ZARZĄDZENIE NR 43 BURMISTRZA MIROSŁAWCA z dnia 11 kwietnia 2016 r. w sprawie wprowadzenia Polityki Antykorupcyjnej w Urzędzie Miejskim w Mirosławcu.

ZARZĄDZENIE NR 43

Burmistrza Mirosławca

z dnia 11 kwietnia 2016 r.

w sprawie wprowadzenia Polityki Antykorupcyjnej w Urzędzie Miejskim w Mirosławcu

Na podstawie art. 33 ust. 1, 3 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446) zarządza się, co następuje:

§ 1. W celu zapewnienia jawności i przejrzystości przy realizacji zadań administracji publicznej wprowadza się Politykę Antykorupcyjną w Urzędzie Miejskim w Mirosławcu, stanowiącą załącznik nr 1 do Zarządzenia.

§ 2. Zobowiązuje się pracowników Urzędu Miejskiego w Mirosławcu do zapoznania się i stosowania zapisów Polityki Antykorupcyjnej w codziennej pracy.

§ 3. Wykonanie Zarządzenia powierza się Sekretarzowi Gminy i Miasta Mirosławiec oraz kierownikom komórek organizacyjnych Urzędu Miejskiego w Mirosławcu.

§ 4. Zarządzeni wchodzi w życie z dniem podpisania.

Załącznik do Zarządzenia Nr 43

Burmistrza Mirosławca

z dnia 11 kwietnia 2016 r.

Polityka Antykorupcyjna Urzędu Miejskiego w Mirosławcu

Rozdział 1.

Wprowadzenie

Celem Polityki Antykorupcyjnej jest stałe analizowanie potencjalnych zagrożeń korupcyjnych, które mogą wystąpić w trakcie realizacji zadań na wszystkich poziomach zarządzania oraz podejmowanie środków zaradczych, zmniejszających prawdopodobieństwo wystąpienia działań korupcyjnych.

Realizacja przyjętych założeń stanowi podstawę do zapewnienia jawności i przejrzystości w działaniu Urzędu Miejskiego w Mirosławcu z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z przepisów prawa.

§ 1.

1. Zgodnie z wyżej określonym celem, działalność Urzędu Miejskiego w Mirosławcu jest podporządkowana następującym zasadom:

1) Stworzenie przejrzystej i przyjaznej klientom struktury organizacyjnej Urzędu.

2) Stosowanie przejrzystych procedur postępowania ograniczających uznaniowość pracowników przy podejmowaniu decyzji.

3) Monitorowanie procesów pod kątem możliwości wystąpienia w nich zagrożeń korupcyjnych praz analizowanie ryzyka wystąpienia działania korupcyjnego i podejmowanie odpowiednich środków zaradczych.

4) Podnoszenie kwalifikacji pracowników w zakresie wiedzy merytorycznej oraz świadomości zagrożeń korupcyjnych poprzez nabycie umiejętności identyfikowania i przeciwdziałania występującym zagrożeniom korupcyjnym charakterystycznym dla funkcji Urzędu.

5) Podejmowanie właściwych i adekwatnych działań w odniesieniu do zidentyfikowanych zagrożeń i praktyk korupcyjnych.

Rozdział 2.

Zasady działania pracowników Urzędu miejskiego w Mirosławcu

§ 2.

1. Określa się tryb postępowania antykorupcyjnego pracowników Urzędu Miejskiego w trakcie realizacji obowiązków służbowych, szczególnie na stanowiskach, które mogą być narażone na tego rodzaju postępowanie:

1) Pracownikom wolno spotykać się z interesantami/ przedstawicielami strony lub świadkami wyłącznie w godzinach pracy Urzędu oraz w pomieszczeniach Urzędu a jeżeli zachodzi konieczność w innych miejscach i terminach związanych z postępowaniem - po uprzedniej akceptacji bezpośredniego przełożonego.

2) Pracownicy mogą prowadzić spotkania, uzgodnienia lub konsultacje z podmiotami gospodarczymi tylko z ich ustanowionymi lub statutowymi przedstawicielami, po uprzednim sprawdzeniu statutowego umocowania lub pełnomocnictwa podpisanego przez osoby upoważnione do występowania w imieniu danego podmiotu.

3) W rozmowach z interesantami/ przedstawicielami strony lub świadkami jeżeli to możliwe powinno uczestniczyć dwóch pracowników Urzędu, a jeżeli to nie jest możliwe pracownik uczestniczący w spotkaniu sporządza notatkę służbową, którą załącza do akt sprawy, jeżeli ze spotkania wynikają wnioski lub spostrzeżenia mające wpływ na postępowanie w sprawie.

4) Pracownicy mogą udzielać interesantom/ przedstawicielom stron lub świadkom informacji zakresie wniesionych do Urzędu spraw, o ile informacje te nie naruszają przepisów o ochronie informacji niejawnych, tajemnicy służbowej, handlowej lub przedsiębiorstwa.

5) Jeżeli sprawa wykracza poza kompetencje pracownika ale mieści się w zakresie kompetencji Urzędu, pracownik winien skierować interesanta/ przedstawiciela strony lub świadka do właściwej merytorycznie komórki organizacyjnej.

6) Pracownicy nie mogą pozwalać na pozostanie interesanta/ przedstawiciela strony lub świadka samego w pomieszczeniu biurowym.

7) Pracownicy Urzędu nie mogą przyjmować prezentów lub innych korzyści mogących podważyć zaufanie co do jego bezstronności przy podejmowaniu decyzji.

8) Fakt proponowania prezentu lub innych korzyści należy niezwłocznie zgłosić ustnie i pisemnie bezpośredniemu przełożonemu, a w przypadku braku jego reakcji Burmistrzowi Mirosławca.

9) Pracownik, który zgłosi zaistniałą nieprawidłowość podlega ochronie:

a) poprzez ochronę jego tożsamości, chyba że zajdzie konieczność ujawnienia w przypadku wszczęcia postępowania karnego,

b) przed działaniami odwetowymi.

§ 3. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Mirosławcu powinni pracować w sposób uczciwy, bezstronny i transparenty przyczyniając się do tworzenia pozytywnego wizerunku Urzędu.

Załączniki do pobrania

1 zarzadzenie 43.pdf (PDF, 18KB) 2016-04-22 10:21:25 58 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agnieszka Pilarska 18-04-2016 11:13:14
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik 11-04-2016
Ostatnia aktualizacja: Agnieszka Pilarska 22-04-2016 10:21:25