Protokół z XVIII posiedzenia Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 28 kwietnia 2016 r.

PROTOKÓŁ NR XVIII/2016

z XVIII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu

która odbyła się 28 kwietnia 2016 r. w godz. 1100- 1400

w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Mirosławcu

Obecni na sali radni Rady Miejskiej, sołtysi oraz zaproszeni goście wg załączonych do protokołu list obecności (zał. nr 1, 2, 3).

  1. Otwarcie XVIII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przedstawienie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu z XVII  Sesji Rady Miejskiej.
  5. Ustne sprawozdanie Burmistrza Mirosławca z międzysesyjnej działalności i informacja gości.
  6. Sprawozdanie nt. realizacji uchwał Rady Miejskiej podjętych na   XVI  Sesji Rady Miejskiej.
  1. przyjęcie sprawozdania.
  1. Sprawozdanie z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  w Mirosławcu w 2015 roku:
  1. sprawozdanie Kierownika MGOPS;
  2. stanowisko Komisji Polityki Społecznej;
  3. dyskusja;
  4. przyjęcie sprawozdania.
  1. Informacja na temat oceny zasobów pomocy społecznej:
  1. informacja Kierownika MGOPS;
  2. stanowisko Komisji Polityki Społecznej;
  3. dyskusja;
  4. przyjęcie informacji.
  1. Sprawozdanie z realizacji w 2015 roku Uchwały Nr XXXVII/312/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 24 stycznia 2014 r. w sprawie przyjęcia programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy  w rodzinie w Gminie Mirosławiec na lata 2014-2016:
  1. sprawozdanie Kierownika MGOPS:
  2. stanowisko Komisji Polityki Społecznej;
  3. dyskusja;
  4. przyjęcia sprawozdania.
  1. Sprawozdanie z realizacji w 2015 roku Uchwały Nr XXIV/210/2012 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie uchwalenia gminnego programu wspierania rodziny w Gminie Mirosławiec na lata 2013-2015:
  1. sprawozdanie Kierownika MGOPS:
  2. stanowisko Komisji Polityki Społecznej;
  3. dyskusja;
  4. przyjęcie sprawozdania.
  1. Informacja na temat realizacji w 2015 r. Uchwały Nr III/13/10 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Mirosławiec lub jej jednostkom podległym oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną:
  1. informacja Burmistrza Mirosławca;
  2. stanowisko Komisji Gospodarki i Budżetu;
  3. dyskusja;
  4. przyjęcie informacji.
  1. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2016 rok.
  2. Podjęcie uchwały zmieniającej wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2016-2019.
  3. Odpowiedzi na wnioski i zapytania z poprzedniej sesji Rady Miejskiej.
  4. Wolne wnioski i zapytania.
  5. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mirosławcu z okresu między sesjami i sprawy bieżące.
  6. Zamknięcie obrad XVIII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Ad.1

Otwarcie XVIII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

O godz. 11.00 Przewodniczący Rady Miejskiej w Mirosławcu Piotr Czech otworzył XVIII Sesję Rady Miejskiej, witając zaproszonych gości, radnych i sołtysów.

Ad.2

Stwierdzenie quorum.

Przewodniczący Rady Miejskiej na podstawie listy obecności poinformował, iż w posiedzeniu uczestniczy 12 radnych, co stanowi quorum pozwalające na obradowanie i  podejmowanie prawomocnych decyzji.

Nieobecny: radny Stanisław Wiese, radny Grzegorz Różycki, radna Urszula Stanisławska.

Ad.3

Przedstawienie porządku obrad.

Porządek obrad stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

W związku z brakiem propozycji zmian do przedłożonego porządku obrad, przystąpiono do realizacji kolejnego punktu.

Ad.4

Przyjęcie protokołu z  XVII  Sesji Rady Miejskiej.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech poinformował, iż protokoły z posiedzeń Rady Miejskiej znajdują się do wglądu w Biurze Rady Miejskiej.

W związku z brakiem zastrzeżeń do protokołu z XVII  Sesji Rady Miejskiej Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie w/w protokół.

Głosowanie:

Za- 12

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła protokół z XVII  sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Ad.5

Ustne sprawozdanie Burmistrza Mirosławca z międzysesyjnej działalności i informacja gości.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w okresie międzysesyjnym miały miejsce następujące wydarzenia:

- 31.03.2016 r. – w Szczecinie odbyło się spotkanie w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w temacie  Regionalnego Programu Operacyjnego

- 01.04.2016 r. – w Wałczu odbyły się eliminacje powiatowego konkursu wiedzy pożarniczej.

- 02.04.2016 r. – w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Mirosławcu odbyła się 10 edycja Mistrzostw Mirosławca w Ergometrze Wioślarskim. Na kolejną edycją Mistrzostw Burmistrz Mirosławca zaprosił radnych Rady Miejskiej do wystawienia drużyny i wzięcia udziału w zawodach.

-05.04.2016 r. – w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych odbyło się spotkanie dotyczące organizacji Pikniku Lotniczego, który odbędzie się 3 września br. Ponadto na 2 września br. zaplanowane zostało uroczyste przekazanie sztandaru jednostki.  Prowadzone są ponadto rozmowy  związane z rozwiązaniem problemu dojazdu na festyn  oraz wyjazdu z powodu dużej liczby uczestników przyjeżdżających na teren lotniska.

-05.04.2016 r.- w Pałacu we Wrzosach odbył się Konwent Władz Samorządowych Powiatu Wałeckiego. Omówionych zostało kilka tematów istotnych dla wszystkich uczestników. Podjęto temat priorytetowej trasy rowerowej Pomorza Zachodniego - Bałtyk – Wałcz. Kolejnym zagadnieniem był Kontrakt Samorządowy i informacja na temat podpisania dokumentu a także napisania właściwych wniosków o dofinansowanie wszystkich działań zaplanowanych w Kontrakcie.

- 07.04.2016 r. – wraz z Sekretarzem Gminy Moniką Stąporek Burmistrz uczestniczył w spotkaniu w Karlinie  dotyczącym budowy mieszkań komunalnych. Na kolejne posiedzenie RM planowane jest zaproszenie Burmistrza Karlina, w celu przybliżenia  tematu budowy mieszkań komunalnych. Mieszkańcy Gminy Mirosławiec nie byli zainteresowani budową mieszkań komunalnych przez TBS.  Wstępna lokalizacja budowy mieszkań została ustalona na ulicę Akacjową w Mirosławcu. Gdyby udało się doprowadzić do realizacji zadania, mieszkania otrzymaliby najemcy mieszkań komunalnych, którzy dbają o mieszkania  i regularnie opłacają czynsz. W planach byłaby budowa 20-30 mieszkań.  Dodał, iż Gmina na powyższe zadanie musiałaby zabezpieczyć kwotę około 2 mln zł.  W zależności od posiadanych środków finansowych, przystąpienie do prac nad dokumentacją nastąpiłoby w 2018 roku.

-11.04.2016 r. – odbyło się spotkanie z nowym Dyrektorem firmy Żywiec Zdrój Zakład w Mirosławcu. Poprzedni Dyrektor zakładu został przeniesiony do centrali firmy we Francji.

-12.04.2016 r. – w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Mirosławcu odbyło się spotkanie przedstawicieli firmy Kabel  Technik i Powiatowego Urzędu Pracy z osobami bezrobotnymi z terenu gminy Mirosławiec. Spotkanie dotyczyło propozycji pracy w nowo otwartym zakładzie w Drawsku Pomorskim. Na spotkanie przybyło około 50 bezrobotnych, natomiast na koniec spotkania pozostały tylko 3 osoby bezrobotne, które zainteresowane były podjęciem pracy.

- 13.04.2016 r. – odbyło się posiedzenie Zarządu Lokalnej Grupy Działania, w której uczestniczył Burmistrz Mirosławca.  W okresie jesiennym ma zostać rozpoczęty nabór wniosków o dofinansowania.

-14.04.2016 r. – odbyło się posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Euroregionu Pomerania, w której uczestniczył Burmistrz Mirosławca.  Dodał, iż w chwili obecnej brak jest programu dotyczącego  realizacji zadań w ramach dofinansowań. Być może nabór wniosków rozpocznie się w połowie lata.

- 15.04.2016 r. – odbyło się spotkanie z Dyrektorem Zakładu Żywiec Zdrój w Mirosławcu w sprawie stworzenia wspólnych stref ochrony ujęć wody.

- 20.04.2016 r. – w miejscowości Wieprz nastąpiło otwarcie nowej fabryki zakładu Żywiec Zdrój, w którym uczestniczył jako Burmistrz Mirosławca.

- 21.04.2016 r. – odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył Burmistrz Mirosławca, Dowódca 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych oraz przedstawiciele Agencji Mienia Wojskowego. Spotkanie dotyczyło  spraw mieszkaniowych na terenie Mirosławca Górnego oraz tematu uruchomienia linii kolejowej.

- 22.04.2016 r. – odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej Spółki ZECWiK w Mirosławcu, w której uczestniczył Burmistrz Mirosławca.

- 27.04.2016 r. – odbyło się spotkanie z prezesem PKS Złocieniec dotyczące tematu usług transportowych. Dodał, iż niestety nie ma prawnych możliwości dofinansowania transportu dla PKS Wałcz. Gminy Kalisz Pomorski, Złocieniec oraz Wierzchowo podpisane mają umowy z PKS Złocieniec  na organizację transportu. Dodał, iż w dalszym ciągu trwają poszukiwania rozwiązania problemu braku komunikacji do Szczecina.  Dodał również, iż po przeprowadzonych rozmowach z Prezesem PKS Złocieniec  być może pojawi się rozwiązanie, aby autobus pospieszny przejeżdżał przez miejscowość Łowicz Wałecki. Burmistrz Mirosławca poinformował, iż prowadził również rozmowy z Wicewojewodą na temat ponownego uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Choszczno- Złocieniec, jak również w sprawie ścieżek pieszo-rowerowych przy drodze krajowej nr 10  z Mirosławca do Łowicza Wałeckiego oraz do Kalinówki. Ścieżki zostały zdjęte z planu inwestycji, jednak zanim pojawi się droga ekspresowa  może minąć kilka lat. 

W dalszych słowach poinformował, iż na ukończeniu znajdują się prace remontowe na ulicach Akacjowa, Polna i Lipowa w Mirosławcu. Po dokonanym przełożeniu płyt drogowych na ulicy Akacjowej, Gmina może pozyskać po podziale gruntów około 8-9  działek budowlanych. Dodał, iż po 3 maja br. rozpocznie się remont dróg gminnych, gruntowych. Remont rozpocznie się od m. Jabłonowo.

Piotr Pawlik poinformował, iż rozstrzygnięty został przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Mirosławiec. Oferty złożyły dwie firmy, tj. Eko-Fiuk oraz Remondis. Żadna oferta nie została odrzucona na etapie weryfikacji dokumentów, więc o wyniku decydowała cena. Najniższą ofertę złożyła firma Remondis. Ceny za odpady dla mieszkańców utrzymane zostaną na obecnie obowiązującym poziomie. Ponadto na ulicy Parkowej w Mirosławcu uruchomiony zostanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów, który czynny będzie w środy i soboty. Będzie możliwość bezpłatnego wywozu odpadów wielkogabarytowych, jak również gruzu budowlanego. W dalszych słowach zwrócił się do sołtysa sołectwa Jabłonkowo Grzegorza Morzyca z informacją, iż udało się uzyskać od właściciela klucze do budynku po byłym sklepie, który mógłby być właściwym lokalem pod świetlicę wiejską. Po dokonanej wycenie budynek wart jest około 80 tys. zł, natomiast na hipotekę nałożone jest jednak zabezpieczenie przez bank w kwocie 100 tys. zł. Co oznacza, że zadłużenie jest wyższe niż obecna wartość budynku. To zdecydowanie komplikuje temat  zakupu budynku przez Gminę.

W dalszych słowach Burmistrz Mirosławca zaprosił obecnych na następujące wydarzenia, które odbędą się:

- 30.04.2016 r. – obchody 70-lecia OSP w Piecniku;

-15.05.2016 r. – Piknik Rodzinny na Stadionie Miejskim organizowany przez firmę Żywiec Zdrój;

-21.05.2016 r. – akcja Polska biega

Zwrócił się również z prośbą o pomoc przy organizacji zjazdu Miast Frydlandzkich, który zaplanowany został 1-4.07.2016 r.

Poinformował, iż w okresie międzysesyjnym nie było sprzedaży mienia.

Następnie Burmistrz Mirosławca wręczył pamiątkowy dyplom uznania dla liderów projektów wyłonionych w Budżecie Obywatelskim dla Grzegorza Plewy.

Radny Janusz Beer zwrócił się z zapytaniem, z kim zakłady pracy podpisują umowy na wywóz odpadów?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż firmy popisują umowy samodzielnie z wybranym wykonawcą.

Radny Stanisław Pilc poinformował, iż budowa mieszkań komunalnych w pewnym stopniu rozwiązałaby problem mieszkaniowy w Gminie Mirosławiec.  Zwrócił się następnie z zapytaniem, czy eksploatacja mieszkań nie obciążałaby  budżetu Gminy?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w chwili obecnej nie jest w stanie odpowiedzieć na powyższe zapytanie.

Sekretarz Gminy Monika Stąporek poinformowała, iż Gmina Karlino w momencie przydziału mieszkań badała zdolność płatniczą przyszłych najemców. Mieszkania otrzymywali najemcy, którzy dbali o mieszkania i którzy regularnie dokonywali opłat.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem co z osobami, które zalegają z opłatami za mieszkania?

Burmistrz Mirosławca poprosił, aby konkretne pytania kierowane były do Burmistrza Karlina, który ma być obecny podczas kolejnego posiedzenia Rady Miejskiej.  Dodał, iż jeśli budynki na ulicy Akacjowej w przyszłości zostaną całkowicie opuszczone, podlegać będą wyburzeniu.  Władze Karlina zaplanowały budowę jednego budynku mieszkalnego w ciągu roku. W chwili obecnej wybudowane zostały już 3 budynki, pod kolejny przygotowywana jest działka.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem, czy nie pozostawić nowo podzielonych działek  na ulicy Akacjowej z przeznaczeniem pod budownictwo komunalne?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż na wybudowanie jednego budynku wraz z wydzielonymi miejscami parkingowymi wystarczy około 30 arów gruntu. Dodał, iż
w chwili obecnej jest miejsce pod budowę jednego budynku, które  znajduje się na ulicy Akacjowej w kierunku jeziora Kosiakowo.

Sekretarz Gminy dodała, iż należy również sprawdzić przepisy, w jakiej odległości od torów kolejowych można budować budynki, ponieważ należy pamiętać o przebiegającej linii kolejowej.

Radny Marcin Karczewski poinformował, iż jego zdaniem Gmina nie powinna pozbywać się działek. Działki powinny zostać przeznaczone całkowicie pod budownictwo komunalne.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż wszystkie grunty wolne zostaną pomierzone.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem dotyczącym sieci tras rowerowych, o których była mowa podczas Konwentu Władz Samorządowych?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w pierwszej kolejności budowane są trasy znajdujące się na liście na  pozycji od 1 do 3. Ścieżki rowerowe Mirosławca znajdują się na pozycji nr 6.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem dotyczącym planów uruchomienia połączenia kolejowego na odcinku Mirosławiec- Wierzchowo przez miejscowość Kalisz Pomorski?

 Burmistrz Mirosławca poinformował, iż połączenie kolejowe jeśli zostałoby uruchomione obowiązywałoby na trasie od Złocieńca do Choszczna przez Kalisz Pomorski i Drawno.

Radna Anna Turska poinformowała, iż na ulicy Wolności w Mirosławcu zlikwidowane zostało torowisko. Ponadto w związku z likwidacją torowiska zmieniona  została także  organizacja ruchu  oraz położony został nowy asfalt.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż nikt nie pozwoli na przejazd pociągiem po starych torach, trasa będzie musiała zostać reaktywowana, tak jak w przypadku trasy Wałcz-Szczecin, gdzie położono zupełnie nowe torowisko.

Radna Anna Turska poinformowała, iż wydatkowane zostaną na powyższy cel dodatkowe środki finansowe.

Radny Janusz Beer poinformował, iż mieszkańcy bloku przy ulicy Wolności skarżyli się na hałas w momencie przejazdu samochodów przez przejazd kolejowy, dążyli do likwidacji nieczynnych torów i ten wniosek został zrealizowany przez PKP i GDDKiA.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem dotyczącym wymiany oświetlenia w placówkach oświatowych, czy Gmina jest również zobligowana do wymiany?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w pierwszej kolejności musi zostać przeprowadzony audyt, aby wiadomo było gdzie potrzebna jest wymiana instalacji elektrycznej.  Instalacja  na parterze Szkoły Podstawowej została kompleksowo wymieniona podczas remontu w 2015 roku. Wymiana oświetlenia na kolejnych piętrach szkoły zaplanowana została do realizacji w kontrakcie samorządowym. Podczas obecnego posiedzenia Rady Miejskiej proponuje się  zatwierdzić środki finansowe na wymianę instalacji elektrycznej w Przedszkolu Samorządowym.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem o wyłonionego wykonawcę na utrzymanie dróg gminnych?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zostały złożone trzy oferty. Wybrana została oferta najtańsza, wygrała firma Pana Draba z Człopy.

Radna Anna Turska poinformowała, iż w chwili obecnej nie zostały ustawione znaki informujące o ścieżce pieszo-rowerowej przy ulicy Wolności.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż  ustawienie znaków należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ponadto firma wykonująca remont na zlecenie GDDKiA ma czas do 30.06 na usunięcie istniejących usterek.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem o  planowane ścieżki pieszo-rowerowe?

 Burmistrz Mirosławca poinformował, iż chodzi przede wszystkim o środki finansowe, które mają zostać przeznaczone na realizację ścieżek. Dodał, iż 14.04 br. odbyło się spotkanie z Dyrektorem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w sprawie projektu złożonego na remont ulicy Sprzymierzonych. Dodał, iż projekt został zakwalifikowany do realizacji i w związku z tym będzie musiała nastąpić autopoprawka przedłożonej  wieloletniej prognozy finansowej. Temat ścieżki na dzień dzisiejszy nie jest przedmiotem dofinansowań.

Sołtys Mirosławca Górnego Stanisław Orawiec poinformował, iż w dalszym ciągu w Mirosławcu Górnym przy ogródkach działkowych znajduje się składowisko gruzu, dalej jest nieład.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w chwili obecnej dokonywane jest usuwanie gruzu z ulicy Słonecznej w Mirosławcu.

Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem dotyczącym terminu rozpoczęcia łatania ubytków na drogach?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż łatanie ubytków ma rozpocząć się w miesiącu maju.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem, czy podczas organizowanego Pikniku Lotniczego Gmina , lub Ośrodek Kultury będą się promować.

Burmistrz Mirosławca poinformował, że na pikniku Gmina jak co roku będzie w jakiś sposób zaangażowana. Na pewno będą wystawione namioty gminne.

Radny Marcin Karczewski  zwrócił się z zapytaniem, czy podczas Pikniku Lotniczego  byłaby możliwość wystawienia stoisk przez firmy i gospodarstwa agroturystyczne?

Radny Wasilij Głuscow zwrócił się z zapytaniem, na jaki okres czasu zawarta zostanie umowa z firmą na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż umowa obowiązywać będzie przez okres dwóch lat tj. od 01.07.2016 r. do 30.06.2018 r.  Raz jeszcze powtórzył, iż ceny za odbiór pozostają na niezmienionym poziomie.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.

Ad.6

Sprawozdanie nt. realizacji uchwał Rady Miejskiej podjętych na   XVI  Sesji Rady Miejskiej.

  1. przyjęcie sprawozdania.

W/w sprawozdanie  Radni otrzymali w materiałach  na posiedzenie Rady Miejskiej. 

W związku z brakiem pytań do powyższego  Przewodniczący Rady Miejskiej  poddał pod głosowanie przyjęcie sprawozdania.

Głosowanie

Za – 12

Przeciw - 0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie  przyjęła przedmiotowe sprawozdanie.

W/w sprawozdanie stanowi załącznik nr 5  do niniejszego protokołu.

Ad.7

Sprawozdanie z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mirosławcu w 2015 roku:

  1. sprawozdanie Kierownika MGOPS;

W/w sprawozdanie radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Sprawozdanie stanowi załącznik nr  6 do niniejszego protokołu.

  1. stanowisko Komisji Polityki Społecznej;

Stanowisko Komisji odczytała Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej Anna Turska.

Pisemne stanowisko stanowi załącznik nr 7  do niniejszego protokołu.

  1. dyskusja;

Radny Marcin Karczewski poinformował, iż ze sprawozdania wynika, iż 3 osoby z terenu Gminy Mirosławiec zostały skierowane do Domu Pomocy Społecznej. Zwrócił się z zapytaniem, czy pracownicy MGOPS odwiedzają te osoby, w celu sprawdzenia ich sytuacji?

Danuta Czerniawska poinformował, iż pracownicy MGOPS nie odwiedzali tych osób. Nadzór nad DPS sprawuje właściwe Starostwo Powiatowe, natomiast nad Starostwami  Urzędy Wojewódzkie.

Radny Marcin Karczewski poinformował, iż chodzi przede wszystkim o to, aby dowiedzieć się czy osoby przebywające są zadowolone z pobytu.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż w osoby umieszczane w DPS są umieszczane w miejscowościach położonych najbliżej miejsca zamieszkania. Dodała, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby odwiedzać te osoby.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem o wzrost wydatków na utrzymanie osoby w DPS o 34%?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż  w 2014 r. osoba przebywała w DPS przez kilka miesięcy. Natomiast w 2015 r. przebywała przez cały rok, dlatego pojawił się wzrost wydatków.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż Domy Pomocy Społecznej by móc pełnić swoje funkcje musiały przeprowadzić  standaryzację w swoich placówkach. Weryfikacją jakości zajmują się Urzędy Wojewódzkie.

Radny Marcin Karczewski poinformował, iż plan finansowy MGOPS na 2015 r. zmniejszył się  w stosunku do 2014 r. o 5,31%.

 Danuta Czerniawska poinformowała, iż zmniejszenie planu finansowego związane było z rozpoczęciem projektu systemowego, który jednak nie doszedł do realizacji, z powodu zbyt małej ilości chętnych. Chętne jednostki  zrezygnowały z powodu zbyt małej ilości środków finansowych możliwych do pozyskania. Warunkiem udziału w projekcie było przystąpienie wszystkich gmin z danego województwa. Wobec powyższego projekt nie doszedł do skutku.

Radny Grzegorz Plewa zwrócił się z zapytaniem dotyczącym  prac nad realizacją programu Rodzina 500+?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż zostało przygotowanych 140 decyzji o wypłacie środków finansowych. Z terenu Gminy Mirosławiec złożonych zostało 380 wniosków na 627 dzieci. W większości przypadków wypłaty dokonywane będą na wskazane numery  konta. Dodała, iż na 90 dzieci zabrakło środków finansowych. Urząd Wojewódzki powinien przelać dodatkową pulę środków.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem w jaki sposób wypłacane będą środki finansowe: alfabetycznie, czy według kolejności złożonych wniosków?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż po dokonanej naradzie, środki finansowe wypłacane będą według kolejności złożenia wniosków.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż 51 wniosków zostało złożonych w formie elektronicznej. Pozostała część wniosków złożona została w formie papierowej.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż pozostała część środków finansowych wypłacona zostanie w miesiącu maju.

Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem, jaka jest ogólna suma środków przeznaczonych na wypłatę  środków na dzieci?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż ogólnie do planu finansowego brakuje około 46 tys. zł miesięcznie.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż miesięcznie kwota przeznaczona na wypłatę środków z programu wynosić będzie około 300-350 tys. zł.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem w jaki sposób wygląda  wypełnianie i składanie wniosków przez mieszkańców?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż wypełnianie i składanie wniosków nie wygląda najgorzej. Mieszkańcy nieźle radzą sobie z formularzem wniosku.

Radna Anna Turska poinformowała, iż nie wszystkie osoby składające wnioski są klientami MGOPS.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż baza danych do „Programu 500+” tworzona była od podstaw. Każdy wpływający wniosek jest weryfikowany pod względem członków rodziny, czy nie został złożony w innej miejscowości na te same dzieci.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem, czy pojawiają się problematyczne wnioski?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż do tej pory nie zdarzyły się żadne problemy.

Radna Anna Turska poinformowała, iż zmniejszyła się liczba pracowników socjalnych. Zwróciła się następnie z zapytaniem, czy nie spowodowało to zmniejszenia dostępu osób do świadczeń?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż nie zanotowano takich przypadków.

Radna Anna Turska wyraziła opinię, iż brak jest współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi z terenu Gminy Mirosławiec a MGOPS.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż MGOPS może przekazywać do realizacji zadania  na rzecz organizacji pozarządowych.  Potwierdziła, iż MGOPS nie prowadzi takiej współpracy.

Sołtys Mirosławca Górnego Stanisław Orawiec zwrócił się z zapytaniem o etat asystenta rodziny.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż została zatrudniona osoba na stanowisku asystenta rodziny.

  1. przyjęcie sprawozdania.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do przyjęcia sprawozdania  z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mirosławcu w 2015 r.

Głosowanie:

Za-12

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła w/w sprawozdanie.

Ad.8

Informacja na temat oceny zasobów pomocy społecznej:

  1. informacja Kierownika MGOPS;

W/w informację radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Informacja stanowi załącznik nr  8 do niniejszego protokołu.

  1. stanowisko Komisji Polityki Społecznej;

Stanowisko Komisji odczytała Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej Anna Turska.

Pisemne stanowisko stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

  1. dyskusja;

W dyskusji nie zabrano głosu.

  1. przyjęcie informacji.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do przyjęcia informacji na temat oceny zasobów pomocy społecznej.

Głosowanie:

Za-12

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła w/w informację.

Ad.9

Sprawozdanie z realizacji w 2015 roku Uchwały Nr XXXVII/312/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 24 stycznia 2014 r. w sprawie przyjęcia programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy  w rodzinie w Gminie Mirosławiec na lata 2014-2016:

  1. sprawozdanie Kierownika MGOPS;

W/w sprawozdanie radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Sprawozdanie stanowi załącznik nr 10do niniejszego protokołu.

  1. stanowisko Komisji Polityki Społecznej;

Stanowisko Komisji odczytała Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej Anna Turska.

Pisemne stanowisko stanowi załącznik nr 11  do niniejszego protokołu.

  1. dyskusja;

W dyskusji nie zabrano głosu.

  1. przyjęcia sprawozdania.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do przyjęcia sprawozdania z realizacji w 2015 roku Uchwały Nr XXXVII/312/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 24 stycznia 2014 r. w sprawie przyjęcia programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy  w rodzinie w Gminie Mirosławiec na lata 2014-2016.

Głosowanie:

Za-12

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła w/w sprawozdanie.

Ad.10

Sprawozdanie z realizacji w 2015 roku Uchwały Nr XXIV/210/2012 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie uchwalenia gminnego programu wspierania rodziny w Gminie Mirosławiec na lata 2013-2015:

  1. sprawozdanie Kierownika MGOPS:

W/w sprawozdanie radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Sprawozdanie stanowi załącznik nr 12  do niniejszego protokołu.

  1. stanowisko Komisji Polityki Społecznej;

Stanowisko Komisji odczytała Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej Anna Turska.

Pisemne stanowisko stanowi załącznik nr  13 do niniejszego protokołu.

  1. dyskusja;

W dyskusji nie zabrano głosu.

  1. przyjęcie sprawozdania.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do przyjęcia sprawozdania z realizacji w 2015 roku Uchwały Nr XXIV/210/2012 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie uchwalenia gminnego programu wspierania rodziny w Gminie Mirosławiec na lata 2013-2015.

Głosowanie:

Za-12

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła w/w sprawozdanie.

Ad.11

Informacja na temat realizacji w 2015 r. Uchwały Nr III/13/10 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Mirosławiec lub jej jednostkom podległym oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną:

  1. informacja Burmistrza Mirosławca;

W/w informację radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej  w Mirosławcu.

Informacja stanowi załącznik nr 14  do niniejszego protokołu.

  1. stanowisko Komisji Gospodarki i Budżetu;

Stanowisko Komisji odczytał Przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu Piotr Suchojad.

Pisemne stanowisko stanowi załącznik nr 15  do niniejszego protokołu.

  1. dyskusja;

W dyskusji nie zabrano głosu.

  1. przyjęcie informacji.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do przyjęcia informacji na temat realizacji w 2015 r. Uchwały Nr III/13/10 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Mirosławiec lub jej jednostkom podległym oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną.

Głosowanie:

Za-12

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła w/w informację.

Ad.12

Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2016 rok.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż  w przedmiotowym projekcie uchwały, w związku
 z informacją Ministra Finansów z dnia 16 marca 2016 r. zmniejszeniu ulega  kwota subwencji oświatowej o kwotę 106.991,00 zł. Po zakończonym naborze do szkół, w Szkole Podstawowej w Mirosławcu utworzone zostaną  dwie klasy po 14 uczniów, natomiast w Szkole Podstawowej w Piecniku brak było chętnych rodziców, którzy zapisali dzieci 6-letnie do szkoły. Pojawiające się informacje o planowanych zmianach w systemie oświaty spowodować mogą  utratę jednego rocznika szkolnego, co z kolei wpłynie na wysokość otrzymywanej subwencji oświatowej i ilość osób zatrudnionych w szkołach.  Dodał, iż na chwilę obecną nie ma mowy o likwidacji Szkoły w Piecniku. Otrzymywana przez Gminę subwencja oświatowa w chwili obecnej nie pokrywa całości wynagrodzeń nauczycieli. Dodał, iż jeśli dojdzie do likwidacji gimnazjów, w zamian za to funkcjonować będą klasy podstawowe od 1do 4, oraz klasy uzupełniające od 5 do 8.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech zwrócił się z zapytaniem dotyczącym dalszego funkcjonowania klasy sportowej w gimnazjum, jeśli zostaną zlikwidowane gimnazja?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w takim przypadku, klasy sportowe funkcjonować będą w rocznikach klas od 5 do 8.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem, czy obniżenie subwencji oświatowej nie spowoduje obniżenia poborów nauczycieli?

Skarbnik Gminy poinformowała, iż w momencie wprowadzenia zmian, będzie musiało nastąpić obniżenie środków, ale należy pamiętać że wysokość pensum nauczyciela jest określona w Karcie Nauczyciela. Bez zmiany Karty wynagrodzenia przysługiwać będą na dotychczasowych zasadach.

Burmistrz Mirosławca dodał, iż w momencie zaistnienia sytuacji zajdzie potrzeba wprowadzenia oszczędności w ramach poszczególnych jednostek.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem, o  obsadzenie etatu informatyka w Urzędzie Miejskim?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż na stanowisko informatyka złożone zostały dwie oferty. W wyniku przeprowadzonej procedury naboru nowym informatykiem został Sławomir Nakoneczny z Dobrzycy.

Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem na jaki okres czasu zawarta została umowa?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż umowa zawarta została na 1 rok.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do podjęcia uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2016 rok.

Głosowanie:

Za-12

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XVIII/161/2016 w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2016 rok.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr 16  do niniejszego protokołu.

Ad.13

Podjęcie uchwały zmieniającej wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2016-2019.

W/w projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Radni otrzymali w materiałach na posiedzenie Rady Miejskiej.

Projekt przedmiotowej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez komisje stałe Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Skarbnik Gminy poinformowała, iż w związku z zakwalifikowaniem wniosku o dofinansowanie remontu ulicy Sprzymierzonych w Mirosławcu zaszła potrzeba dokonania autopoprawki projektu uchwały zmieniającego Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2016-2019. Autopoprawka dotyczyć ma zaplanowania w WPF na 2017 realizacji zadania. Natomiast realizacja modernizacji ulicy Leśnej w Mirosławcu przesunięta zostanie na 2018 rok.

Przewodniczący Rady  Miejskiej poinformował, iż przedmiotowy projekt uchwały  głosowany będzie ze zgłoszoną przez Skarbnika Gminy autopoprawką.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do podjęcia Uchwały zmieniającej Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2016-2019
 z autopoprawką.

Głosowanie:

Za-12

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Rada Miejska w Mirosławcu, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr XVIII/162/2016 zmieniającą Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy
 i Miasta Mirosławiec na lata 2016-2019.

Przedmiotowa Uchwała stanowi załącznik nr 17  do niniejszego protokołu.

Ad.14

Odpowiedzi na wnioski i zapytania z poprzedniej sesji Rady Miejskiej.

Odpowiedzi na wnioski i zapytania stanowią załącznik nr   do niniejszego protokołu.

Radny Marcin Karczewski odnosząc się do udzielonej odpowiedzi dotyczącej godzin udzielania ślubów w soboty w Urzędzie Stanu Cywilnego zwrócił się z zapytaniem, czy zostały wyciągnięte konsekwencje w stosunku do Kierownika USC w kwestii odmowy udzielenia ślubu w sobotę w godzinach popołudniowych?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż do nupturientów wysłany został list z przeprosinami. Ponadto została przeprowadzona rozmowa z Kierownikiem USC.

Radny Marcin Karczewski poinformował, iż nie jest to jedyny przypadek, kiedy to odmówiono udzielania ślubu cywilnego w sobotę w godzinach popołudniowych.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż z uzyskanych informacji wynika, iż był to pojedynczy przypadek. Ponadto nikt inny nie zgłosił faktu odmowy udzielenia ślubu.

Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem o rozwiązanie tematu na przyszłość?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w momencie problemów z udzieleniem ślubu fakt ten będzie zgłaszany.

Sołtys Mirosławca Górnego Stanisław Orawiec poinformował, iż sam osobiście zna osoby, którym odmówiono udzielenia ślubu w określony dzień.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż została przeprowadzona rozmowa z Kierownikiem USC.

Ad.15

Wolne wnioski i zapytania.

Radny Janusz Beer zwrócił się z zapytaniem dotyczącym rozwiązania zespołu ludowego Mirosławiacy?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż członków zespołu można byłoby  zaprosić na kolejne posiedzenie Rady Miejskiej i wręczyć podziękowania.

Radny Janusz Beer zwrócił się z zapytaniem o prowadzony remont drogi krajowej nr 10 na ulicy Wolności przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż firma musi dokonać wymiany nawierzchni odcinka drogi przy szkole oraz poszerzenia szerokości  chodnika  od sygnalizacji świetlnej w kierunku galerii.

Radny Janusz Beer zwrócił się z wnioskiem o postawienie barierki zabezpieczającej przy bloku nr 22 przy ulicy Wolności w Mirosławcu, w celu ograniczenia przejścia przez jezdnię mieszkańców w miejscu niedozwolonym. Zwrócił się z zapytaniem dotyczącym płyt chodnikowych, które są wymieniane na nowe?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż starymi płytkami chodnikowymi dysponuje firma, która przeprowadza remont.

Radny Janusz Beer poinformował, iż ze strony rodziców dzieci w wieku przedszkolnym pojawiają się głosy niezadowolenia, że dzieci zostały przyjęte do oddziału przedszkolnego  w Mirosławcu Górnym.

Piotr Pawlik poinformował, iż w związku z reformą oświaty jeden rocznik dzieci 6-letnich pozostał w przedszkolu. W wyniku przeprowadzonego naboru do Przedszkoli, tylko 7 dzieci zostało skierowanych do oddziału przedszkola zamiejscowego w Mirosławcu Górnym. Wszystkie dzieci w wieku 4,5 i 6 lat zostały przyjęte do Przedszkola w Mirosławcu.

Radny Janusz Beer dodał, iż ze strony rodziców są pretensje  dotyczące podziału dzieci.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż do oddziału zamiejscowego Przedszkola w Mirosławcu Górnym zostały skierowane dzieci, które w wyniku przeprowadzonej procedury naboru otrzymały najmniejszą ilość punktów.

Radny Paweł Krawczyk zasugerował, aby dzieci rodziców, którzy pracują w Mirosławcu Górnym uczęszczały do przedszkola w Mirosławcu Górnym.

Radny Stanisław Pilc dodał, iż po przeprowadzonej rozmowie z Dyrektorem Przedszkola kwestia godzin otwarcia placówki została uregulowana.

Radny Paweł Krawczyk dodał, iż ważne jest to, że Gmina ma możliwość zapewnienia miejsc w przedszkolach dla wszystkich dzieci. Kwestią jest tylko przekonanie rodziców co do dowozu dzieci do Mirosławca Górnego.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem dotyczącym Cmentarza Komunalnego w Mirosławcu?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż Cmentarz Komunalny jest zarządzany przez Gminę, a Kaplica została wydzierżawiona i jest  zarządzana przez prywatną firmę.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem dotyczącym kosztów wynajmu sali w Ośrodku Kultury w Mirosławcu z klimatyzacją i bez klimatyzacji. Czy to prawda, że wynajęcie sali z klimatyzacją to dodatkowy wydatek w wysokości 500 zł?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż wynajęcie sali z klimatyzacją to dodatkowe koszty, jednak na chwilę obecną nie jest w stanie przedstawić w jakiej  są one wysokości.

Radna Anna Turska poinformowała, iż koszt wynajęcia sali z klimatyzacją na jeden wieczór w kwocie 500 zł, jest jej zdaniem zbyt wysoki.

Burmistrz Mirosławca dodał, iż dotychczas sala widowiskowa wynajmowana była wraz z wystrojem bez podziału kosztów.

Radny Józef Ryźlak wyraził opinię, aby koszty związane z wynajmem Sali z klimatyzacją oraz jej wystrojem nie były rozdzielane. Uważa, że dziś klimatyzacja to standard.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem   dlaczego wpłaty z mandatów wystawianych przez policję kierowane są na adres Urzędu Skarbowego w Opolu? Z czego to wynika? 

Sekretarz Gminy poinformowała, iż Policja jest jednostką państwową i być może ma ustalone rewiry  urzędów do których kierowane są wpłaty.

Radna Anna Turska poinformowała, iż w pierwszy czwartek miesiąca odbyła spotkanie z mieszkanką wsi Orle w sprawie zbiorczych szamb w Orlu, sposobu rozliczania wywozu, przyłączenia do wspólnego szamba, która nie była zadowolona z funkcjonujących rozwiązań.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż szambo rozliczone jest proporcjonalnie do stanu  liczników. Dodał, iż w sierpniu br. wniosek o dofinansowanie  kanalizacji wsi Orle zostanie złożony do Programu Rozwoju Obszarów  Wiejskich.

Sołtys Orla Jolanta Barszcz poinformowała, iż koszt wywozu szamba to około 100 zł.

Radny Marcin Karczewski poinformował, iż planowana jest kanalizacja dużych wsi. Zwrócił się z zapytaniem o  kanalizację małych wsi takich jak Kalinówka, czy Kolonia Łowicz Wałecki?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż kanalizacja wiosek odbywa się według ustalonej kolejności, według zgłaszanych wniosków o skanalizowanie wsi. I tak np. Sołectwo Bronikowo nie jest zainteresowane skanalizowaniem wsi, wśród mieszkańców sołectwa Hanki pojawiły się pewne wątpliwości. Dodał, iż w pierwszej kolejności należy dokonać sprawdzenia czy we wszystkich sołectwach będzie możliwość wykonania przyłącza do kanalizacji.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem, co w sytuacji kiedy pojawią się przepisy obligujące wszystkie wioski do skanalizowania?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w chwili obecnej Gmina Mirosławiec dokonując skanalizowania wsi korzysta z dofinansowań z PROW-u.

Sekretarz Gminy dodała, iż niekiedy zdarza się, że koszty funkcjonowania kanalizacji znajdują się poza granicami finansowymi mieszkańców. Tak jest w Związku Gmin R-21, gdzie  po skanalizowaniu całościowym mieszkańcy mają bardzo wysokie opłaty.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w pierwszej wersji sołectwo Jabłonkowo miało posiadać oczyszczalnię ścieków. Jednak z uwagi na brak miejsca do odpływu ścieków powstał zbiornik bezodpływowy, aby problem kanalizacji został w końcu po wielu latach rozwiązany.

Radna Anna Turska zwróciła się z zapytaniem o możliwość wynajęcia gminnego samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż możliwość wynajęcia samochodu jest pomiędzy godz. 9.00 a 13.00. Podstawowym założeniem zakupu auta  dla osób niepełnosprawnych był dowóz dzieci do ośrodka w Niemieńsku. I to zadanie jest realizowane. Samochód dowozi dzieci niepełnosprawne do szkoły od poniedziałku do piątku.

Radny Piotr Suchojad zwrócił się z zapytaniem, ile dzieci z terenu Gminy jest dowożonych do Niemieńska?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż z terenu Gminy dowożonych jest sześcioro dzieci. Ponadto Gmina na mocy podpisanego porozumienia dowozi również dzieci z terenu Gminy Tuczno i Kalisza Pomorskiego.

Radny Piotr Suchojad zwrócił się z zapytaniem o uruchomienie w przyszłości na terenie Gminy oddziału szkolnego  dla dzieci niepełnosprawnych?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż za uruchomienie placówki dla osób niepełnosprawnych jest zadaniem Starostwa Powiatowego.

Radna Anna Turska poinformowała, iż na jednym z portali społecznościowych zespół taneczny Abrakadabra poszukuje sponsorów na wyjazd do Bułgarii. Zwróciła się
z zapytaniem, czy Gmina planuje  dofinansować wyjazd?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zespół częściowo znalazł już sponsorów. Dodał, iż Gmina planuje dofinansować wyjazd.

Radna Anna Turska zwróciła się z propozycją do radnych i sołtysów o wsparcie finansowe dla zespołu tanecznego w kwocie po 100 zł. Dodała, iż całkowity koszt wyjazdu wynosi około 10 tys. zł.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech zwrócił się z zapytaniem w jakiej wysokości udało się pozyskać środki od sponsorów?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zebranych zostało kilka tysięcy złotych.

Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się z zapytaniem, kiedy jest zaplanowany wyjazd zespołu?

Piotr Pawlik poinformował, iż wyjazd odbędzie się w miesiącu czerwcu.

Przewodniczący Rady Miejskiej zaproponował, aby podczas kolejnego posiedzenia Rady Miejskiej odbyła się zbiórka pieniędzy.

Radna Anna Turska nawiązała do prowadzonej sprawy przez UM budowy stacji paliw  w Mirosławcu i zaangażowania w tej sprawie Pana Henryka Lewandowskiego. Dodała, iż 1 kwietnia br. wydana została decyzja środowiskowa. Poinformowała, iż po wydaniu decyzji dokonała analizy dokumentów, które dołączone zostały do skargi na działalność Burmistrza Mirosławca  złożonej przez Pana Henryka Lewandowskiego w lutym br. W toku analizowania dokumentów pojawiły się błędy w pismach urzędowych, które kierowane były do zainteresowanego. Dodała, iż dokumenty wysyłane są z błędami do innych, wyższych instancji. Zwracając się do Przewodniczącego Rady Miejskiej zacytowała następnie zapis uzasadnienia projektu uchwały w sprawie odmownego rozpatrzenia skargi rozpatrywanej podczas posiedzenia RM w lutym br. Dodała również, iż w pismach prostujących omyłki pisarskie pojawiają się kolejne błędy. Zwróciła się z zapytaniem, jak inne instytucje postrzegać będą Urząd Miejski?

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, iż poruszony powyżej temat jest bardzo obszerny. Dodał, iż  należałoby się ustosunkować pisemnie, bądź też odpowiednio przygotować na kolejne posiedzenie Rady Miejskiej.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż cała dokumentacja sprawy Pana Henryka Lewandowskiego została przekazana do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Dodała, iż SKO bierze pod uwagę merytorykę sprawy, nie zwraca uwagi na omyłki pisarskie, które nie mają wpływu na toczące się postępowanie..

Radna Anna Turska poinformowała, iż po przeanalizowaniu różnych rzecznictw sądowych, Pan Henryk Lewandowski w momencie złożenia sprawy do sądu może ją wygrać.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż decyzja została wydana. Pan Henryk Lewandowski nie został uznany za stronę w sprawie. Ponadto Gmina nie ma obowiązku informować o dokonanych podziałach działek.

Radca Prawny Krzysztof Chełkowski poinformował, iż  sprawa, w którą zaangażował się  Pan Henryk Lewandowski jest sprawą dość  obszerną. Dodał, iż nie zawsze osoba, która graniczy  z nieruchomością  jest uznana za stronę w postępowaniu.

Radna Anna Turska poinformowała, iż intencją poruszonego tematu było zwrócenie uwagi na pojawiające się błędy w piśmie prostującym błędy.

Radca Prawny poinformował, iż  błędy nie powinny się zdarzyć, jednak miały one miejsce.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem o ewentualne zmiany nazw ulic, w związku z projektem ustawy o dekomunizacji nazewnictwa ulic, placów, rynków i innych miejskich obiektów?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż na chwilą obecną nie posiada żadnych informacji w powyższym temacie.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z zapytaniem dotyczącym monitoringu składowiska odpadów w Mirosławcu, ponieważ w godzinach porannych zauważył, iż sprzęt na składowisku dokonywał spychania odpadów bezpośrednio do jednej dziury.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż do zarządcy składowiska zostało wysłane pismo o założenie monitoringu z wyznaczonym terminem do 31 maja br. Jeśli po wskazanym terminie nie zostaną zalecenia zrealizowane, Gmina przystąpi do założenia monitoringu oraz wagi na składowisku odpadów.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z prośbą, aby radni byli informowani o terminach organizowanych spotkań w sołectwach na terenie Gminy Mirosławiec.

Radna Anna Turska poprosiła, aby informacja nie była przekazywana tylko poprzez portal społecznościowy.

Burmistrz Mirosławca poprosił o informację zwrotną po otrzymaniu informacji o danym wydarzeniu, tak aby mieć pewność że informacje dotarły.

Sekretarz Gminy przypomniała, iż Gmina podzielona jest na okręgi wyborcze, a  w spotkaniach uczestniczą radni z danego okręgu wyborczego.

Radna Anna Turska poinformowała, iż jest radną całej Gminy.

Radny Stanisław Pilc zwrócił się z zapytaniem o pomysł zagospodarowania ulicy Parkowej?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż prowadzone są zamierzenia  do opracowania programu rewitalizacji, zagospodarowania zdegradowanych terenów. Wskazane zostaną  miejsca do odnowienia. Ponadto w miarę możliwości  do momentu rozpoczęcia prac związanych z rewitalizacją terenu, teren na ulicy Parkowej zostanie oczyszczony. Dodał, iż na chwilę obecną ulica Parkowa nie posiada odwodnienia.

Radny Stanisław Pilc poinformował, iż ulica Parkowa jest jego zdaniem ważnym traktem do Mirosławca Górnego.

Burmistrz Mirosławca dodał, iż jeśli pojawi się możliwość, to ścieżka pieszo-rowerowa zostanie objęta programem rewitalizacji.

Radny Marcin Karczewski zwrócił się z wnioskiem o  poprawę  prawej strony pobocza drogi na odcinku od torów na ulicy Parkowej w Mirosławcu w kierunku Mirosławca Górnego. Pobocze jest zbyt wysoko położone w stosunku do jezdni.

Radna Anna Turska odnośnie rewitalizacji zwróciła się z zapytaniem o możliwość ustawienia w parku miejskim zestawu do ćwiczeń na świeżym powietrzu?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w chwili obecnej na temat planów zagospodarowania parku miejskiego prowadzone są rozmowy.

Sekretarz Gminy dodała, iż program rewitalizacji musi być ściśle połączony z czynnikiem ludzkim, bo nie jest to sama naprawa i odnowienie otaczającej infrastruktury.

Radna Anna Turska zaprosiła zebranych na planowane spotkania z dietetykiem: 15 maja w świetlicy wiejskiej w Hankach, 30 maja w świetlicy w Mirosławcu. Poprosiła również o zaangażowanie w planowane spotkanie oraz o rozreklamowanie spotkań.

Radny Stanisław Pilc  poinformował, iż kamera monitoringu zawieszona na bloku nr 29 w Mirosławcu Górnym nie funkcjonuje.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż firma zajmująca się instalacją systemu monitoringu w momencie podłączania kamer w budynku Przedszkola w Mirosławcu Górnym dokona sprawdzenia kamery na bloku nr 29. Ponadto zaplanowany został przegląd kamer monitoringu.

Radny Stanisław Pilc poinformował, iż lampa solarna w Mirosławcu Górnym w nocy nie świeci, natomiast w ciągu dnia mruga.

Radny Marcin Karczewski nawiązując do tematu  zebrania środków finansowych dla zespołu tanecznego, poprosił aby odpowiednio wcześniej została zorganizowana składka.

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, iż wstępny termin  zebrania środków finansowych to 15 maja br.

Ad.16

Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mirosławcu z okresu między sesjami i sprawy bieżące.

Przewodniczący Rady Miejskiej nawiązując do złożonego na poprzednim posiedzeniu RM wniosków o zaproszenie na posiedzenie RM pracownika UM ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych oraz Komendanta Straży Miejskiej poprosił o konkretniejsze sformułowanie wniosków, tak aby pracownicy mogli się przygotować do tematu. Dodał, iż jest możliwość wpisania  na kolejny rok w plan pracy  odpowiedniej Komisji sprawozdań Komendanta Straży Miejskiej oraz pracownika ds. funduszy zewnętrznych z pracy w minionym roku.

Radna Anna Turska poinformowała, iż jej zamysłem było, aby takie sprawozdania zawarte zostały w planie pracy danej Komisji.

Sekretarz Gminy dodała, iż plany pracy Rady Miejskiej i Komisji sporządzane są w miesiącu grudniu.

Radny Janusz Beer poinformował, iż w dalszym ciągu samochody są zaparkowane na parkingu przy Straży Pożarnej, na wjazdach na chodniki na ulicy Sprzymierzonych. Dodał, iż sytuacje mają miejsce przeważnie w godzinach popołudniowych, kiedy to Straż Miejska nie pracuje. Dodał, iż pouczenia dawane mieszkańcom przez Straż Miejską nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Przewodniczący Rady Miejskiej raz jeszcze poprosił o sformułowanie konkretnych pytań  dotyczących pracownika ds. pozyskiwania funduszy unijnych. Dodał, iż chodzi przede wszystkim o to, aby był zapis w planie pracy a tematy  miały umocowanie prawne.

Radny Marcin Karczewski poinformował, iż pytania dotyczyłyby między innymi środków możliwych do pozyskania z PROW w latach 2016-2020.

Radny Józef Ryźlak zaproponował, aby sprawozdanie Komendanta SM i pracownika UM przedstawione zostały podczas posiedzenia RM w miesiącu maju, w punkcie wolne wnioski.

Sekretarz Gminy poprosiła o sprecyzowanie tematu dotyczącego zaproszenia pracowników UM na posiedzenie RM.

Radny Marcin Karczewski zaproponował, aby sprawozdania ujęte zostały w planie pracy na  kolejny rok.

Przewodniczący Rady Miejskiej zaproponował, aby temat dotyczący bezpieczeństwa zaplanowany został na posiedzenie RM w miesiącu sierpniu. Dodał, iż można byłoby zaprosić również przedstawicieli Policji.

Radny Paweł Krawczyk zwrócił się z zapytaniem, czy omawiany temat dotyczy bezpieczeństwa, czy tylko pracy Straży Miejskiej?

Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił o zastanowienie się nad omawianym tematem  i udzielenie odpowiedzi podczas kolejnego posiedzenia RM w miesiącu maju.

Ad.17

Zamknięcie obrad XVIII Sesji Rady Miejskiej w Mirosławcu.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Miejskiej o godz. 1400 zamknął  XVIII  sesję Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Na tym protokół zakończono.

 

Protokołowała:                                             Przewodniczący Rady Miejskiej:

Lidia Cybulska                                                        Piotr Czech

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Lidia Cybulska 01-06-2016 14:48:34
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Lidia Cybulska 28-04-2016
Ostatnia aktualizacja: Lidia Cybulska 01-06-2016 14:48:34