Protokół z posiedzenia Komisji Reziwyjnej w dniu 22.03.2015 r.

Protokół nr 15/2015

z posiedzenia Komisji Rewizyjnej

które odbyło się w dniu 22.03. 2016 r. w godz. 1100- 1200

w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Mirosławcu

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji oraz zaproszeni goście wg załączonych do protokołu list obecności ( zał. Nr 1 i nr 2).

  1. Otwarcie 15  posiedzenia Komisji Rewizyjnej.

  2. Stiwerdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
  5. Analiza efektów działania Komisji Rewizyjnej w 2015 roku na podstawie wniosków, propozycji i zaleceń ujętych w wystąpieniach pokontrolnych.

  6. Zaopiniowanie projeków uchwał.
  7. Wolne wnioski i zapytania.
  8. Zamknięcie posiedzenia Komisji.

Ad.1

Otwarcie 15  posiedzenia Komisji Rewizyjnej.

O godz. 1100 Zastępca przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Marcin Karczewski otworzył 15  posiedzenie Komisji, witając członków Komisji oraz zaproszonych gości.

Ad.2

Stwierdzenie quorum.

Zastępca Przewodniczącego Komisji po przeanalizowaniu listy obecności poinformował,
iż w posiedzeniu uczestniczy 2 członków Komisji, co stanowi quorum pozwalające na obradowanie i podejmowanie prawomocnych decyzji.

Nieobecny: radny Stanisław Pilc

Ad.3

Przyjęcie porządku obrad.

Porządek obrad stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

W związku z brakiem zmian przystąpiono do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.

Ad.4

Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.

W związku z brakiem zastrzeżeń przystąpiono do przyjęcia protokołu z 14 posiedzenia Komisji.

Głosowanie:

Za-2

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Rewizyjna w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła protokół z 14  posiedzenia Komisji.

Ad.5

Analiza efektów działania Komisji Rewizyjnej w 2015 roku na podstawie wniosków, propozycji i zaleceń ujętych w wystąpieniach pokontrolnych.

Sprawozdanie z przeprowadzonych kontroli przez Komisję Rewizyjną w 2015 roku stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż w przedmiotowym sprawozdaniu zawarte zostały zarówno zalecenia pokontrolne, jak i  sposób realizacji zaleceń.

Zastępca Przewodniczącego Komisji poinformował, iż pojawiła się propozycja, aby pod sprawozdaniem podpisali się również kierownicy jednostek organizacyjnych, których kontrole dotyczyły w 2015 roku. Zaproponował również możliwość sporządzania np. oświadczeń przez kontrolowanych o wykonaniu zaleceń pokontrolnych. W ten sposób byłoby potwierdzenie, że wskazane zalecenia pokontrolne zostały wykonane.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż w żadnym z zaleceń pokontrolnych w 2015 r. nie zostały ujęte zapisy dotyczące w/ w  propozycji.

Radny Janusz Beer poinformował, iż nie ma możliwości żądania oświadczeń. Dodał, iż jedynym rozwiązaniem jest wpisanie w wystąpienie pokontrolne, informacji zwrotnej w określonym terminie  o sposobie wykonania zaleceń pokontrolnych.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż kontrolowani mogli odnieść się do zarzutów w protokołach pokontrolnych  poprzez wpisywanie swoich wątpliwości, wyjaśnień.

Radny Janusz Beer poinformował, iż może zostać również przeprowadzona przez Komisję tzw. rekontrola.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż w planie pracy komisji mogą zostać ujęte rekontole, które dotyczyć będą  sposobu wykonania zaleceń pokontrolnych.

Radny Janusz Beer zaproponował, aby w bieżącym roku podczas sporządzania wystąpień pokontrolnych zawarty został zapis o informacji zwrotnej o sposobie wykonania zaleceń pokontrolnych.

Zastępca Przewodniczącego Komisji poinformował, iż po rozmowie z Przewodniczącym Komisji pracownicy Urzędu Miejskiego byli bardzo dobrze przygotowani do kontroli.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż w chwili obecnej zapisy w statucie dotyczące sposobu pracy Komisji Rewizyjnej zostały jasno i wyraźnie sprecyzowane.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.

Ad.6

Zaopiniowanie projektów uchwał.

  • zmieniający uchwalę w sprawie przyjęcia Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Mirosławiec na 2016 rok.

Sekretarz Gminy Monika Stąporek poinformowała, iż w związku ze zmianą interpretacji przepisów dotyczących wypłaty wynagrodzenia członków Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych proponuje się zmianę zapisu dotyczącego wypłaty świadczenia poprzez wykreślenie wyrażenia „”na podstawie umowy- zlecenia”. 

Radny Janusz Beer zwrócił się z zapytaniem o wzór rachunku, który musi zostać przedstawiony po wykonaniu pracy?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż jest ogólny obowiązujący wzór rachunku.

Zastępca Przewodniczącego Komisji zwrócił się z zapytaniem, czy byłaby możliwość, aby członkowie Miejsko-Gminnej Komisji pełnili swoją funkcje na zasadzie etatów?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż członkowie Komisji nie mogą być zatrudnieni  na etacie oraz pełnić funkcję w Komisji na podstawie umowy zlecenia. Za udział w posiedzeniu Komisji, członkom przysługuje wynagrodzenie w wysokości 10% aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za każde posiedzenie.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały  zmieniającej uchwalę w sprawie przyjęcia Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki  i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Mirosławiec na 2016 rok.

Głosowanie:

  Za-2

 Przeciw-0

 Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Rewizyjna w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła   projekt uchwały zmieniający uchwalę w sprawie przyjęcia Miejsko-Gminnego Programu Profilaktyki  i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Mirosławiec na 2016 rok.

Niniejszy projekt uchwały stanowi załącznik nr  5  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie wyznaczenia Miejsko-Gminnego Ośrodek Pomocy Społecznej  w Mirosławcu do realizacji zadań z zakresu świadczenia wychowawczego.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż 17 lutego 2016 r. została ogłoszona ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zgodnie z zapisami ustawy organy gminy wyznaczą lub utworzą jednostki organizacyjne, właściwe do realizacji zadań z zakresu świadczenia wychowawczego. Ponadto dodała, iż pojawiają się różne interpretacje zapisów ustawy. Niektóre samorządy podejmują uchwały  w w/w przedmiocie, niektóre z kolei zadania przekazują w formie zarządzeń. Po konsultacjach z nadzorem właściwym dla Gminy Mirosławiec  przedłożona zostanie uchwała o powierzeniu zadań do MGOPS. 

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie wyznaczenia Miejsko-Gminnego Ośrodek Pomocy Społecznej w Mirosławcu do realizacji zadań z zakresu świadczenia wychowawczego.

Głosowanie:

  Za-2

 Przeciw-0

 Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Rewizyjna w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła   projekt uchwały w sprawie wyznaczenia Miejsko-Gminnego Ośrodek Pomocy Społecznej  w Mirosławcu do realizacji zadań z zakresu świadczenia wychowawczego.

 Niniejszy projekt uchwały stanowi załącznik nr 6  do niniejszego protokołu.

  • o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mirosławcu.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż proponowana zmiana statutu związana jest z wejściem w życie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Ustawa nakłada na gminy jako zadanie zlecone obowiązek wypłacania świadczeń wychowawczych. Organy gminy do dnia wejścia w życie ustawy tj. do 01.04.2016 r. mają obowiązek wyznaczyć jednostki organizacyjne właściwe do realizacji zadań z zakresu świadczenia wychowawczego. Mając na uwadze realizację zadań na terenie Gminy Mirosławiec, w/w zadania należy powierzyć MGOPS w Mirosławcu.

Zastępca Przewodniczącego Komisji zwrócił się z zapytaniem, czy w związku z realizacją w/w zadań pracowników MGOPS czeka dużo pracy?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż do prowadzenia zadań zostanie zatrudniona dodatkowa osoba w ramach prac interwencyjnych. Wnioski przyjmowane będą w części pomieszczeń  po byłym gabinecie ginekologicznym. Ponadto pracownicy MGOPS  w wyznaczonych terminach przyjmować będą wnioski na terenach sołectw. 

Zastępca Przewodniczącego Komisji zwrócił się z zapytaniem o rozpropagowanie informacji o naborze wniosków?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż szczegółowa informacja zamieszczona została  w aktualnym wydaniu lokalnej gazetki.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały   o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mirosławcu.

Głosowanie:

  Za-2

 Przeciw-0

 Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Rewizyjna w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła   projekt uchwały o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mirosławcu.

Niniejszy projekt uchwały stanowi załącznik nr 7  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie wyrażenia/niewyrażenia zgody  na wyodrębnienie w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec środków stanowiących fundusz sołecki.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż rada gminy  rozstrzyga o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki, podejmując uchwałę w której to wyraża albo nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu.

Zastępca Przewodniczącego Komisji wyraził opinię, iż jako sołtys sołectwa Kalinówka jest za niewyrażeniem zgody na wyodrębnienie środków w ramach funduszu sołeckiego. Jego zdaniem fundusz sołecki przeznaczony jest dla gmin, które nie przekraczają określonego   w ustawie wskaźnika  oraz dla prężnie działających sołtysów.

Sekretarz Gminy dodała, iż w ramach środków z funduszu sołeckiego sołectwa muszą rozliczać się w sposób prawidłowy i zgodny z przepisami.

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały  w sprawie niewyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec środków stanowiących fundusz sołecki.

 Głosowanie:

  Za-2

 Przeciw-0

 Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Rewizyjna w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła   projekt uchwały w sprawie  niewyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec środków stanowiących fundusz sołecki.

Niniejszy projekt uchwały stanowi załącznik nr 8  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2016 rok.

Skarbnik Gminy Alicja Michor poinformowała, iż w przedmiotowym projekcie uchwały następuje  rozdysponowanie rezerwy celowej z tzw.  budżetu obywatelskiego na realizację wybranych w głosowaniu zadań, jak również uruchomienie środków z  tzw. wolnych środków. 

Zastępca Przewodniczącego Komisji Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem  o bieżącą naprawę dróg o nawierzchni utwardzonej i nieutwardzonej, naprawę infrastruktury drogowej na drogach gminnych w kwocie 44.000,00 zł?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż chodzi o zarządzanie przez  firmę drogami gruntowymi, ich bieżącą konserwację.  

Skarbnik Gminy poinformowała, iż podczas ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej Burmistrz Mirosławca informował o zastosowaniu takiego rozwiązania. 

Zastępca Przewodniczącego Komisji poinformował, iż po raz pierwszy spotyka się  z takiego typu sytuacją. Następnie zwrócił się z zapytaniem o zmiany w dokumentacjach technicznych na zadania zawarte w przedmiotowym projekcie uchwały?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż w sporządzonych wcześniej projektach  należy uwzględnić wykonanie instalacji fotowoltaicznej po to, aby móc starać się o dofinansowanie. Odnosząc się do budżetu obywatelskiego  poinformowała, iż w dniach 15-17 marca br. odbyło się głosowanie na zadania w ramach budżetu obywatelskiego. Oddanych zostało 1857 głosów. W wyniku głosowania mieszkańców wybrane zostały takie zadania jak: budowa dwóch lamp solarnych przy drodze gminnej w Hankach za kwotę 10.000,00 zł, montaż barierek ochronnych przy stawach Stacyjnych wzdłuż ulicy Tęczowej w Mirosławcu za kwotę 15.000,00 zł, budowa chodników dla pieszych w głównym ciągu komunikacyjnym do nowych bloków na terenie Mirosławca Górnego za kwotę 20.000,00 zł.

Zastępca Przewodniczącego Komisji poinformował, iż jego zdaniem termin głosowania był zbyt krótki. 

Sekretarz Gminy dodała, iż pojawiały się obawy, że zadania zgłoszone do realizacji  w Mirosławcu mogą wygrać, jednak okazało się, że mieszkańcy sołectw potrafili się zmobilizować.

Radny Janusz Beer poinformował, iż nie wszystkie sołectwa podjęły się startu w konkursie.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały  w sprawie zmian w budżecie gminy i Miasta Mirosławiec na 2016 rok.

Głosowanie:

  Za-2

 Przeciw-0

 Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Rewizyjna w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła   projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2016 rok.

Niniejszy projekt uchwały stanowi załącznik nr 9  do niniejszego protokołu.

  • zmieniający Wieloletnią prognozę finansową gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2016-2019

Zastępca Przewodniczącego Komisji zwrócił się z zapytaniem  czy środki finansowe  z rezerwy celowej przeznaczone są również na budowę oświetlenia w Mirosławcu Górnym?

Skarbnik Gminy poinformowała, iż oświetlenie w Mirosławcu Górnym realizowane będzie  z wolnych środków. Z rezerwy budżetowej natomiast realizowane będą zadania wybrane w ramach budżetu obywatelskiego.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały zmieniającego wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2016-2019.

Głosowanie:

  Za-2

 Przeciw-0

 Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Rewizyjna w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła   projekt uchwały zmieniający wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2016-2019.

Niniejszy projekt uchwały stanowi załącznik nr 10  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji spółki z o.o. w Mirosławcu.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż podniesienie kapitału zakładowego spółki ZECWiK   w Mirosławcu  poprzez wniesienie do spółki z budżetu Gminy wkładu pieniężnego   w wysokości 477.500,00 zł jest niezbędne ze względu na konieczność spłaty kapitału  i odsetek od pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kapitału i odsetek od kredytu z Spółdzielczego Banku Ludowego w Złotowie Oddział w Mirosławcu zaciągniętych na przeprowadzenie inwestycji pn. „Rozbudowa  i remont  oczyszczalni ścieków w Mirosławcu oraz budowa przewodu tłocznego ścieków z przepompownią w Mirosławcu Górnym” oraz kapitału i odsetek od pożyczki  z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  zaciągniętej na przeprowadzenie inwestycji pn. „Budowa zbiornika bezodpływowego na ścieki z kanalizacją dla miejscowości Jabłonkowo”.

Skarbnik Gminy Alicja Michor poinformowała, iż w budżecie gminy na 2016 rok zaplanowane zostały środki finansowe na w/w cel. 

W związku z brakiem dalszych  pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały  w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów   i Kanalizacji spółki z o.o. w Mirosławcu.

Głosowanie:

  Za-2

 Przeciw-0

 Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Rewizyjna w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła   projekt uchwały w sprawie  podwyższenia kapitału zakładowego Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów  i Kanalizacji spółki z o.o. w Mirosławcu.

Niniejszy projekt uchwały stanowi załącznik nr 11  do niniejszego protokołu.

Ad.7

Wolne wnioski i zapytania.

Zastępca Przewodniczącego Komisji Marcin Karczewski  zwrócił się z zapytaniem o postawienie wiat przystankowych w m. Kolonia Łowicz Wałecki oraz Nieradź?

Sekretarz Gminy Monika Stąporek poinformowała, iż wiaty przystankowe zostaną postawione jeszcze w bieżącym roku. Jednak przed ustawieniem wiat należy od właściciela drogi, w tym przypadku od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad uzyskać pozwolenie na gospodarowanie nieruchomością.

Zastępca Przewodniczącego Komisji poinformował, iż jeśli jest problem z  ustawieniem 4 wiat, to ewentualnie ustawić chociaż po jednej wiacie na przystankach w wymienionych miejscowościach. W dalszych słowach poinformował, iż na przystanku autobusowym w m. Jabłonkowo zostały wybite wszystkie szyby, natomiast w m. Kalinówka w dalszym ciągu nie została wymieniona szyba na przystanku autobusowym. Poinformował również, iż chciałby aby w kolejnym posiedzeniu Komisji Rewizyjnej uczestniczył pracownik UM ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Chodzi przede wszystkim o przedstawienie przez pracownika planów działania, informacji o przygotowaniach do pozyskiwania dofinansowania w ramach nowych programów, o planowanych spotkaniach z przedsiębiorcami. Zwrócił się następnie z zapytaniem co jest powodem wysyłania korekt sprawozdań do Regionalnej izby Obrachunkowej?

Skarbnik Gminy poinformowała, iż zdarzają się pojedyncze korekty.

Zastępca Przewodniczącego Komisji Marcin Karczewski poinformował, iż w poprzednich latach korekt było znacznie mniej. Zwrócił się następnie z wnioskiem o poprawę studzienki, która zbyt wysoko wystaje z gruntu. Studzienka znajduje się na ulicy Parkowej od zjazdu z ulicy w kierunku Cmentarza Żydowskiego. Poinformował również, iż doszły go informacje o rozwiązaniu zespołu ludowego Mirosławiacy.

Radny Janusz Beer poinformował, iż sprawę należy również skierować do dyrektora Ośrodka Kultury w Mirosławcu. Dodał, iż jego zdaniem należałoby zorganizować uroczyste pożegnanie dla osób, które występowały w zespole.

Zastępca Przewodniczącego Komisji poinformował, iż na terenie Mirosławca Górnego wycięte zostały topole, jednak pozostały pniaki, które należałoby uporządkować.

Ad.8

Zamknięcie posiedzenia Komisji.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Zastępca Przewodniczącego  Komisji Rewizyjnej Marcin Karczewski  o godz. 1200  zamknął  14  posiedzenie Komisji.

Protokołowała:                                      Zastępca  Przewodniczącego  Komisji Rewizyjnej:

Lidia Cybulska                                                         Marcin Karczewski

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Lidia Cybulska 27-04-2016 13:57:20
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Lidia Cybulska 22-03-2016
Ostatnia aktualizacja: Lidia Cybulska 27-04-2016 13:57:20