Protokół z posiedzenia Komisji Polityki Społecznej w dniu 25.08.2016 r.

Protokół nr 19/2016

z posiedzenia Komisji Polityki Społecznej

które odbyło się w dniu 25.08. 2016 r. w godz. 1100- 1240

w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Mirosławcu

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji oraz zaproszeni goście wg załączonych do protokołu list obecności ( zał. Nr 1 i nr 2).

  1. Otwarcie 19 posiedzenia Komisji Polityki Społecznej.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji.
  5. Informacja na temat stanu bezrobocia na terenie Gminy Mirosławiec za I półrocze 2016 roku. 

  6. Zaopiniowanie projektów uchwał.

  7. Wolne wnioski i zapytania.

  8. Zamknięcie posiedzenia Komisji.

Ad.1

Otwarcie 19  posiedzenia Komisji Polityki Społecznej.

O godz. 1100 Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej Anna Turska otworzyła 19  posiedzenie Komisji, witając członków Komisji oraz zaproszonych gości.

Ad.2

Stwierdzenie quorum.

Przewodnicząca Komisji po przeanalizowaniu listy obecności poinformowała, iż w posiedzeniu uczestniczy 4 członków Komisji, co stanowi quorum pozwalające na obradowanie i podejmowanie prawomocnych decyzji.

Nieobecny: radny Stanisław Wiese

Ad.3

Przyjęcie porządku obrad.

Porządek obrad stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

W związku z brakiem zmian do porządku obrad przystąpiono do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.

Ad.4

Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji.

W związku z brakiem zastrzeżeń przystąpiono do przyjęcia protokołu z 17 posiedzenia Komisji.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła protokół z 17  posiedzenia Komisji.

Następnie w związku z brakiem zastrzeżeń przystąpiono do przyjęcia protokołu z 18 posiedzenia Komisji.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła protokół z 18  posiedzenia Komisji.

Ad.5

Informacja na temat stanu bezrobocia na terenie Gminy Mirosławiec za I półrocze 2016 roku.

Informacja Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy  stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

Sekretarz Gminy Monika Stąporek poinformowała, iż Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy obecna będzie podczas posiedzenia Rady Miejskiej w dniu 29 sierpnia br.

Przewodnicząca Komisji nawiązując do otrzymanych dokumentów zwróciła się z zapytaniem, kto jest odpowiedzialny za organizacje robót publicznych?

Burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik poinformował, iż organizacją robót publicznych zajmuje się Gmina.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dlaczego jest tak małe zapotrzebowanie na roboty publiczne?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż ilość zapotrzebowania na roboty publiczne uzależniona jest od istniejących  potrzeb.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem czy dofinansowanie do organizacji robót publicznych jest całościowe, czy też częściowe?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż niekiedy dofinansowanie obejmuje 3-4 miesiące.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż pomiędzy 2015 a 2016 rokiem na terenie Gminy powstała tylko jedna firma. Zwróciła się z zapytaniem, jakie kroki są podejmowane w celu zachęcenia przedsiębiorców do rozpoczęcia działalności na terenie Gminy?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż Gmina nie posiada terenów pod działalność gospodarczą. Jeżeli pojawią się zainteresowani, to w takim przypadku informowani są o możliwości skontaktowania się z firmami, które posiadają niezabudowane działki. Ze strony Urzędu pomoc następuje w formie pomocy przy sporządzaniu i kompletowaniu dokumentacji.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem czy dla nowych firm stosowane są  obniżenia podatków z tytułu nowych miejsc pracy?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż przedsiębiorcy podczas budowy nowych zakładów pracy korzystają również z zewnętrznych dofinansowań. W związku z tym nie mogą również korzystać z pomocy ze strony Urzędu, ponieważ pomoc mogą otrzymać tylko z jednego źródła.

Przewodnicząca Komisji  zwróciła się z zapytaniem, co w przypadku, kiedy indywidualna osoba złoży wniosek o udzielenie  zwolnienia?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w takim wypadku przygotowywany jest projekt uchwały ze wskazaniem indywidualnej osoby, której dotyczyć ma pomoc. Ponadto osoba składająca przedmiotowy wniosek musi wykazać także skuteczność zatrudnienia.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech poinformował, iż niekiedy firmy rezygnują ze składania wniosków o obniżenie podatków z powodu zbyt dużej ilości dokumentacji którą należy przedstawić.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż chodzi przede wszystkim o to, aby przyciągnąć nowe firmy na teren Gminy.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w bieżącym roku rozpocznie się budowa kurzej fermy pomiędzy m. Bronikowo a Próchnowo.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż jeśli jest możliwość udzielenia pomocy, to Urząd ze swojej strony stara się pomagać.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż przy wyjeździe z Mirosławca w kierunku m. Czaplinek planowana jest również budowa fermy kurzej.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż budowa ma rozpocząć się na przełomie 2016/2017 roku. Planowane zatrudnienie to około 15-20 pracowników. Ponadto jedna z lokalnych  firm planuje dalszą rozbudowę zakładu.

Radna Urszula Stanisławska poinformowała, iż sytuacja nie jest wcale taka zła jak by się to wydawało.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż z uzyskanych informacji wynika, że brak jest osób chętnych do podjęcia pracy.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż z przedstawionych informacji wynika, że na terenie Gminy Mirosławiec jest największy odsetek osób trwale bezrobotnych powyżej 50 roku życia.

 Sekretarz Gminy poinformowała, iż są to osoby, które zakwalifikowane zostały do tzw. III profilu. Ponadto firmy kupując drogie maszyny muszą także dokonać przeszkolenia pracowników.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Czech poinformował, iż osobom bezrobotnym  brakuje chęci do pracy.

 W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do przyjęcia informacji na temat stanu bezrobocia na terenie Gminy Mirosławiec za I półrocze 2016 roku.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, pozytywnie przyjęła w/w informację.

Ad.6

Zaopiniowanie projektów uchwał.

  • w sprawie apelu o ustawienie fotoradaru

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż cieszy ją że taki projekt uchwały został przedłożony. Chodzi przede wszystkim o poprawę bezpieczeństwa.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie apelu o ustawienie fotoradaru.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie apelu o ustawienie fotoradaru.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

  • w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Mirosławiec

Sekretarz Gminy Monika Stąporek poinformowała, iż od Wojewody Zachodniopomorskiego wpłynęło rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność części zapisów Statutu Gminy Mirosławiec przyjętego Uchwałą Nr XX/171/2016 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 27 czerwca 2016 r. Rozstrzygnięcie nadzorcze dotyczy jednak zapisów uchwały w sprawie Statutu Gminy, który został podjęty w 2012 roku, a nie w czerwcu 2016 roku. Wobec powyższego należy dostosować zapisy statutu uwzględniając rozstrzygnięcie nadzorcze organu nadzoru.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Mirosławiec.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie uchwalenia statutu Gminy Mirosławiec.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

  • w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Mirosławiec.

Sekretarz Gminy Monika Stąporek poinformowała, iż w przypadku, kiedy liczba zmian w uchwale jest znaczna, lub gdy uchwała była wielokrotnie zmieniana i posługiwanie się tekstem uchwały może być utrudnione, organ właściwy do wydania aktu normatywnego ogłasza tekst jednolity w formie obwieszczenia w dzienniku urzędowym. Mając na uwadze powyższe niezbędne jest ogłoszenie tekstu jednolitego regulaminu utrzymania czystości   i porządku w Gminie Mirosławiec, ponieważ w regulaminie wprowadzono znaczną ilość zmian, które w sposób istotny utrudniają posługiwanie się tekstem uchwały.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, czy każdy z mieszkańców posiadający kompostownik musi zgłaszać się do Urzędu?

Sekretarz Gminy Monika Stąporek poinformowała, iż wnioski o posiadanie kompostownika przyjmowane są na zasadzie zgłoszenia.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż do chwili obecnej około 30 mieszkańców dokonało takiego zgłoszenia.

Sekretarz Gminy dodała, iż gmina musi wykazać wskaźniki jeśli chodzi o segregację odpadów oraz odpadów biodegradowalnych.

Przewodnicząca Komisji Anna Turska zwróciła się z zapytaniem, czy mieszkańcy wiedzą o możliwości przekazania zużytych baterii i przeterminowanych leków do specjalnych pojemników do aptek oraz czy apteki wyposażone są w takie pojemniki?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż powstała aplikacja na telefony komórkowe dzięki której jest możliwość sprawdzenia między innymi terminu wywozu odpadów z danej posesji,  gdzie znajdują się punkty do których można dostarczyć bezpłatnie zużyte baterie oraz sprawdzić lokalizację PSZOK-u.

W związku z  brakiem dalszych pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie  ogłoszenia jednolitego tekstu uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Mirosławiec.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Mirosławiec.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

  • w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą i Miastem Mirosławiec, a Gminą Tuczno w sprawie powierzenia Gminie i Miastu Mirosławiec zadania w zakresie zapewnienia w roku szkolnym 2016/2017 uczniom niepełnosprawnym transportu i opieki w czasie przewozu  (tam i z powrotem) na trasie Mirosławiec- Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż Gmina i Miasto Mirosławiec organizuje bezpłatny transport dla dzieci niepełnosprawnych realizujących obowiązek szkolny, lub obowiązek nauki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku bez zlecania wykonania usługi podmiotom zewnętrznym. Przewóz realizowany jest z wykorzystaniem samochodu będącego w posiadaniu Gminy przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych. Burmistrz Tuczna zwrócił się z prośbą o możliwość korzystania przez dwoje uczniów z dowozu realizowanego przez Gminę Mirosławiec. Zawarcie porozumienia z Gmina Tuczno pozwoli na racjonalizację kosztów niniejszego zadania.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą i Miastem Mirosławiec, a Gminą Tuczno w sprawie powierzenia Gminie i Miastu Mirosławiec zadania w zakresie zapewnienia w roku szkolnym 2016/2017 uczniom niepełnosprawnym transportu i opieki w czasie przewozu  (tam i z powrotem) na trasie Mirosławiec- Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą i Miastem Mirosławiec, a Gminą Tuczno w sprawie powierzenia Gminie i Miastu Mirosławiec zadania w zakresie zapewnienia w roku szkolnym 2016/2017 uczniom niepełnosprawnym transportu i opieki w czasie przewozu  (tam i z powrotem) na trasie Mirosławiec- Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

  • w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą  i Miastem Mirosławiec, a Gminą Kalisz Pomorski w sprawie powierzenia Gminie i Miastu Mirosławiec zadania w zakresie zapewnienia w roku szkolnym 2016/2017 uczniom niepełnosprawnym transportu i opieki w czasie przewozu  (tam  i z powrotem) na trasie Biały Zdrój - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż Kierownik Zespołu Obsługi Szkół Samorządowych w Kaliszu Pomorskim zwrócił się z prośbą o możliwość korzystania przez jednego ucznia z dowozu realizowanego przez Gminę i Miasto Mirosławiec. Zawarcie porozumienia z Gmina Kalisz Pomorski pozwoli na racjonalizację kosztów niniejszego zadania.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą i Miastem Mirosławiec, a Gminą Kalisz Pomorski w sprawie powierzenia Gminie i Miastu Mirosławiec zadania  w zakresie zapewnienia w roku szkolnym 2016/2017 uczniom niepełnosprawnym transportu  i opieki w czasie przewozu  (tam i z powrotem) na trasie Biały Zdrój - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku.

Głosowanie:

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą i Miastem Mirosławiec, a Gminą Kalisz Pomorski w sprawie powierzenia Gminie i Miastu Mirosławiec zadania w zakresie zapewnienia w roku szkolnym 2016/2017 uczniom niepełnosprawnym transportu i opieki w czasie przewozu  (tam
i z powrotem) na trasie Biały Zdrój - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 9  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2016 rok.

Skarbnik Gminy Alicja Michor poinformowała, iż następuje zwiększenie dochodów w kwocie ogółem 250.734,24 zł z tytułu: zrealizowanych dochodów z zaległych mandatów w kwocie 20.000,00 zł, odsetek od środków budżetowych w kwocie 15.000,00 zł, niezrealizowanych niewygasających wydatków bieżących ustanowionych na 2016 r. w kwocie 92.844,32 zł, niezrealizowanych niewygasających wydatków majątkowych ustanowionych na 2016 rok w kwocie 65.547,91 zł, wpłat z Urzędu Marszałkowskiego  z tytułu korzystania ze środowiska w kwocie ogółem 57.342,01 zł. Zwiększenie wydatków następuje na kwotę 362.553,24 zł z przeznaczeniem między innymi na: bieżący remont dróg gminnych w kwocie 30.000,00 zł, roboty i nadzór inwestorski na zadanie „Przebudowa chodnika na ul. Słowackiego w Mirosławcu” w kwocie 51.032,00 zł, odtworzenie rowu odwadniającego i ścinanie poboczy przy drodze do Mirosławca Górnego oraz na opracowanie zmiany projektu stałej organizacji ruchu dla ulic na terenie Mirosławca Górnego w kwocie 16.044,32 zł, zakup samochodu osobowego typu mikrobus przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych i ubezpieczenie w kwocie 65.547,91 zł, Przemieszczenie wydatków  wynika z dostosowania planu do przewidywanego wykonania na dzień 31 sierpnia 2016 r. w kwocie 299.297,00 zł na: prace geodezyjne i kartograficzne w kwocie 2.000,00 zł, bieżącą naprawę dróg gminnych w kwocie 32.409,00 zł, przygotowanie drogi do montażu wyniesionego przejścia dla pieszych i znaków drogowych oraz zakupu i montażu oznakowania na ulicy Szkolnej w Mirosławcu w celu wprowadzenia zatwierdzonego projektu stałej organizacji ruchu  w ciągu drogi gminnej w kwocie 42.000,00 zł..

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem jakie wydatki bieżące w łącznej kwocie  92.844,32 zł nie zostały zrealizowane?

Skarbnik Gminy poinformowała, iż są to środki finansowe, które są pozostałościami po zrealizowanych zadaniach.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż zadanie dotyczące wprowadzenia stałej organizacji ruchu pojawia się zarówno w wydatkach, jak i w środkach niewykorzystanych.

 Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zadanie pojawia się w dwóch pozycjach, ponieważ jedno z nich jest uzupełnieniem zaplanowanego zadania.

Przewodnicząca Komisji  zwróciła się z zapytaniem o kolejne środki znajdujące się
w niezrealizowanych zadaniach bieżących.

Skarbnik Gminy poinformowała, iż ponownie do budżetu Gminy wprowadzane jest zadania dotyczące opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w kwocie 48.800,00 zł.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż prowadzona modernizacja ewidencji gruntów spowodowała, że plan zagospodarowania musi zostać dostosowany do stanu aktualnego.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o niezrealizowane wydatki majątkowe  w kwocie 65.547,91 zł?

Skarbnik Gminy poinformowała, iż dotyczy to zadania rozbudowy remizy OSP Mirosławiec, przebudowę chodnika na ulicy Wąskiej w Mirosławcu.

Burmistrz Mirosławca poinformowała, iż spowodowane jest to nie ukończeniem dokumentacji projektowej. Dodał, iż niekiedy okres 12 miesięcy jest niewystarczający na naniesienie poprawek i uzgodnień. Poinformował, iż w kwocie niezrealizowanych niewygasających wydatków majątkowych znajdują się również takie zadania jak: opracowanie dokumentacji projektowej na budowę oświetlenia na ulicach: Parkowa, Słoneczna, Tęczowa, Lipowa i Akacjowa. Dodał, iż fakt, że zadania nie zostały zrealizowane, nie znaczy że nie będą realizowane.

Sekretarz Gminy dodała, iż niekiedy prowadzone uzgodnienia z firmami trwają bardzo długo.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, kto jest odpowiedzialny za porządek na działce znajdującej się po prawej stronie przed torami pomiędzy prywatną posesją i budynkiem należącym do PKP?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż teren należy do PKP.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o odpowiedź na złożony wniosek w sprawie pilnej interwencji remontu dachu budynku w Mirosławcu przy ulicy Wolności.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż do chwili obecnej nie nadeszła odpowiedź na złożony wniosek.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem kiedy została wybudowana kanalizacja deszczowa na terenie miasta?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż kanalizacja budowana była w różnych latach, z uwagi na różne lata budowy dróg.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, jakie odcinki należą do Gminy?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż do Gminy należy cała sieć poza odcinkiem ulicy Wolności, który należy do GDDKiA oraz odcinkiem ulicy Sprzymierzonych na odcinku drogi wojewódzkiej.

Radna Urszula Stanisławska poinformowała, iż w chwili obecnej najgorsza sytuacja jest na ulicy Parkowej przy wjeździe na Stadion Miejski. Woda po intensywnych opadach deszczu nie znajduje odpływu.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o środki przeznaczone na zabiegi pielęgnacyjne drzew i inne usługi związane z utrzymaniem zieleni w mieście i gminie
w kwocie 2.467,00 zł?

 Skarbnik Gminy poinformowała, iż są to środki finansowe otrzymane z Urzędu Marszałkowskiego z tytułu opłaty za korzystanie ze środowiska, rozdysponowane na poszczególne zadania związane z ochroną środowiska.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż środki finansowe przeznaczone na bieżący remont dróg gminnych znajdują się również w przemieszczeniach oraz w wydatkach niewygasających.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż zwiększona została kwota na porządkowanie ulic Słoneczna i 40-lecia w Mirosławcu.

 Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o pozostałe środki finansowe na remonty dróg gminnych?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w planach jest remont drogi dojazdowej do Mirosławca Górnego, ulicy Parkowej w Mirosławcu.

Sekretarz Gminy dodała, iż oferty składane przez potencjalnych wykonawców znacznie przewyższają kwoty zaplanowane na dane zadania.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o zmniejszenia środków finansowych w dziale turystyka?

Skarbnik Gminy poinformowała, iż zmniejszenie dotyczy między innymi budowy slipu nad jeziorem Kosiakowo.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w ramach współpracy jedna z lokalnych firm ma dokonać postawienia rusztowania, Klub Żeglarski Keja pozyskał materiał na wykonanie desek do pomostu, natomiast Gmina zajmie się dokumentacją związaną z legalizacją pomostu.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o kwotę w wysokości 80 tys. zł z rozdziału oświetlenie ulic, placów i dróg?

Skarbnik Gminy poinformowała, iż jest to przemieszczenie środków finansowych pochodzących z inwestycji w Mirosławcu Górnym.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż należy rozdzielić wydatki bieżące od wydatków inwestycyjnych.

Przewodnicząca Komisji Anna Turska zwróciła się z zapytaniem o  kwotę w wysokości 60.000,00 zł przeznaczona na świetlicę wiejską w Jabłonowie?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż jest to kwota zabezpieczająca zadania pn. „Wykonanie w budynku świetlicy wiejskiej w Jabłonowie instalacji centralnego ogrzewania zasilanej gazem płynnym LPG”.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, czy są to środki finansowe z przeznaczeniem na opracowanie dokumentacji projektowej?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż jest to kwota na opracowanie dokumentacji i wykonanie zadania.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o remont łazienek w Przedszkolu Samorządowym w Mirosławcu?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż nie było zainteresowanych firm, które dokonałyby remontu. W związku z tym nastąpił podział zadania na dwa tj. pierwszy etap obejmowałby remont łazienek na parterze i będzie on wykonany jeszcze w bieżącym roku, natomiast pozostałe łazienki wykonane zostałyby w okresie zimowym podczas ferii zimowych. Środki zabezpieczone zostaną w uchwale o NW.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o budowę chodnika na ulicy Polnej?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż planowana jest budowa chodnika od ulicy Szkolnej do ulicy Nowej, ponieważ w chwili obecnej brak jest chodnika.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, czy planowane są przejścia dla pieszych na ulicach Zamkowa, Nowa i Polna w Mirosławcu?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w chwili obecnej planowana jest budowa wyniesionego przejścia dla pieszych na ulicy Szkolnej. Kolejne przejście zaplanowane będzie na ulicy Zamkowej przy ulicy Wąskiej, lecz dopiero w momencie remontu chodnika.

Radny Mirosław Jaskulski poinformował, iż na ulicy Wolności w Mirosławcu w kierunku m. Kalisz Pomorski jest zbyt mało przejść dla pieszych.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż GDDKiA starać się będzie wykonać prace związane z poszerzeniem i utwardzeniem pasa drogowego w kierunku m. Kalisz Pomorski, tak aby bez problemu móc dojść do firmy Investa.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o zakup samochodu osobowego przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych?

Radna Urszula Stanisławska zwróciła się z zapytaniem czy jest potrzeba zakupu samochodu osobowego?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż w minionym roku szkolnym  do Przedszkola w Wałczu od września do czerwca Gmina opłacała koszt przejazdu dziecka. Miesięczna kwota wynosiła około 4 tys. zł.  Zakup samochodu ma na celu zmniejszenie kosztów przejazdu dziecka.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż przepisy prawne nakładają na Gminę  obowiązek dowozu dzieci, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż przez okres 10 miesięcy kwota opłacana za dowóz wynosiła 40 tys. zł. Planowany zakup samochodu będzie z dofinansowaniem.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem czy dowóz dzieci do Wałcza świadczyć będzie samochód z ZS w Piecniku?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż samochód będzie przywozić do Wałcza i odwozić dzieci do domu, a w międzyczasie przewozić będzie uczniów z ZS w Piecniku.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż zgodnie z ustaleniami nowy samochód ma trafić do UM w Mirosławcu, natomiast obecny samochód z UM trafi do ZS w Piecniku. Z kolei samochód z Piecnika skierowany zostanie do Ośrodka Kultury. Zwróciła się z zapytaniem, czy w związku z tym zespoły wokalne będą miały możliwość podróżowania samochodem na zaplanowane występy?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż samochód wykorzystywany będzie także przez Bibliotekę Publiczną. Przekazanie samochodu ma na celu usprawnienie pracy Ośrodka Kultury.

O godz. 1203 posiedzenie opuściła radna Iwona Kłos. Obecnych na posiedzeniu 3 członków Komisji.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2016 rok.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy  i Miasta Mirosławiec na 2016 rok.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 10  do niniejszego protokołu.

  • zmieniający wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2016-2019

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały zmieniającego wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2016-2019.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały zmieniający wieloletnią prognozę finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2016-2019.

Projekt uchwały stanowi załącznik nr 11  do niniejszego protokołu.

O godz. 1205 na posiedzenie powróciła radna Iwona Kłos Obecnych na posiedzeniu 4 członków Komisji.

Ad.7

Wolne wnioski i zapytania.

Radny Mirosław Jaskulski odnosząc się do prowadzonej sprawy Pana Henryka Lewandowskiego zwrócił się z zapytaniem dotyczącym wydania pozwolenia na zasypanie istniejącego przy ulicy Wolności w Mirosławcu oczka wodnego.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż oczko wodne znajduje się na prywatnym terenie jednego z mieszkańców miasta, w związku z tym nie miał żadnego wpływu na to co się na nim dzieje. Dodał, iż jedna z firm prowadząca inwestycje na terenie miasta okazała się protokołem wywiezienia odpadów i posprzątaniem terenu   wskazanego przez pana Henryka Lewandowskiego. Ponadto okazało się, że w trakcie prac związanych z modernizacją chodnika, nawierzchni i odwodnienia  dokonano bez zezwolenia wycinki drzew rosnących w pobliżu prowadzonych prac.

O godz. 1205 na posiedzenie Komisji powróciła radna Iwona Kłos. Obecnych na posiedzeniu 5 członków Komisji.

Sekretarz Gminy dodała, iż firma realizująca zadanie na ulicy Wolności zgłosiła, że jeden
z mieszkańców dokonał samoistnej rozbiórki schodów, przesunięcia bramy wejściowej do posesji. Poinformowała, iż Urząd posiada oświadczenie firmy wykonującej prace
o posprzątaniu terenu. To co było składowane we wskazanym miejscu zostało wywiezione.

Radny Mirosław Jaskulski poinformował, iż została wydana decyzja o uprzątnięciu smoły.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż nie została wydana decyzja, lecz  była to umowa czasowa pomiędzy właścicielem działki a firmą.  Firma wywiązała się z umowy i  dokonała wywozu odpadów. Firma posiada dokumentacje oraz zdjęcia, które dokumentują uprzątnięcie terenu.

Radny Mirosław Jaskulski zwrócił się z zapytaniem, dlaczego do tej pory  przedsiębiorca prowadzący działalność na ulicy Wolności w Mirosławcu, przy wyjeździe w kierunku m. Kalisz Pomorski nie został podłączony do oczyszczalni ścieków?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż sprawa podłączenia do oczyszczalni ścieków musi zostać zweryfikowana, ponieważ może się okazać, że nie ma technicznej możliwości podłączenia działki do sieci kanalizacyjnej.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż  mieszkańcy otrzymali pisma z terminem granicznym przyłączenia do kanalizacji. Dodała, iż chciałaby aby zostało zweryfikowane czy Pan Pałka również otrzymał taki nakaz i czy podłączenie do kanalizacji zostało dokonane.

Radny Mirosław Jaskulski poinformował, iż mieszkańcy ulicy Wolności skarżą się na spaliny. Zwrócił się również z zapytaniem dlaczego Burmistrz Mirosławca pozbawił statusu strony Pana Henryka Lewandowskiego i tym samym  uczestniczenia w toczącym się postępowaniu?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż Radca prawny świadczący usługi prawne na rzecz Urzędu uznał, iż nie ma obowiązku uznania pana Henryka Lewandowskiego za stronę, ponieważ jego działka nie graniczy  bezpośrednio z działką na której powstać ma stacja paliw. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję i skierowało ją do ponownego rozpatrzenia. W związku z tym procedura musiała zostać rozpoczęta od początku. Pomimo tego, że we wcześniejszym postępowaniu Pan Henryk Lewandowski nie był uznany za stronę, mógł na każdym etapie postępowania składać pisma, mieć wgląd do dokumentów. Dodała, iż do toczącego się postępowania nie zostały złożone żadne nowe dokumenty.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż najważniejszym dokumentem, który musi zostać wydany aby inwestycja budowy stacji paliw mogła się rozpocząć  jest otrzymanie od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zgody na budowę zjazdów na drogę krajową nr 10. Może okazać się, że inwestycja nie dojdzie do skutku, ponieważ GDDKiA nie wyda pozytywnej zgody.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż procedura została rozpoczęta na nowo. Zwróciła się z zapytaniem, jak długo trwać będzie cała sprawa?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż w związku z rozpoczęciem na nowo procedury,  Urząd wystąpił o wydanie decyzji do RDOŚ i Sanepidu. RDOŚ wydał decyzję, iż potrzebna jest nowa karta informacyjna, która jest wstępem do raportu o oddziaływaniu na środowisko.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w czerwcu podczas omawiania przedmiotowej sprawy była mowa, że trwają oczekiwania na wydanie decyzji przez SKO odnośnie uznania Pana Henryka Lewandowskiego za stronę. W chwili obecnej SKO wydało decyzję, w której zdecydowało o uznaniu Pana Lewandowskiego za stronę.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż SKO uchyliło decyzję i skierowało do ponownego rozpatrzenia.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż są różne interpretacje dotyczące  sąsiadujących działek.

Sekretarz Gminy  poinformowała, iż w prawie budowlanym jest zapis, że o planowanej inwestycji zawiadamia się właścicieli działek sąsiadujących. Działka na której ma powstać planowana inwestycja nie sąsiaduje bezpośrednio z działką Pana Henryka Lewandowskiego.  Dodała, iż w decyzjach środowiskowych stronami są te osoby, na których przyszłe działanie inwestycji może mieć wpływ. Taki zapis wynika z przepisów środowiskowych. Dodała, iż skoro SKO uchyliło decyzję, to procedura będzie rozpatrywana na nowo.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż dla niej nie jest istotne, kto wygra przedmiotową sprawę.  Sprawy przegrane z SKO, błędy popełniane podczas toczącej się procedury  podważają proces decyzyjny i rzutują na wizerunek Gminy. 

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż podczas ostatnich 6 lat była uchylona tylko jedna decyzja jeśli chodzi o podatki.  Dodał, iż nie chciałby, aby  dwa czy trzy przypadki popełnienia błędu rzutowały na wizerunek Urzędu.

Sekretarz Gminy dodała, iż oddziaływanie inwestycji pod względem środowiskowym liczy się nie działkowo, lecz na jaki obszar będzie oddziaływać inwestycja. W raporcie środowiskowym wskazane zostało, że inwestycja nie będzie oddziaływać na działki sąsiednie.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż są instytucje specjalizujące się w wydawaniu decyzji o oddziaływaniu na środowisko.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, kiedy należy spodziewać się wydania decyzji?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż decyzja środowiskowa może zostać wydana jeszcze w bieżącym roku.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż Komisja będzie się przyglądać sprawie.  Zwróciła się z zapytaniem, dlaczego w pierwszej kolejności nie można uzyskać pozwolenia od GDDKiA  na budowę zjazdów?  Chodzi przede wszystkim o aspekty prawne wydawanych decyzji.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż należy być neutralnym i stosować się do zapisów prawa.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem do kiedy należy składać projekty do budżetu obywatelskiego?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż wnioski należy składać do 9 września br. W bieżącym roku kwoty zaplanowane w ramach budżetu obywatelskiego są wyższe niż w roku ubiegłym. Ponadto jedno zadanie skierowane  jest na teren  wiosek.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem kiedy odbędzie się głosowanie?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż głosowanie odbędzie się 30 września.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż na przykładzie innych gmin, głosowanie mogłoby trwać dłużej.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż głosowanie odbywać się będzie 30 września br. do godz. 18.00.  Zapisy związane z zasadami głosowania nie zostały zmienione,  istotne jest jednak wpisanie   peselu osoby  głosującej.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż nastąpił podział na tereny wiejskie oraz na teren miasta. Zwróciła się z zapytaniem, czy mieszkańcy miasta będą mogli głosować na zadania zgłoszone na wioskach?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż jak najbardziej istnieje taka możliwość. Zarówno mieszkańcy miasta będą mogli głosować na zadania na terenach wiejskich, jak i mieszkańcy sołectw będą mogli głosować na zadania w mieście.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o realizację wyłonionych zadań z zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż montaż barierek na ulicy Tęczowej w Mirosławcu nastąpi we wrześniu, w Mirosławcu Górnym został przekazany plac budowy, natomiast lampy w Hankach zamontowane zostaną pod koniec sierpnia.

Radny Mirosław Jaskulski  zwrócił się z wnioskiem o ponowne przycięcie gałęzi krzaków rosnących na drodze powiatowej Mirosławiec-Orle. Dodał, iż gałęzie zostały przycięte, jednak w dalszym ciągu ograniczają widoczność.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż we wrześniu ponownie prace związane z przycięciem gałęzi będą kontynuowane.

Radna Urszula Stanisławska zwróciła się z zapytaniem dotyczącym stworzenia nowej wizji parku miejskiego za czołgiem na ulicy Parkowej w Mirosławcu?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż 6 września br. odbędzie się spotkanie z mieszkańcami, podczas którego poruszona zostanie propozycja zagospodarowania terenu parku. Dodał, iż zastanawia się nad ogłoszeniem konkursu dotyczącego stworzenia koncepcji parku.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż teren parku został wpisany do programu o rewitalizacji.

Radna Urszula Stanisławska zwróciła się z zapytaniem, kto jest właścicielem drzew rosnących w parku na ulicy Parkowej w okolicach Cmentarza komunalnego?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż jest to teren gminny.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, jakie są koszty opracowania programu rewitalizacji?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż gmina występowała o kwotę w wysokości 80 tys. zł na opracowanie planu.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, kiedy będzie wiadomo, czy gmina otrzyma wnioskowana kwotę.

 Burmistrz Mirosławca poinformował, iż do 12 sierpnia br. był termin składania wniosków.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż jej zdaniem  wygląd parku wcale nie jest zły, wystarczyłoby włożyć trochę pracy, aby zmienić jego wygląd. Wyraziła również opinię, iż szkoda, że boisko zapasowe za Cmentarzem komunalnym nie jest wykorzystywane .

 Ad.8

Zamknięcie posiedzenia Komisji.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodnicząca  Komisji Polityki Społecznej Anna Turska   o godz. 1240  zamknęła  19  posiedzenie Komisji.

Protokołowała:                                              Przewodnicząca   Komisji Polityki Społecznej:

Lidia Cybulska                                                                   Anna Turska

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Lidia Cybulska 11-10-2016 13:05:15
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Lidia Cybulska 25-08-2016
Ostatnia aktualizacja: Lidia Cybulska 11-10-2016 13:05:15