Protokół z posiedzenia Komisji Polityki Społecznej w dniu 25.04.2017 r.

Protokół nr 27/2017

z posiedzenia Komisji Polityki Społecznej

które odbyło się w dniu 25.04. 2017 r. w godz. 1100- 1305

w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Mirosławcu

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji oraz zaproszeni goście wg załączonych do protokołu list obecności ( zał. Nr 1 i nr 2).

  1. Otwarcie 27  posiedzenia Komisji Polityki Społecznej.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu  z poprzedniego  posiedzenia Komisji.
  5. Sprawozdanie z działalności w 2016 roku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mirosławcu.
  6. Informacja na temat oceny zasobów pomocy społecznej.
  7. Sprawozdanie z realizacji w 2016 roku Uchwały Nr XXXVII/312/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 24 stycznia 2014 r. w sprawie przyjęcia programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w Gminie Mirosławiec na lata 2014-2016.
  8. Sprawozdanie z realizacji w 2016 roku Uchwały Nr XV/138/2016 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 28 stycznia 2016 roku  w sprawie przyjęcia gminnego programu wspierania rodziny w Gminie Mirosławiec na lata 2016-201
  9. Zaopiniowanie projektów uchwał.
  10. Wolne wnioski i zapytania.
  11. Zamknięcie posiedzenia Komisji.
Ad.1
Otwarcie 27  posiedzenia Komisji Polityki Społecznej.
O godz. 1100 Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej Anna Turska otworzyła 27  posiedzenie Komisji, witając członków Komisji oraz zaproszonych gości.

Ad.2

Stwierdzenie quorum.

Przewodnicząca Komisji po przeanalizowaniu listy obecności poinformowała, iż w posiedzeniu uczestniczy 5 członków Komisji, co stanowi quorum pozwalające na obradowanie i podejmowanie prawomocnych decyzji.

Ad.3

Przyjęcie porządku obrad.

Porządek obrad stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

W związku z brakiem zmian do porządku obrad przystąpiono do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.

Ad.4

Przyjęcie protokołu  z poprzedniego  posiedzenia Komisji.

W związku z brakiem zastrzeżeń przystąpiono do przyjęcia protokołu z 26 posiedzenia Komisji.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła protokół z 26  posiedzenia Komisji.

Ad.5

Sprawozdanie z działalności w 2016 roku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mirosławcu.

W/w sprawozdanie stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

Na posiedzenie Komisji przybyła Danuta Czerniawska- Kierownik MGOPS w Mirosławcu.                                                                                                                        

Przewodnicząca Komisji Anna Turska poinformowała, iż zwiększeniu uległa liczba pracowników.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż zwiększyło się zatrudnienie o pomoc administracyjną w ramach paragramu 500+.

Przewodnicząca Komisji zaproponowała, aby w momencie niewystarczającej liczby pracowników przyjąć osobę na praktykę.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż przyjmowane są osoby na staż.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym zmiany planu finansowego MGOPS.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż w planie finansowym ujęte zostały świadczenia wychowawcze.

Przewodnicząca Komisji koszty świadczeń rodzinnych wykazane zostały nie tylko jako zadania zlecone, lecz również jako zadania własne.

Danuta Czerniawska zadanie zostało wykazane w zadaniach własnych, ponieważ MGOPS otrzymał dofinansowanie na w/w cel.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym refundacji wydatków z PUP w Wałczu podanych w tabeli nr 3 tj. „Źródła finansowania działalności MGOPS  w Mirosławcu (wydatki)”.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż w ramach prac interwencyjnych zatrudniona została
w MGOPS-ie osoba na stanowisku asystenta rodziny. Dodała, iż refundacja została wykazana przy zadaniu wspierania rodziny.

Przewodnicząca Komisji zwróciła uwagę na dane zawarte w tabeli nr 4 „Wydatki poniesione na wypłatę świadczeń w ramach zadań własnych”. Otóż liczba osób przebywających w schronisku nie uległa zmianie, jednak zmniejszeniu uległa kwota wypłaconych świadczeń.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż w 2016 roku osoba otrzymała zasiłek, aby móc opłacić pobyt w schronisku.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o pomoc w formie bezgotówkowej; jak sprawdzić czy  jest to realizowane w prawidłowy sposób?

Kierownik MGOPS poinformowała, iż w trakcie przeprowadzanego wywiadu środowiskowego ustalane jest czy pomoc w formie bezgotówkowej realizowane jest prawidłowo.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w ramach udzielania pomocy w formie bezgotówkowej wskazane zostały tylko dwa sklepy w Mirosławcu. Zwróciła się z zapytaniem, co ze sklepami na terenach wiejskich?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż nie wszędzie na terenach wiejskich funkcjonują sklepy. W Mirosławcu wytypowane zostały te sklepy, które posiadają największy wybór asortymentu.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w stosunku do 2015 roku, w 2016 roku nastąpił spadek środków finansowych przeznaczanych na realizację programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż wysokość środków finansowych uzależniona jest  od ilości osób oraz od środków własnych Gminy.  W pierwszej kolejności ustalana jest kwota dotacji, a następnie  ustalane są przez pracowników socjalnych potrzeby.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w porównaniu do roku 2015 spadła liczba osób korzystających z posiłków.

Kierownik MGOPS poinformowała, iż z posiłków korzystają głównie dzieci. Jeśli chodzi  o osoby dorosłe, to lepszym wyjściem jest udzielanie finansowej pomocy pod warunkiem, że środki finansowe nie są marnowane.

Radna Urszula Stanisławska zwróciła się z zapytaniem o bilety kredytowane?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż Ośrodek posiada podpisaną umowę z firmą świadczącą usługi przewozu osób. Osoby uprawnione otrzymują tzw. „bilet” wystawiany przez ośrodek pomocy społecznej uprawniający do bezpłatnego przejazdu na określonej trasie.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż jej zdaniem w punkcie dotyczącym „Domów pomocy społecznej”  w pkt. 1 pojawił się błąd, ponieważ zamiast kwoty 1626 zł wina zostać podana inna kwoty. Podobna sytuacja jest w pkt. 2, gdzie również powinna zostać podana inna kwota. Poprosiła o sprawdzenie poprawności zapisu. Zwróciła się również z zapytaniem o ilość osób, które objęte zostały pomocą w formie usług wskazaną w tabeli nr 11 „Wydatki poniesione przez gminę na pomoc w formie usług opiekuńczych”.

Danuta Czerniawska odnosząc się do powyższego poinformowała, iż kwoty zostaną sprawdzone, a odpowiedź zostanie udzielona podczas najbliższego posiedzenia Rady Miejskiej. Nawiązując do podanej ilości osób poinformowała, iż doszła jedna osoba samotna oraz jedna osoba samotnie gospodarująca.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w tabeli nr 16 „Główne powody trudnych sytuacji życiowych, z powodu których zostały przyznane świadczenia z pomocy społecznej” dwa razy podany został punkt nr 9.  W dalszych słowach nawiązując do tabeli nr 30 „Kwoty zwrócone przez dłużników alimentacyjnych” poinformowała, iż nastąpił znaczny spadek ściągalności alimentów w porównaniu do 2015 roku.

 Danuta Czerniawska poinformowała, iż ściągalność kwot z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest na bardzo niskim poziomie.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o zaliczkę alimentacyjną?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż zaliczka alimentacyjna obowiązywała w latach 2005-2007, przed wejściem w życie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż do BIK-u według stanu na dzień 31 grudnia 2016 r.  zgłoszonych zostało 63 dłużników alimentacyjnych.

Kierownik MGOPS poinformowała, iż z tytułu długów alimentacyjnych zostało wydanych  8 decyzji o zatrzymanie prawo jazdy. Jednak nie każdy dłużnik alimentacyjny posiada prawo jazdy.

Przewodnicząca Komisji  odnosząc się do tabeli nr 37 „Informacja o złożonych wnioskach o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego”  poinformowała, iż złożonych zostało 507 wniosków (448 w formie papierowej, 59 drogą elektroniczną), liczba oczekujących na rozpatrzenie wniosków złożonych w formie elektronicznej i papierowej wynosi 7. Wydanych zostało 484 decyzji w sprawach dotyczących świadczenia wychowawczego oraz 5 decyzji od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego przyznających prawo do świadczenia wychowawczego, na podstawie których realizowana jest w gminie wypłata tego świadczenia. Poinformowała, iż  brakuje 11 decyzji, ponieważ pojawia się różnica pomiędzy  liczbą wydanych decyzji a liczbą złożonych wniosków.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż na chwilę obecną nie jest w stanie odpowiedzieć na powyższe. Poinformowała, iż zweryfikuje powyższe dane i odpowiedzi udzieli na najbliższym posiedzeniu Rady Miejskiej w Mirosławcu.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, czy prowadzony jest monitoring sposobu wydatkowania świadczeń w ramach świadczenia wychowawczego?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż monitoring prowadzony jest tam, gdzie prace  z rodziną prowadzi asystent rodziny.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem na jakiej podstawie przyznawane są świadczenia 500+  w formie rzeczowej?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż jest to ustalane na podstawie przeprowadzanego  wywiadu środowiskowego. Jeśli zostanie stwierdzone marnotrawienie środków, to w takim przypadku pracownik socjalny zwraca się do kierownika MGOPS o zmianę sposobu wypłaty świadczenia.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż z przedstawionych danych wynika, iż wzrosła liczba osób objętych pomocą asystenta rodziny, zmalały natomiast wydatki na asystenta rodziny.

Kierownik MGOPS poinformowała, iż środki związane z realizacją zadań przez asystenta rodziny pochodziły z dotacji z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z dochodów własnych gminy i refundacji powiatowego Urzędu pracy w Wałczu.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w rozdziale XIII.2 w części opisowej pojawiły się różnice w wyliczeniach.

Kierownik MGOPS poinformowała, iż dokona weryfikacji poprawności zapisów.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem kto wnioskuje o objęcie osób kontraktem socjalnym? Dodała, iż w 2015 roku kontraktem socjalnym objętych było 13 osób, natomiast w 2016 roku objętych zostało 8 osób. Zwróciła się z zapytaniem dlaczego nastąpił spadek?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż nie potrafi udzielić odpowiedzi dlaczego nastąpił spadek liczby osób. W dalszych słowach poinformowała, iż kontrakt socjalny  jest formą umowy pracownika socjalnego z osobą korzystającą z pomocy społecznej. Kontrakt przyczynia się do odzyskania zdolności do samodzielnego funkcjonowania w środowisku. W przypadku odmowy zawarcia kontraktu ośrodek pomocy społecznej może odmówić pomocy społecznej.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w rozdziale XVI „Obsługa administracyjna prac społecznie-użytecznych”  wykazane zostało, że stawka godzina nie uległa zmianie, przybyła jedna osoba więcej, natomiast środki finansowe zmniejszone zostały  o około 13 tys. zł .

Danuta Czerniawska poinformowała, iż być może doszło do sytuacji, kiedy to osoba skierowana do prac społecznie-użytecznych nie pracowała przez cały rok. W takim przypadku należy znaleźć kolejną osobę do wykonywania prac społecznie-użytecznych.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż nie do wszystkich sołectw w Gminie Mirosławiec skierowane  są osoby w ramach prac społecznie-użytecznych.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż nie było odpowiedniej osoby, która mogłaby zostać skierowana do prac społecznie –użytecznych. Do prac społecznie użytecznych muszą zostać wytypowane osoby posiadające II profil nadawany w PUP.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w rozdziale XVIII zawarty został zapis, że w gminie Mirosławiec brak jest form wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zwróciła się z zapytaniem co z Zakładem Aktywizacji Zawodowej?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż w Zakładzie Aktywizacji Zawodowej zapewnionych ma być 60 miejsc dla 5 gmin z terenu Powiatu Wałeckiego. Może się jednak okazać, że  nie będzie wystarczającej ilości miejsc w stosunku do osób chętnych.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym zasady „złotówka za złotówkę?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż od 1 stycznia 2016 r. dzięki wprowadzeniu zasady „złotówka za złotówkę” rodziny nie zostają pozbawione zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego. Dotychczas, gdy rodzina przekraczała próg dochodowy, traciła prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego. W chwili obecnej za każde przekroczenie progu o 1 zł, łączna kwota świadczeń przysługujących rodzinie będzie pomniejszona o 1 zł.  Następnie Kierownik MGOPS przestawiła wyniki przeprowadzonej na terenie Gminy Mirosławiec ankiety dotyczącej sposoby wydatkowania środków finansowych z programu 500+.

Ankieta stanowi załącznik nr 5  do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, czy można odmówić współpracy z asystentem rodziny?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż istnieje taka możliwość. Asystent rodziny podejmuje współpracę z rodziną po wcześniejszym wyrażeniu przez nich zgody.

Burmistrz Mirosławca odnosząc się do danych zawartych w tabeli nr 29 poinformował, iż nastąpił wzrost ilości wydanych świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż wzrosła liczba osób otrzymujących świadczenia. Osoby ubiegające się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego muszą udowodnić, że przez 2 miesiące nie otrzymywały zasądzonych  alimentów.

Burmistrz Mirosławca odnosząc się do prac społecznie-użytecznych poinformował, iż bardzo trudno jest znaleźć pełnoetatowych pracowników.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż jest bardzo duża rotacja pracowników.

Burmistrz Mirosławca zwrócił się z zapytaniem, czy po przeprowadzonych warsztatach dietetyczno-żywieniowych widoczne są jakieś efekty?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż na chwilę obecną nie zauważone zostały żadne efekty.

Radny Stanisław Wiese zwrócił się z zapytaniem dotyczącym programu pomoc żywnościowa.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż celem programu jest ograniczenie ubóstwa poprzez zwiększenie  bezpieczeństwa żywnościowego osób najbardziej potrzebujących i realizację działań na rzecz  włączenia społecznego. Pracownicy socjalni zakwalifikowali do pomocy żywnościowej 247 rodzin (759 osób w rodzinach).  W związku z tym Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Koło Gminne w Mirosławcu w  okresie od stycznia do grudnia 2016 r. otrzymało 86 383,51 kg produktów żywnościowych na kwotę 185 395,18 zł. Ponadto podczas akcji Świątecznej Zbiórki Żywności wolontariusze zebrali 764 kg żywności na kwotę 3 231,72 zł, która została rozdzielona wśród 73 rodzin.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do przyjęcia sprawozdanie z działalności  w 2016 roku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mirosławcu.

Głosowanie:    

Za-4

Przeciw-0

Wstrzymało się-1

W wyniku głosowania, Komisja Polityki Społecznej, w głosowaniu jawnym większością głosów, przy 4 głosach „za”, brakiem głosów „przeciw” oraz 1 głosem „wstrzymującym się” pozytywnie przyjęła w/w sprawozdanie.

Ad.6

Informacja na temat oceny zasobów pomocy społecznej.

W/w informacja stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż gmina, powiat oraz samorząd województwa zobowiązane są corocznie do sporządzania oceny zasobów pomocy społecznej w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż z niniejszej informacji wynika, iż zmniejszeniu uległa liczba bezrobotnych kobiet, natomiast wzrosła liczba bezrobotnych mężczyzn.

Skarbnik Gminy poinformował, iż ogólnie zmniejszeniu uległa liczba mieszkańców Gminy.

Sekretarz Gminy poinformowała, iż został odnotowany spadek liczby mieszkańców o około 500 osób, niż było to wykazane w meldunkach.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż dane o liczbie osób pobierane były z Powiatowego Urzędu Pracy lub z Głównego Urzędu Statystycznego.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż zwiększeniu uległa liczba osób, które korzystają z zasiłków stałych i usług opiekuńczych.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż od 2017 roku zasiłek stały przyznawany jest na nowych zasadach.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w rozdziale 10 „Wskaźniki oceny zasobów pomocy społecznej”, wskaźniki wykształcenia pracowników socjalnych w gminie procentowa dynamika potrzeb na 2017 rok wynosi 203.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż wskaźnik wzrósł z uwagi na zatrudnienie pracownika z wyższym wykształceniem.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż przedłożona informacja niewiele różni się od informacji z poprzedniego roku. Zwróciła się z zapytaniem, co z pomysłem utworzenia Dziennego Domu Pomocy Społecznej?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż w chwili obecnej trwają poszukiwania lokalu, który byłby odpowiedni do prowadzenia Dziennego Domu Pomocy Społecznej.  Dodała, iż należy przede wszystkim brać pod uwagę możliwości finansowe Gminy.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do przyjęcia informacji na temat oceny zasobów pomocy społecznej.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania, Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie przyjęła w/w informację.

Ad.7

Sprawozdanie z realizacji w 2016 roku Uchwały Nr XXXVII/312/2014 Rady Miejskiej  w Mirosławcu z dnia 24 stycznia 2014 r. w sprawie przyjęcia programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie  w Gminie Mirosławiec na lata 2014-2016.

W/w sprawozdanie stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o kartę praw osoby dotkniętej przemocą w rodzinie

Kierownik MGOPS poinformowała, iż jest to karta informacyjna, która została opracowana między innymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości przy współudziale Ministerstwa Pracy  i Polityki Społecznej. Są to ulotki podnoszące świadomość i są rozdawane w siedzibie MGOPS oraz członkom Zespołu Interdyscyplinarnego.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w porównaniu do ubiegłorocznej informacji nastąpił wzrost założonych tzw. Niebieskich Kart.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż wzrost założonych kart być może spowodowany jest wzrostem świadomości kobiet. Dodała, iż są to dość trudne do rozwiązania sytuacje.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym posiedzeń grup roboczych.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż posiedzenia grup roboczych odbywają się zgodnie z opracowanym planem rocznym.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem czy kobiety korzystają z Punktu Porad Prawnych?

Kierownik MGOPS poinformowała, iż z Punktu Porad Prawnych korzysta bardzo niewielka ilość osób.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do przyjęcia sprawozdania z realizacji  w 2016 roku Uchwały Nr XXXVII/312/2014 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia  24 stycznia 2014 r. w sprawie przyjęcia programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w Gminie Mirosławiec na lata 2014-2016.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania, Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie przyjęła w/w sprawozdanie.

Ad.8

Sprawozdanie z realizacji w 2016 roku Uchwały Nr XV/138/2016 Rady Miejskiej  w Mirosławcu z dnia 28 stycznia 2016 roku  w sprawie przyjęcia gminnego programu wspierania rodziny w Gminie Mirosławiec na lata 2016-2018. 

W/w sprawozdanie stanowi załącznik nr 8  do niniejszego protokołu.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż głównym celem programu było stworzenie warunków optymalnego funkcjonowania rodzin oraz uruchomienie mechanizmów wyrównywania dysfunkcji. Program obejmuje działania w następujących obszarach: rozwój systemu opieki nad rodziną i dzieckiem, wzmacnianie roli i funkcji rodziny, podnoszenie jakości i efektywności usług świadczonych na rzecz wspierania rodziny.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, czy na wszystkich świetlicach w Gminie odbywają się zajęcia?

Sekretarz Gminy poinformowała, iż  zajęcia na świetlicach odbywają się wszędzie tam gdzie są instruktorzy świetlic.

Przewodnicząca Komisji poinformowała, iż w ramach działania na rzecz aktywizacji  zawodowej  członków rodzin przy współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Wałczu  udział wzięło 45 osób. Zwróciła się z zapytaniem, ile z tych osób podjęło pracę?

Danuta Czerniawska poinformowała, iż  w chwili obecnej nie jest w stanie odpowiedzieć na zadane pytanie, dodając tym samym iż na posiedzenie Rady Miejskiej uzyska wnioskowaną informację.

Na posiedzenie Komisji przybyła Anna Dzida Dyrektor Ośrodka Kultury w Mirosławcu.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem o program wspierania rodziny- akademia rodziny.

Danuta Czerniawska poinformowała, iż zwrócono się do Gminy z wnioskiem o wytypowanie osób, które po odbytym szkoleniu będą mogły pracować z rodzinami. Wytypowanych zostało 8 osób.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem do Dyrektora Ośrodka Kultury, czy na wszystkich świetlicach środowiskowych prowadzone są zajęcia?

 Anna Dzida poinformowała, iż  zajęcia prowadzone na świetlicy w Orlu  zostały zawieszone, z uwagi na brak chętnych. Jeśli jednak osoby chcą skorzystać ze świetlicy mogą pobrać klucz, który znajduje się u sołtysa wsi, lub instruktora.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do przyjęcia sprawozdania z realizacji w 2016 roku Uchwały Nr XV/138/2016 Rady Miejskiej w Mirosławcu z dnia 28 stycznia 2016 roku  w sprawie przyjęcia gminnego programu wspierania rodziny w Gminie Mirosławiec na lata 2016-2018.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania, Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie przyjęła w/w sprawozdanie.

O godz. 1244 posiedzenie Komisji opuściła Danuta Czerniawska Kierownik MGOPS  w Mirosławcu.

Ad.9
Zaopiniowanie projektów uchwał.
  • zmieniająca uchwałę w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli, którzy mogą być zatrudnieni w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę i Miasto Mirosławiec

Sekretarz Gminy poinformowała, iż zgodnie z art. 42 ust.7 ustawy Karta Nauczyciela, organ prowadzący określa w drodze uchwały tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach na stanowiskach wymienionych w tym przepisie, m.in. na stanowiskach pedagogów, logopedów, psychologów i doradców zawodowych. Uchwałą z dnia 27 czerwca 2012 r. Nr XX/174/2012 Rada Miejska w Mirosławcu określiła tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dla pedagoga, psychologa i logopedy. Uchwała nie objęła nauczycieli wspomagających ze względu na obowiązujące w tym czasie orzecznictwo, zgodnie z którym samorząd nie mógł określić pensum nauczycieli wspomagających, gdyż ich pracę traktowano jako tożsamą z pracą nauczycieli przedmiotów edukacyjnych. Proponowany w projekcie uchwały wymiar pensum dla nauczyciela wspomagającego w wymiarze 22 godzin pozwoli na realizację niezbędnej ilości godzin pomocy dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w ramach jednego etatu. Ponadto Uchwała z dnia 27 czerwca 2012 r. Nr XX/174/2012 Rady Miejskiej w Mirosławcu nie ustala również wysokości pensum nauczycieli zatrudnionych na stanowisku doradcy zawodowego z uwagi na to, że do chwili obecnej na terenie naszej gminy nie było potrzeby zatrudnienia doradcy zawodowego. W związku z projektem rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 stycznia 2017r.  w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół, w klasach VII i VIII szkoły podstawowej doradztwo zawodowe wchodzi w zakres  obowiązkowych zajęć edukacyjnych, toteż zasadnym jest ustalenie wysokości tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla doradcy zawodowego. Projekt uchwały został przedstawiony do opinii związków zawodowych.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały zmieniającego uchwałę w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli, którzy mogą być zatrudnieni w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę i Miasto Mirosławiec.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania, Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli, którzy mogą być zatrudnieni w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę i Miasto Mirosławiec.

Przedmiotowy  projekt uchwały stanowi załącznik nr 9  do niniejszego protokołu.

  • w sprawie przekazania na rzecz ENEA Oświetlenie sp. z o.o. w Szczecinie urządzeń oświetlenia ulicznego na terenie Gminy i Miasta Mirosławiec oraz dokumentacji technicznej.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż przedmiotem nieodpłatnego przekazania przez Gminę i Miasto Mirosławiec na rzecz ENEA Oświetlenie sp. z o.o. w Szczecinie są urządzenia oświetlenia ulicznego oraz dokumentacja techniczna, których właścicielem jest Gmina i Miasto Mirosławiec. W zamian za przekazywany majątek firma ENEA Oświetlenie poprawi jakość i efektywność systemu oświetlenia drogowego na terenie Gminy i Miasta Mirosławiec poprzez wybudowanie nowych urządzeń oświetleniowych. Wartość księgowa brutto na dzień 27.03.2017 r. planowanych do przekazania urządzeń stanowi 339 201,07 zł. Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, że większość  oświetlenia dróg stanowi majątek ENEA, która posiadając odpowiednie służby techniczne zajmuje się jego eksploatacją oraz mając na uwadze koszty ponoszone przez gminę na jego konserwację, przekazanie majątku wskazanego w załączniku jest celowe i uzasadnione ekonomicznie.

Radny Stanisław Wiese poinformował, iż inne Gminy postępują tak samo jak Gmina Mirosławiec przekazując urządzenia oświetlenia ulicznego.

Radna Urszula Stanisławska  zwróciła się z zapytaniem o dobudowę lamp na ulicy Księżycowej w Mirosławcu?

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż wniosek o dobudowę lamp oświetleniowych na ulicy Księżycowej został złożony podczas jednego z poprzednich posiedzeń Rady Miejskiej.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały w sprawie przekazania na rzecz ENEA Oświetlenie sp. z o.o. w Szczecinie urządzeń oświetlenia ulicznego na terenie Gminy i Miasta Mirosławiec oraz dokumentacji technicznej.

Głosowanie:

Za-5

Przeciw-0

Wstrzymało się-0

W wyniku głosowania, Komisja Polityki Społecznej w głosowaniu jawnym, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przekazania na rzecz ENEA Oświetlenie sp. z o.o. w Szczecinie urządzeń oświetlenia ulicznego na terenie Gminy i Miasta Mirosławiec oraz dokumentacji technicznej.

Przedmiotowy  projekt uchwały stanowi załącznik nr 10  do niniejszego protokołu.

  • w  sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2017 rok

Skarbnik Gminy Alicja Michor poinformowała, iż zwiększeniu ulegają dochody budżetowe w ogólnej kwocie 32.940,00 zł z tytułu: umowy darowizny pieniężnej na dofinansowanie organizacji „Dnia Góralskiego” w kwocie 6.500,00 zł, porozumienia z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie zorganizowania prac społecznie-użytecznych na terenie Gminy Mirosławiec na refundację 60% kosztów świadczeń przysługujących bezrobotnym w okresie od 03 kwietnia do 15 grudnia 2017 r. w MGOPS w kwocie 26.440,00 zł. Wydatki budżetowe ulegają zwiększeniu w ogólnej kwocie 170.940,00 zł z przeznaczeniem na: opracowanie dokumentacji projektowej na zadanie pn. „Przebudowa ciągów komunikacyjnych na terenie Cmentarza Komunalnego w Mirosławcu wraz z oświetleniem i ogrodzeniem w kwocie 9.000,00 zł; zakup usług promocyjnych w kwocie 6.500,00 zł, wypłatę świadczeń przysługujących bezrobotnym z tytułu prac społecznie-użytecznych w okresie od 3 kwietni 2017 r.  do 15 grudnia 2017 r. w kwocie 26.440,00 zł, opracowanie dokumentacji projektowej na zadanie pn. „Termomodernizacja budynku świetlicy wiejskiej we wsi Łowicz Wałecki wraz z przebudową pomieszczeń i wejścia do budynku” w kwocie 9.900,00 zł.

Anna Dzida poinformowała, iż jej obecność na posiedzeniu komisji podyktowana jest zawartą w omawianym projekcie uchwały kwotą dotacji na finansowanie kosztów inwestycji w administrowanej części budynku Ośrodka kultury na następujące zadania: opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz wykonanie I etapu robót na zadanie pn. „Wykonanie nowej rozdzielnicy głównej budynku Ośrodka Kultury w Mirosławcu oraz podrozdzielni wraz z wykonaniem instalacji oświetlenia ewakuacyjnego i awaryjnego w pomieszczeniach piwnicznych” w kwocie 37.400,00 zł, opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i wykonanie I etapu robót na zadanie pn. „Rozbudowa i modernizacja sieci hydrantów wewnętrznych pomieszczeń Ośrodka Kultury w Mirosławcu” w kwocie 22.400,00 zł, opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i wykonanie I etapu robót na zadanie pn. „Przebudowa dachu nad salą widowiskową budynku Ośrodka Kultury w Mirosławcu” w wysokości 59.300,00 zł.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem, czy był  sporządzony plan remontów Ośrodka Kultury?

Anna Dzida poinformowała, iż  nie było spisanego planu remontów. Dodała, iż dzięki pozyskanym środkom finansowym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska udało się w poprzednich latach przeprowadzić część niezbędnych remontów.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się z zapytaniem dotyczącym kosztów organizacji w 2017 roku Festiwalu Żubra?

 Anna Dzida poinformowała, iż będzie to koszt około 300 tys. zł.

Przewodnicząca Komisji zwróciła się o kwotę dotyczącą  zwiększenia dotacji celowej na dofinansowanie zadania upowszechnienia i rozwoju rekreacji fizycznej i profilaktyki zdrowotnej.

Skarbnik Gminy poinformowała, iż jest to kwota zawarta w przemieszczeniach.

Burmistrz Mirosławca poinformował, iż jedna z organizacji pożytku publicznego nie złożyła oferty na w/w zadanie, dlatego też kwota przemieszczona zostanie na inne zadanie.

O godz. 1300 posiedzenie Komisji opuścił radny Stanisław Wiese. Obecnych na posiedzeniu
4 członków Komisji.

W związku z brakiem dalszych pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały  w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2017 rok.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-0

Wstrzymało się-1

W wyniku głosowania, Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 3 głosach „za”, brakiem głosów „przeciw” oraz 1 głosem „wstrzymującym się” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy i Miasta Mirosławiec na 2017 rok.

Przedmiotowy  projekt uchwały stanowi załącznik nr 11  do niniejszego protokołu.

  • zmieniający uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2017-2026.

Skarbnik Gminy poinformowała, zmiany  Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy  i Miasta Mirosławiec  polegają na dostosowaniu wielkości na 2017 rok do zmian wprowadzonych w budżecie gminy.

W związku z brakiem pytań przystąpiono do zaopiniowania projektu uchwały zmieniającego uchwałę w sprawie Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2017-2026.

Głosowanie:

Za-3

Przeciw-0

Wstrzymało się-1

W wyniku głosowania, Komisja Gospodarki i Budżetu w głosowaniu jawnym, większością głosów, przy 3 głosach „za”, brakiem głosów „przeciw” oraz 1 głosem „wstrzymującym się” pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy i Miasta Mirosławiec na lata 2017-2026.

Przedmiotowy  projekt uchwały stanowi załącznik nr 12  do niniejszego protokołu.

Ad.10

Wolne wnioski i zapytania.

Nie zostały zgłoszone żadne wnioski i zapytania.

Ad.11

Zamknięcie posiedzenia Komisji.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodnicząca  Komisji Polityki Społecznej Anna Turska  o godz. 1305  zamknęła  27  posiedzenie Komisji.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Lidia Cybulska 28-09-2017 09:59:09
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Lidia Cybulska 28-09-2017
Ostatnia aktualizacja: Lidia Cybulska 28-09-2017 09:59:09