ZARZĄDZENIE NR 71
Burmistrza Mirosławca
z dnia 25 sierpnia 2016 r.
w sprawie regulaminu dowozu dzieci i młodzieży niepełnosprawnych do przedszkoli, szkół i ośrodków umożliwiających realizację obowiązku szkolnego lub nauki oraz zasad zwrotu kosztów przejazdu jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice
Na podstawie art. 30 ust 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. 2016 r., poz. 446) i art. 17 ust. 3a, art. 71b i art. 14a ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. 2015 r., poz. 2156 z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1.
1. Wprowadza się regulamin dowozu dzieci i młodzieży niepełnosprawnych do przedszkoli, szkół i ośrodków umożliwiających realizację obowiązku szkolnego lub nauki.
2. Ustala się zasady zwrotu kosztów przejazdu uczniów niepełnosprawnych oraz ich opiekunów do przedszkoli, szkół i ośrodków umożliwiających realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice.
§ 2. Do korzystania z dowozu lub zwrotu kosztów przejazdu do szkoły, przedszkola lub ośrodka, uprawnione są, zamieszkałe na terenie Gminy i Miasta Mirosławiec następujące osoby:
1) niepełnosprawne dzieci, o których mowa w art. 14a ust. 4 ustawy o systemie oświaty,
2) niepełnosprawni uczniowie, o których mowa wart. 17 ust. 3a, pkt 1 ustawy o systemie oświaty,
3) dzieci i młodzież o których mowa w art. 17 ust 3a, pkt 2 ustawy o systemie oświaty.
§ 3. Zakres dowozu lub zwrotu kosztów przejazdu do przedszkola, szkoły lub ośrodka obejmuje:
1) bezpłatny dowóz dziecka/ucznia niepełnosprawnego do najbliższego przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
2) zwrot kosztów przewozu dziecka/ucznia niepełnosprawnego i jego opiekuna do najbliższego przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, środkami komunikacji publicznej,
3) zwrot kosztów przejazdu dziecka/ucznia niepełnosprawnego i jego opiekuna do najbliższego przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, prywatnym samochodem.
§ 4. Ustala się zasady korzystania z dowozu organizowanego przez Gminę i Miasto Mirosławiec:
1. Podstawą objęcia bezpłatnym dowozem dziecka/ucznia niepełnosprawnego jest złożenie w Urzędzie Miejskim w Mirosławcu wniosku, którego wzór stanowi załącznik nr1 do Zarządzenia.
2. W przypadku kontynuowania korzystania z dowozu organizowanego przez Gminę i Miasto Mirosławiec w kolejnych latach nauki, rodzic zobowiązany jest złożyć oświadczenie, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do Zarządzenia.
3. Do wniosku lub oświadczenia o których mowa w ust. 1 i 2 dołącza się:
a) aktualne orzeczenie o niepełnosprawności dziecka/ucznia,
b) aktualne orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego ucznia lub potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydane na podstawie art. 71b ust. 3 ustawy o systemie oświaty.
4. Dowóz organizowany jest z miejsca zamieszkania dziecka/ucznia niepełnosprawnego (najbliższy możliwy postój) do przedszkola, szkoły lub ośrodka, wskazanego we wniosku w sposób zapewniający udział dziecka/ucznia we wszystkich zajęciach wynikających z planu nauczania.
5. W przypadku organizowania przez Gminę i Miasto Mirosławiec dowozu do przedszkola, szkoły lub ośrodka dla dwóch i więcej uczniów, zasadą obowiązującą jest dowiezienie całej uprawnionej grupy na zajęcia rozpoczynające się najwcześniej. Uczniowie dowożeni do szkoły wcześniej niż przewiduje to plan zajęć zobowiązani są do skorzystania z opieki w świetlicy szkolnej.
6. W przypadku organizowania przez Gminę i Miasto Mirosławiec powrotu do domu dla dwóch i więcej uczniów, zasadą obowiązującą jest organizacja dowozu do domu uwzględniająca zakończenie zajęć przez wszystkie dowożone dzieci/uczniów. Uczniowie czekający na powrót do domu zobowiązani są do skorzystania z opieki w świetlicy szkolnej.
7. Do obowiązków rodzica należy:
a) punktualne oczekiwanie z dzieckiem w miejscu postoju o wyznaczonych godzinach na dowóz,
b) punktualny odbiór dziecka z miejsca postoju o wyznaczonych godzinach dowozu,
c) wcześniejsze poinformowanie przewoźnika o nieobecności dziecka.
8. Rodzic ponosi odpowiedzialność prawną za dziecko/ucznia do momentu przekazania dziecka/ucznia przewoźnikowi odwożącemu go do przedszkola/szkoły/ośrodka, a także od momentu odebrania dziecka/ucznia w wyznaczonym miejscu postoju od przewoźnika przewożącego dziecko/ucznia z przedszkola/szkoły/ośrodka do miejsca zamieszkania.
9. Godziny dowozu do przedszkola, szkoły lub ośrodka dla dzieci/uczniów niepełnosprawnych zostaną ustalone odrębnie po wskazaniu godzin rozpoczęcia i zakończenia zajęć przez placówki oświatowe.
§ 5. Ustala się zasady zwrotu kosztów przejazdu dziecka/ucznia środkami komunikacji publicznej:
1. Rodzicom dzieci i uczniów, o których mowa w § 2 przysługuje zwrot kosztów przejazdu dziecka oraz jego opiekuna z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki środkami komunikacji publicznej w przypadku, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.
2. Zwrot kosztów, o którym mowa w ust. 1 następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy Burmistrzem Mirosławca i rodzicem dziecka/ucznia.
3. Podstawą zawarcia umowy o zwrot kosztów przejazdu dziecka/ucznia niepełnosprawnego jest złożenie w Urzędzie Miejskim w Mirosławcu wniosku, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do Zarządzenia, wraz z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności dziecka/ucznia, aktualnym orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych.
4. Zwrot kosztów przejazdu dziecka/ucznia niepełnosprawnego wraz z opiekunem do przedszkola, szkoły lub ośrodka, przysługuje w części nieobjętej ulgą wynikającą z ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami transportu zbiorowego (Dz.U. z 2012 r. poz. 1138 ze zm.) – na podstawie faktycznie poniesionych wydatków na zakup biletów dla dziecka/ucznia i opiekuna w okresie rozliczeniowym.
5. Podstawą zwrotu kosztów przejazdu będzie przedłożenie rachunku, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do Zarządzenia oraz załączonych biletów, faktury lub rachunku za bilety. Rachunek wraz z załącznikami należy składać w miesiącach styczeń-listopad do 10-go dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym zrealizowano przewóz, natomiast za miesiąc grudzień do 23 grudnia.
6. Zwrot kosztów przejazdu dziecka/ucznia niepełnosprawnego następuje nie później niż 14 dni od złożenia rachunku, o którym mowa w ust. 5 na rachunek bankowy rodzica.
§ 6. Ustala się zasady zwrotu kosztów przejazdu dziecka/ucznia prywatnym samochodem:
1. Rodzicom dzieci i uczniów, o których mowa w § 2 przysługuje zwrot kosztów przejazdu dziecka oraz jego opiekuna z miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki prywatnym samochodem w przypadku, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.
2. Zwrot kosztów, o którym mowa w ust. 1 następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy Burmistrzem Mirosławca i rodzicem dziecka/ucznia.
3. Podstawą zawarcia umowy o zwrot kosztów przejazdu dziecka/ucznia niepełnosprawnego jest złożenie w Urzędzie Miejskim w Mirosławcu wniosku, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do Zarządzenia, wraz z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności dziecka/ucznia, aktualnym orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub o potrzebie zajęć rewalidacyjno–wychowawczych.
4. Wysokość miesięcznej kwoty zwrotu kosztów dowozu ucznia niepełnosprawnego, jest obliczana jako: podwojony iloczyn odległości określonej w kilometrach od miejsca zamieszkania do przedszkola, szkoły lub ośrodka, stawki za kilometr przebiegu określonej w ust. 5 i liczby dni dowozu i odwozu dziecka/ucznia do przedszkola, szkoły lub ośrodka w miesiącu rozliczeniowym.
5. Stawka za kilometr przebiegu, o której mowa w ust.4 wynosi 0,62 zł bez względu na pojemność skokową silnika.
6. Odległość pomiędzy miejscem zamieszkania a przedszkolem, szkołą lub ośrodkiem jest rozumiana, jako długość najkrótszej trasy łączącej te dwa miejsca.
7. Podstawą zwrotu kosztów przejazdu będzie przedłożenie rachunku, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do Zarządzenia. Rachunek wraz z załącznikami należy składać w miesiącach styczeń-listopad do 10-go dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym zrealizowano przewóz, natomiast za miesiąc grudzień do 23 grudnia.
8. Zwrot kosztów przejazdu dziecka/ucznia niepełnosprawnego następuje nie później niż 14 dni od złożenia rachunku, o którym mowa w ust. 7 na rachunek bankowy rodzica.
§ 7.
1. Wniosek, o którym mowa w §5 ust. 3 i § 6 ust.3 należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Mirosławcu do dnia 15 lipca każdego roku. W uzasadnionych przypadkach wniosek może być złożony po upływie w/w terminu.
2. W przypadku złożenia wniosku po terminie, zwrot kosztów przysługuje od dnia następującego po dniu złożenia wniosku.
3. Refundacja kosztów przejazdu nie przysługuje za dni nieobecności ucznia w przedszkolu, szkole lub ośrodku.
4. Dni dowozu i odwozu lub w przypadku codziennego przejazdu, dni obecności dziecka/ucznia w przedszkolu, szkole lub ośrodku muszą być poświadczone podpisem dyrektora przedszkola/szkoły/ ośrodka lub uprawnionej przez niego osoby.
§ 8. Wykonanie zarządzenia powierza się pracownikowi do spraw oświaty.
§ 9. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
1)Zm. z 2013 r. poz. 827, z 2014 r. poz. 7 i 1198, z 2015 r. poz. 357, 1045, 1418, 1629 i 1640 oraz z 2016 r. poz. 35, 64, 195 i 668.
Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 71
Burmistrza Mirosławca
z dnia 25 sierpnia 2016 r.
W N I O S E K
w sprawie dowozu ucznia niepełnosprawnego do przedszkola/szkoły/ośrodka* w roku szkolnym ……………………
Dane wnioskodawcy: .........................................................., zam .........................................................
(imię i nazwisko) (adres zamieszkania)
.............................................................................................................nr tel. .......................................
Zwracam się z prośbą o:
organizację bezpłatnego dowozu do przedszkola/szkoły/ośrodka*
zwrot kosztów dowozu do przedszkola/szkoły/ośrodka* środkami komunikacji publicznej
zwrot kosztów dowozu do przedszkola/szkoły/ośrodka* samochodem prywatnym
mojego dziecka: ........................................................................................ ur. .............................
(imię i nazwisko dziecka)
zamieszkałego: .............................................................................................................................
(miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania)
uczęszczającego do przedszkola/szkoły/ośrodka*: ......................................................................
.......................................................................................................................................................
Ilość kilometrów na trasie dom – przedszkole/szkoła/ośrodek wynosi ..................... km.**
Do wniosku załączam:
1. Aktualne orzeczenie o niepełnosprawności ucznia
2. Aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych.
3. Inne dokumenty:
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Dodatkowe informacje o dziecku ***(informacja dotycząca rodzaju niepełnosprawności: czy dziecko porusza się na wózku, czy samodzielnie, informacje o potrzebach i zachowaniu dziecka, niezbędne podczas korzystania z dowozu zbiorowego):
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
Oświadczenie wnioskodawcy:
1. Jestem świadoma/y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
2. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych we wniosku dla celów
związanych z organizacją dowozu uczniów do przedszkoli, szkół i ośrodków zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2016r. poz. 922).
...................................................
Czytelny podpis wnioskodawcy
* niepotrzebne skreślić
** dotyczy tylko dzieci dowożonych przez rodziców samochodem prywatnym
*** nie dotyczy dzieci dowożonych przez rodziców indywidualnie
Załącznik Nr 2 do Zarządzenia Nr 71
Burmistrza Mirosławca
z dnia 25 sierpnia 2016 r.
.........................................................................
(imię i nazwisko)
.........................................................................
(adres zamieszkania)
……………………………………………….
Nr telefonu
OŚWIADCZENIE
o kontynuacji korzystania z dowozu dziecka/ucznia* niepełnosprawnego do przedszkola/szkoły/ośrodka* w roku szkolnym ……………………
Ja niżej podpisana/y* oświadczam, że moje dziecko: ……………...…..................................................
(imię i nazwisko dziecka)
ur. ............................. zamieszkałe: ……………....................................................................................
(miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania )
w roku szkolnym …………………… będzie korzystało z kontynuacji dowozu organizowanego przez Gminę i Miasto Mirosławiec do przedszkola/szkoły/ośrodka*: ………………………..........................
................................................................................................................................................................
Do oświadczenia załączam:
1. Aktualne orzeczenie o niepełnosprawności ucznia
2. Aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych.
3. Inne dokumenty:
……………………………………………………………………………………………………………
Oświadczanie wnioskodawcy:
1. Jestem świadoma/y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
2. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych we wniosku dla celów związanych z organizacją dowozu uczniów do przedszkoli, szkół i ośrodków zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2016r. poz. 922).
...................................................
Czytelny podpis
* niepotrzebne skreślić
Załącznik Nr 3 do Zarządzenia Nr 71
Burmistrza Mirosławca
z dnia 25 sierpnia 2016 r.
.........................................................................
(imię i nazwisko)
.........................................................................
(adres zamieszkania)
………………………………………...……….
Nr telefonu
Rachunek o zwrot kosztów przejazdu ucznia niepełnosprawnego
i jego opiekuna do przedszkola/szkoły/ośrodka*
środkami komunikacji publicznej/samochodem prywatnym*
Przedkładam rachunek za przejazdy ucznia …………………………………. w miesiącu ………….. rok ……….. z miejsca zamieszkania, tj. z miejscowości……………….………………………… do ………………………………………………………………………………………………….……......
(nazwa szkoły/przedszkola/ośrodka)
1. Rozliczenie kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej:
a) Należność wynikająca z zakupu biletów miesięcznych wynosi: ……….……..zł (kwota słownie: …………………………………………………………………….……...………).
b) Należność wynikająca z zakupu biletów jednorazowych wynosi: …………..zł (kwota słownie: ………………………………………………..….…………).
Załączniki: 1. Bilety jednorazowe – ……………. szt.
2. Bilety miesięczne – ……………. szt.
2. Rozliczenie kosztów przejazdu samochodem prywatnym:
Odległość z miejsca zamieszkania do przedszkola/szkoły/ośrodka ………...km x 2 x 0,62 zł x liczba przejazdów (przywóz i odwóz dziecka/ucznia) …………………….. = …………….. kwota słownie: ………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………..
Data i podpis rodzica
Poświadczenie dyrektora szkoły/przedszkola/ośrodka*
Liczba dni obecności w przedszkolu/szkole/ośrodku ……….w miesiącu …………………….w przypadku codziennego przejazdu dziecka/ucznia.
Liczba przyjazdów i wyjazdów do przedszkola/szkoły/ośrodka ………. w miesiącu …………………….. .
…………………………………………………………………..
Data i podpis dyrektora lub osoby upoważnionej)