwalenia statutu Sołectwa Jabłonkowo.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 15    do niniejszego protokołu.

  • w sprawie przyjęcia Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Mirosławiec na 2015 rok

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości
i przeciwdziałaniu alkoholizmowi prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz integracją społeczną osób uzależnionych  od alkoholu należy do zadań własnych gminy. Realizacja tych zadań prowadzona jest w postaci gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych uchwalanego corocznie przez radę gminy. Program stanowi kontynuację działań z lat poprzednich ukierunkowanych przede wszystkim na profilaktykę społeczności lokalnej, w tym dzieci i młodzieży szkolnej.

Radny Grzegorz Różycki zwrócił się z zapytaniem, w jakiej wysokości przekazywane są środki finansowe na działania Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych?

Dorota Łodygowska  poinformowała, iż przekazywane są wszystkie dochody z opłat uzyskiwanych za wydawanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych . Środki finansowe nie mogą zostać przeznaczone na inne cele.

Radny Wasilij Głuscow zwrócił się z zapytaniem, czy wydawane są wszystkie pozyskane środki finansowe?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż wydatkowane są wszystkie środki finansowe. Dodał, iż terenie Gminy Mirosławiec wpływy z tytułu oświadczeń o wartości sprzedaży napojów alkoholowych  kształtują się na poziomie 4,5 mln zł.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż z uzyskanych opłat ponoszone są koszty związane z działalnością świetlic środowiskowych, wynagrodzenia instruktora świetlic środowiskowych, finansowanie badań osób uzależnionych.

Radny Paweł Krawczyk zwrócił się z zapytaniem czy na terenie Gminy Mirosławiec zauważony został wzrost alkoholizmu?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż jest to poziom, który utrzymuje się na tym samym poziomie. W 2014 roku zanotowana została mniejsza liczba założonych Niebieskich Kart oraz osób skierowanych na leczenie odwykowe.

Radny Grzegorz Różycki zwrócił się z zapytaniem dotyczącym dofinansowania wycieczek, zimowisk  dla dzieci.

Piotr Pawlik poinformował, iż do priorytetowych zadań świetlic środowiskowych  należy uatrakcyjnianie i organizowanie  czasu wolnego dla dzieci i młodzieży w trakcie trwania ferii zimowych i wakacji letnich. Z wyjazdów korzystają dzieci, które uczęszczają na zajęcia  w świetlicy środowiskowej.

Radny Grzegorz Różycki poinformował, iż wydawane są środki finansowe na profilaktykę, ale jego zdaniem podejmowane działania  nie przynoszą zamierzonego efektu.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż jest wiele przypadków, kiedy to członek rodziny kieruje osobę na leczenie.

Radny Paweł Krawczyk zwrócił się z zapytaniem dotyczącym innych zadań Komisji.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż są to między innymi takie zadania jak: systematyczne kontrolowanie zasad prowadzenia  reklamy i promocji napojów alkoholowych, wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych służących rozwiązywaniu problemów alkoholowych.

Radny Wasilij Głuscow zwrócił się z zapytaniem co się dzieje z osobami skierowanymi na leczenie?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż Gmina nie prowadzi statystyk ile osób wyleczyło się z nałogu. Dodał, iż bywały sytuacje, kiedy to osoby po leczeniu ponownie wracały do nałogu.

Radny Paweł Krawczyk zwrócił się z zapytaniem czy zapisy przedmiotowego projektu uchwały są aktualizowane?

Piotr Pawlik poinformował, iż  program corocznie podejmowany jest przez Radę Miejską.

Radny Grzegorz Różycki zwrócił się z propozycją, aby przeprowadzać więcej akcji profilaktycznych skierowanych na dzieci i młodzież.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż jednym z wielu zadań Komisji jest prowadzenie akcji profilaktycznych. Komisja obraduje 3-4 razy w ciągu roku, w zależności od potrzeb.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż Gmina każdego roku udziela dotacji dla Punktu Konsultacyjnego i Interwencji Kryzysowej w Wałczu, gdzie udzielane są  porady dotyczące spraw przemocy w rodzinie, uzależnień  oraz rozwiązywania sytuacji kryzysowych mieszkańców Gminy Mirosławiec. Mieszkańcy Gminy czują się bardziej anonimowo. Ponadto Gmina każdego roku otrzymuje zestawienie ilu mieszkańców Gminy Mirosławiec skorzystało z porad.

Radny Grzegorz Różycki zaproponował, aby takie porady zostały skierowane do szkół.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż rozmowy profilaktyczne były kierowane o dzieci i młodzieży.

Radny Grzegorz Różycki  poinformował, iż z otrzymanych dokumentów wynika, iż w 2014 roku nie było zbyt dużej ilości złożonych wniosków o leczenie.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech poinformował, iż jest wiele rodzin, które nie chcą ujawniać swoich rodzinnych problemów na zewnątrz.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w kolejnym wydaniu mirosławieckiej gazety znajdzie się plakat z numerami telefonów, gdzie można uzyskać pomoc  między innymi psychologiczną.

Radny Wasilij Głuscow wyraził opinię, iż jego zdaniem z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej korzystają osoby, które w większości przypadków mają problem z alkoholem.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż Gmina pozyskuje opłaty z tytułu wydanych zezwoleń na sprzedaż alkoholu w kwocie 4,5 mln zł, natomiast koszt funkcjonowania MGOPS  w Mirosławcu to kwota 2,7 mln zł. Dodał, iż problemem MGOPS to opieranie się na spisanych oświadczeniach, w których tak naprawdę można wpisać wszystko.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 31 w sprawie przyjęcia Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Mirosławiec na 2015 rok.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 31 w sprawie przyjęcia Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Mirosławiec na 2015 rok.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  16   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec środków stanowiących fundusz sołecki

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zgodnie z ustawa o funduszu sołeckim rada gminy rozstrzyga o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki, podejmując uchwałę w której wyraża albo nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu.

W chwili obecnej sołectwa mają w budżecie Gminy zagwarantowana kwotę w przeliczeniu na 5 zł na 1 mieszkańca oraz środki do wykorzystania z konkursu „Nasza wieś najpiękniejsza, nasza wieś najaktywniejsza”. W 2016 roku kwota przypadająca na 1 mieszkańca zwiększona zostanie do 10 zł na 1 osobę, ponieważ nie będzie organizowany konkurs.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż warunkiem przyznania w danym roku budżetowym środków z funduszu jest złożenie do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przez sołectwo wniosku. Wniosek powinien zawierać wskazanie przedsięwzięć przewidzianych do realizacji na obszarze sołectwa w ramach środków określonych dla danego sołectwa. Gmina otrzymuje z budżetu państwa zwrot, w formie dotacji celowej, części wydatków wykonanych w ramach funduszu sołeckiego, zgodnie z przepisami. Dodała, iż Gmina Mirosławiec z uwagi na dochód przypadający na 1 mieszkańca może liczyć na zwrot 20% poniesionych kosztów.

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, iż ostateczna decyzja należeć będzie do sołtysów z terenu Gminy Mirosławiec. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej przedmiotowe pytanie po raz kolejny zostanie zadane sołtysom.

W związku z brakiem  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 43  w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec środków stanowiących fundusz sołecki.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 43 w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec środków stanowiących fundusz sołecki.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  17   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych Miasta Mirosławiec

Sekretarz Gminy poinformowała, iż przedłożony projekt uchwały dotyczy propozycji zmiany granic administracyjnych Miasta Mirosławiec  w jego południowej części (od ul. Sprzymierzonych w kierunku jeziora Kosiakowo) polegającej na  włączeniu w granice administracyjne miasta części obszaru Gminy Mirosławiec, obejmującej fragmenty obrębu Mirosławiec 34 o pow. 15 ha. Uzasadnieniem przeprowadzenia procedury zmiany granic są występujące na terenie planowanym do włączenia w granice Miasta Mirosławiec procesy przygotowania działek budowlanych pod zabudowę mieszkalną oraz trwający rozwój  zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej. Powstająca zabudowa sprawia, iż dotychczasowy charakter terenu (grunty rolne) przekształca się z teren zabudowany i stanowi naturalne przedłużenie zabudowy miejskiej. Z powyższych przyczyn wynikają również potrzeby nadawania numerów adresowych powstającym zabudowaniom i dokonywania meldunków osobom zasiedlającym się w nowo wybudowanych domach.

Radny Paweł Krawczyk poinformował, iż przeprowadzenie procedury konsultacji społecznych  służy po to, aby mieszkańcy mogli złożyć zastrzeżenia, uwagi do planu. Dodał, iż z jego doświadczenia wynika, iż konsultacje społeczne nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Poinformował, iż stosowana jest nowa praktyka polegająca na tym, iż obręby położone poza terenem miasta zostają wciągnięte w obszary miejskie.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż jest pomysł bardzo dobry i nowoczesny. Dodała, iż aby móc dokonać procedury  zmiany granic miasta musi zostać dokonany w pierwszej kolejności podział działek, który z reguły trwa około 6 miesięcy. Na zakończenie  swojej wypowiedzi poinformowała, iż  w powyższej sprawie skontaktuje się z Wojewodą.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 44  w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych Miasta Mirosławiec.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 44  w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych Miasta Mirosławiec.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  18   do niniejszego protokołu.

  • zmieniająca uchwałę w sprawie inkasa podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego

Sekretarz Gminy poinformowała, iż w związku z wyborem i zmianą sołtysa w sołectwie Łowicz Wałecki w dniu 16 lutego 2015 r., w sołectwie Hanki w dniu 9 marca br. a także wyborem sołtysa w sołectwach Kalinówka i Mirosławiec Górny konieczne jest podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę Nr VI/38/11 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 28 lutego 2011 r. w sprawie inkasa podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 30 zmieniającego uchwałę w sprawie inkasa podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 30 zmieniający uchwałę w sprawie inkasa podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  19   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie ustalenia zasad udzielania dotacji celowych ze środków budżetu Gminy  i Miasta Mirosławiec na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji związanych z ochroną środowiska  i gospodarki wodnej obejmujące w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielenia dotacji i sposób jej rozliczania

Sekretarz Gminy poinformowała, iż rada gminy uchwala zasady udzielania  dotacji celowej na finansowanie  ochrony środowiska i gospodarki wodnej.  Przedmiotowy projekt uchwały dotyczy  zasad udzielania dotacji z budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec podmiotom na zakup i montaż wraz  z instalacją urządzeń do wytwarzania  energii ze źródeł odnawialnych
w systemie  centralnego ogrzewania i ciepłej wody.

Burmistrz Mirosławca dodał, iż z uwagi na zmianę obowiązujących przepisów rozporządzenia Komisji europejskiej musi zostać podjęta uchwała z nowymi wytycznymi.

Sekretarz Gminy dodała, iż przedmiotowy projekt został przesłany do Ministerstwa Rolnictwa oraz Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji. W związku z uzyskana opinią z UOKiK-u  jest możliwość przedłożenia niniejszego projektu uchwały.

Radny Grzegorz Plewa zwrócił się z zapytaniem od czego uzależniona jest kwota otrzymywana z Urzędu Marszałkowskiego?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż wysokość otrzymywanych środków finansowych uzależniona jest od  ilości odpadów przekazywanych przez firmę do Urzędu Marszałkowskiego.

Radny Wasilij Głuscow zwrócił się z zapytaniem czy jest możliwość zwrotu środków finansowych poniesionych w związku z demontażem azbestu?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż musi zostać podpisana umowa z Gminą Mirosławiec, aby móc otrzymać dofinansowanie w związku z demontażem azbestu.

Sekretarz Gminy dodała, iż z tytułu usunięcia, transportu i unieszkodliwienia materiałów budowlanych zawierających azbest wysokość dotacji  określa się na poziomie 100%.  Musi również istnieć dokument potwierdzający demontaż azbestu.

Radny Grzegorz Różycki zwrócił się z zapytaniem, ile w 2014 roku złożonych było wniosków o zwrot dofinansowania.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w każdym roku złożonych zostało po kilka wniosków. Dodał, iż problemem nie jest demontaż azbestu, lecz koszty finansowe związane z położeniem nowego zadaszenia.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 42 w sprawie ustalenia zasad udzielania dotacji celowych ze środków budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji związanych  z ochroną środowiska  i gospodarki wodnej obejmujące w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielenia dotacji i sposób jej rozliczania

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 42 w sprawie ustalenia zasad udzielania dotacji celowych ze środków budżetu Gminy i Miasta Mirosławiec na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji związanych z ochroną środowiska  i gospodarki wodnej obejmujące w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielenia dotacji i sposób jej rozliczania

Projekt uchwały stanowi załącznik nr  20   do niniejszego protokołu.

  • w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok

Na posiedzenie Komisji przybyła Główna Księgowa UM w Mirosławcu Dorota Łodygowska.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zwiększenie dochodów następuje z tytułu zwiększenia subwencji oświatowej na podstawie pisma Ministerstwa Finansów w kwocie 183.147,00 zł. Zwiększenie wydatków następuje w ZS w Mirosławcu  z tytułu subwencji oświatowej na dofinansowanie wynagrodzeń nauczycieli w kwocie 193.147,00 zł.

Przemieszczenia wydatków wynikają z dostosowania planu do przewidywanego wykonania na dzień 31 marca 2015 r. w łącznej kwocie 721.495,00 zł z przeznaczeniem na: posiedzenie gminnej komisji urbanistycznej w sprawie zaopiniowania sporządzonego projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Mirosławiec w obrębie geodezyjnym Hanki, Jadwiżyn i Sadowo w kwocie 3.000,00 zł; zakup materiałów, usług pozostałych oraz energii w kwocie 72.500,00 zł, usługi pozostałe przedszkola w kwocie 110.647,00 zł; zakup energii elektrycznej do hydroforni w Mirosławcu Górnym w kwocie 7.500,00 zł; stypendia za wybitne osiągnięcia w sporcie dla uczniów z terenu Gminy Mirosławiec w kwocie 600,00 zł; dofinansowanie realizacji zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci w Samorządowym Przedszkolu Słoneczko w Mirosławcu w kwocie 23.088,00 zł; podział środków na doskonalenie pozostałych form doskonalenia zawodowego w kwocie 4.908,00 zł; dofinansowanie realizacji zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dzieci  w ZS  w Mirosławcu i ZS w Piecniku w kwocie 114.966,00 zł.

Główna Księgowa Dorota Łodygowska poinformowała, iż przemieszczenia dotyczą przede wszystkim tematów porządkujących.

W związku z brakiem  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały nr 47 w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 47 w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2015 rok.

Ad.7

Wolne wnioski i zapytania.

Radny Paweł Krawczyk zwrócił uwagę, iż na ul. Dworcowej  koło budynku należącego do Gminy znajduje się bardzo duża ilość śmieci, które należałoby zabrać.
zwrócił się z wnioskiem o położenie tzw „garba”, lub podniesionego przejścia dla pieszych  na skrzyżowaniu ulic ul. Zamkowa i Szkolna w Mirosławcu w kierunku budynku Akademii Malucha oraz na skrzyżowaniu ulic Zamkowa i Wąska.  Poinformował również, aby podczas wywozu odpadów wielkogabarytowych uwzględniona była posesja w m. Kalinówka 8.

Burmistrz Mirosławca poinformował, w/w iż temat był konsultowany z projektantem. Rozmowy dotyczyły budowy podniesionego przejścia od parkingu do budynku Przedszkola.

Radny Paweł Krawczyk poinformował, iż zaobserwował, że bardzo duża ilość osób przechodzi przez środek skrzyżowania stwarzając tym samym zagrożenie.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż każde ustawienie znaku musi zostać udokumentowane projektem oznakowania. Dodał, iż być może będzie możliwość przy wymianie chodnika na ul. Wąskiej w Mirosławcu.

Radny Paweł Krawczyk dodał również, iż samochody parkują  na ul. Zamkowej  zaraz przy zjeździe z ul. Wolności. Samochody wjeżdżające na ul. Zamkową muszą kierować się na przeciwległy pas drogi, stwarzając tym samym zagrożenie dla innych kierujących.

Przewodniczący Komisji poinformował, iż komisja musi ustosunkować się do pisma złożonego przez Pana Zdzisława Hul dotyczącego niezgodności zapisów uchwały Nr XXV/222/2012 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 28 grudnia 2012 r. z ustawą z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż Komisja musi rozpatrzyć wniosek, nawet jeśli wnioskodawca nie pojawił się na posiedzeniu, pomimo pisemnego zaproszenia.

Przewodniczący Komisji poinformował, iż Komisja nie widzi zwoływania nadzwyczajnego posiedzenia. Ponadto Uchwała Nr XXV/222/2012 została sporządzona w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.

W związku z brakiem innego niż powyżej stanowiska, przystąpiono do przegłosowania podjętego stanowiska.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła w/w stanowisko.

Przewodniczący Komisji zwrócił się z zapytaniem dotyczącym otrzymanego pisma od mieszkańców ul. Wałeckiej w sprawie protestu dotyczącego budowy myjni na ul. Wałeckiej. Pismo zostało imiennie  skierowane do Przewodniczącego Komisji.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż takiej samej treści pismo zostało złożone do Burmistrza Mirosławca. Strony w postępowaniu w momencie rozpoczęcia procedury inwestycyjnej mają prawo do złożenia protestu.

Radny Paweł Krawczyk zwrócił się z zapytaniem czy radni mają jakikolwiek wpływ na wydawanie decyzji o warunkach zabudowy?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż Rada Miejska nie ma żadnego wpływu na wydawane decyzje. Działka na której ma powstać myjnia jest działką położoną w obrębie miasta z przeznaczeniem na  działalność usługową.  Mieszkańcy musieli być świadomi, że w czasem w sąsiedztwie ich domów może zostać uruchomiona działalność.

Radny Paweł Krawczyk poinformował, iż należy sprawdzić na jakiej działce zostały postawione zabudowania na ul. Wałeckiej.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż należałoby sprawdzić czy sieć kanalizacyjna będzie w stanie przyjąć kolejne ilości ścieków.

Radny Paweł Krawczyk dodał, iż jego zdaniem część zabudowań na ul. Wałeckiej znajduje się na gminnym  terenie.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zostały wysłane pisma do 30 najemców, którzy wyjmują lokale z zasobu gminnego.

Przewodniczący Komisji zwrócił się z wnioskiem o dokonanie przeglądu budynku socjalnego na Stadionie Miejskim.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż między innymi budynek na stadionie został zakwalifikowany do termomodernizacji.

Przewodniczący Komisji poinformował, iż chodzi przede wszystkim o dokonanie bieżących napraw, pomalować pomieszczenia na nowo.

Radny Grzegorz Plewa złożył wniosek o dostawienie dodatkowego elementu huśtawki na placu zabaw w Mirosławcu Górnym. Starsze dzieci próbują korzystać z istniejących elementów zabawowych, które nie są za bardzo dla nich przystosowane.

Burmistrz Mirosławca zwrócił się z zapytaniem czy mieszkańcy bloków przy placu zabaw w Mirosławcu Górnym nie mieliby zastrzeżeń co do zamontowania na placu zjeżdżalni?

Radny Stanisław Pilc  poinformował, iż na początku, kiedy powstał plac zabaw słychać było głosy niezadowolenia  ze strony mieszkańców. W chwili obecnej nikt się nie skarży. Dodał, iż jego osobie nie przeszkadza w żaden sposób istniejący plan zabaw. Poinformował  również, iż  do niego także zgłaszali się rodzice dzieci z prośbą o dostawienie na placu zabaw dodatkowego elementu.

Radny Wasilij Głuscow zwrócił się z zapytaniem o postęp w pracach na świetlicy wiejskiej w Próchnowie?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż nie zna dokładnego terminu zakończenia inwestycji.  Firmie pozostało jeszcze utwardzenie terenu wokół świetlicy, zamontowanie ogrodzenia i bramy.

Ad.8

Zamknięcie posiedzenia Komisji.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący  Komisji Gospodarki i Budżetu Piotr Suchojad   o godz.1505   zamknął  4  posiedzenie Komisji.

Protokołowała:                                       Przewodniczący   Komisji Gospodarki i Budżetu:

Lidia Cybulska                                                                     Piotr Suchojad

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Lidia Cybulska 01-12-2015 13:19:33
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Lidia Cybulska 01-12-2015
Ostatnia aktualizacja: Lidia Cybulska 01-12-2015 13:19:33